Mroczne widmo

Materiały prasowe: aktorzy i postacie

Do wszystkich swych filmów George Lucas szuka aktorów będących idealnym ucieleśnieniem postaci zarysowanych w scenariuszu: Najważniejszym zadaniem reżysera jest trafna obsada aktorskich - mówi. - Zaliczam się do grona prawdziwych szczęśliwców, bo przez lata udawało mi się pozyskiwać aktorów wprost stworzonych do ról, które im powierzałem. Byli dokładnie tacy, jakimi ich sobie wyobrażałem szkicując postacie w scenariuszu. Zawsze interesowała mnie gra zespołowa, siła aktorstwa leży bowiem w partnerstwie.
 
George Lucas, producent Rick McCallum i odpowiedzialna za casting Robin Gurland zapewnili "Części I" doborową obsadę aktorską. Stanęli przy tym w obliczu szczególnych wyzwań. Nie tylko musieli znaleźć aktorów, którzy sprawdziliby się jako zespół, ale i pamiętać, że kilkoro z nich musi nosić wyraźne podobieństwo fizyczne do bohaterów z lat późniejszych, a w pewnych przypadkach nawet ich dzieci, których znamy z pierwszej trylogii. W przypadku Anakina i królowej musieliśmy cofnąć się w czasie - mówi Robin Gurland. - Wiemy, jak wyglądały ich dzieci, Luke i Leia, musieliśmy więc pamiętać o tym obsadzając role ich przyszłych rodziców. Aktor grający roli Obi-Wana musiał zaś oczywiście przypominać bohatera z lat późniejszych.
 
QUI-GON JINN - LIAM NEESON
 
Rolę Qui-Gona, którego "Część I" wprowadza do panteonu bohaterów Gwiezdnej Sagi, gra Liam Neeson, nominowany do Oscara za "Listę Schindlera", bohater "Michaela Collinsa", "Rob Roya" i najnowszej ekranizacji "Nędzników".
 
Początkowo Lucas chciał obsadzić w tej roli aktora amerykańskiego, ale talent i charyzma Neesona, który jest z pochodzenia Irlandczykiem, zrobiły na nim tak wielkie wrażenie, że zmienił zdanie: To wielki aktor, którego nie bez racji wielu kolegów głęboko podziwia i uważa za swego mistrza. Ma w sobie przy tym wielką charyzmę, a taki właśnie powinien być bohater, którego gra - mówi.
 
Liam Neeson uważa Qui-Gona za ponadczasowego mędrca, którzy wyznaje styl życia kojarzący się z filozofią Wschodu. Jako Jedi jest także adeptem sztuk walki. Widzę w nim wcielenie mędrca-wojownika z zamierzchłej przeszłości, który posiadł głębię wtajemniczenia. Qui-Gon jest niczym samurajski wojownik, uosobienie wewnętrznej siły i pokory - mówi.
 
Aktor przyznaje, że urzeka go rozmach i bogactwo tematyczne sagi Lucasa: Te filmy wypełniają dotkliwą lukę - mówi. Zatraciliśmy tradycje ustnego przekazywania podań, mitów i legend z pokolenia na pokolenie i "Gwiezdne wojny" wypełniają tę lukę.
 
OBI-WAN KENOBI - EWAN McGREGOR
 
Rolę Obi-Wana Kenobi, którego w pierwszej trylogii grał Alec Guinness, objął szkocki aktor Ewan McGregor. W "Części I" Obi-Wan jest młodym uczniem Jedi, który czasem ściera się ze swym zbuntowanym mentorem, Qui-Gon Jinnem. Obi-Wan nie chce występować przeciwko Radzie Jedi i chce, by Qui-Gon Jinn przestrzegał obowiązujących reguł.
 
Ewan McGregor należy do najciekawszych i najbardziej wszechstronnych aktorów młodego pokolenia, a uznanie przyniosły mu role w tak różnych filmach jak "Płytki grób", "Trainspotting", "Emma" czy niedawny "Idol". George Lucas, który nazywa McGregora "młodą nadzieją europejskiej wspólnoty filmowej", wysoko ceni talent aktora: Ewan emanuje energią, wdziękiem i entuzjazmem, co czyni z niego idealnego odtwórcę roli młodego Obi-Wana - mówi.
 
Robin Gurland uderzyło, że podobieństwa między Ewanem McGregorem a Alecem Guinnessem nie ograniczają się do cech czysto fizycznych: Alec wiele ze swych ról grał z pewnym przymrużeniem oka. Choć Obi-Wan to postać pełna siły i godności, Alec obdarzył go poczuciem humoru. Podobnie postąpił Ewan - mówi.
 
W trakcie przygotowań do roli McGregor przestudiował kilka filmów Guinnessa, zarówno same "Gwiezdne wojny", jak i jego wcześniejsze dokonania: Ważne było, byśmy stosowali podobne środki wyrazu - mówi. - Szczególnie ciężko pracowałem nad interpretacją głosową, wyobrażając sobie, jak brzmiałby głos Obi-Wana w młodości.
 
Ewan McGregor zdaje sobie sprawę, jak wielką odpowiedzialność bierze na siebie przyjmując rolę, o której marzyłby każdy aktor: Oczywiście nie mogłem powiedzieć "nie", gdy zaproponowano mi tą rolę - mówi. - Staje się częścią legendy i współczesnego mitu, co odbieram jako prawdziwy zaszczyt. Aktora łączą z "Gwiezdnymi wojnami" także więzy rodzinne. Jego wuj, Denis Lawson, grał bowiem rolę pilota myśliwca rebeliantów, Wedge'a, w pierwszej trylogii. Aktor nie kryje przy tym, że możliwość wzięcia do ręki broni rycerzy Jedi była pokusą nie do odparcia: Pochwycić świetlny miecz i wysunąć go... Nic nie może się z tym równać! - mówi.
 
Oficjalnie Obi-Wan jest uczniem szacownego rycerza Jedi Qui-Gon Jinna, w rzeczywistości jednak często nie zgadza się ze swym mistrzem. Mimo iż są sobie bliscy, Obi-Wan i Qui-Gon mają inne poglądy na wiele kluczowych spraw, co przypieczętuje ich losy. Dla przykładu, każdy z nich inaczej widzi rolę Anakina. Qui-Gon sądzi, że młody chłopiec-niewolnik przyniesie równowagę Mocy i bierze go pod opiekę, mimo obaw Obi-Wana i członków Rady Jedi.
 
KRÓLOWA AMIDALA-NATALIE PORTMAN
 
Obi-Wan i Qui-Gon przychodzą z pomocą pięknej młodej królowej, której planeta staje się obiektem ataku ze strony Federacji Handlowej. Rola wymagała młodej aktorki, która przekonywałaby jako władczyni planety, a zarazem ukazała królową jako dziewczynę delikatną i otwartą. Powierzono ją zatem Natalie Portman, którą znamy m. in. z filmów "Leon zawodowiec" i "Marsjanie atakują!". George Lucas mówi: Szukałem dziewczyny młodej i silnej, podobnej do Lei z pierwszej trylogii. Natalie uosabia wszystkie te cechy, a bogactwo jej charakteru bynajmniej się na nich nie wyczerpuje.
 
Natalie Portman uważa królową Amidalę za doskonały przykład do naśladowania: Ogromnie się cieszę, że dane mi było z zagrać młodą królową która cieszy się tak wielką władzą - mówi . Młode kobiety znajdą w niej dobry przykład do naśladowania: silnią kobietę, która bierze sprawy w swoje ręce, okazuje się osobą nadzwyczaj inteligentną i sprawdza się jako przywódca.
 
W przeciwieństwie do swych ekranowych partnerów Natalie Portman nie zdawała sobie sprawy, jak wielkim fenomenem stały się "Gwiezdne wojny". Uświadomili jej to dopiero krewni: Moi kuzyni mają prawdziwą obsesję na punkcie tych filmów, ale ja nie widziałam żadnego z nich, zanim nie dostałam roli - mówi aktorka. Kiedy było po wszystkim, nie mogli w to uwierzyć: "O, mój Boże ! " krzyczeli. - "Grasz w > Gwiezdnych wojnach
 
ANAKIN SKYWALKER-JAKE LLOYD
 
Kluczem do sukcesu filmu okazało się znalezienie odtwórcy roli Anakina Skywalkera, dziewięcioletniego niewolnika z planety Tatooine. Wybitne zdolności Anakina, które dają o sobie znać podczas karkołomnego wyścigu ścigaczy, zwracają uwagę Qui-Gona i Obi-Wana, którzy zmuszeni są lądować na rodzinnej planecie chłopca.
 
W ciągu dwóch lat Robin Gurland przesłuchała setki kandydatów do roli pomysłowego i rokującego olbrzymie nadzieje chłopca, który nie zdaje sobie sprawy ze swego przeznaczenia i grożących mu niebezpieczeństw. Lucas chciał, by filmowy Anakin był bardzo otwarty, samodzielny i pełen inwencji, a przy tym kierował się intuicją, tak by mogli się z nim identyfikować nie tylko młodzi widzowie, ale i ich rodzice.
 
Zakrojone na szeroką skalę poszukiwania pozwoliły wyłonić Jake'a Lloyda. Szukałem chłopca, który byłby dobrym aktorem, a przy tym emanował wielką energią i prawdziwym entuzjazmem. Jake zaś jest niezwykle naturalny - mówi George Lucas. Rick McCallum dodaje: Jake uosabia wszystkie te cechy, które George chciał uchwycić w postaci Anakina. Jest bystry, uwielbia psocić i fascynuje się techniką - zupełnie jak nasz Anakin.
 
Jake Lloyd nie kryje, że: Anakin uwielbia psocić i ciągle pakuje się w kłopoty, zaraz potem jednak dodaje: Jest przy tym bardzo bystry i dobry, bardziej troszczy się o innych niż o samego siebie. Znajomość przyszłych losów Anakina były dla młodego aktora dodatkową zachęta do przyjęcia roli: Ta rola wiele dla mnie znaczyła, bo Darth Vader to moja ulubiona postać z "Gwiezdnych wojen" - mówi.
 
Poczuciem humoru i talentem Jake Lloyd podbił swych ekranowych partnerów. Ewan McGregor mówi: Nigdy dotąd nie zdarzyło mi się pracować z równie utalentowanym dziecięcym aktorem. Wydaje się, że od zawsze chciał zostać aktorem i zawsze był profesjonalista, nawet jeśli od czasu do czasu uwielbiał płatać nam figle.
 
SENATOR PALPATINE-IAN McDIARMID
 
Fani Gwiezdnej Sagi wiedzą doskonale, że los Anakina Skywalkera przypieczętuje imperator Palpatine. W pierwszej trylogii senator Palpatine jest wpływowym urzędnikiem, który zaczyna konsolidować władzę w swoim ręku. W roli Palpatine'a ponownie oglądamy lana McDiarmida - tym razem bez postarzającej charakteryzacji, którą nosił w "Powrocie Jedi".
 
Praca na planie była dla aktora ciekawym doświadczeniem: Kiedy po raz pierwszy wkroczyłem na plan "Części I'; czułem się, jakbym odbył podróż w czasie, a to dlatego, że wcześniej wystąpiłem w "Powrocie Jedi" - mówi. - Palpatine to ciekawa postać, z pozoru wydaje się konwencjonalnym politykiem, skrywa jednak demoniczną naturę. Stoi na krawędzi, stara się sięgnąć po niemożliwe.
 
DARTH MAUL - RAY PARK
 
Na krawędzi stoi także inny bohater "Części I" Lord Sith Darth Maul, który wraz ze swym mentorem toczy brutalną wojnę z Rycerzami Jedi. W roli Dartha Maula oglądamy mistrza walk Wschodu, utytułowanego szermierza i gimnastyka Raya Parka. Początkowo Park miał pracować pod kierunkiem koordynatora pracy kaskaderów Nicka Gillarda, wywarł jednak tak wielkie wrażenie na Lucasie, Ricku McCallumie i Robin Gurland, że powierzono mu eksponowaną rolę Dartha Maula, umożliwiając tym samym debiut aktorski.
 
Podobnie jak jego filmowi przeciwnicy, Liam Neeson i Ewan McGregor, Ray Park współpracował ściśle z Nickiem Gillardem przy scenach walk, starając się przydać Gwiezdnej Sadze nowego stylu i rozmachu. Gillard stworzył nowy styl walk łącząc elementy kilku uznanych technik szermierczych z dodatkiem... ruchów właściwych drwalom ścinającym drzewo i pozycji zaczerpniętych z gry w tenisa. Finałowy pojedynek rycerzy Jedi z Darthem Maulem opiera się na serii skomplikowanych, starannie przećwiczonych popisów kaskaderskich, których sfilmowanie zajęło ekipie długie tygodnie.
 
R2-D2 - KENNY BAKER
 
C-3PO-ANTHONY DANIELS
 
W "Części I" na ekrany powracają słynne roboty, R2-D2 i C3PO, każdy w nieco innym kształcie. Kenny Baker ponownie "rozgościł się" w metalowym korpusie Artoo, a partneruje mu Anthony Daniels wcielający się w rolę protokolarnego robota Threepio, którego w "Części I" Anakin dopiero konstruuje. Threepio nie jest jeszcze w pełni ukończony, brak mu metalicznej obudowy, Anthony Daniels nie mógł więc grać w "pancerzu", który nosił na planie pierwszej trylogii. Nagrywał zatem swoje dialogi "z offu", podczas gdy robotem manipulował animator.
 
YODA - FRANK OZ
 
Na ekrany powraca także Mistrz Jedi Yoda, który tym razem jest oczywiście nieco młodszy niż w pierwszej trylogii. Frank Oz ponownie animował kukłę Yody skonstruowaną przez odpowiedzialną za kreację stworów ekipę pod kierownictwem Nicka Dudmana, która powołała do życia przeszło 140 postaci.
 
MACE WINDU - SAMUEL L. JACKSON
 
W "Części I" Yoda jest członkiem Rady Jedi, podobnie jak nowy bohater Gwiezdnej Sagi, Mace Windu, którego gra Samuel L. Jackson. Przed rozpoczęciem zdjęć Jackson, wieloletni fan "Gwiezdnych wojen", zapytany został w jednym z wywiadów, z jakimi reżyserami chciałby pracować. Aktor nie wahał się ani chwili: "Z George'em Lucasem" - odpowiedział dodając, że jego największym marzeniem jest wystąpić w nowym filmie z serii "Gwiezdne wojny". Wiadomość o tym dotarła do Robin Gurland, która zaproponowała aktorowi objęcie roli Mace Windu. Samuel L. Jackson uznał pracę nad "Częścią I" za jedno z najważniejszych doświadczeń w swej bogatej karierze aktorskiej: Dane mi było partnerować Yodzie w "Części I" - mówi z uśmiechem. - I tak oto spełniło się jedno z moich największych marzeń.
 
SHMI SKYWALKER-PERNILLA AUGUST
 
Jak już wspomniano Lucasowi zależało na pozyskaniu aktorów "najlepszych z najlepszych", stąd też rolę matki Anakina, Shmi Skywalker, powierzył wybitnej szwedzkiej aktorce Pernilli August. Sceny między matką i synem należą do najbardziej wzruszających w całym filmie. O Pernilli August, której uznanie przyniosły role w filmach Ingmara Bergmana Rick McCallum mówi: Nosi w sobie godność i wewnętrzną siłę, cechy, bez których nie sposób sobie wyobrazić matki Anakina.
 
JAR JAR BINKS-AHMED BEST
 
Nowym członkiem rodziny "Gwiezdnych wojen" jest Jar Jar Binks, niezdarny, dziecinny stwór, który przemawia w sobie tylko znanym języku. Jar Jar staje się nieodłącznym towarzyszem Qui-Gona, Obi-Wana, królowej i Anakina. Na ekranie Jar Jar będzie postacią generowaną komputerowo, która partnerować będzie żywym aktorom. Wiele uwagi poświęcono wyborowi aktora, który użyczy Jar Jarowi swych cech fizycznych i głosu dostarczając tym samym materiału, który stanowić będzie punkt wyjścia dla animacji komputerowej. Wybór padł na aktora teatralnego Ahmeda Besta, którego Robin Gurland dostrzegła w spektaklu "Stomp" w jednym z teatrów w San Francisco.
 
Ahmed to Jar Jar - mówi Robin Gurland . - To on tchnął prawdziwe życie w tę postać. Liam Neeson dodaje: Ahmed to bardzo zabawny i utalentowany aktor, dzięki któremu Jar Jar żyje własnym życiem. Zdarzało się, że Best uciekał się do nadzwyczaj nieszablonowych technik, które bawiły jego partnerów niemal do łez: Niekiedy ledwie Udawało się nam zachować powagę - mówi Liam Neeson. - Ahmed był przezabawny, a inwencja, z jaki wymyślał nowe ruchy i dźwięki, zdawała się nie mieć sobie równych.
 
Aby uczynić z Jar Jara postać w pełni komediową, Ahmed Best wyposażył go w mnóstwo niezwykłych gestów i ruchów, które z reguły ściągają na jego głowę poważne kłopoty. Jak mówi: Jar Jar rozpaczliwie próbuje zadowolić każdego i zrobić wszystko, jak należy. A jednak choćby nie wiem jak próbował, zawsze coś psuje lub nadeptuje komuś na odcisk.
 
W POZOSTAŁYCH ROLACH
 
W pozostałych rolach wystąpili m.in. ceniony brytyjski aktor Terence Stamp ("Orły Temidy", "Priscilia - królowa pustyni") w roli kanclerza Valorum, którego pozycji głowy Senatu zagraża rosnący w siłę senator Palpatine; Ralph Brown jako pilot z Naboo Rick Olie oraz Hugh Quarshie w roli odważnego przybocznego królowej, kapitana Panaki.


Tagi: Anthony Daniels (4) Ewan McGregor (5) Ian McDiarmid (4) Jake Lloyd (3) Kenny Baker (3) Liam Neeson (3) Mroczne widmo (48) Natalie Portman (6) Prasa (26) Ray Park (2)
Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.