Książki

Star Wars Art: Koncepty


Autor: Praca zbiorowa
Oryginalny tytuł: Star Wars Art: Concept
Wydanie PL: Ameet, wrzesień 2017
Wydanie USA: Abrams Books, październik 2013
Okładka: Ralph McQuarrie
Stron: 176
ISBN: 978-1-4197-0862-6
Cena: 40 USD/99,90 PLNNota wydawnicza (Ameet, 2017)
Album Star Wars Art: Koncepty to kolejna pozycja z publikowanej pod patronatem George’a Lucasa serii Star Wars Art. Zawiera on najlepsze obrazy koncepcyjne powstałe na potrzeby trylogii filmowych, seriali animowanych i gier wideo. Wśród twórców zebranych prac są artyści, którzy przez dekady nadawali kształt uniwersum Gwiezdnych wojen, m.in.: Ralph McQuarrie, Joe Johnston, Doug Chiang, Ryan Church, Iain McCaig i Erik Tiemens. Jest to pierwsza tego rodzaju kolekcja prac, przedstawiających niesamowite miejsca, pojazdy i postaci, które wykreowano za pomocą pióra, farb, papieru oraz mediów cyfrowych.

Nota wydawnicza (Abrams Books, 2013)
From Ralph McQuarrie and Joe Johnston to Doug Chiang, Ryan Church, Iain McCaig, Erik Tiemens, and the next generation of animation and video-game artists, Star Wars Art: Concept collects, for the first time ever, the very best Star Wars conceptual artwork. As curated by George Lucas, the artwork that helped bring the Star Wars Saga to life is revealed in all its glory, featuring pre-production drawings and paintings from the Original Trilogy, the Prequel Trilogy, the TV shows, and the video games, including an exclusive preview of artwork from the highly anticipated 1313. Spanning the years from 1975 to the present, Star Wars Art: Concept is a fascinating look at the process of conceptual design. From pen and paint and paper to the digital realm, the result is the creation of breathtaking iconic worlds, vehicles, and characters that successive generations have embraced and made their own.

Galeria


Recenzja Lorda Sidiousa
Czwarty album z serii „Star Wars Art” to ponownie w dużej części odgrzewany kotlet, ale to wcale nie umniejsza jego jakości. Mało tego, mam wrażenie, że tym razem w przeciwieństwie do poprzednich tomów, poziom jest zdecydowanie bardziej wyrównany i to w dodatku w górę.

W Visions mieliśmy okazję zmierzyć się z artystycznymi interpretacjami bazującymi na motywach sagi, w Comics dostaliśmy część związaną z EU. Illustration koncentrował się na pracach istotnych w przemyśle, tym razem poniekąd podążają tym tropem, bowiem koncentrujemy się na konceptach artystycznych. To w sposób piękny łączy się z poprzednimi albumami, bowiem mamy okazję zobaczyć wizję artystów, coś co potem zostało wykorzystane w produkcji filmu i nie raz rozszerzyło wszechświat. Czasem też pojawia się tu jakiś komentarz, acz niestety najczęściej go nie ma. Do tego już nas jednak przyzwyczaiły poprzednie tomy.

Większość z tych prac była już prezentowana w innych źródłach. Wiele z nich pochodzi jeszcze z czasów klasycznej trylogii, to arcydzieła Ralpha McQuarriego i Joe Johnstona. Są też prequele, „Wojny klonów” i gry komputerowe. Ponownie mamy przegląd różnych technik, jedne prace powalają na kolana inne nie. Tym razem jednak nie odniosłem wrażenia, że część wrzucono na siłę, by coś pokazać. Raczej chyba był to zdecydowanie najtrudniejszy album, ze względu na ogromną ilość materiału, więc oglądanie powoduje jedynie niedosyt. Chciałby się tego więcej. Wybór prac jednak jest naprawdę bardzo dobry i świetnie się to ogląda.

Na szczególną uwagę zasługują koncepty z gier i serialu „Detours”, głównie dlatego, że część z nich właśnie tutaj po raz pierwszy została zaprezentowana publicznie. Chodzi przede wszystkim o „Star Wars 1313”. To zdecydowanie wartość dodana tej pozycji, bo poszerza naszą wiedzę.

Słowo wstępne napisało dwóch gigantów, Joe Johnston i Doug Chiang. W środku poza pracami już wymienionych znajdziemy też Ryana Churcha, Iaina McCaiga, Nilo Rodis-Jamero, czy Erika Tiemensa, a także Amy Beth Christenson, Warrena Fu, Alexa Jeagera, Grega Knighta, Chin Ko, Sang Jun Lee, Wayne’a Lo, Glena McIntosha, Eda Natividada, Killiana Plunketa i innych.

Podobnie jak w poprzednich tomach, to przede wszystkim album z pięknymi obrazkami. I tym razem ich wybór jest naprawdę świetny. Kto wie, czy to nie jest najlepszy z tomów w serii.


Ocena końcowa
Ogólna ocena: 10/10
Wydanie: 10/10Oceny użytkowników:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 9,40
Liczba: 5

Użytkownik Ocena Data
HAL 9000 10 2016-11-17 16:38:51
darth ryba 10 2014-06-22 22:23:58
Lord Sidious 10 2014-04-13 22:05:16
Ithano 9 2017-10-01 03:30:10
eLukas77 8 2015-07-24 20:15:05

Tagi: Abrams Books (25) Album (65) Ameet (97) Ralph McQuarrie (6) Star Wars Art (7)

Komentarze (1)

Po obejrzeniu mam niedosyt - mało, mało, chcę więcej.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:
Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.