TWÓJ KOKPIT
0
FORUM Twórczość Fanów

Ossus News! :D

Sky 2007-12-25 22:44:00

Sky

avek

Rejestracja: 2003-03-24

Ostatnia wizyta: 2021-02-11

Skąd: Wrocław

Aby zwiększyć zainteresowanie Biblioteką Ossus (http://www.ossus.pl) zakładam nowy temat, w którym co jakiś czas będą zamieszczane najsmaczniejsze "kąski" z największej polskiej encyklopedii "Gwiezdnych wojen".

Warto skończyć z przekonaniem, że "na Wookiee mają więcej i lepiej" - rzeczywiście, z reguły to prawda, ale w coraz większej ilości przypadków - niekoniecznie I właśnie w tym celu jest ten topic - promowanie haseł o podobnej objętości i jakości co na Wookiee, a czasem dużo lepszych I po to, aby społeczność Bastionu "oswajała się" z Ossusem, bo co jakiś czas będzie w lateście. Rejestrujcie się i edytujcie, bo warto! Mamy już ponad 3000 haseł i ich liczba w szybkim tempie rośnie, gdyż wykształciło się grono stałych Archiwistów, regularnie dodających nowe artykuły. Jestem przekonany, że w przyszłym roku przegonimy Jedipedię i znajdziemy się na drugim miejscu na świecie w rankingu SW Wiki :] A więc zaczynamy:

1. Kolcta
Zapewne wiecie, co to bacta (http://www.ossus.pl/biblioteka/Bacta) i kolto (http://www.ossus.pl/biblioteka/Kolto). Nie wszyscy muszą jednak znać kolctę, dlatego zapraszam do lektury hasła napisanego przez naszego admirała NLoriela (tego nie ma na Wookiee ):

http://www.ossus.pl/biblioteka/Kolcta

2. Kampania ruusańska
Równie godne polecenia jest hasło o kampanii ruusańskiej Szedała - załączam link do hasła głównego, z którego możecie przejść do artykułów skrupulatnie opisujących każdą z siedmiu bitew:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Kampania_ruusa%C5%84ska

3. Planeta Endor
W wyniku niejasności w kanonie nie do końca było wiadomo, o co chodziło z planetą, wokół której krążył Księżyc-Sanktuarium.

http://www.ossus.pl/biblioteka/Endor_%28planeta%29

4. Kanon
No to teraz kilka słów o samym kanonie "Gwiezdnych wojen", jego stopniach i tak dalej:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Kanon

5. Miasto w Chmurach
Co tu dużo mówić - dobra robota Tiglatpilesara (który ma w swoim dorobku także poniższe "Cienie..."):

http://www.ossus.pl/biblioteka/Miasto_w_Chmurach

6. Nowelizacja "Cieni Imperium"
Wspaniałe, szczegółowe streszczenie klasyki Expanded Universe - warto sobie przypomnieć, jeśli ktoś nie ma czasu na przeczytanie książki:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Cienie_Imperium_%28ksi%C4%85%C5%BCka%29

Przy okazji warto też zapoznać się ze Stingerem, prywatnym środkiem transportu Guri:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Stinger

7. Sith`ari
Nie wszystkim znana przepowiednia dotycząca Sith`ari, według Sithów - istoty doskonałej. Na Wookiee jest straszny bałagan w tym haśle, dlatego:
http://www.ossus.pl/biblioteka/Sith%27ari

8. Żuk żniwiarz
Pocieszne żuczki żyjące na Cato Neimoidii oraz sąsiednich światach Wyczerpująco na temat, dzięki Archiwiście Abe ^^

http://www.ossus.pl/biblioteka/%C5%BBuk_%C5%BCniwiarz

9. Rozkaz 66
Dla tych, którzy chcą sobie przypomnieć szczegóły tego wydarzenia (hasło jeszcze ciepłe, przed chwilą rozbudowane przez NL) albo poszerzyć wiedzę o wydarzenia pozafilmowe, polecam zajrzeć:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Rozkaz_66

10. Yorik-et
No i teraz coś od siebie xD Czyli wszystko, co dało się wyciągnąć o skoczku koralowym Yuuzhan Vongów z książek NEJ oraz NEJ Sourcebook, a także chyba wszystkie dostępne grafiki tego cudeńka (na Wookiee jest tylko jedna )... Czytajcie o statku, który wpieprza skały! xDDD:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Yorik-et

Dziękuję za uwagę
- - -

PS. Tak tylko dla ciekawostki dodam, że na Vongopedię zaglądałem raczej tylko wtedy, kiedy Wedge zamieszczał tutaj posty i wyskubywał koszerne hasła - dlatego uznałem, że może podobny zabieg z Ossusem ma sens

PS 2. Stary temat o Ossusie - http://www.gwiezdne-wojny.pl/b.php?nr=283595

PS 3. HMM i X-Yuri - to co z tymi Mandalorianami?

PS 4. Ludwiczek i Piett już kończą Luke`a Skywalkera i zabierają się za Marę Jade, także spodziewajcie się największego hasła na Ossusie już wkrótceeeee ^^

LINK
 • Good :)

  Wedge 2007-12-25 23:00:00

  Wedge

  avek

  Rejestracja: 2005-01-07

  Ostatnia wizyta: 2019-05-26

  Skąd: Wrocław/Psary

  godna pochwały inicjatywa Jestem pewien, że dzięki temu zaufanie do Ossusa wzrośnie Może kiedyś znowu sam wrócę do pisania na Waszych łamach Powodzenia i pozdrowienia od Waszej vongowej siostry bliźniaczki

  LINK
 • Re: Ossus News! :D

  Lord Bart 2007-12-25 23:10:00

  Lord Bart

  avek

  Rejestracja: 2004-01-20

  Ostatnia wizyta: 2021-09-13

  Skąd: Warszawa

  Sky napisał(a):

  Warto skończyć z przekonaniem, że "na Wookiee mają więcej i lepiej" -

  ________

  Kurde... godne noworoczne postanowienie. Ambitne.

  LINK
 • ...

  Heavy Metal SITH 2007-12-25 23:56:00

  Heavy Metal SITH

  avek

  Rejestracja: 2005-10-14

  Ostatnia wizyta: 2016-09-08

  Skąd: Poznań

  W jednym haśle się rozpisałem, włożyłem w nie całe swoje serce i zaangażowanie () i co? Gówno... ktoś to usunął i zostawił jak było.

  LINK
  • Łe tej!

   Heavy Metal SITH 2007-12-26 00:00:00

   Heavy Metal SITH

   avek

   Rejestracja: 2005-10-14

   Ostatnia wizyta: 2016-09-08

   Skąd: Poznań

   Bląd! Pomyliłem hasła Jest ok, rozpisałem się i zostało Po prostu mi się myli z M`y. To muszę się zabrać, bo mam ostatnio zastój we wszystkich pracach pisemnych

   LINK
 • :D

  Nestor 2007-12-26 00:13:00

  Nestor

  avek

  Rejestracja: 2004-10-28

  Ostatnia wizyta: 2022-05-27

  Skąd: Lasocice

  O! Artykul o kanonie byl mi bardzo potrzebny przy tworzeniu mojego artu "Dziedzictwo Marvel Comics Star Wars".

  Dobre hasla, duzo ciekawych informacji mozna poznac.

  LINK
 • .

  Abe 2007-12-26 11:13:00

  Abe

  avek

  Rejestracja: 2006-05-20

  Ostatnia wizyta: 2018-09-10

  Skąd: Rzeszów

  Ja jeszcze dodam tylko, że sporo artykułów, które na wookiepedi są "na medal" my mamy jeszcze lepsze (lub co najmniej tak samo dobre). Kilka przykładów - Quinlan Vos, Palpatine, Jacen Solo (nie czytałem, bo nie chcę sobie psuć zabawy z czytania książek, ale na pewno dobry, choć jeszcze nie skończony z tego co widzę ). No i szykuje się Luke Skywalker

  Jeszcze jedno. Nieczęsto odwiedzam Bastion, ale z tego co widze czasami słyszę głosy mówiące "nie zaglądam na ossusa, wolę sprawdzić na wookiepedi, tam jest więcej i lepiej". No coż, proponuję spojrzeć na dwie rzeczy. Nie będę ich wyjaśniał, bo każdy inteligentny zrozumie o co chodzi. Jeden - porównanie liczby użytkowników, angielski jako język międzynarodowy. Dwa - liczba materiałów wydawanych w Polsce (i nie chodzi mi tu o książki i komiksy, ale przede wszystkim o różne przewodniki i rzeczy typu Star Wars Insider i The Official Star Wars Fact File). A poziom? Ekhmmm.... spójrzcie na hasło o Yodzie i poczytajcie o jego mistrzu. Szkoda, że jeszcze rasy nie wymyślili. Albo rozdrabnianie typu Kenix Kil i Kir Kanos, Czerona Straż i Gwardia, albo bitwa o Tythe (Battle of Tythe).

  LINK
 • .

  Nadiru Radena 2007-12-31 15:13:00

  Nadiru Radena

  avek

  Rejestracja: 2004-04-02

  Ostatnia wizyta: 2022-05-04

  Skąd: Jugoslavija

  Wszystko pięknie i cudnie, ale...
  ...to nie zmienia faktu, że jeżeli już ktoś ze znajomością englisza będzie szukał jakichś informacji o czymś z uniwersum SW, to raczej bez wahania wybierze Wookeepedię - bądź co bądź największej tematycznej encyklopedii świata i, co warto dodać, bo część z Ossusowców wiesza na niej psy, bardzo dobrej encyklopedii.

  LINK
  • Re: .

   Abe 2008-01-01 17:20:00

   Abe

   avek

   Rejestracja: 2006-05-20

   Ostatnia wizyta: 2018-09-10

   Skąd: Rzeszów

   Nadiru Radena napisał(a):
   Wszystko pięknie i cudnie, ale...
   ...to nie zmienia faktu, że jeżeli już ktoś ze znajomością englisza będzie szukał jakichś informacji o czymś z uniwersum SW, to raczej bez wahania wybierze Wookeepedię - bądź co bądź największej tematycznej encyklopedii świata i, co warto dodać, bo część z Ossusowców wiesza na niej psy, bardzo dobrej encyklopedii.

   ________
   1. Nie każdy zna angielski
   2. Szczerze mówiąc też często wybieram wookiepedię (zwłaszcza jeśli chodzi o żródła, co jest raczej logiczne, bo w Polsce prawie nikt nie kupuje np. Star Wars Official Fact Files, więc kto będzie o tym pisał?), ale na pewno jest mnóstwo artykułów lepszych na ossusie niż na wookie, uwierz mi (Ludwiczek, Piett --> Luke Skywalker, brawo
   3. Nikt nie wiesza na niej psów. Po prostu zdarza się, że ktoś przetłumaczy artykuł z wookie i wklei na ossusa. A na Ossusie ceni się twórczość własną Gdybyśmy tłumaczyli, to na pewno mielibyśmy SPOOORO więcej artów. I dobrze, że nie tłumaczymy, bo to każdy głupi potrafi. Z tą bardzo dobrą encyklopedią to mam mieszane uczucia, bo z jednej strony masz rację, bardzo dużo haseł jest dobrze napisanych, a drugiej strony jest pełno przekłamań, zmyśleń fanowskich oraz oczywiście durnego rozdrabniania haseł (kilkuosobowa potyczka nazwana bitwą, tiaaa....)

   LINK
   • Re.

    Nadiru Radena 2008-01-01 18:46:00

    Nadiru Radena

    avek

    Rejestracja: 2004-04-02

    Ostatnia wizyta: 2022-05-04

    Skąd: Jugoslavija

    1. Jak ktoś mowy synów Albionu nie zna, to pewie, że łukipedyja mu na nic.
    2. "Źródła" - otóż to. My wielu nie mamy w Polsce i to powód, dla którego prędzej uwierzę Wookieepedystom niż Ossusowcom, mimo iż doceniam pracę tych ostatnich. A co się tyczy Luke`a, to obiektywnie rzecz ujmując poziom obu artykułów jest w miarę równy.
    3. Przekłamania i zmyślenia trafiają się i na Ossus (wiem z doświadczenia, bo poprawiałem dwa takie, choć haseł na Ossus prawie w ogóle nie przeglądam), i na Wookiee, i wszędzie tam, gdzie człek coś napisze. Nawet profesjonalne encyklopedie mają problem z przekłamaniami, czy raczej niedopatrzeniami.

    LINK
    • <--oo->

     Piett 2008-01-02 11:56:00

     Piett

     avek

     Rejestracja: 2005-07-01

     Ostatnia wizyta: 2022-03-19

     Skąd:

     A więc tak:
     1. Dzięki za uznanie związane z hasłem o Luke`u.
     2. Fakt, Wookiepedia pod względem ilości informacji jest niedoścignionym wzorem dla każdej Wiki o Star Wars ale zwykle obowiązuje niepiśmienna zasada, że szukając informacji o danym wydarzeniu,posatci czy czymkolwiek innym zagląda się do więcej niż 1 źródłą, tak samo tutaj wypada dla porównania zawartych faktów i źródęł zajrzeć na obie encyklopede, choćby po to by porównać wiadomości tam zawarte (pogląd związany ze skrzywieniem psychiki po paru miesiącach chodzenia na UW w Wawie).
     Po za tym ciągle się rozwijamy i systematycaznie powiększamt zawarość informacji zawartych na Ossusie, by jak najbardziej podołać wymogom czytających. Zreszta Wookiepedia też kiedyś zaczynała od zera więc nie wszytsko od razu.

     LINK
    • no cóż...

     Sky 2008-01-02 14:24:00

     Sky

     avek

     Rejestracja: 2003-03-24

     Ostatnia wizyta: 2021-02-11

     Skąd: Wrocław

     ...to że nie ma oficjalnie dostępnych wielu źródeł w Polsce to fakt, porażka... ale na Ossusie piszą zarówno Ci, którzy mają dostęp tylko do tych wydanych u nas, jak i Ci, którzy sprowadzają sobie zza granicy... Jest to grono stałych Archiwistów i każdy mniej więcej wie, kto jest specjalistą od czego - a jeśli poprawia lub tworzy hasło ktoś "nowy" albo "mało znany" to od razu jest na celowniku W sensie - czy nie tłumaczy z Wookiee, czy rzeczywiście ma te źródła (już nie wnikam w jakiej formie, o ile posiadanie książek SW po Polsku jako e-booków osobiście potępiam, to już zagranicznych źródeł, o których można pomarzyć ze zostaną wydane w Polsce, nie).

     Jeszcze a propos tych przekłamań - to już jest charakterystyczne, mniej lub bardziej, na każdej wiki i nie da się tego uniknąć. Ale jak na tą liczbę Ossusowych userów to myślę że jest odpowiednia liczba Strażników i Jedi. Zresztą niedługo zostaną być może wprowadzone nowe rozwiązania, które jeszcze bardziej ograniczyłyby jakieś niedopatrzenia czy przekłamania.

     A tak w ogóle, Nadiru, to powinieneś częściej edytować na Ossusie :]

     LINK
     • Re: no cóż...

      Abe 2008-01-02 17:41:00

      Abe

      avek

      Rejestracja: 2006-05-20

      Ostatnia wizyta: 2018-09-10

      Skąd: Rzeszów

      Sky napisał(a):
      posiadanie książek SW po Polsku jako e-booków osobiście potępiam (...)

      ________
      Zgadzam się, aczkolwiek polecam też posiadanie tych książek, których masz w tradycyjnej formie, również w formie ebooka. Jak czytam książkę, to "z papieru", ale jak mam coś napisać, to sięgam po ebooka. Dużo łatwiej coś znaleźć, skopiować, cokolwiek

      LINK
     • Ebooki

      NLoriel 2008-01-07 17:58:00

      NLoriel

      avek

      Rejestracja: 2003-01-05

      Ostatnia wizyta: 2022-01-20

      Skąd: Sluis Van

      Książki w postaci elektronicznej jednak sie przydają... Jeśli są. Ileż czasu zmarnowałem, żeby znaleźć w stogu siana te trzy zdania o Jednoczącej Mocy dla Shedao...
      No więc ma ktoś "JvS" w wersji OCR?

      LINK
      • źle się wyraziłem

       Sky 2008-01-07 18:35:00

       Sky

       avek

       Rejestracja: 2003-03-24

       Ostatnia wizyta: 2021-02-11

       Skąd: Wrocław

       chodziło mi oczywiście o to, że posiadanie polskich wersji książek SW jedynie w formie e-booków potępiam, bo Amber ma mniejsze wpływy i zawsze jest jakieś zagrożenie, że w końcu nas oleją, a tego chyba nikt by nie chciał. Sam mam sporo po polsku i ściągam je specjalnie dla Ossusa, bo czytania na kompie raczej nie preferuję, chyba że nie mam innego wyjścia

       No i dzięki e-bookowi Jednoczącej Mocy znalazłem dla Ciebie New Republic City A ostatnio także Gandyjskich Poszukiwaczy w paru innych pozycjach...

       LINK
   • Re: Re: .

    Wedge 2008-01-02 12:24:00

    Wedge

    avek

    Rejestracja: 2005-01-07

    Ostatnia wizyta: 2019-05-26

    Skąd: Wrocław/Psary

    Abe125 napisał(a):
    jest pełno przekłamań, zmyśleń fanowskich oraz oczywiście durnego rozdrabniania haseł (kilkuosobowa potyczka nazwana bitwą, tiaaa....)
    ________

    Tak, też to ubóstwiam w Wookiee Jak ucieczkę "Sokoła" przed dwoma niszczycielami nazywają "Bitwą o Tatooine" i robią do tego odpowiednią tabelkę Porażka A moim całkowicie ulubionym artykułem jest "Obiad u Larsów", gdzie jest też tabelka I bohaterowie to Luke, Owen, Beru i blue milk Bez komentarza...

    LINK
    • Re.

     Nadiru Radena 2008-01-02 19:57:00

     Nadiru Radena

     avek

     Rejestracja: 2004-04-02

     Ostatnia wizyta: 2022-05-04

     Skąd: Jugoslavija

     "Skirmish over Tatooine" jak już, ale mniejsza o nazwę, bo w sumie artykuł zły nie jest - ja na przykład nie miałem pojęcia o tym, że przy przylocie na Tatooine "Sokół" miał potyczkę z imperialnymi (chociaż całość mocno nie-kanonowa chyba jest...)

     A tego obiadu u Larsów jakoś nie znalazłem. Jeśli był, to chyba go skasowano... a jak nie, to zapodaj linka, chętnie poczytam, hehe.

     LINK
     • Re: Re.

      Lord Bart 2008-01-02 20:16:00

      Lord Bart

      avek

      Rejestracja: 2004-01-20

      Ostatnia wizyta: 2021-09-13

      Skąd: Warszawa

      Nadiru Radena napisał(a):
      "Skirmish over Tatooine" jak już, ale mniejsza o nazwę, bo w sumie artykuł zły nie jest - ja na przykład nie miałem pojęcia o tym, że przy przylocie na Tatooine "Sokół" miał potyczkę z imperialnymi (chociaż całość mocno nie-kanonowa chyba jest...)

      ________

      Czepiacie się łuka, a sami nie umiecie czytać ze zrozumieniem (co jest zresztą nagminną rzeczą na tym forum)...

      1. Skirmish over Tatooine to jest skirmish nie battle jak raczy uważać Wedge. A różnice między tymi wyrażeniami powinno poznać sie na naukach obcego języka

      2. Zwróćcie uwage na źródło tej informacji: Star Wars: Flight of the Falcon - video game for the Game Boy Advance, produced by THQ.
      O ile pamiętam wszystkie gry wydawane na GB mają licencję LA i wszystko co tam jest zawarte ma moc kanonu. A to, że pewnie sami twórcy nie ogarniają tworzonego uniwersum to inna sprawa.


      LINK
      • To zmienili

       Wedge 2008-01-02 20:37:00

       Wedge

       avek

       Rejestracja: 2005-01-07

       Ostatnia wizyta: 2019-05-26

       Skąd: Wrocław/Psary

       bo nie tak dawno artykuł nazywał się "Battle over Tatooine (The Flight of the Falcon)", a więc bitwa moi drodzy jak w mordę strzelił Znaczenie słowa "battle" znajduje się w najbliższym słowniku Co nie zmienia faktu, że niezależnie od źródła zamieszczanie czegoś takiego na Wookiee jest głupawe.

       A obiad był gdzieś zakopany głęboko, już nie pamiętam jak go znalazłem

       LINK
      • Dooookładnie

       Sky 2008-01-02 20:50:00

       Sky

       avek

       Rejestracja: 2003-03-24

       Ostatnia wizyta: 2021-02-11

       Skąd: Wrocław

       Panowie, proponuję najpierw dobrze odrobić lekcję

       Historia strony:

       05:43, 24 November 2007 Darthtyler (Talk | contribs) m (Battle of Tatooine (Flight of the Falcon) moved to Skirmish over Tatooine: Better name.)

       Tekst:

       The Skirmish over Tatooine was a battle involving Han Solo and Chewbacca in the Millennium Falcon against the Empire


       A przykładu takich "bitew" można jeszcze podać... najbardziej śmieszy np. pierwsza i druga bitwa o Helskę 4 (wojna z Yuuzhan Vongami) - pierwsza to wg nich zniszczenie Eskadry Tuzina i Dwóch Mścicieli przez skoczki koralowe (i to była BITWA? wtf?)... podczas gdy za drugą bitwę uznają pierwsze starcie (które Nowa Republika przegrała) i drugie, gdy Jedi wrócili pod Helskę z tymi parasolowatymi statkami. Ja podzieliłbym tą ostatnią na dwie, bo pomiędzy nimi była przerwa, a Kypa w ogóle zostawił (i tak będzie na Ossusie). Porażka.

       I żeby nie było, uważam Wookiee za bardzo dobrą encyklopedię, ale oni po prostu osiągnęli pewien poziom haseł, w d... im się poprzewracało bo nie mają co robić to tworzą takie kwiatki jak bitwy o Tatooine (dobrze że nie kampania) itp.

       LINK
       • Re.

        Nadiru Radena 2008-01-04 08:20:00

        Nadiru Radena

        avek

        Rejestracja: 2004-04-02

        Ostatnia wizyta: 2022-05-04

        Skąd: Jugoslavija

        Wookieepedia chce opisać WSZYSTKIE wydarzenia - czy to źle? Czepiacie się niewiadomo czego, zamiast się cieszyć, że ludziom chce się pisać o czymś, o czym wy byście nawet nie pomyśleli (zupełnie inną sprawą jest, czy ktoś taki artykuł nie tyle przeczyta, co po porstu znajdzie).
        A że nazewnictwo czasem dziwne? Wielka katastrofa, naprawdę - jak wam się tak bardzo nie podoba ten stan rzeczy, to czemu nie napiszcie o tym na Wookieepedii? To "wolna encyklopedia" bądź co bądź.

        LINK
       • Bitwy różniste...

        NLoriel 2008-01-08 08:22:00

        NLoriel

        avek

        Rejestracja: 2003-01-05

        Ostatnia wizyta: 2022-01-20

        Skąd: Sluis Van

        A ja znalazłem dziś coś takiego:
        [url]http://starwars.wikia.com/wiki/Second Battle of Coruscant (Great Sith War)[/url]
        "Presumably" była, choć może nie na Placu Czerwonym...

        LINK
        • LOL :D

         Wedge 2008-01-08 13:28:00

         Wedge

         avek

         Rejestracja: 2005-01-07

         Ostatnia wizyta: 2019-05-26

         Skąd: Wrocław/Psary

         Nie no, umarłem Jestem ciekaw czemu pojedynek Maula z Assant też nie jest Bitwą o Coruscant Ale pewnie niedługo się doczekam

         LINK
         • ...

          Nadiru Radena 2008-01-09 09:01:00

          Nadiru Radena

          avek

          Rejestracja: 2004-04-02

          Ostatnia wizyta: 2022-05-04

          Skąd: Jugoslavija

          Dżizys, istna tragedia, powinni zbanować tych co pisali ten artykuł - albo najlepiej spalić na stosie, żeby podobnych głupot już nigdy nie napisali.

          Widzę u was typowy objaw dostrzegania drzazgi w cudzym oku, a niedostrzegania belki we własnym.

          LINK
         • ...

          NLoriel 2008-01-09 10:00:00

          NLoriel

          avek

          Rejestracja: 2003-01-05

          Ostatnia wizyta: 2022-01-20

          Skąd: Sluis Van

          Wyluzuj. Też przy każdej nadarzającej się okazji jedziesz po Ossusie (tzn. prezentujesz swoją opinię na jego temat, do której masz oczywiście pełne prawo)

          LINK
         • Otóż to

          Wedge 2008-01-09 11:08:00

          Wedge

          avek

          Rejestracja: 2005-01-07

          Ostatnia wizyta: 2019-05-26

          Skąd: Wrocław/Psary

          Nadiru -> mniej kawy, więcej hobby Może wędkarstwo?

          LINK
         • ...

          Nadiru Radena 2008-01-09 11:10:00

          Nadiru Radena

          avek

          Rejestracja: 2004-04-02

          Ostatnia wizyta: 2022-05-04

          Skąd: Jugoslavija

          Nie jadę po Ossusie (do którego i tak w tym roku dołączę), tylko po waszej hipokryzji i sposobie, w jaki wy z kolei czasem traktujecie Wookieepedię. Jakbyś się przyjrzał moim ostatnim wypowiedziom, zauważyłbyś że nie czepiam się Ossus, a was - bodaj najważniejszych ludzi w Ossus.

          LINK
         • Heh

          Wedge 2008-01-09 11:14:00

          Wedge

          avek

          Rejestracja: 2005-01-07

          Ostatnia wizyta: 2019-05-26

          Skąd: Wrocław/Psary

          ja na Ossusie nie piszę, choć chciałbym, ale nie mam czasu, więc jestem neutralny A sam w razie potrzeby korzystam raczej z Wookiee, bo mam zazwyczaj potrzeby bardziej szczegółowe, których póki co nie ma na Ossusie Tylko wskazuję na ewidentne głupoty i się z nich wyśmiewam i możesz być pewien, że gdybym trafił na równą bzdurę na Ossusie też bym po niej pojechał Amen

          Poza tym zamiast się bulwersować zmień te bzdury na Wookiee, a już nikt więcej nie będzie miał podstaw żeby Ci psuć krew

          LINK
         • hipokryzja

          NLoriel 2008-01-09 11:19:00

          NLoriel

          avek

          Rejestracja: 2003-01-05

          Ostatnia wizyta: 2022-01-20

          Skąd: Sluis Van

          Czy zarzucasz hipokryzję konkretnym osobom, czy takiemu ogólnemu "bohaterowi zbiorowemu"? Bo jeśli zarzucasz ją konkretnie mi, to chętnie dowiedziałbym się, na jakiej podstawie - czyli kiedy to postąpiłem niezgodnie z tym, co wypowiadam jako swoje poglądy?

          LINK
         • ...

          Nadiru Radena 2008-01-09 11:22:00

          Nadiru Radena

          avek

          Rejestracja: 2004-04-02

          Ostatnia wizyta: 2022-05-04

          Skąd: Jugoslavija

          Skoro uważasz, że to bzdury, czemu sam je nie poprawisz, a przynajmniej nie napiszesz swojej opinii na stronie dyskusji? Ja się nie czepiam Wookiee, więc nie widzę potrzeby poprawiania samemu tego, co napiszą nasi koledzy zza Wielkiej Wody.

          LINK
         • Bo mnie

          Wedge 2008-01-09 11:24:00

          Wedge

          avek

          Rejestracja: 2005-01-07

          Ostatnia wizyta: 2019-05-26

          Skąd: Wrocław/Psary

          to nie obchodzi Tylko śmieszy A Ciebie też powinno, może dzięki temu nie będziesz obrażał takich zacnych ludzi jak NLoriel czy Sky, co znacznie lepiej przysłuży się Twojemu PR

          LINK
         • ...

          Nadiru Radena 2008-01-09 11:26:00

          Nadiru Radena

          avek

          Rejestracja: 2004-04-02

          Ostatnia wizyta: 2022-05-04

          Skąd: Jugoslavija

          "Bohater zbiorowy", a konkretniej ludzie, którzy się wypowiadają tu i tam na temat słabości Wookiee i wielkości Ossus.
          Zdecydowanie nie chodzi o ciebie, bo do ciebie nigdy nie miałem zastrzeżeń.

          LINK
         • Wedge,

          Nadiru Radena 2008-01-09 11:31:00

          Nadiru Radena

          avek

          Rejestracja: 2004-04-02

          Ostatnia wizyta: 2022-05-04

          Skąd: Jugoslavija

          To teraz już się obrażamy, co? Nie, ja nikogo nie obrażam, wskazuję na to, że niektórzy z Ossusowców powinni przestać zachłystywać się tak Ossusem, bo jeszcze (powtarzam: jeszcze) nie mają ku temu powodów - a jednocześnie nie powinni pomniejszać dokonań Wookiee. Zaistnienie obu tych rzeczy na raz świadczy o tym, że ktoś jest zadufany w sobie. Może tak nie jest w istocie, ale ja odnoszę takie wrażenie.

          LINK
         • No to

          Wedge 2008-01-09 11:33:00

          Wedge

          avek

          Rejestracja: 2005-01-07

          Ostatnia wizyta: 2019-05-26

          Skąd: Wrocław/Psary

          po prostu zapamiętaj, że na Wookiee niezależnie od tego czym, jaka i gdzie jest są kompletne BZDURY i każdy ma prawo je wyśmiać, a bronienie tak czy inaczej zaowalowane jest tu bez sensu Bo co ja Ci poradzę, że Wookiee ma politykę takich artykułów, ma ją i tyle i sama się ośmiesza Koniec pieśni I nie traktuj na równi wyśmiewania Wookiee z zachwytem nad Ossusem bo... to mania prześladowcza i teoria spiskowa

          LINK
         • Wedge,

          Nadiru Radena 2008-01-09 11:45:00

          Nadiru Radena

          avek

          Rejestracja: 2004-04-02

          Ostatnia wizyta: 2022-05-04

          Skąd: Jugoslavija

          Jak już gdzieś tu pisałem, wszędzie są jakieś bzdury, każda encyklopedia, nawet profesjonalna, się ich nie ustrzeże. Taka ludzka natura.

          LINK
         • No więc

          Wedge 2008-01-09 11:48:00

          Wedge

          avek

          Rejestracja: 2005-01-07

          Ostatnia wizyta: 2019-05-26

          Skąd: Wrocław/Psary

          będe je wyśmiewał Bo lubię

          LINK
         • nie lubię

          Taraissu 2008-01-09 12:16:00

          Taraissu

          avek

          Rejestracja: 2005-12-29

          Ostatnia wizyta: 2017-03-31

          Skąd: Wrocław

          ....a czego? Tego, że zaraz pójdzie szmer: ale ona jest zapatrzona w Łedżowatego...jakby w tym przypadku nie istniało takie coś jak jedność poglądów...ale ja nie o tym, bo i tak napisze co myślę.

          Nadiru, dobry człowieku, którego ja naprawdę bardzo szanuję. Czy Ty aby nie przesadzasz? Ludzie z Ossusa chełpią się swoją pracą, bo są z niej dumni. Mają do tego święte prawo, dlaczego? Ponieważ odwalają kawał niezłej roboty, której nie chce się wykonywać nikomu innemu(tu warto zaznaczyć, że podobnie jest z TORową encyklopedia, którą lubię, a która jest za mało rozreklamowana). Poza tym, nie oszukujmy się, w opinii publicznej naczelni encyklopedii SW uchodzą jako dziwacy, którzy zajmują się niepoważnymi rzeczami. Dlatego jednym ratunkiem, z punktu widzenia psychologii człowieka, jest rekompensata sobie tej niesprawiedliwej opinii, aby móc dalej pracować nad Ossusem i czerpać z tego radość, nie popadając w uczucie beznadziei i zmarnowanego czasu (bo przecież tyle poważnych rzeczy mogliby zrobić za ten czas). Tym bardziej jest im potrzebne to autodowartościowanie, gdyż są fani, dla których de facto ta encyklopedia powstaje, a którzy lubią im wypominać niekompetencję, także niekoniecznie słusznie. No cóż...Polacy to malkontenci, mamy na to kolejny dowód.
          Złoty środek?
          Oczywiście nie ma, ale warto chyba poczęstować kolegów z Ossusa konstruktywną krytyką i pochwalić za dobre rozwiązania...a najlepiej samemu usiąść i zamiast krytykować, poprawić to co nas razi.
          A co do Wookie...IMO to jest tak, że pracuje tam intensywnie nieporównywalnie więcej fanów niż na naszym swojskim podwórku i dlatego prace idą szybciej i powoli kończą się hasła do opisania, stąd kolejne rozdrobnienia, co do których osobiście nie mam właściwe zastrzeżeń, bo bywają bardzo zabawne
          Co do Łedża, przypomnę, iż jest adminem na Vongo, a Vongo jest encyklopedią prześmiewczą, co już ukazuje jego stosunek do SW i pozostałych encyklopedii. Kryje się w tym przesłanie, iż nie należy traktować wszystkiego zbyt poważnie. A poza tym, sam wie jaka to cholernie ciężka praca nadzorować projekt jakim jest encyklopedia wiki czy StarCast( w przypadku, którego też się odnosi wrażenie, że niektórzy fani wychodzą z założenia, że im się należy i kropka. A ja tu zapytam, a niby dlaczego?).
          Recepta: Wzajemny szacunek dla pracy i wkładu. I to chyba tyle.... Szkoda nerwów panowie.

          LINK
         • O rany

          Gunfan 2008-01-09 12:37:00

          Gunfan

          avek

          Rejestracja: 2003-11-27

          Ostatnia wizyta: 2022-04-01

          Skąd: Bielsko-Biała

          ale ona jest zapatrzona w Łedżowatego...

          [/szmer]          Sorry, couldn`t help it

          LINK
         • Taraissu

          Nadiru Radena 2008-01-09 12:56:00

          Nadiru Radena

          avek

          Rejestracja: 2004-04-02

          Ostatnia wizyta: 2022-05-04

          Skąd: Jugoslavija

          Ze zwrócenia uwagi zrobiła się dyskusja o obrażaniu i szacunku...

          Autodowartościowanie jest OK, ale nie w sposób "patrzcie jakie bzdury na Wookiee są, a jak u nas jest wspaniale!" (to tylko teoretyczny przykład). Po takim tekście fan się zniechęca, bo zajrzy do innego hasła, a tam co? Zalążek artykułu. To działanie na szkodę Ossus. Tylko tyle chciałem rzec.

          Skoro przy docenianiu wysiłków i szacunku: sam tworzę dużo i staram się dać coś od siebie fandomowi, toteż podziwiam i doceniam ludzi, którzy robią to samo - nie obijają się, a próbują coś zrobić dla ogółu, mimo iż przecież tyle poważnych rzeczy mogliby zrobić za ten czas (za które mogliby otrzymywać pieniądze, swoją drogą), jak sama napisałaś. Robienie takich rzeczy nie jest łatwe, niektórzy szybko odpadają - sam zrezygnowałem przecież z prowadzenia wspomnianej przez ciebie Encyklopedii TOR bo uznałem, że to już nie ma sensu. Jest Ossus i Ossus w zupełności wystarczy, nawet jeśli parę rzeczy mi się w nim nie podoba.

          LINK
         • Re: O rany

          Taraissu 2008-01-09 13:06:00

          Taraissu

          avek

          Rejestracja: 2005-12-29

          Ostatnia wizyta: 2017-03-31

          Skąd: Wrocław

          Gunfan napisał(a):
          ale ona jest zapatrzona w Łedżowatego...

          [/szmer]          Sorry, couldn`t help it


          HA!!

          A nie mówiłam
          ________

          LINK
         • oj

          Sky 2008-01-09 19:45:00

          Sky

          avek

          Rejestracja: 2003-03-24

          Ostatnia wizyta: 2021-02-11

          Skąd: Wrocław

          Nadiru, czepiasz się jak rzep psiego ogona i masakrycznie nadinterpretujesz wszystko to, co jest napisane w tym temacie Tłumaczę więc: ten topic jest po to by rozreklamować Ossusa, by ludzie częściej na niego wchodzili i pisali. A Ty zaraz dajesz jakieś "teoretyczne przykłady" typu "patrzcie jakie bzdury na Wookiee są, a jak u nas jest wspaniale!". Człowieku, weź wyluzuj, a jak chcesz coś krytykować a propos Ossusa to chyba temat reklamujący go jest najmniej istotny... tak czy nie? Poza tym moje wypowiedzi, podobnie jak wypowiedzi wszystkich innych którzy krytykowali Wookiee, są naszym prywatnym zdaniem, nie wygłaszamy oficjalnego stanowiska Ossusa w tej sprawie, więc o co ten szum? Zawsze można pogadać o tym na gg, zamiast wszczynać borutę.

          Taraissu - co do tej "analizy psychologicznej" to z całym szacunkiem, ale... każdy człowiek jest inny, każdy z nas ma inną motywację do tego żeby działać na Ossusie, żeby cokolwiek robić... a Ty wrzucasz nas wszystkich do wora niedowartościowanych, postrzeganych przez "zewnętrznych" jak idiotów fanów SW, którzy pracują na Ossusie, rozbudowują go i prezentują wybrane mięska tutaj tylko po to, żeby się osobiście dowartościować i odreagować. No cóż, nie spodziewałem się tego prawdę mówiąc i trochę przykro, że inicjatywa ta jest tak odbierana przez niektórych. I nie chcę się przekomarzać, rozumiem że to Twoje zdanie i je szanuję. Teraz to pewnie ja nadinterpretuję, trudno.

          LINK
         • acha

          Taraissu 2008-01-09 23:02:00

          Taraissu

          avek

          Rejestracja: 2005-12-29

          Ostatnia wizyta: 2017-03-31

          Skąd: Wrocław

          z całym szacunkiem, ale pisząc to co napisałeś pokazujesz, że chyba jednak jesteś taki za jakiego się nie uważasz. Jak to mówią.. uderz w stół a nożyce się odezwą... Nota bene przypomnę Ci, iż nie siedzę tutaj tylko po to by krytykować kolejne projekty tylko sama ruszam dupsko i biorę udział w co rusz to nowych przedsięwzięciach, za które także nie zawsze mi się dziękuje (już nie wspomnę, iż swego czasu sama byłam aktywna na Ossusie). Jeśli rzeczywiście postrzegasz problem tylko i wyłącznie jedno płaszczyznowo, żeby nie powiedzieć płytko, to sorry, ale to nie ja mam problem. Ja wiem, że strasznie się trudno czasem przyznać, do tego, że jest się tylko, albo aż istotą ludzką, o czysto ludzkich potrzebach jak akceptacja otoczenia, docenienie, zrozumienie.... Dlatego napiszę Ci tak żebyś zrozumiał: nie uważam, że fani SW są zakompleksionymi i ograniczonymi istotami, które muszą sobie rekompensować niezrozumienie ze strony świata, są jednak ludźmi i potrzebują karmy dla duszy, żeby po prostu przyjemniej sobie egzystować. Może kiedyś uda Ci się spojrzeć mniej egocentrycznie i z nieco większym dystansem na samego siebie i zrozumiesz, że bez względu na to jak bardzo będziesz udawał, że jesteś idealny i tak otoczenie zobaczy, że ściemniasz. Wybacz zatem jeśli rzuciłam wobec Ciebie oszczerstwo, już sie nie odezwę w tej sprawie...sugeruję częściej unosić się honorem...


          PS1: A gdyby Ci nie zależało na reklamie ciężkiej pracy Twojej i innych nie założyłbyś tego tematu, prawda? Pomyśl sobie jak to wygląda z zewnątrz.

          PS2: Łedż sam mówi, że właśnie po to założył temat o Vongu, żeby dowartościować siebie i innych i dlatego mu zależy tak bardzo na komentarzach do StarCasta.

          PS3: A poza tym, już tak całkiem prywatnie, powiem Ci, że jest mi przykro, bo jestem po Waszej stronie i nie napisałam nic uwłaczającego Waszej fanowskiej godności, bo niby po co miałabym oczerniać samą siebie?

          LINK
         • Re: acha

          Louie 2008-01-09 23:07:00

          Louie

          avek

          Rejestracja: 2003-12-17

          Ostatnia wizyta: 2022-05-28

          Skąd:

          Taraissu napisał(a):

          PS2: Łedż sam mówi, że właśnie po to założył temat o Vongu, żeby dowartościować siebie i innych i dlatego mu zależy tak bardzo na komentarzach do StarCasta.

          ________

          Hola, hola! To ja założyłem ten temat

          LINK
         • Prawda :)

          Wedge 2008-01-10 00:06:00

          Wedge

          avek

          Rejestracja: 2005-01-07

          Ostatnia wizyta: 2019-05-26

          Skąd: Wrocław/Psary

          Aczkolwiek faktem jest, że właśnie po to wrzucam linki do wyszlifowanych artykułów, także Taraissu ma 100% racji

          LINK
         • no

          Sky 2008-01-10 03:17:00

          Sky

          avek

          Rejestracja: 2003-03-24

          Ostatnia wizyta: 2021-02-11

          Skąd: Wrocław

          cóż, domyśliłem się że powiesz uderz w stół a nożyce się odezwą, ale stwierdziłem że jednak zareaguję

          Spokojnie, nie napisałem że mam z tym problem, nie uważam się za idealnego i nie wiem dlaczego to sugerujesz - bo zaprzeczyłem temu że każdy ma jakieś potrzeby? Nie, tylko formie w jakiej to napisałaś. Forma forma forma. Dziwnie to dla mnie zabrzmiało, koniec kropka. Wiem że zarówno Ty jak i Wedge co rusz bierzecie udział w jakiejś inicjatywie i nie musisz mi o tym przypominać. Podobnie jak wielu innym osobom, bardzo mi zależy na Ossusie i wszyscy ostro tam pracujemy i zgadzam się, każdy czuje jakąś potrzebę docenienia (zwłaszcza, że wiele haseł nie będzie polecanymi bo są za krótkie [mimo że najlepsze jakie mogą być], dlatego warto dotrzeć z nimi do ludzi w inny sposób). Wiadomo, zależy mi na pokazaniu zarówno pracy swojej, jak i innych - ale napisałem, że słowa typu "dowartościowanie" itp. wg mnie tutaj nie pasują, ale najwidoczniej mamy trochę inne ich definicje, gdyż ja to pojęcie odbieram z reguły negatywnie (nie powinienem, ale to inna sprawa). "Zrozumiesz, że bez względu na to jak bardzo będziesz udawał, że jesteś idealny i tak otoczenie zobaczy, że ściemniasz." - widzę że robisz kolejną analizę psychologiczną, powtarzam że nie zależy mi bym był tak postrzegany, mam mnóstwo wad i problemów podobnie jak każdy inny tutaj, przecież to chyba logiczne, więc po co zakładasz coś takiego? Widać nie zrozumieliśmy się i kajam się za to, bo to moja wina, ale to nie powód żeby na podstawie jednego głupiego posta robić analizę mojej osobowości, zwłaszcza że się w ogóle nie znamy. I przesadzasz, nie wziąłem to jako ogromne oszczerstwo i plamę na honorze, sugeruję troszkę wyluzować, dżizys, nie miałem złych zamiarów. I naprawdę naprawdę jest mi bardzo przykro że Tobie jest przykro, ponieważ wiem że jesteś po naszej stronie i nie miałem zamiaru potraktować Cię "wrogo" ...

          LINK
         • hehe

          Louie 2008-01-10 12:05:00

          Louie

          avek

          Rejestracja: 2003-12-17

          Ostatnia wizyta: 2022-05-28

          Skąd:

          Przecież wiem, żartuje tylko

          LINK
 • Brand, new Darth Krayt

  Shedao Shai 2008-01-05 00:14:00

  Shedao Shai

  avek

  Rejestracja: 2003-02-18

  Ostatnia wizyta: 2022-05-27

  Skąd: Wodzisław Śl. / Wrocław

  Tak na ogólnobastionowej fali ekscytacji Legacy 18, uzupełniłem hasło na Ossusie o wydarzenia i grafiki z tegoż komiksu i zapraszam do zapoznania się z już, mam nadzieję, pełną historią przeszłości Dartha Krayta

  http://ossus.pl/biblioteka/Darth_Krayt

  LINK
 • Luke Skywalker

  Louie 2008-01-05 11:56:00

  Louie

  avek

  Rejestracja: 2003-12-17

  Ostatnia wizyta: 2022-05-28

  Skąd:

  No to ja wraz z Piettem, możemy oświadczyć z radością, że hasło Luke Skywalker jest ukończone
  http://ossus.pl/biblioteka/Luke_Skywalker
  Mamy nadzieję, że się podoba, bo naprawdę się namęczyliśmy nad tym hasłem

  LINK
 • Lord Kaan

  Piett 2008-01-05 17:22:00

  Piett

  avek

  Rejestracja: 2005-07-01

  Ostatnia wizyta: 2022-03-19

  Skąd:

  Dla jednych był przeszkodą na drodze do zmian wprowadzanych przez Dartha Bane`a. Dla innych był charyzmatycznym dowódcą i reformatorem, odrzucającym archaiczne reguły dawnych Lordów Sith, a także osobą, która była bliska rzucenie na kolana znienawidzonych Rycerzy Jedi i Starej Republiki. Nigdy nie ma postaci całkowicie białych lub czarnych, dlatego chyba warto wyrobić sobie o nim własne zdanie na podstawie tego świeżo napisanego artykułu
  http://ossus.pl/biblioteka/Kaan

  LINK
 • Ossus News #2

  Sky 2008-01-17 22:38:00

  Sky

  avek

  Rejestracja: 2003-03-24

  Ostatnia wizyta: 2021-02-11

  Skąd: Wrocław

  Nadeszła pora na kolejne mięska

  1. Imperium Sithów

  Najświeższe, jeszcze ciepłe, hasełko na Ossusie, opisujące Imperium Sithów. Przyznam że bardzo mi go brakowało, gdyż jest to ważny element EU. Doszło trochę nowych informacji (i smacznych grafik) z Jedi vs Sith ^^

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Imperium_Sith%C3%B3w

  2. Instrukcje Awaryjne Wielkiej Armii Republiki

  Czyli zespół procedur przygotowanych dla WAR, do których należał między innymi rozkaz 66. Świeżutkie informacje, pochodzące z Republic Commando: True Colors - same teksty procedur zarówno w przekładzie polskim by NL, jak i w oryginale (w przypisach).

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Instrukcje_Awaryjne_Wielkiej_Armii_Republiki

  3. Wielka rewolta droidów

  ...która to została opisana w dokumencie "Pożoga: Naoczna relacja z wielkiego powstania droidów" (The New Essential Guide to Droids). Taki nasz starwarsowy... Terminator albo Matrix xD

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Wielka_rewolta_droid%C3%B3w

  4.Nowe wojny Sithów

  Ostatnio przez naszych specjalistów od tamtych czasów znacznie zostało rozbudowane hasło o nowych wojnach Sithów - kto ciekaw, niech czyta:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Nowe_wojny_Sith%C3%B3w

  5. Przewrót w Sojuszu Galaktycznym

  A to tylko dla tych, co nie boją się dużych spoilerów z Sacrifice, czy jak kto woli, Poświęcenia:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Przewr%C3%B3t_w_Sojuszu_Galaktycznym_%2840_ABY%29

  6. Mroczne Gniazdo i wojny rojów

  Dzięki Urthonie (:*) Ossus wzbogacił się o wiele haseł z trylogii Mroczne Gniazdo Od "Władcy Dwumyślnych" aż do "Wojny rojów"

  Wojny rojów:
  http://www.ossus.pl/biblioteka/Wojna_roj%C3%B3w

  Gorog (Mroczne Gniazdo):
  http://www.ossus.pl/biblioteka/Gorog

  Kryzys Mrocznego Gniazda:
  http://www.ossus.pl/biblioteka/Kryzys_Mrocznego_Gniazda

  No i oczywiście sami Killikowie:
  http://www.ossus.pl/biblioteka/Killikowie

  7. Wędrówka po nurcie

  Skomplikowana technika Mocy, pozwalająca na "podróżowanie w czasie". Jacen Solo nauczył się jej od mnichów Aing-Tii podczas swojej pięcioletniej "odysei samopoznania", którą rozpoczął po wojnie z Yuuzhan Vongami:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/W%C4%99dr%C3%B3wka_po_nurcie

  * * * * * * * * * * * * * * *
  Nie mam dzisiaj weny by więcej wyszukiwać W każdym razie ostatnio na Ossusie regularnie rozbudowywane są hasła dotyczące Mocy i tematycznie zbliżone, które dotychczas były dość zaniedbane... Ale nimi przyjdzie się pochwalić dopiero jak zostaną MOCno wyszlifowane :]

  I oczywiście ponownie zachęcam do edytowania na Ossusie - pomóż tworzyć największą encyklopedię SW Hiszpańska Star Wars Wiki powoli powoli nas dogania i nie możemy sobie pozwolić na utratę zaszczytnego trzeciego miejsca xD Choć nie ma wątpliwości że na pierwszym miejscu jakość, dopiero potem ilość...

  LINK
 • Mandalorianie!

  Louie 2008-01-24 15:12:00

  Louie

  avek

  Rejestracja: 2003-12-17

  Ostatnia wizyta: 2022-05-28

  Skąd:

  -http://ossus.pl/biblioteka/Kal_Skirata
  http://ossus.pl/biblioteka/Boba_Fett

  To mają być artykuły o największych Mandalorianach?
  Takie cwaniaki, a tylko Valara i Urthona coś robią i sporadycznie Yuri
  Więc brać tyłki i pisać!

  LINK
 • soł

  Valara 2008-01-24 16:01:00

  Valara

  avek

  Rejestracja: 2007-08-25

  Ostatnia wizyta: 2016-02-08

  Skąd: Jastrzębie-Zdrój

  Boba zamówiony :] piszcie o kimś innym xD

  LINK
 • Nowe interwiki

  Jaro 2008-01-25 23:29:00

  Jaro

  avek

  Rejestracja: 2004-03-31

  Ostatnia wizyta: 2018-09-27

  Skąd:

  Z dumą informuję, że z dniem dzisiejszym na Ossusa mogą zacząć linkować (i vice versa) interwiki ze znaczkami "pl:" na Wikiach hiszpańskiej, rosyjskiej i włoskiej. Dotychczas nieliczne interwiki "Polski" prowadziły na Empirepedię, teraz z dumą będą prowadziły na prawdziwą encyklopedię Star Wars.

  LINK
 • Rozprawa z grafikami na Ossusie

  Jaro 2008-02-07 22:38:00

  Jaro

  avek

  Rejestracja: 2004-03-31

  Ostatnia wizyta: 2018-09-27

  Skąd:

  Wszystkich bardzo prosimy o pomoc w podpinaniu grafik do odpowiednich kategorii. Szczegóły: http://ossus.pl/biblioteka/Forum:Kategorie_plik%C3%B3w_graficznych

  LINK
 • Ossus News #3

  Sky 2008-02-18 19:34:00

  Sky

  avek

  Rejestracja: 2003-03-24

  Ostatnia wizyta: 2021-02-11

  Skąd: Wrocław

  Czas na nowe artykuły, ostatnimi czasy trochę ich przybyło

  1. Nomi Sunrider
  Hasło na bank będzie polecane, ale myślę że i tak można o nim wspomnieć... Ogromny artykuł o jednej z najsłynniejszych Jedi czasów starożytnych, znanej z serii Tales of the Jedi:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Nomi_Sunrider

  2. Valin Horn
  Syn Corrana Horna i Mirax Terrik, Jedi, żyjący w czasach wojny z Yuuzhan Vongami i późniejszych... Hasło o wiele większe niż na Wookiee, opisuje wydarzenia od Widma przeszłości do Fury:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Valin_Horn

  3. Jariah Syn
  Jariah, czarnoskóry kompan Cade`a Skywalkera, żyjący w czasach ery Dziedzictwa:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Jariah_Syn

  4. Darth Bane: Rule of Two
  Ostatnio narodziło nam się mnóstwo haseł związanych z najnowszą powieścią Drew Karpyshyna. To tak żeby zaszpanować, że jesteśmy zawsze na czasie :] A więc między innymi:

  * Grupa rycerzy Jedi, walcząca w nowych wojnach Sithów i stanowiąca część Armii Światła: Sarro Xaj ( http://www.ossus.pl/biblioteka/Sarro_Xaj ), Raskta Lsu - echańska mistrzyni Jedi ( http://www.ossus.pl/biblioteka/Raskta_Lsu ), Tho`natu - twi`lekański Jedi ( http://www.ossus.pl/biblioteka/Tho%27natu )

  * Dla równowagi hasełko o Sevissie Vaa, Lordzie Sithów Bractwa Kaana (info wyłącznie z The New Essential Chronology i Jedi vs Sith: The Essential Guide to the Force): http://www.ossus.pl/biblioteka/Seviss_Vaa

  * Holokron Belii Darzu - http://www.ossus.pl/biblioteka/Holokron_Belii_Darzu
  * Loranda - http://www.ossus.pl/biblioteka/Loranda
  * Worror - http://www.ossus.pl/biblioteka/Worror
  * Gula Dwan - http://www.ossus.pl/biblioteka/Gula_Dwan
  * Yuun - http://www.ossus.pl/biblioteka/Yuun
  * Raskta Fenni - http://www.ossus.pl/biblioteka/Raskta_Fenni

  5. Eskadra Czaszek
  Eskadra znana nam z serii komiksowej Legacy, pod dowództwem Guun Yage:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Eskadra_Czaszek

  Przy okazji uważam że warto poznać matkę Guun, czyli Nynę Calixte (uwaga, ogromny spoiler z Legacy 19!) - http://www.ossus.pl/biblioteka/Nyna_Calixte

  6. Nowy Zakon Sithów
  Również znany nam z Legacy, przewodzony przez Dartha Krayta. Kto ma wstręt do tej serii (a niestety są tacy ), może przynajmniej przeczytać sobie hasełko:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Nowy_Zakon_Sith%C3%B3w

  7. Githany
  Jedna z Sithów służących w Bractwie Ciemności. Treść z Dartha Bane`a 1 i 2, obrazki z Jedi vs Sith (komiksu oraz przewodnika ):

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Githany

  8. Freedon Nadd
  Kolejne ogromne hasło, tym razem o Freedonie, a więc również z Tales of the Jedi, polecam:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Freedon_Nadd

  A także jego mistrzynię:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Matta_Tremayne

  Inne
  Ostatnio przybyło również kilka haseł związanych z walutą ( http://www.ossus.pl/biblioteka/Kategoria:Waluta ) oraz Wielkimi Łowami ( http://www.ossus.pl/biblioteka/Kategoria:Wielkie_%C5%81owy ).

  Dobrze jest też regularnie obserwować ostatnie zmiany xD Niech Moc będzie z Wami i oczywiście w imieniu wszystkich Archiwistów zapraszam do współpracy ^^

  Jeśli któreś z nowych haseł pominąłem to prośba do aktywnych Archiwistów, by uzupełnili mój news

  LINK
 • Korelianie!

  Louie 2008-02-24 21:56:00

  Louie

  avek

  Rejestracja: 2003-12-17

  Ostatnia wizyta: 2022-05-28

  Skąd:

  Pomęczyłem już Mandalorian, czas na Korelian!
  http://ossus.pl/biblioteka/Korelianie
  http://ossus.pl/biblioteka/Han_Solo
  http://ossus.pl/biblioteka/Wedge_Antilles
  Co to ma być?! Żenada panowie i panie, żenada...
  Dla porównania:
  http://ossus.pl/biblioteka/Boba_Fett
  http://ossus.pl/biblioteka/Mandalorianie (nie skończone, ale porównajcie z hasłem o Korelianach! )
  Więc jeżeli macie coś takiego jak poczucie honoru czy coś ...
  ... to weźcie tyłki i pisać, pisać, pisać!

  LINK
 • Ossus News #4

  Sky 2008-05-25 20:59:00

  Sky

  avek

  Rejestracja: 2003-03-24

  Ostatnia wizyta: 2021-02-11

  Skąd: Wrocław

  Od dawna nie było nic w tym temacie... Na Ossusie także pojawia się ostatnio niewiele nowych haseł, a jest to oczywiście spowodowane końcem roku szkolnego, maturami i poprawianiem pał przez tych Archiwistów, którzy zamiast się uczyć pisali nowe artykuły dla Biblioteki

  Niedługo na Ossusie zagoszczą pliki multimedialne, zmieni się też odrobinę design. Dodane zostaną także nowe skórki. To z zapowiedzi. A teraz lecimy:

  1. Pojedynki

  Czyli coś, co tygrysy lubią najbardziej. Na sam początek najlepsze hasło, czyli:

  * Pojedynek na Tythonie

  Potężne starcie pomiędzy Darthem Bane`em oraz jego uczennicą, Darth Zannah, a pięcioma Jedi:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Pojedynek_na_Tythonie

  * Pojedynek na Yinchorr

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Pojedynek_na_Yinchorr

  * Pojedynek na Tatooine (A`Sharad Hett vs Kenobi)

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Pojedynek_na_Tatooine_%28era_Imperium%29

  2. Wizja Mocy

  Hasło powstało dość dawno, ale co jakiś czas dopisywane są do niego kolejne informacje, gdyż wizji w Gwiezdnych wojnach jest co niemiara. Znajdziecie tutaj zarówno wizje przeszłości, przyszłości, jak i symboliczne... hasło nie ma swojego odpowiednika na Wookiee, a myślę, że dla wielu może być przydatne:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Wizja_Mocy

  3. Numa Rar

  Twi`lekanka służąca w Nowym Zakonie Jedi, siostra niesławnej Alemy Rar. Zginęła w książce Gwiazda po gwieździe z rąk, a raczej paszczy, voxyna:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Numa_Rar

  O samych voxynach zaś, przerzedzających Jedi w czasach inwazji bliznogłowych, można poczytać tutaj:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Voxyn

  4. Marasiah Fel

  Córka władcy Nowego Imperium Galaktycznego, w pełni wyszkolona Rycerz Imperium, żyjąca w czasach ery Dziedzictwa:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Marasiah_Fel

  Przy tej okazji nie wypada nie wspomnieć o Rycerzach Imperialnych:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Rycerz_Imperialny

  A także o Antaresie Draco, czyli drugiej połówce Marasiah:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Antares_Draco

  No a skoro o Antaresie, to czemu nie o jego najlepszym przyjacielu, który również był Rycerzem Imperialnym?

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Ganner_Krieg

  5. Ustawa antysithiańska

  Artykuł nie jest może wybitnie długi, ale dostarcza bardzo ciekawych informacji o ustawie antysithiańskiej (nazwa zastępcza), która została wprowadzona w Republice po wojnie domowej Jedi:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Ustawa_antysithia%C5%84ska

  6. Stacja Centerpoint

  Starożytna konstrukcja nie raz sprawiła kłopot świętej trójcy i ich sprzymierzeńcom. Hasełko uwzględniające najnowsze wydarzenia z serii Dziedzictwo Mocy:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Stacja_Centerpoint

  7. Kosmiczny grazer

  Czymże jest? Pasące się w kosmosie zwierzę?

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Kosmiczny_grazer

  8. Trylogia Knightfall

  Co nieco dla fanów serii Nowa era Jedi - o anulowanej trylogii:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Trylogia_Knightfall

  9. N`Kata Del Gormo

  Tajemniczy ślimakopodobny stwór, który trenował Yodę... jego powstanie zawdzięczamy pewnemu fanowi:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/N%27Kata_Del_Gormo

  10. Hasła z okresu Pius Dea

  Czyli krwawe krucjaty Republiki... okres niezwykle tajemniczy i godny uwagi:

  * Pius Dea

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Pius_Dea

  A tutaj mamy "tego złego", który stał za całą akcją:

  * Kanclerz Contispex

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Contispex

  11. Daultay Dofine

  Tchórzliwy Neimoidianin. Tekst: "Daultay Dofine nigdy się nie dowiedział, że zginął przez dziewięcioletniego chłopca" opisujący obrazek na samym dole wymiata xD

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Daultay_Dofine

  12. Gry Galaktyczne

  Jeśli chcielibyście dowiedzieć się co nieco o sporcie, a właściwie o odpowiedniku ziemskiej Olimpiady w odległej galaktyce, to polecam zapoznać się z tym oto hasłem:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Gry_Galaktyczne

  13. Spór o sukcesję na Aldeeranie i hasła pokrewne

  Czyli kilka słów o konflikcie politycznym, który wybuchł w nieznanym okresie przed wojnami klonów:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Sp%C3%B3r_o_sukcesj%C4%99_na_Alderaanie

  Dom Antillesów

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Dom_Antilles%C3%B3w

  Qel-Droma

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Qel-Droma

  14. Inne

  Parę mniejszych haseł, zasługujących niewątpliwie na uwagę:

  Zapis B`omarr

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Zapis_B%27omarr

  Obligacja Wojenna Sojuszu

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Obligacja_Wojenna_Sojuszu

  LINK
  • Kurdeee.....

   Abe 2008-05-25 21:30:00

   Abe

   avek

   Rejestracja: 2006-05-20

   Ostatnia wizyta: 2018-09-10

   Skąd: Rzeszów

   Kurdeee..... Sky..... musiałeś mi zaspoilerować od razu w pierwszym punkcie? W zasadzie szybko oderwałem wzrok i zdążyłem tylko przeczytać "pojedynek Dartha Bane`a i Darh Zannah z pięcioma Jedi" ale i tak... Teraz w nocy nie będę mógł spać przez Ciebie, bo będę się zastanawiał na wynikiem tej walki (choć podejrzewam jaki był ;] )

   LINK
 • Współpraca Biblioteki Ossus z The Outer Rim

  Sky 2008-06-01 04:24:00

  Sky

  avek

  Rejestracja: 2003-03-24

  Ostatnia wizyta: 2021-02-11

  Skąd: Wrocław

  Po dość długim okresie starań wreszcie udało się rozpocząć współpracę z serwisem The Outer Rim (http://www.outerrim.pl)! Tamtejsza encyklopedia zostanie przekształcona w swoisty "Databank", do haseł którego będą linkować niektóre nazwy własne, imiona postaci itd. z newsów na stronie głównej. Zaś w samych tych miniaturowych hasłach będą się znajdować linki do "pełnych" artykułów na Ossusie.

  Nadiru Radena i Golden Guy (a być może i inni?) będą więc teraz pisać hasła dla Biblioteki, z czego myślę że wszyscy się bardzo cieszymy

  LINK
 • KONKURS III

  Sky 2008-06-01 21:59:00

  Sky

  avek

  Rejestracja: 2003-03-24

  Ostatnia wizyta: 2021-02-11

  Skąd: Wrocław

  KONKURS III - SW RPG d20 i d6, karcianki (w tym CCG, TCG, YoungJedi), SW Miniatures, SW Miniatures Battles i SW Pocketmodel TCG
  Nowy konkurs!

  Więcej tutaj:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Biblioteka_Ossus:Konkurs_III

  LINK
  • hmmm

   Lord Bart 2008-06-01 22:05:00

   Lord Bart

   avek

   Rejestracja: 2004-01-20

   Ostatnia wizyta: 2021-09-13

   Skąd: Warszawa

   powidzmy, że raczej omijam Ossusa, ale widzę temtyka moja więc zapytam: czy jak napiszę jakiś tekst to ktoś będzie łaskaw wrzucić go na stronę bo szczerze powiem... nie chce mi się babrać z obsługą tych skryptów

   LINK
   • Oczywiście...

    Sky 2008-06-01 22:12:00

    Sky

    avek

    Rejestracja: 2003-03-24

    Ostatnia wizyta: 2021-02-11

    Skąd: Wrocław

    ...sam tekst (informacje) są dla nas najważniejsze :] Jak masz konto na Ossusie, to wrzucaj surowe teksty tak jak jest opisane w punkcie "Jak zgłaszać propozycje?", a jeśli nie - to wysyłaj któremuś ze Strażników albo Jedi na maila, a dalej się tym zajmiemy

    LINK
 • Mejn pejdż - nju dizajn

  Sky 2008-07-01 02:21:00

  Sky

  avek

  Rejestracja: 2003-03-24

  Ostatnia wizyta: 2021-02-11

  Skąd: Wrocław

  Strona główna Biblioteki Ossus przeszła gruntowny remont. IMHO Yako wykonał kawał dobrej roboty i jest o wiele lepiej niż przedtem. Jakby ktoś chciał porównać:

  Nowa strona główna - http://www.ossus.pl/biblioteka/

  Stara strona główna - http://www.ossus.pl/index.php?title=Strona_g%C5%82%C3%B3wna&oldid=80631

  Oprócz rzeczy, które każdy może zauważyć przy porównaniu warto wspomnieć, że losowe cytaty mają teraz przy sobie źródła (w postaci indeksu górnego [źródła]).

  Po raz kolejny można docenić fakt niezależności serwera - gdyby Ossus stał na serwerze Wiki, reklamy Google wpierdzielałyby się w wolne miejsca i w rezultacie robiły puste przestrzenie i niszczyły kompozycję.

  Za niedługo będą kolejne schematy kolorystyczne (acha - obecne kolory ramek i inne pierdółki dostosowują swój kolor do wybranego schematu) oraz nowa główna kategoria - MEDIA - w której będą umieszczone krótkie pliki dźwiękowe, wycięte z Audiobooków Star Wars. Pozwolą one na zapoznanie się z prawidłową wymową imion różnych postaci - Jacena początek spoilera /Caedusa koniec spoilera, Vergere, Jainy, Jaggeda itd.

  LINK
 • 4000 haseł

  Sky 2008-07-22 22:14:00

  Sky

  avek

  Rejestracja: 2003-03-24

  Ostatnia wizyta: 2021-02-11

  Skąd: Wrocław

  Dnia 22 lipca 2008 roku Biblioteka Ossus przekroczyła 4000 haseł! Omywani przez strumienie chwały i lansu zapraszamy do przeglądania zasobów Star Wars Wiki PL:

  http://www.ossus.pl

  Kolejny njus o nowościach na Ossusie zapewne będzie dotyczył MOCY i wszystkiego co z nią związane - obecnie najtęższe umysły Biblioteki w wielkim cierpieniu i poświęceniu starają się ułożyć spójną teorię Mocy (pzdr. Misiek i NL) Wszystkich chętnych na rozwijanie tych zagadnień albo przynajmniej zabranie głosu w dyskusji odsyłam do poniższych stron, które mogą stanowić punkt zaczepienia:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Moc

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Dyskusja:Moc

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Szablon:Moc

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Kategoria:Moc

  Uwagi i propozycje mile widziane także w tym wątku, jeśli komuś nie chce się rejestrować czy logować.

  LINK
 • Chronologia wydania książek SW w Polsce

  Mistrz Seller 2008-07-24 18:15:00

  Mistrz Seller

  avek

  Rejestracja: 2006-11-24

  Ostatnia wizyta: 2022-02-10

  Skąd: Skierniewice

  Poprawiona wersja mojej listy. Uzupełniona na podstawie starych newsów z Bastionu i ICO. Dodałem też kilka ciekawostek na temat wydań książek SW w Polsce.

  1.Wydania klubowe

  Fani tłumaczyli te książki, później przepisywali tłumaczenie na maszynę do pisania i drukowali na powielaczu. Nakład tych książek to około 100 egzemplarzy.

  Lata 80-te

  Gwiezdne wojny
  Imperium Kontratakuje


  1985

  Han Solo na Krańcu Gwiazdy
  Spotkanie na Mimban
  Powrót Jedi

  1986

  Zemsta Hana Solo

  1987

  Han Solo i utracona fortuna

  CIEKAWOSTKI
  -Wydanie klubowe Gwiezdnych wojen posiadało dwie wersje okładek.
  -Imperium kontratakuje ukazała się w 58 numerze magazynu fikcje (1988 rok). Jest to jedyna książka, która została wydana przez cztery różne wydawnictwa (Klubówki, Fikcje, Interart i Amber)

  2.Interart
  Interart wydał adaptacje książkowe oryginalnej trylogii. Książki wydano w zarówno twardej jak i miękkiej oprawie.

  1990

  Gwiezdne wojny

  1991

  Imperium kontratakuje

  1992

  Powrót Jedi

  CIEKAWOSTKI
  -Powrót Jedi wydania Interartu ciężko zdobyć. Niektórzy przez to twierdzą, że książka w ogóle się nie ukazała. (Jest to nieprawda- sam miałem kiedyś w rękach tą książkę)
  -W pierwszym wydaniu Powrotu Jedi brakowało paru stron tekstu. Spowodowane było to błędem drukarskim
  -Niektóre egzemplarze Powrotu Jedi były wszyte „do góry nogami”

  3. Amber

  Po kilku latach braku książek Star Wars wydawnictwo Amber wydaje „Dziedzica Imperium”. Od tej pozycji zaczyna się regularne wydawanie tych książek w Polsce.

  1994

  Dziedzic Imperium

  1995 *

  Ciemna strona mocy
  Ostatni rozkaz
  Pakt na Bakurze
  Ślub księżniczki Leii

  CIEKAWOSTKI
  -Ciemna strona mocy i Dziedzic Imperium to jedyne książki SW Amberu, które zostały wydane także i w twardej oprawie.

  1996 *

  W tym roku Amber wydał adaptacje książkowe dwóch części starej trylogii. Pojawia się też reedycja Trylogii Thrawna.

  Nowa Nadzieja
  Imperium kontratakuje
  Spotkanie na Mimban
  Han Solo na Krańcu Gwiazd
  Zemsta Hana Solo
  W poszukiwaniu Jedi
  Uczeń Ciemnej Strony
  Kryształowa Gwiazda

  CIEKAWOSTKI
  -W wydaniu Amberu „Spotkanie na Mimban” ma ten sam tytuł jak wydanie klubowe mimo iż jest zupełnie inny niż oryginalny tytuł.

  1997 *
  Amber wydaje reedycje Trylogii Thrawna, Nowej nadziei, Imperium kontratakuje i Paktu na Bakurze.

  Powrót Jedi
  Władcy mocy
  Han Solo i Utracona Fortuna
  Spadkobiercy Mocy
  Akademia Ciemnej Strony
  Zagubieni
  Opowieści z Kantyny Mos Eisley

  1998 *

  Najciemniejszy Rycerz
  Oblężenie Akademii Jedi
  Planeta Zmierzchu
  Nowa Rebelia
  Cienie Imperium
  Przewodnik encyklopedyczny
  Lando Calrissian i Myśloharfa Sharów
  Ilustrowany Przewodnik po Statkach, Okrętach i Pojazdach Gwiezdnych Wojen

  CIEKAWOSTKI
  -Amber miał wydać w 1998 roku całą trylogię Lando Calrissiana, ale ostatecznie wydał tylko jedną cześć.
  -Przełożona została polska premiera cyklu X-wingi (ta ostatecznie nastąpiła dopiero w 2002 roku)

  1999
  Złoty rok dla fanów SW. Amber wydaje 12 książek, zaś Egmont zaczyna wydawanie książek młodzieżowych (seria Uczeń Mocy)

  Lando Calrissian i Ogniowicher Oseona
  Przed burzą
  Przewodnik po postaciach
  Widmo przeszłości
  Ilustrowany przewodnik po planetach i księżycach Gwiezdnych Wojen
  Lando Calrissian i Gwiazdogrota ThonBoka
  Tarcza kłamstw
  Zasadzka na Korelii
  Mroczne widmo
  Próba Tyrana
  Wizja Przyszłości
  Napaść na Selonii

  2000
  Przynosi wielką zmianę od Wektora pierwszego książki SW zamiast loga Gwiezdne wojny mają logo Star Wars. (wynikło to z tego, że w trakcie promocji TPM funkcjonowało, aż 5 różnych lóg).


  Przygody Hana Solo (anatologia)
  Ja, Jedi
  Przewodnik po broniach i technologii Gwiezdnych Wojen
  Wektor pierwszy
  Opowieści z Imperium
  Rajska pułapka
  Mroczny Przypływ I: Szturm
  Mroczny Przypływ II: Inwazja
  Planeta życia

  CIEKAWOSTKI
  -Ja, Jedi było 50. książką SW wydaną przez Amber.
  -Pojawiło się nowe wydanie książki Uczeń ciemnej strony. Jest to jedyna książka SW, która ma w różnych wydaniach różne loga ( SW/GW ) .

  2001

  Mandaloriańska zbroja
  Agenci Chaosu I: Próba Bohatera
  Polowanie na łowcę
  Agenci Chaosu II: Zmierzch Jedi
  Opowieści Łowców Nagród
  Darth Maul - Łowca z mroku
  Ostrze Zwycięstwa I: Podbój
  Spisek Xizora
  Ostrze Zwycięstwa II: Odrodzenie
  Opowieści z Nowej Republiki

  CIEKAWOSTKI
  -Tytuł drugiego tomu Agentów chaosu miał się początkowo nazywać Porażka Jedi
  -Ukazuje się też IV wydanie trylogii Thrawna.

  2002

  X-wingi I: Eskardra Łotrów
  Gwiazda po Gwieździe
  Maska kłamstw
  Ilustrowany przewodnik po rasach obcych istot wszechświata Gwiezdnych Wojen
  Atak klonów
  Słowniczek najpopularniejszych zwrotów w językach Gwiezdnych Wojen
  Nadchodząca burza
  X-wingi II: Ryzyko Wedge`a
  Mroczna Podróż
  Linie Wroga: Powrót Rebelii

  2003

  Ilustrowany przewodnik po broniach i technice Gwiezdnych Wojen
  Linie Wroga: Twierdza Rebelii
  X-Wingi III. Pułapka Krytosa
  Zdrajca
  X Wingi IV. Wojna o Bactę
  Szlak Przeznaczenia
  Heretyk Mocy I: Ruiny Imperium
  Opowieści z Pałacu Jabby
  Zjawa z Tatooine
  Punkt przełomu
  Ilustrowany wszechświat Gwiezdnych wojen

  2004

  X-Wingi V. Eskadra Widm
  X-wingi VI: Żelazna Pięść
  Heretyk Mocy II: Uchodźca
  Heretyk Mocy III: Spotkanie po latach
  X-wingi VII. Rozkaz Solo
  Ostatnie Proroctwo
  Spisek na Cestusie

  CIEKAWOSTKI
  -Ponownie zostaje wydana Trylogia Thrawna i nowsza trylogia Hana Solo.
  -Trylogia Thrawna jest najczęściej wznawianymi przez Amber książkami.
  -V wydanie Trylogia Thrawna ma logo Gwiezdnych wojen, a nie SW

  2005

  Medstar I: Chirurdzy Polowi
  Medstar II: Uzdrowicielka Jedi
  Próba Jedi
  Labirynt Zła
  Yoda. Mroczne spotkanie
  Zemsta Sithów
  Zemsta Sithów album
  X-wingi VIII. Zemsta Isard
  X-wingi IX. Myśliwce Adumaru
  Rozbitkowie z Nirauan

  2006

  Jednocząca Moc
  Władca Dwumyślnych
  Czarny Lord: Narodziny Dartha Vadera
  Niewidzialna królowa
  Wojna rojów
  Komandosi Republiki. Bezpośredni kontakt

  CIEKAWOSTKI
  Jednocząca Moc kosztowała 49,80 zł i miała najdroższą ze wszystkich książek SW cenę detaliczną pomimo wydania jej ponad roku po poprzednim tomie.

  2007

  Komandosi Republiki. Potrójne Zero
  Poza galaktykę
  Dziedzictwo Mocy 1: Zdrada
  Darth Bane: Droga zagłady
  Dziedzictwo Mocy 2: Braterstwo krwi

  2008

  Dziedzictwo Mocy 3: Nawałnica
  Posłuszeństwo
  Dziedzictwo Mocy 4: Wygnanie
  Dziedzictwo Mocy 5: Poświęcenie
  Coruscant Nights 1: Jedi Twilight

  *-w tych latach książki nie są ułożone wg daty wydania


  Źródło: Bastion Polskich Fanów Star Wars, Imperial City Online, Biblioteka Ossus + Post Ludwiczka z tematu Pytania o SW część 7

  LINK
 • MOC w Bibliotece Ossus

  Sky 2008-11-04 00:56:00

  Sky

  avek

  Rejestracja: 2003-03-24

  Ostatnia wizyta: 2021-02-11

  Skąd: Wrocław

  Stało się. Biblioteka stała się silna Mocą, jako że hasło o tym bardzo ważnym aspekcie Star Wars zostało znacznie rozbudowane i z dniem dzisiejszym trafia na stronę główną.

  Hasło jest napisane bardzo zgrabnie i przystępnie, a to zasługa dwóch specjalistów w tej dziedzinie, czyli NLoriela i Miśka, którzy dzielnie pracowali nad tym trudnym tematem - oklasky ^^

  Polecam przeczytać "od deski do deski" i wyrazić swoją opinię na temat hasła - twórcy na pewno się ucieszą z konstruktywnej krytyki i dyskusji (zarówno w tym topicu, jak i na stronie dyskusji hasła na Ossusie). Zawsze można jeszcze co nieco dodać lub zmienić

  A znaleźć owy artykuł można tutaj:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Moc

  LINK
 • Tak dzisiaj

  Elendil 2008-11-17 16:41:00

  Elendil

  avek

  Rejestracja: 2008-04-26

  Ostatnia wizyta: 2022-05-28

  Skąd: Kraków / Zakopane / Kraków

  czytałem na ossusie tekst o Anakinie i jest tam mnóstwo błędów, powtórzeń (np. w jednym zdaniu 3 razy pada słowo Padme). Nieco niezrozumiale napisana dla mnie historia poznania nowego ucznia przez Vadera. Należałoby nieco poprawić tekst o bądź co bądź głównym bohaterze SW......

  LINK
  • Anakin...

   Sky 2008-11-23 23:33:00

   Sky

   avek

   Rejestracja: 2003-03-24

   Ostatnia wizyta: 2021-02-11

   Skąd: Wrocław

   ...był do niedawna hasłem tragicznym, bowiem biografia tej postaci jest tak obszerna, że każdy bał się za niego zabrać Ale niedawno wspólnymi siłami wzięliśmy się za niego i obecnie Skywalker jest w stanie WEdycji - jednak nie posiada żadnego odpowiedniego szablonu informującego o tym, aby nie odstraszać innych Archiwistów od dodawana kolejnych partii tekstu. Jakbyś przeczytał dyskusję hasła to wiedziałbyś, że ostatnimi czasy temat rozbudowy hasła jest bardzo aktualny A że późno - no cóż, bywa.

   Poza tym rzadko spotykaną rzeczą na Ossusie jest edycja jednego artykułu przez wielu Archiwistów - dotychczas większość znaczących (wartych uwagi) haseł było pisanych przez jedną osobę, nawet giganty. Wyjątek to Luke Skywalker autorstwa głównie Louiego i Pietta (i ostatnio Moc), ale potwierdza on regułę. Dlatego koordynowanie prac kilku osób nad danym hasłem jest zadaniem nieco trudnym. I dlatego niektóre partie tekstu mogą do siebie nie pasować albo być lekko niezrozumiałe - po zrobieniu podstawowego szkieletu hasła (czyli po dodaniu informacji z filmów i seriali) połata się to wszystko w jedną sensowną całość, zrobi korektę i hasełko będzie mogło sobie czekać na dalsze - już nie tak priorytetowe - dodawanie nowych informacji :]

   Nikogo nie można też winić za styl i błędy popełnione nieświadomie (mówię tu np. o tych powtórzeniach). Każdy potrzebuje czasu aby nauczyć się pisać coraz lepiej Jak przypomnę sobie moje pierwsze hasła to mam ochotę zapaść się pod ziemię Gdybym miał to opisać na własnym przykładzie: osobiście uważam, że zrobiłem ogromne postępy w dziedzinie pisania własnego tekstu, i to właśnie na Ossusie ^^ Choć daleko mi chociażby do świetnego stylu pisania NLoriela, Miśka czy Tiglatpilesara... Ale i tak uważam swoje teksty za zdatne do czytania - to zasługa kilku osób, którym chciało się sprawdzać moje hasła i je poprawiać oraz wymieniać uwagi. No i także samego tematu SW, nad którym chce mi się siedzieć...

   No, to taka mała refleksja. Jeśli miałbym coś poradzić, to może po prostu popraw błędy, które widzisz w haśle? Edycja jest przecież dostępna dla każdego kto się zarejestruje

   LINK
 • spostrzeżenie

  Taraissu 2008-11-23 22:23:00

  Taraissu

  avek

  Rejestracja: 2005-12-29

  Ostatnia wizyta: 2017-03-31

  Skąd: Wrocław

  Tak sobie przeglądam hasełka, dumam co by tu napisać/poprawić itd. i dochodzę do wniosku, że dużym problemem są hasła o postaciach, które się wciąż rozwijają. Ktoś zaczyna daną postać opisywać i w momencie kiedy kończy wydaje się, że już wszystko wiemy o danym bohaterze, ale jakiś czas później jakieś źródło podaje dalsze losy danej postaci, jednak nikt już się tym nie zajmuje Strasznie szkoda takich haseł, ma ktoś jakiś pomysł jak zachęcić ludzi do uzupełniania takowych?

  LINK
  • Ja zaproponuję

   Abe 2008-11-23 22:32:00

   Abe

   avek

   Rejestracja: 2006-05-20

   Ostatnia wizyta: 2018-09-10

   Skąd: Rzeszów

   Ja zaproponuję za niedługo (dziś?) na Ossusie pewną zmianę dotyczącą źródeł. Nawet jeśli zostanie przyjęta to nie sądzę, że zachęci ona pisania artykułów w bezpośredni sposób, ale na pewno ułatwi ich ewentualne pisanie i dokańczanie.

   LINK
  • ...

   Sky 2008-11-23 23:40:00

   Sky

   avek

   Rejestracja: 2003-03-24

   Ostatnia wizyta: 2021-02-11

   Skąd: Wrocław

   Nie wiem czy to coś da - zachęcanie do czegoś z reguły daje efekty odwrotne do zamierzonych Chyba najlepiej spytać się autora czy ma zamiar coś dalej z tym fantem robić, jeśli nie - to wziąć się za hasło samemu Ułatwieniem w odszukiwaniu haseł o postaciach wciąż "rozwijających się" może być szablon WToku, umieszczony w nich. Mało tego, ale na dobry początek... http://www.ossus.pl/biblioteka/Specjalna:Linkuj%C4%85ce/Szablon:WToku

   Może dobrym sposobem na informowanie o takich opuszczonych, rozwijających się postaciach byłyby posty na forum? W tym temacie? Bo skoro wiele osób jest na bieżąco z nowościami, to co im szkodzi dodać co nieco tekstu o bohaterze po przeczytaniu najnowszego numeru albo serii? Praca wielka to szczególnie nie jest, a hasła byłyby rozbudowywane na bieżąco ^^

   Abe -> Chodzi Ci o rozróżnienie źródeł w rodzaju przewodniki itd. od źródeł w postaci bezpośredniej, czyli książek, komiksów itd? Żeby było coś takiego jak na Wookiee - czyli "Pojawienia" i "Źródła"? Ostatnio przypomniałem sobie że mówiłeś o tym parę miesięcy temu i rzeczywiście to jest znakomity pomysł.

   LINK
   • Tamten

    Abe 2008-11-24 01:06:00

    Abe

    avek

    Rejestracja: 2006-05-20

    Ostatnia wizyta: 2018-09-10

    Skąd: Rzeszów

    Tamten pomysł niestety nie przeszedł Ale wciąż go popieram (w końcu to mój pomysł, to muszę popierać ).

    Teraz jednak chodzi mi pogłowie co innego . Jako przykład podam hasło o hrabim Dooku (pomijam to, że jest w edycji, to tylko przykład).
    http://www.ossus.pl/biblioteka/Dooku
    W "Źródłach" mamy podane kilka pozycji, gdzie Dooku się pojawił, ale na podstawie których w artykule nic nie ma. Chociażby "Obsesja" - jest wymieniona w źródłach, ale w haśle nie ma nic o wydarzeniach przedstawionych w tym komiksie. Nic o bitwie na Boz Pity. W czym problem? Otóż, sądzę, że powinniśmy jakoś wyszczególnić te dwa elementy - źródła, gdzie opisywana postać/planeta/statek itp. się pojawia i na podstawie których mamy już wszystko w haśle opisane (dla Dooku to będzie np. Zemsta Sithów) i źródła gdzie się pojawia, ale niestety nie mamy tego jeszcze opisane (np. wspomniana Obsesja). Takie rozróżnienie nie musiałoby istnieć w artykule, ale powiedzmy na stronie dyskusji. 3. kategorią mogłyby być źródła po części opisane, np. Yoda: Mroczne spotkanie, z której to książki jak widzę coś jest, ale nie wszystko (bardzo niewiele). Teraz pytanie czy to by w czymś pomogło. Uważam, że tak. Obecnie, widzę takie hasło jak o Dooku, patrzę na źródła i kiedy czytam jakąś nową książkę, gdzie hrabia się pojawia to nie zwracam bardzo szczególnej uwagi na to co robi i nie jestem potem w stanie przenieść tego do hasła. A gdyby coś takiego istniało to ja widząc taką listę "brakujących źródeł" od razu zwracam większą uwagę na jego poczynania i mogę później coś w haśle dodać. Inną sprawą jest to, że takie coś co jest obecnie może być nieco mylące. Czytelnik, który wchodzi na Ossusa, a niekoniecznie zna się na SW (a nawet jak się zna to też) lepiej, gdy wie z jakich konkretnie źródeł korzystaliśmy pisząc to hasło. Kolejną argumentem za jest sama "idea wikipedii", że tak się wyrażę . Nie możemy napisać, że źródłem w tym haśle była Obsesja, bo przecież wcale nie była - nie ma nic opisane z tych wydarzeń. Inny argument, może go trochę niejasno wyrażę. Mamy hasło mało rozbudowane, ale z wypisanymi wszystkimi możliwymi pojawieniami/źródłami. Inny archiwista wchodząc do tego hasła mógłby je uzupełnić, ale nie do końca pamięta czego może brakować. Albo daruję sobie to wyjaśnienie, zilustruję je, będzie lepiej Archiwista Tomek zna, przeczytał Obsesję. Wchodzi do hasła o hrabim Dooku i czyta je całe. Wie, że czegoś brakuje, ale nie do końca pamięta czego, bo w końcu nie jest w stanie znać na pamięć wszystkich pojawień Dooku, jeśli przeczytał masę książek i komiksów o nim. Więc zostawia hasło takie jakie jest, bo źródła mu nie wskazują czego może brakować (są uzupełnione na maksa, wszystkie pojawianie wypisane), ewentualnie coś tam uzupełnia, ale Obsesji sobie akurat nie przypomniał. Gdyby istniało coś takiego o czym wspomniałem to od razu zauważyłby np. na stronie dyskusji, że w haśle brakuje wydarzeń z Obsesji i uzupełnia je. Proste . Ostatni argument ode mnie. Czasami ktoś się bierze za hasło i ma zamiar przeczytać wszystkie książki i komiksy gdzie Dooku się pojawił właśnie po to, żeby napisać dobry artykuł. W tym przypadku chyba oczywiste jest jak by to rozwiązanie pomogło. Wie co ma przeczytać, bo widzi jakich źródeł brakuje.

    Ostatnio wprawdzie nie za często odwiedzam Ossusa, ale wcześniej taki proceder był częsty. Nawet jeśli teraz się pod tym względem poprawiło, to takie rozwiązanie dużo nie kosztuje, a zawsze może się przydać. Na wookiepedii nie potrzebują czegoś takiego, bo tam uzupełniają wszystko na bieżąco (liczby userów bez porównania). A jeżeli pojawia się nowe źródło, np. nowa książka, ale archiwiści nie nadążają/nie chce im się pisać/nie mają ochoty lub czasu czytać to mogą dopisać tę książkę do "brakujących źródeł", szablon to inna rzecz, nie zawsze wystarczy.

    PS. To miało być na Ossusie, nie na Bastionie

    LINK
 • Konkurs IV ze świetnymi nagrodami!

  Sky 2008-11-30 17:18:00

  Sky

  avek

  Rejestracja: 2003-03-24

  Ostatnia wizyta: 2021-02-11

  Skąd: Wrocław

  Od dzisiaj na Ossusie wystartował nowy konkurs, tym razem polegający głównie na hasłach związanych ze statkami kosmicznymi, stacjami itd. Wszelkie zasady znajdziecie na tej stronie:

  http://www.ossus.pl/biblioteka/Biblioteka_Ossus:Konkurs_IV

  Najlepsze są jednak nagrody, ufundowane przez serwis Sluis Van, który współpracuje z Ossusem przy tym konkursie i nie tylko Takiej puli jeszcze w historii konkursów Ossusa nie było... Aż się wkurzyłem na Yako że mi nie powiedział wcześniej o tych nagrodach bo wtedy zrzekłbym się wszystkich funkcji i sam z chęcią wystartował

  A nagrody to:

  Koszyk 1:
  gra komputerowa Dark Forces (PC)

  Koszyk 2:
  Han Solo and Corporate Sector Sourcebook (SW RPG d6 - West End Games)
  Podręcznik podstawowy do Star Wars Miniatures Battles (2nd Edition, West end Games)

  Koszyk 3:
  Książki:
  Champions of the Force
  Children of the Jedi
  Tyrant`s Test
  Tales from the Mos Eisley Cantina
  The Crystal Star

  Podział nagród:
  - Zdobywca pierwszego miejsca otrzymuje nagrodę z koszyka 1 i wybiera nagrodę z koszyka 2 oraz 3
  - Zdobywca drugiego miejsca otrzymuje pozostałą nagrodę z koszyka 2 i wybiera nagrodę z pozostałych w koszyku 3
  - Zdobywca trzeciego miejsca wybiera nagrodę z pozostałych w koszyku 3
  (odbywa się to w wyżej wymienionej kolejności)

  LINK
 • Ossus

  promil 2008-12-15 16:21:00

  promil

  avek

  Rejestracja: 2006-09-22

  Ostatnia wizyta: 2022-05-27

  Skąd:

  Doszły mnie suchy, że nasz Ossus to druga największa encyklopedia Star Wars zaraz po Wookiepedii. Nawet większa od tego co jest na oficjalnej. To prawda?

  LINK
  • niestety...

   Louie 2008-12-15 16:34:00

   Louie

   avek

   Rejestracja: 2003-12-17

   Ostatnia wizyta: 2022-05-28

   Skąd:

   ...muszę Cię rozczarować.^^
   Ossus jeszcze pół roku temu był trzeci pod względem wielkości, a wyprzedzała nas jedynie niemiecka Jedipedia i anglojęzyczna Wookiee właśnie, ale wyprzedzili nas dodatkowo Hiszpanie.
   Tak więc wychodzi na to, że jesteśmy czwarci.
   A co do tego, że mamy większe zasoby niż oficjalna, to tego nie wiem, bo się nigdy nie interesowałem tą encyklopedią.

   LINK
  • Nieprawda :)

   Abe 2008-12-15 16:42:00

   Abe

   avek

   Rejestracja: 2006-05-20

   Ostatnia wizyta: 2018-09-10

   Skąd: Rzeszów

   Nieprawda Poza wookiepedią, większe są Jedipedia (niemiecka wiki), hiszpańska wiki (choć ci nie mają się czym chwalić) oraz CUSWE. Od Databanku Ossus jest na pewno większy.

   LINK
  • Od...

   Sky 2008-12-17 02:59:00

   Sky

   avek

   Rejestracja: 2003-03-24

   Ostatnia wizyta: 2021-02-11

   Skąd: Wrocław

   ...oficjalnej Ossus jest naturalnie DUŻO większy. Natomiast wyprzedza nas Wookieepedia, następnie Jedipedia i SW Espanol. Dlaczego?

   Otóż Wookiee oczywiście siłą rzeczy nie wyprzedzimy, co by nie mówić. Wynika to z bardzo wielu czynników.

   Byliśmy niedawno na 3 miejscu na świecie pod względem SW Wiki, wyprzedzała nas tylko Wookiee i niemiecka Jedipedia. W pewnym momencie zaczęliśmy się lekko ścigać z hiszpańską SW Wiki, ale ostatecznie przegraliśmy. Teraz jesteśmy więc na 4 miejscu.

   Ale ta przegrana jest tylko z pewnego punktu widzenia. Bo WSZYSTKIE (ok. 95%) haseł na hiszpańskiej SW Wiki jest tłumaczona z Wookieepedii! Tzn. że oni nie posiadają oryginalnych źródeł, nie korzystają z nich tylko tłumaczą jak jełopy. Biblioteka Ossus mogłaby spokojnie dogonić w tej chwili zarówno SW Wiki hiszpańską, a nawet może Jedipedię. Gdybyśmy tylko zezwolili na tłumaczenie z Wookiee.

   Ale nie zezwolimy. Bo jakość jest ważniejsza od ilości.

   Wolimy mieć przykładowo 1000 dobrych haseł, niż 2000 gównianych, przetłumaczonych z Wookiee (tak jak to jest na SW Wiki hiszpania).

   Tyle w tym temacie ; )

   LINK
 • Zestaw "Ssi-ruuk"

  Sky 2008-12-21 23:31:00

  Sky

  avek

  Rejestracja: 2003-03-24

  Ostatnia wizyta: 2021-02-11

  Skąd: Wrocław

  Danie główne:

  Ssi-ruukowie - http://www.ossus.pl/biblioteka/Ssi-ruukowie

  Frytki i zabawki:

  Transfer - http://www.ossus.pl/biblioteka/Transfer

  Ssi-ruuvi (ich język) - http://www.ossus.pl/biblioteka/Ssi-ruuvi

  G`nnoch (święta księga rasy) - http://www.ossus.pl/biblioteka/G%27nnoch

  Lwhekk (ojczysta planeta) - http://www.ossus.pl/biblioteka/Lwhekk

  Gromada gwiezdna Ssi-ruuków - http://www.ossus.pl/biblioteka/Gromada_gwiezdna_Ssi-ruuk%C3%B3w

  P`w`eckowie (niższa rasa zniewolona przez Ssi-ruuków) - http://www.ossus.pl/biblioteka/P%27w%27eckowie

  Keramak (Ssi-ruuk wybraniec) - http://www.ossus.pl/biblioteka/Keeramak

  Shreeftut (władca Imperium Ssi-ruuvi) - http://www.ossus.pl/biblioteka/Shreeftut

  W każdym przypadku informacji jest więcej (czasem dużo więcej) niż na Wookiee.

  LINK
 • O prawach autorskich słów kilka... + apel

  Sky 2009-04-11 20:41:00

  Sky

  avek

  Rejestracja: 2003-03-24

  Ostatnia wizyta: 2021-02-11

  Skąd: Wrocław

  Coś mało czasu mam ostatnio na wyszukiwanie nowych fajnych haseł, więc na razie tylko o prawach autorskich w związku z niemiłą sytuacją, jaka ostatnio wynikła... (na szczęście dzięki Rusisowi szybko dowiedzieliśmy się o serwisie kopiującym nasze materiały i zareagowaliśmy - dzięki )

  "Biblioteka Ossus i prawa autorskie" by Yako

  http://blog.ossus.pl/2009/03/bibioteka-ossus-i-prawa-autorskie.html

  "Jedi a prawa autorskie" by NLoriel

  http://nloriel.wordpress.com/2009/04/01/jedi-a-prawa-autorskie/

  Chciałbym też zaznaczyć że administracja Biblioteki Ossus bardzo poważnie reaguje na wszelkie sytuacje związane z naszymi materiałami na cudzych stronach bez odpowiednich linków/źródeł (słowem: wypełnienia warunków licencji). Jeśli przeczytacie choć jeden z powyższych wywodów i zobaczycie podobne sytuacje na jakiejś stronie o SW - nie wahajcie się powiadomić kogoś z Biblioteki. Z szacunku do pracy wszystkich Archiwistów

  LINK

ABY DODAĆ POST MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..