JĘZYKI

W Galaktyce występują tysiące, jeśli nie miliony języków. Zwykle każda planeta lub też cały system ma swój własny język. Część z nich znajdziecie poniżej. Pamiętajcie. Jeden punkt modyfikatora Inteligencji umożliwia naukę jednego języka.

-Basic
-Binarny
-Bocce
-Bothański
-Cereański
-Dosh (Trandoshański)
-Durosiański
-Gamorreański
-Czcigodny Galaktyki
-Huttyjski
-Ithoriański
-Język Handlowy Jawów
-Kel Doriański
-Mon Calamariański
-Quarreński
-Rodiański
-Ryl
-Shyriiwook
-Sullustiański
-Zabrakański


LUDZIELudzie dominują na światach środka i można ich znaleźć na prawie wszystkich planetach galaktyki. Są potomkami wczesnych pionierów galaktycznych, konkwistadorów, kupców, podróżników i uchodźców. Ludzie prawie zawsze przemieszczali się, więc można ich znaleźć prawie wszędzie. Ludzie są różni pod względem fizycznym, kulturowym, czy politycznym. Ze względu na ich rozdzielenie, ludzi z jednej planety można traktować jak osobną rasę. Jednak, ze względu na liczebność ludzie są jedną z najbardziej dominujących ras.
Osobowość: Ze względu na zróżnicowanie ludzi nie da się sprecyzować ich osobowości. Jednak mają tendencję do łatwego przystosowywania się do nowego otoczenia. Są różnorodni w swych gustach, etyce, nawykach i zwyczajach.
Opis fizyczny: Ludzie zazwyczaj mierzą 1.8 metra. Ich odcienie skóry rozciągają się od niemal czarnej do bardzo jasnej, a kolor włosów od czarnego do blondu. Samce są zazwyczaj większe i cięższe od samic. Osiągają dojrzałość w wieku 15 lat i rzadko dożywają 100.
Rodzinna planeta: Prawie wszystkie.
Języki: Ludzie zazwyczaj mówią we Wspólnym, ale często uczą się innych, nawet mało znanych języków.
Poszukiwacze przygód: Ludzie nie boja się próbować czegokolwiek. Ludzie są najbardziej zuchwałą, śmiałą i ambitną rasą spośród zuchwałych, śmiałych i ambitnych ras. Ludzie zdobywają chwałę poprzez gromadzenie potęgi, bogactwa i sławy. Ludzie, w odróżnieniu od innych ras, bronią raczej spraw, niż terytoriów, czy grup.

Średni Rozmiar – brak bonusów
Prędkość – 6 kwadratów
Bonusowa wytrenowana umiejętność – Ludzie są wszechstronni, tak więc mogą sobie wybrać na 1 poziomie dodatkową wytrenowaną umiejętność. Musi to być umiejętność z listy klasy postaci.
Dodatkowy atut – Człowiek może wybrać sobie dodatkowy atut na starcie gry.
Automatyczny język – BasicBOTHANIEPlaneta Bothawui na środkowych zewnętrznych rubieżach jest rodzinną planetą rasy Bothan. T niska, porośnięta futrem, humanoidalna rasa rozpoczęła podbój kosmosu już tysiące lat temu i była jedną z pierwszych cywilizacji, które przyłączyły się do galaktycznej społeczności. Bothanie płacą w informacjach. Używają tej informacji do zbierania bogactwa i siły, a nawet jako broni. Bothański Spynet jest jedną z największych siatek wywiadowczych poprzez wszystkie ery, a największą rolę odegrała podczas Ery Rebelii. Generalnie Bothanie nie biorą udziału w bezpośrednich walkach. Preferują manipulowanie sytuacją spoza sceny, obserwowanie i czekanie na okoliczności, w których mogą użyć informacji, aby zwiększyć swój status społeczny i wpływ.
Osobowość: Bothanie są naturalnie przebiegli, podejrzliwi, ciekawscy i skorzy do manipulacji. Są też lekkimi paranoikami. Mogą być denerwujący, ale są też odważni i lojalni.
Opis fizyczny: Bothanie mają sierść, która falując przekazuje ich emocje, spiczaste uszy i brody (nawet kobiety). Przeciętnie mierzą 1,6m. Bothanie dojrzewają w podobnym wieku jak ludzie, ale żyją trochę dłużej.
Rodzinna planeta: Bothawui i bothańskie kolonie na środkowych rubieżach, jak np. Kothlis czy Torolis
Języki: Bothanie mówią po Bothańsku i we Wspólnym
Poszukiwacze przygód: Bothańscy poszukiwacze przygód, jak członkowie Spynetu rzucają się w odważne czyny, nawet gdy czyn niesie za sobą wielkie osobiste ryzyko. Wsparci dobrymi informatorami Bothanie pracują jako żołnierze, piloci, dyplomaci i ambasadorzy. Czasami są także eksploratorami i zwiadowcami. Nawet Bothańscy szlachcice zawsze szukają dodatkowych źródeł finansowych i prestiżu w każdej sytuacji.

Bonusy do Atrybutów - +2 ZRĘ, -2 BUD
Średni Rozmiar – brak bonusów
Prędkość – 6 kwadratów
Żelazna Wola – Bothanie dostają +2 bonusu do Obrony Woli
Bonusowy Atut - Bothanie to naturalni szpiedzy. Bothanin z wytrenowana umiejętnością Zbieranie Informacji dostaje darmowy atut Skupienie na Umiejętności (Zbieranie Informacji).
Automatyczne Języki – Basic, BothańskiCEREANIECereanie pochodzą z odległej, utopijnej planety. Większość Cerean wiedzie spokojne życie, unikając wojen, pielęgnując swoje tradycje od tysięcy lat. Pośród Cerean liczniejsze są osobniki płci żeńskiej, a rasą rządzą kobiety. W swoich dużych głowach mieszą dwa mózgi, a w ich piersi biją dwa serca. Z nie agresywną postawą wielu Cerean zostawało rycerzami Jedi.
Osobowość: Cereanie zazwyczaj są spokojni, opanowani, racjonalni i niezwykle logiczni.
Opis fizyczny: Cereanie mierzą zazwyczaj 2m. Dojrzewają w wieku podobnym do ludzi, ale żyją trochę krócej.
Rodzinna planeta: Błoga planeta Cerea
Języki: Ceraenie mówią po Cereańsku i we Wspólnym
Poszukiwacze przygód: Cereanin, który zostaje poszukiwaczem przygód staje w sprzeczności z tradycją i wierzeniami. Jeżeli z jakiegoś powodu Cereanin zostanie rzucony na taką drogę, stara się przestrzegać jak największej ilości wierzeń swojej rasy. Np. Agresja jest ostatecznym narzędziem, które zostaje użyte dopiero wtedy, gdy zawiodą wszystkie pokojowe rozwiązania. Obydwa mózgi Cerean pracują osobno, przez co Cereanin może spojrzeć na sprawę z dwóch punktów widzenia.
Ta umiejętność przydaje się zwłaszcza dla Cerean mających połączenie z Mocą, gdyż mogą przemyśleć co zrobić w danej sytuacji, a jednocześnie analizować czy nie jest to ścieżka ciemnej strony.

Bonusy do Atrybutów - +2 INT, +2 WIE, -2 ZRĘ
Średni Rozmiar – brak bonusów
Prędkość – 6 kwadratów
Intuicja – Każdy test inicjatywy Cereanina jest powtarzany.
Bonusowy Atut - Wytrenowana umiejętność Inicjatywa, umożliwia wzięcie sobie za darmo atutu Skupienie na Umiejętności (Inicjatywa)
Automatyczne Języki – Basic, CereańskiDUROSIDurosjanie pochodzą z systemu gwiezdnego Duro, znajdującego się na krawędzi światów środka. Durosjanie są pierwszą rasą, która opuściła swoją rodzinną planetę i wyruszyła w gwiazdy. Ze względu na swoją żądzę tułaczki Durosjanie podróżują po kosmicznych szlakach dla zysku lub przygód. Jako że system Duro jest rządzony przez duże korporacje produkujące statki kosmiczne większość Durosjan uczą się pilotować statki, czy też odbudowywać napęd nadprzestrzenny krótko po tym, jak nauczą się chodzić i mówić.
Osobowość: Durosjanie mają tendencje do intensywnego życia i poszukiwania przygód zarazem. Zawsze są ciekawi co czeka ich na końcu skoku w nadprzestrzeń. Durosjanie są wynieśli, samowystarczalni i lubią dobrą zabawę przy jednoczesnej tendencji do ciągłych podróży.
Opis fizyczny: Durosjanie mierzą przeciętnie 1,8m. Nie mają włosów. Mają duże, szerokie oczy i pozbawione warg usta. Ich kolor skóry znajduje się w granicach od niebiesko-szarego do ciemnego granatu.
Rodzinna planeta: Orbitujące miasta w systemie Duro
Języki: Durosjanie mówią we Wspólnym i po Durosjańsku.
Poszukiwacze przygód: Durosjanie są poszukiwaczami przygód z urodzenia. Są eksploratorami nadprzestrzennymi, czarterują swoje statki i inne. Ogólnie podróżują poprzez galaktykę. Durosjanie mają tendencję do przemierzania galaktyki dla nauki. Część Durosjan porzuca eksplorowanie dla sławy przemytniczej i handlowej. Niewielka ilość Durosjan zajmuje się dyplomacją.

Bonusy do Atrybutów - +2 ZRĘ, +2 INT, -2 BUD
Średni Rozmiar – brak bonusów
Prędkość – 6 kwadratów
Genialny Pilot – Jako naturalni podróżnicy Duros może powtórzyć nieudany rzut testu pilotażu.
Automatyczne Języki – Basic, DurosiańskiITHORIANIEIthorianie pochodzą z tropikalnej planety Ithor lub z jednego z latających miast. Znani także jako obuchogłowi, Ithorianie są pokojową rasą. Ithorianie poświęcają się ekologii, zwłaszcza na rodzinnej planecie, gdzie pilnują pierwotnego piękna wielkiej tropikalnej dżungli- Matki Dżungli. Ithorianie są czuli i mają zamiłowanie do sztuki. Wielu z nich podróżuje po galaktyce w wyposażonych w napęd nadprzestrzenny latających miastach, będącymi ekologiczną kopią ich rodzinnej planety, zanosząc piękno Ithor’u gdziekolwiek dotrą.
Osobowość: Ithorianie mają tendencję do łagodności i pokojowej egzystencji, preferują spokój i ciszę.
Opis fizyczny: Ithorianie są istotami człekokształtnymi o przeciętnym wzroście od 1.8 do 2.3m. Mają długą szyję wyginającą się do przodu zakończoną głową przypominającą obuch młota. Posiadają dwie pary ust, jedną po każdej stronie szyi, produkujące efekt stereofoniczny podczas mowy.
Rodzinna planeta: Latające miasta lub Ithor
Języki: Ithorianie mówią stereofonicznym Ithoriańskim oraz Wspólnym.
Poszukiwacze przygód: Ithorianie zazwyczaj zajmują się pokojowymi profesjami. Kochają poznawać nowe istoty i oglądać nowe miejsca. Uwielbiają negocjować i odnajdywać pokojowe zakończenie konfliktu. Wg Ithorianskich wierzeń zawsze posiadają duchowe powiązanie z ich Matką Dżunglą na rodzinnym Ithorze. Często ich żądza tułaczki prowadzi ich do eksplorowania ogromnej galaktyki do czasu gdy zechcą powrócić do ich domu.

Bonusy do Atrybutów - +2 WIE, +2 CHA, -2 ZRĘ
Średni Rozmiar – brak bonusów
Prędkość – 6 kwadratów
Żelazna Wola –Ithorianie dostają +2 bonusu do Obrony Woli
Wrzask – Ithorianin może otworzyć wszystkie swoje gardła, by stworzyć falę soniczną. Ithorianin robi specjalny rzut na atak (K20 + poziom postaci) i porównuje wynik z wysokością Wytrzymałości przeciwnika/ów. Przebicie wytrzymałości zadaje 3k6 obrażeń, uderzenie które nie trafi zadaje tylko połowę obrażeń. Każde użycie Wrzasku powoduje zejście o jeden szczebel na Drabinie Kondycyjnej. Ithorianin może zdecydować się dodać kolejne rzuty 1k6, by zadać więcej obrażeń, lecz z każdą dodatkową kością postać schodzi o kolejny stopień na drabinie, aż w końcu zemdleje.
Instynkt Przetrwania – Każdy nieudany rzut na Przetrwanie można powtórzyć.
Dodatkowy Atut – Ithorianie kochają naturę. Przedstawiciel tego gatunku z umiejętnością Wiedza (życie) dostaje Skupienie na Umiejętności [Wiedza (życie)].
Automatyczne Języki – Basic, IthoriańskiKALAMARIANIESpokojni w głosie, ale potężni. Tam można w skrócie opisać rasę Kalamarian słynącą ze wspaniałych statków kosmicznych. Kalamarianie widzą we wszystkim sztukę, nie tylko broń, czy narzędzie. Są prawomyślnymi i tolerancyjni. Pochodzą z pokrytego wodą Kalamaru i mogą oddychać zarówno w wodzie jak i na powietrzu. Znani ze swoich umiejętności analitycznych i organizacyjnych, Kalamarianie uwielbiają latać wśród gwiazd. Wierzą w sprawiedliwość i dobro społeczne, i często dla dobra społecznego rezygnują z indywidualnych dóbr.
Osobowość: Kalamarianie są kreatywni, cisi i ciekawscy. Ubóstwiają pokój, ale są w stanie stanąć o wojny o swoje prawdy.
Opis fizyczny: Przeciętny Kalamarianin mierzy od 1.3 do 1.8 metra. Mają wysoko sklepione czaszki, duże, wyłupiaste oczy i gładką łososiowatą skórę. Kalamarianie pachną morzem i solą.
Rodzinna planeta: Wodna, technologiczna planeta Kalamar
Języki: Kalamarianie mówią po Kalamariańsku, we Wspólnym i czasami po Quarreńsku.
Poszukiwacze przygód: Kalamarianie szukają swoich marzeń pośród gwiazd. Są odważnymi idealistami, którzy często opowiadają się za swoimi racjami w beznadziejnej lub przegranej na starcie sprawie. Indywidualny Kalamarian ma wielkiego ducha i entuzjazm, który ukrywają pod zewnętrznym spokojem i uporządkowaniem. Usiłują udowodnić, że nawet filozof, czy marzyciel może być śmiały i odważny, gdy jest taka potrzeba.

Bonusy do Atrybutów - +2 INT, +2 WIE, -2 BUD
Średni Rozmiar – brak bonusów
Prędkość – 6 kwadratów. W wodzie 4
Oddychanie pod wodą – Mon Calamari nie może utonąć.
Idealny pływak – Mon Calamari może powtórzyć nieudany test pływania.
Widzenie w słabym świetle – Mon Calamari częściowo nie zwraca uwagi na ciemność.
Dodatkowy Atut – Mon Calamari z wytrenowaną Percepcją może za darmo wziąć atut Skupienie na Umiejętności (Percepcja)
Automatyczne Języki – Basic, Mon CalamariKEL DORIANIERasa Kel Dorian pochodzi z planety Dorin, której atmosfera składa się z helu i innych unikatowych dla tej planety gazów. W konsekwencji standardowe atmosfery zawierające tlen, azot i dwutlenek węgla są trujące dla Kel Dorian. Dlatego członkowie tej rasy opuszczający rodzinny świat muszą nosić maski do oddychania i ochronne gogle. Rasa Kel Dorian posiada długą i dumną tradycję Mocy. Członkowie tej rasy przyłączyli się do zakonu Jedi i Republiki już ponad sześć tysięcy lat temu. Kel Dorianie są dobrotliwi tym niemniej wierzą w szybką sprawiedliwość.
Osobowość: Kel Dorianie pomimo gwałtownego charakteru i dobrotliwości nigdy nie opuszczają nikogo w potrzebie. Jednak Kel Dorianie zawsze szukają prostej, szybkiej sprawiedliwości i nie widzą niczego złego w braniu prawa w swoje własne ręce.
Opis fizyczny: Przeciętny Kel Dorianin mierzy od 1,4 do 2 metrów. Rasowy kolor skóry waha się od brzoskwiniowego do ciemno czerwonego. Większość z nich ma czarne oczy, ale kilku z nich urodziło się ze srebrnymi tęczówkami, co według Kel Dorian oznacza, że ma silną Moc.
Rodzinna planeta: Technologiczna planeta Dorin
Języki: Kel Dorianie mówią po Kel Doriansku i we Wspólnym
Poszukiwacze przygód: Kel Dorianie którzy zdecydują się na zmierzenie się z niebezpieczeństwem życia poza ich rodzinną planetą są zazwyczaj szlachcicami, dyplomatami, kupcami, łowcami nagród lub Jedi. Ich wrodzona dobrotliwość mieszając się z wrodzonym zmysłem sprawiedliwości prowadzi ich także do różnych profesji zajmujących się egzekwowaniem prawa.


Bonusy do Atrybutów - +2 ZRĘ, +2 WIE, -2 BUD
Średni Rozmiar – brak bonusów
Prędkość – 6 kwadratów
Naturalna Wrażliwość na Moc – Kel Dor powtarza nieudany rzut na Użycie Mocy, w wypadku sprawdzenia uczuć, lub wyczucia kogoś.
Widzenie w słabym świetle – Kel Dor częściowo nie zwraca uwagi na ciemność.
Specjalny Ekwipunek – Kel Dor musi nosić maskę na oczy, nos i usta, żeby przetrwać na planetach o obcym klimacie. Kel Dorowie nie mogą oddychać tlenem.
Automatyczne Języki – Basic, Kel DorQUARRENOWIEHumanoidalna rasa Quarren pochodzi z Kalamaru, zamieszkanego także przez Kalamarian. Podczas gdy Kalamarianie żyją na powierzchni, Quarrenie żyją w zaopatrywanych w powietrze podwodnych miastach. Podczas gdy Kalamarianie są ciekawscy i optymistyczni, Quarrenie są obojętni i pesymistyczni. Uważają, ze Kalamariański idealizm jest głupotą, a nawet prowadzi do niebezpieczeństw, a marzenia prowadzą do kłopotów. Quarrenie są zazwyczaj pragmatyczni i nie są w stanie zaufać, ani zaakceptować nowych idei.
Osobowość: Quarrenie są praktyczni i konserwatywni. Quarrenie nienawidzą zmian i każdego, kto próbuje zarazić ich optymizmem i nowymi ideami.
Opis fizyczny: Quarrenie mają przeciętny wzrost pomiędzy 1,4 a 1,9 metra. Mają głowę zakończoną czterema czułkowatymi mackami, dzięki czemu zawdzięczają przezwisko kalmarogłowi, używane na wielu światach. Quarrenie mają błoniastą skórę i palce zakończone przyssawkami.
Rodzinna planeta: Wodna, technologiczna planeta Kalamar
Języki: Quarrenie mówią po Quarrensku, we Wspólnym i czasami po Kalamariańsku.
Poszukiwacze przygód: Quarrenie opuszczają Kalamar, aby uniezależnić się od Kalamarian. Mają tendencje do działania na obrzeżach społeczeństwa np. jako awanturnicy, najemnicy, piraci, bandyci, przemytnicy lub szlachcice świata przestępczego.

Bonusy do Atrybutów - +2 BUD, +2 WIE, -2 CHA
Średni Rozmiar – brak bonusów
Prędkość – 6 kwadratów. W wodzie 4
Oddychanie pod wodą – Quarren nie może utonąć.
Idealny pływak – Quarren może powtórzyć nieudany test pływania.
Widzenie w słabym świetle – Mon Calamari częściowo nie zwraca uwagi na ciemność.
Dodatkowy Atut – Quarren z wytrenowaną Perswazją może za darmo wziąć atut Skupienie na Umiejętności (Perswazja)
Automatyczne Języki – Basic, QuarreńskiRODIANIERodianie dorastają w kulturze opartej o polowania i tropienie. Są szkoleni na łowców nagród w czystej formie. Koloryzują śmierć i polowania, oddają cześć grom gladiatorskim i brutalności. Pochodzą z ściśle kontrolowanej społeczności w przemysłowym świecie, a ich największą aspiracją jest zostać najlepszym łowcą nagród w galaktyce.
Osobowość: Rodianie mają tendencję do brutalności, nieustępliwości i poświęcenia.
Opis fizyczny: Rodianie są humanoidami z wielofasetkowymi oczami, stożkowo zakończonymi ustami i ciemno zieloną skórą. Osiągają przeciętny wzrost od 1.5 do 1.7 metra.
Rodzinna planeta: Przemysłowa planeta Rodia
Języki: Rodianie mówią po Rodiańsku i we Wspólnym, a niektórzy potrafią porozumiewać się po Huttyjsku
Poszukiwacze przygód: Rodiańscy poszukiwacze przygód opuszczają rodzinną planetę, aby zwiększać swoje umiejętności, mając nadzieję, że pewnego dnia powrócą z tytułem Mistrza Polowań. Do tego czasu starają się zwiększać swoje umiejętności myśliwskie, siły bitewne i zbierać doświadczenie potrzebne do osiągnięcia prestiżowej profesji: Łowcy nagród. Kilku Rodian posiadało połączenie z Mocą, ale Rodiańscy użytkownicy Mocy są wyjątkowo rzadcy.SULLUSTIANIESullustanie żyją w kompleksach podziemnych miast-jaskiń na wulkanicznej planecie Sullust, okrytej chmurami trującego gazu. Na planecie znajduje się kwatera główna korporacji SoroSuub, a wielu turystów z całej galaktyki przybywa, aby zobaczyć podziemne miasta. Dzięki życiu w podziemiach zwiększyły się możliwości zmysłów Sullustan, co czyni ich dobrymi nawigatorami i pilotami. Sullustanie są przyjacielscy i towarzyscy i chętnie nawiązują kontakty z członkami różnych ras. Sullustanie uwielbiają podróżować przez galaktykę i odkrywać nowe, nieznane miejsca.
Osobowość: Sullustanie są pragmatyczni, mili i lubią wynajdywać praktyczne żarty.
Opis fizyczny: Sullustanie są istotami człekokształtnymi z dużymi, okrągłymi oczami, wielkimi uszami i policzki ozdobione zwisającymi fałdami skóry. Zazwyczaj osiągają wzrost od 1.3 do 1.8 metra.
Rodzinna planeta: Wulkaniczna, technologiczna planeta Sullust
Języki: Sullustanie po Sullustańsku i we Wspólnym.
Poszukiwacze przygód: Sullustańscy poszukiwacze przygód zajmują się eksplorowaniem galaktyki, prowadzeniem interesów i sprawdzaniem jak na ich poczynania reagują inni. Są z natury ciekawscy i lubią odkrywać nowe rzeczy przez doświadczenie. Czasami są nawet trochę lekkomyślni. Niektórzy Sullustanie potrafią „porozumieć się” z Mocą i kilku nawet podążyło tą ścieżką.

Bonusy do Atrybutów - +2 ZRĘ, -2 BUD
Średni Rozmiar – brak bonusów
Prędkość – 6 kwadratów.
Dmuchanie na zimno – Rodianin może powtórzyć nieudany rzut percepcji.
Widzenie w ciemności – Sullustanin widzi idealnie w ciemności.
Idealny Wspinacz – Sullustanie mogą powtórzyć nieudany test Wspinaczki.
Dmuchanie na zimno – Sullustanin może powtórzyć nieudany rzut percepcji.
Automatyczne Języki – Basic, SullustańskiTRANDOSHANIETrandoshanie, dwunożne gady, są znani z wielkiej siły i natury wojownika. Wielu z nich poświęciło się wojennym treningom i podążyła ścieżką myśliwych na ich rodzinnej planecie. Niektórzy z nich zostali znanymi (lub niesławnymi) w całej galaktyce łowcami nagród. Wiele osób wie, czego nauczyli się na Trandoshy zanim ją opuścili. Trandoshanie zazwyczaj zostają zwiadowcami i żołnierzami, ale spotyka się ich także w innych klasach nie używających Mocy (Tradoshanie używający Mocy są niezwykle rzadcy). Pomiędzy Trandoshanami i mieszkającymi w pobliskim układzie Wookie’mi istnieje waśń, ale często spotyka się istoty obu ras pracujące razem. Mimo wszystko istnieją problemy pomiędzy obiema kulturami.
Osobowość: Trandoshanie są gwałtowni, brutalni i posiadają zamiłowanie do przemocy. Jednak potrafią okazać litość i współczucie, w sytuacjach dających do tego podstawę.
Opis fizyczny: Trandoshanie osiągają wzrost od 1.5 do 2.1 metra. Ich łuski zapewniają im dodatkową ochronę przed atakami.
Rodzinna planeta: Trandoshanie żyją na Trandoshy znanej też jako Dosha
Języki: Trandoshanie mówią po Doshańsku i we Wspólnym.
Poszukiwacze przygód: Trandoshańscy poszukiwacze przygód pragną mocnych wrażeń w walce. Wielu z nich opuszcza Doshę, aby zostać ochroniarzami czy najemnikami. Pozostali szukają nowych miejsc do polowań i eksploracji. Niektórzy z nich używają swoich żołnierskich zdolności, aby zostać żołnierzami, a czasem nawet łowcami nagród. Mogą wydawać się gburowaci i niemili na pierwszy rzut oka, ale jeżeli da się im szansę zostają ważnymi członkami każdej drużyny.

Bonusy do Atrybutów - +2 SIŁ, -2 ZRĘ
Średni Rozmiar – brak bonusów
Prędkość – 6 kwadratów.
Odrastanie kończyn – w wypadku stracenia kończyny, odrasta ona w przeciągu 1k10 dni.
Widzenie w ciemności – Trandoshanin widzi idealnie w ciemności.
Naturalny Pancerz – Trandoshanie otrzymują +1 do Refleksu. Mają twardą skórę, która to zapewnia.
Dodatkowy Atut – Trandoshanie na starcie otrzymują atut Twardość.
Dmuchanie na zimno – Sullustanin może powtórzyć nieudany rzut percepcji.
Automatyczne Języki – Basic, DoshTWI’LEKOWIERasa Twi’leków pochodzi z suchej, skalistej planety Ryloth. Te egzotyczne istoty znane z pięknych głowoogonów można też spotkać na planetach takich jak Tatooine czy Malastare. Cwani, wyrachowani Twi’lekowie wolą unikać kłopotów i ukrywają się w cieniu, gdy okoliczności zagrażają im. Uwielbiają obserwować, planować i przygotowywać. Zazwyczaj jeden Twi’lek robi to wszystko indywidualnie. Niektórzy z nich potrafią być próżni, ale zawsze patrzą, czy nie da się wyciągnąć jakiegoś zysku z dowolnej sytuacji.
Osobowość: Twi’lekowie są przebiegli, charyzmatyczni i zachłanni.
Opis fizyczny: Istoty człekokształtne z długimi, wyrastającymi z tyłu głowy głowoogonami. Twi’lekowie przeciętnie osiągają od 1.6 do 2.9 metra. Najczęstszymi kolorami skóry są zielony, niebieski i biały.
Rodzinna planeta: Ryloth
Języki: Twi’lekowie mówią w języku Rylskim i Wspólny, a czasami uczą się Huttyjskiego.
Poszukiwacze Przygód: Twi’lekańscy poszukiwacze przygód opuszczają burzliwą planetę Ryloth i eksplorują Zewnętrzne Rubieże w poszukiwaniu sławy i fortuny. Preferują pracę poza sceną, pozwalając innym stać w pełnym świetle. Niektórzy Twi’lekowie prowadzą wojowniczy tryb życia, ale głównie ze względu na (legalne lub nielegalne) interesy. Inni zostali dyplomatami lub zawodowo zajęli się rozrywką. Moc jest silna wśród Twi’leków i wielu z nich podążyło ścieżką Jedi.

Bonusy do Atrybutów - +2 CHA, -2 WIE
Średni Rozmiar – brak bonusów
Prędkość – 6 kwadratów.
Oszust – Twi’lekowie jako rasa manipulatorów mogą powtórzyć każdy test Oszustwa.
Ogromna Wytrzymałość – Twi’lekowie otrzymują +2 bonusu do Wytrzymałości.
Widzenie w słabym świetle – Twi’lek częściowo nie zwraca uwagi na ciemność.
Automatyczne Języki – Basic, RylWOOKIEEZnani ze swoich bitewnych umiejętności, Wookie są jedną z dłużej żyjących ras i jedną z najsilniejszych. Mogą wydawać się prymitywną rasą, ale są cichymi adeptami wysokiej technologii. Znani są z wrogiego nastawienia (jak urywanie rąk robotom), ale potrafią być także wyjątkowo uprzejmi. Są bardzo lojalni w przyjaźni. Wookie posiadają wiele wspaniałych zwyczajów i tradycji obracających się wokół honoru i lojalności, wliczając specjalny rodzaj przyjaźni zwany honor rodzinny i nienaruszalne, honorowe zobowiązanie zwane długiem życia. Wookie nigdy nie używają pazurów do walki. Walka pazurami oznacza hańbę i oznakę szaleństwa.
Osobowość: Wookie zazwyczaj są honorowi, lojalni, brawurowi i krewcy.
Opis fizyczny: Wookie są wysokimi (2 do 2.3 metra), porośniętymi gęsto sierścią człekokształtnymi istotami.
Rodzinna planeta: Pokryta dżunglą planeta Kashyyyk
Języki: Wookie mówią tylko językiem Shyriiwook, składającym się z pomruków, ryków i warknięć. Wookie rozumieją Wspólny, ale ze względu na ograniczenia werbalne nie potrafią mówić w innym języku jak Shyriiwook.
Poszukiwacze przygód: Wookie opuszczający planetę rozpoczynają swoją podróż od eksploracji i tułaczki. Mają tendencję do zawierania przyjaźni z innymi poszukiwaczami przygód formując rozszerzony honor rodzinny. Wookie, którzy zawarli dług życia z osobą, która wykonała dla nich ogromną przysługę (ekwiwalentną do uratowania życia Wookiego), podążają za tą osobą. Wśród Wookie’ch występują Adepci Mocy, a kilku Wookie’ch może się nawet poszczycić honorowym zaszczytem podążania ścieżką Jedi.

Bonusy do Atrybutów - +4 SIŁ, +2 BUD, -2 ZRĘ, -2 WIE, -2 CHA
Średni Rozmiar – brak bonusów
Prędkość – 6 kwadratów.
Niezwykła regeneracja – Wookie regeneruje HP dwa razy szybciej niż inne rasy.
Wściekłość – Raz na dzień Wookie może wpaść w wściekłość. W czasie wściekłości Wookie tymczasowo otrzymuje +2 do trafienie bronią białą. Nie może w tym stanie używać umiejętności wymagających skupienia. Wściekłość trwa przynajmniej minutę. Po zakończeniu wściekłości, Wookie musi odpocząć 10 minut.
Znajomość broni – Wookie zaczyna z atutem Bronie (karabiny), jako znajomość kusz energetycznych.
Umiejętności – Wookie może powtórzyć testy Perswazji.
Widzenie w słabym świetle – Twi’lek częściowo nie zwraca uwagi na ciemność.
Automatyczne Języki – Basic, Shyriiwook