Forum

Konkurs literacki

Dawno już nie było na Bastionie konkursu literackiego. Macie okazję wziąć pióra w dłoń i znowu coś napisać. A tym razem jest to bardzo nietypowy konkurs. Tym razem zamiast miejsc 1-3 będą trzy różne kategorie i trzy pierwsze miejsca. A nagród sporo!

News: /news.php?13468,konkurs-literacki.html
Regulamin: /tekst.php?nr=2688

Zapraszamy do wzięcia udziału

Dylemat

Pytam, bo chciałem się upewnić. Czy w opowiadaniu z kategorii I, można tę główną zbrodnię umieścić na końcu? Planuję napisać coś, gdzie trup ściele się gęsto, ale właśnie główne morderstwo byłoby już końcowym efektem intryg i konfliktów, przedstawianych w trakcie opowieści.

Mam nadzieję, że wpasuję się w kryteria, bo jak czytam opis poszczególnych kategorii, to widzę, że będę stąpał po cienkiej linii między I a II.

Re: Dylemat

Elendil napisał(a):
Pytam, bo chciałem się upewnić. Czy w opowiadaniu z kategorii I, można tę główną zbrodnię umieścić na końcu?

Oczywiście. To gdzie będzie nie ma znaczenia o ile się w opowiadaniu znajdzie

Mam nadzieję, że wpasuję się w kryteria, bo jak czytam opis poszczególnych kategorii, to widzę, że będę stąpał po cienkiej linii między I a II.

Te opisy traktujcie jako przykłady, które mają tylko pomóc, ale nie są ostatecznym wyznacznikiem tego co akceptujemy. Jeśli coś podpada pod zbrodnię, a nie było tego w opisie to jak najbardziej zaakceptujemy. Tak jest z innymi rzeczami. Musicie się wpasować w kategorie, a opisy traktujcie luźno.

Jeśli jakiś tekst jest na pograniczu dwóch (trzech) kategorii, to jako twórca musisz zdecydować do której go zgłaszasz.

...

przecież to jest konkurs literacki. Tu się liczy kreatywność. Kategoria to tylko wskazówka w którą stronę iść. Dalej wszystko zależy od Ciebie.
Jak się będziesz trzymał kurczowo szablonu, to nic dobrego z tego nie wyjdzie.

hmmm...

czy opowiadanie może choć trochę odbiegać od kanonów? np. umieszczę bohatera którego losy będą sprzeczne z histori z opowiadania? chyba, że nie można za bohatera uczynić znanej postaci... czy trzeba wymyślać bohaterów czy można wziąć bardziej lub mniej znanego?

nie

musisz trzymać się kanonu. Ale to ma być zaplanowane posunięcie. Możesz pisać, historię alternatywną, w której Luke nie tylko pocałował swoją siostrę, ale też się z nią przespał, czego efektem będzie kolejna nowa nadzieja, po drodze zabił Hana - (konkurent do Lei), a na koniec, gdy Vader go uświadomił, to Skywalker rzucił Leię i udał się na pustynię Tatooine, by żyć w celibacie. Możesz zarówno napisać taką historię, może to być też płomienny romans Hana i Luke`a, ale też dzieje nieślubnego dziecka Luke`a i Lei. Ważne jest to, byś panował nad zmianami.

oki

a to spoko. chciałem wiedzieć po prostu czy dozwolona jest pewna dowolność, czy przypadkiem nie będe musiał każdego zdania weryfikować z ossusem

.

Jak daleko można teoretycznie posunąć się z "dorosłą" zawartością i bluźnierstwami ?

Re: .

Matek napisał(a):
Jak daleko można teoretycznie posunąć się z "dorosłą" zawartością i bluźnierstwami ?
________

Nie ma wyznaczonych żadnych granic

.

Czlylisolidna porcja bluzgów nie wpłynie na zamieszczenie opowiadania ?

I jeszcze jedno pytanie : czy opowiadania, które nie zajmą pierwszych miejsc, również mają szansę zostać umieszczone na Bastionie ?

Re: .

Matek napisał(a):
Czlylisolidna porcja bluzgów nie wpłynie na zamieszczenie opowiadania ?

Nie wpłynie. Najwyżej przed opowiadaniem zostanie dodane info o PG, już zresztą coś takiego robiliśmy.

I jeszcze jedno pytanie : czy opowiadania, które nie zajmą pierwszych miejsc, również mają szansę zostać umieszczone na Bastionie ?

Owszem. Pewnie nie w newsie z wynikami, ale jakiś tydzień czy dwa później zostaną zamieszczone wyróżnione opowiadania.

teoretycznie

to Rusis już odpowiedział. Ja ci odpowiem praktycznie. Jeśli chodzi o bluzgi to już dopytałeś - bluźnierstwa - tu raczej jakiś ortodoksów pewnie nie będzie, by Cię wyświęcili. Ale jest jeszcze "dorosła" zawartość którą chcesz posuwać. To Ci zobrazuje na przykładzie. Możesz pisać np. o pedofilii - albo że Jango Fett ściga pedofila w senacie i zabija drania, albo opisać przygody starego Jedi, który wybiera sobie młodego padawana a potem wprowadza go w annały "żywej Mocy". W tym drugim przypadku, zwłaszcza jak opis będzie zbyt barwny, nie zdziw się jak komisja doprosi do jury prokuratora, by wypowiedział się w sprawie takiego opowiadania. Więc z dorosłą zawartością radzę nie przesadzać, zwłaszcza jak nie jesteś pewien czy można tak poruszyć temat .

Przypominam

o kończącym się wraz z miesiącem sierpniem konkursie. Czas na ostatnie szlify i nadesłanie swojej pracy już

Przesadziliście

z limitem do 8 000 znaków. Wziąłem się dzisiaj za moje opowiadanie, posiedziałem 90 minut. Powiem szczerze, że nie orientowałem się w liczbie znaków, ale starałem się streszczać. Napisałem tak mniej więcej jakąś 1/3 tego, co zaplanowałem. Po sprawdzeniu okazało się, że mam już 5 000 znaków ... limit do ośmiu tysięcy to naprawdę malutko ... Ja wiem że opowiadanie powinno być krótkie, no ale jednak moim zdanie przesadziliście (z całym szacunkiem dla tego, który będzie siedział i czytał te wypociny)

Prawdopodobnie rzucę me opowiadanie "w diabły", bo nie chcę go przerabiać. Wolę już zachować je w dłuższej formie i opublikować je może kiedyś w wersji bez skrótów (director`s cut ). Jeżeli jutro wpadnę na jakiś pomysł, to może napiszę coś krótkiego, w końcu jeszcze ponad 24 godziny ... Ale przyznam, że naprawdę szkoda mi tego konkursu, bo nie mam żadnej książki z kategorii "romans", w którą celowałem Może planujecie w najbliższym czasie jeszcze jeden konkurs literacki, ale na dłuższą formę ?

...

Osiem tysięcy SŁÓW/WYRAZÓW.

Nie znaków. : p

:D

Dzięki stary Tak to jest jak się wali 3 piwo, a potem "upewnia się" w kwestii regulaminu

A mam pytanie - czy jest jakakolwiek opcja, (poza liczeniem paluszkiem ), by w Wordzie sprawdzić ilość wyrazów ?

Dobra już wiem jak.

Musisz mi wybaczyć, upiłem się lekko z kolegami, a teraz mi się wena pojawiła ;-D

Umarłem...

Moja głupota mnie z czasem zabije .
Pod koniec zeszłego miesiąca pisałem opowiadanie na konkurs, wysłałem je w "ostatniej chwili", czyli 30... Lipca .

Widzę, że czas na poprawki. Może jeszcze uratuje swój honor.

Co do konkursu na dłuższą formę - jestem za. Podpisuję się pod tym pomysłem wszystkimi kończynami.

Re: Umarłem...

Sugeruję w ramach poprawek dopisać z 2300 słów, bo inaczej się nie zmieści w regulaminowym limicie i nawet nie będzie sprawdzane.

Och...

Teraz już wypada mi chyba umrzeć, albo wpakować się do jakiegoś dołu i już nie wychodzić.

Gdy odzyskam resztki intelektu może się jeszcze wypowiem na jakiś temat .

patrząc

po niektórych tu wpisach prawdziwi tytani intelektu zabrali się za twórczość... bogi uchowały brania udziału w jury

;D

Jak pijesz właśnie do mnie, to lepiej pamiętaj, że byłem na***any I zapamiętaj że artyści zawsze tworzą najwieksze swoje dzieła pod wpływem

A tak 100% poważnie siedziałem wczoraj do 2 w nocy, tworząc (i dopijając powoli piwa których nie daliśmy rady wypić z kumplami ), no i ... w sumie nie wyszło najgorzej Dzisiaj dokończę te opowiadanie ... No i co mi tam - wyślę. Może wreszcie i ja coś wygram Troszkę na ostatnią chwilę odłożone, ale co mi tam

no

wiesz... tak ogólnie http://www.gwiezdne-wojny.pl/b.php?nr=380312#393038

Po prostu SW zasługuje na więcej

pytanie

Tak się spytam z ciekawości - ile osób nadesłało swoje prace?

...

Ile? Nie wszystkie Ja zwlekam do ostatniej chwili, niestety, jako że - znowu niestety - dopiero w ostatnich dniach znalazło się nieco czasu na intensywne poprawki. Generalnie przewiduję "epic fail" dla siebie, bo ani ten mój fanfik oryginalny, ani dobrze napisany, a i konkurencja pewnie będzie mocna... Ale kto to tam wie.

Re: ...

-(...) a i konkurencja pewnie będzie mocna... Ale kto to tam wie.


Tego tak naprawdę nigdy nie można zakładać. Ja już wielokrotnie dziwiłam się, że kiedy mi się zdawało, że powinno być mnóstwo prac, to było nadsyłane mało, a przy innym konkursie zainteresowanie przekraczało wszelkie oczekiwania. Fani SW są nieprzewidywalni pod tym względem No może poza paroma osobami, które prawie zawsze staną na wysokości zadania i wezmą udział.

Ja w każdym razie nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć co fajnego tym razem wysmarowaliście

Jeszcze się

dzień nie skończył
Troszkę cierpliwości, dowiesz się w swoim czasie.

Mnie się wydaje

że wyślę moją o 23;59

Właśnie skończyłem :D

55 minut przed terminem oddania prac `Jeszcze tylko przejrzę po raz ostatni i wysyłam

Kuźwa!

No i nie zdążyłem... ale wena przyszła niestety trochę za późno. Kurczę, zacząłbym dwadzieścia minut wcześniej, to może bym się wyrobił... :/

Z drugiej strony nie wiem, czy wystarczająco bym się wpasował w którąś z podanych kategorii. Ech, szkoda, bo naprawdę jestem z tego mojego małego dzieła dość mocno zadowolony. No cóż, pozostaje mi tylko skończyć i wysłać Kasis do publikacji. Ale nie wiem, czy skończę dziś, bo już mnie przegub boli od tej pisaniny...

.

No, dwadzieścia minut potrafi zbawić... Ja skończyłem pisać niecała godzinę przed deadlinem, ale nim przeczytałem opowiadanko po raz pierwszy w całości, i naniosłem poprawki, to zostało mi tylko 5 minut na wysłanie

.

Kiedy rozstrzygnięcie konkursu ?

Re: .

Matek napisał(a):
Kiedy rozstrzygnięcie konkursu ?
________

Zobaczymy. Ale na pewno nie wcześniej niż za 2 tyg. A sądzę, że bardziej realnym terminem są 3-4 tyg. Jury musi mieć czas na przeczytanie tych wszystkich prac i uzgodnienie wyniku.

ok

Dzięki za szybką odpowiedź

Ale mam pecha

Opowiadanie zacząłem dość dawno, ale czasu oczywiście było mało i dopiero wczoraj wieczorem mogłem nanieść ostatnie poprawki.

No i oczywiście najpierw siadł mi prąd na godzinę, później net stracił ostro prędkość, w efekcie czego zabrakło mi jakichś.... 5 minut do zakończenia ładowania załącznika...

Trudno, pech mnie bardzo lubi. Opowiadanie kiedyś tam wyślę poza konkursem, a książki sam sobie kupię

Regulamin

Czy wrzucenie gdzieś opowiadania już po zamknięciu części zgłoszeniowej konkursu jest również liczone jako złamanie regulaminu, czy jest już dozwolone?

W przyszłości

będziemy musieli lepiej sformułować ten fragment w Regulaminie ;]
Prosilibyśmy o wstrzymanie się z zamieszczaniem pracy do zakończenia konkursu, czyli do ogłoszenia wyników. Większość uczestników konkursów (np. plastycznych) właśnie tak robi.
Zresztą zawsze istnieje możliwość, że ktoś z jury natknie się na opublikowaną pracę i pozna autora, a przecież zależy nam, żeby członkowie jury nie znali autorów ocenianych przez nich prac.

Wyniki konkursu literackiego

Już są! :]
/news.php?13798

Tym razem nietypowo, ponieważ mamy trzy pierwsze miejsca. Po jednym w każdej z konkursowych kategorii: zbrodnia, konflikt i miłość.

I miejsce w kategorii I: Zbrodnia - "Ostateczność" - Michał "Shadow" Skrobisz
/tekst.php?nr=2796
Seryjny morderca grasuje w zamierzchłych czasach Starej Republiki. Uwaga: tekst zawiera treści przeznaczone dla starszych czytelników.

I miejsce w kategorii II: Konflikt - "Cisza po burzy" - "Hashhana"
/tekst.php?nr=2797
Dwoje skonfliktowanych Mandalorian jest zmuszonych do współpracy podczas wspólnej misji. Ze względu na niektóre treści również nie polecamy najmłodszym czytelnikom.

I miejsce w kategorii III: Miłość - "Przekrzyczeć ciszę" - Mateusz "Kelan Navarr" Gostomski
/tekst.php?nr=2798
Zaskakująca historia w klimatach noir rozgrywająca się na Coruscant. To opowiadanie również nie nadaje się na dobranockę.

Prac nadeszło całkiem sporo i prezentowały w większości wyrównany poziom. Najwięcej zgłoszono do kategorii Zbrodnia, a najmniej do Miłości.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy!
Zapraszamy do lektury oraz oceniania i komentowania zwycięskich opowiadań, a już wkrótce przegląd pozostałych prac konkursowych.

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.