TWÓJ KOKPIT
0
FORUM Książki

Plaga (Jeff Grubb)

Hego Damask 2011-08-04 19:57:00

Hego Damask

avek

Rejestracja: 2005-05-28

Ostatnia wizyta: 2024-04-20

Skąd: Wrocław

W 2012 r., a konkretnie w kwietniu, ukaże się powieść Jeffa Grubba, o której już było na Bastionie wspominane, ale wtedy nie było wiadomo jaki będzie mieć tytuł. Od dziś wiadomo Otóż tytuł będzie brzmiał "Scourge" i wg tego, co napisali na facebooku ludzie od Del Reya ukaże się w paperbacku. Akcja toczyła się będzie przed Nową Erą Jedi. W skrócie: jeden z Jedi zostaje zamordowany. Dochodzenie uwikła bohatera (w tej roli rycerz Jedi zwący się Mander Zuma, dodam, że oczywiście człowiek ) w kryminalne sprawki Huttów.

LINK
 • .

  Matek 2011-08-04 23:09:00

  Matek

  avek

  Rejestracja: 2004-10-04

  Ostatnia wizyta: 2018-06-22

  Skąd: Skierniewice

  Fajny okres. Brakuje mi takich właśnie pojedynczych książek o przygodach nieznanych Jedi, wplątanych w sprawy galaktyki w ostatnich dniach powoli degradującej się Nowej Republiki Wydawać by się mogło, że książki SW powinny pękać w szwach od tego typu historii , a wcale tak nie jest. Mam nadzieję, że będzie mroczny, dorosły klimacik. Mam nadzieję, że Han i reszta ferajny się nie pojawią. Jedynie co, to moglibyśmy poczytać o Luke`u (rola epizodyczna, ale ukazująca nam jak postrzegają go absolwenci akademii), a sam głowny bohater może wspomnieć o Jacenie/Anakinie/Jainie, których znałby z Yavina 4

  LINK
 • Okładka + opis

  Hego Damask 2011-09-27 19:58:00

  Hego Damask

  avek

  Rejestracja: 2005-05-28

  Ostatnia wizyta: 2024-04-20

  Skąd: Wrocław

  cóż, taka sobie:

  http://suvudu.com/files/2011/09/SW_Scourge.jpg

  Opis:

  Młody Jedi zostaje zabity podczas próby zdobycia koordynatów tajnego, najeżonego niebezpieczeństwami, ale opłacalnego szlaku handlowego. Jego śmierć okrywa tajemnica. Były mistrz zamordowanego, archiwista Mander Zuma, pragnie odpowiedzi, podczas gdy sam zmaga się z wątpliwościami dotyczącymi swoich możliwości jako Jedi. Okoliczności zaprowadzą go niebezpiecznego półświatka Huttów. Zuma próbuje wyprzedzić przemytników, zabójców i gangsterów aby nie przejęli kontroli nad szlakiem.

  LINK
 • Suchar by me.

  smajlush 2011-09-28 19:42:00

  smajlush

  avek

  Rejestracja: 2010-09-18

  Ostatnia wizyta: 2023-07-28

  Skąd: Kraków

  Ktoś już to pisał? Jeff GRUBB napisze o GRUBBych Huttach
  Okładka ładna, tylko to tło... a raczej jego brak.
  Liczę na więcej takich książek. W końcu SW to nie tylko Wielka Trójca.

  LINK
 • Skurcz

  Hego Damask 2012-09-16 08:39:00

  Hego Damask

  avek

  Rejestracja: 2005-05-28

  Ostatnia wizyta: 2024-04-20

  Skąd: Wrocław

  Cóż, całkiem fajna przygodowa książka. Postacie dobrze wykreowane, autor zabiera czytelników m. in. na Nar Shaddaa czy rodzinną planetę Huttów, Varl. Akcja toczy się szybko, jest trochę humoru, kilka walk i pewna interesująca właściwość jednego z głównych Huttów
  Jeff Grubb dobrze się odnalazł w SW.

  Ciekawostka: książka jest fabularyzowaną adaptacją suplementu do Wizards of the Coast Star Wars Roleplaying Game, zatytułowanego "Tempest Feud".

  Ocena 9/10

  LINK
 • Przesunięcie

  Hego Damask 2013-08-09 14:08:00

  Hego Damask

  avek

  Rejestracja: 2005-05-28

  Ostatnia wizyta: 2024-04-20

  Skąd: Wrocław

  książka miała być dziś, ale została przesunięta na 29 sierpnia.

  http://www.wydawnictwoamber.pl/ksiazka/1478/plaga

  LINK
 • KIEDY

  Solo75 2013-11-04 20:49:59

  Solo75

  avek

  Rejestracja: 2012-08-01

  Ostatnia wizyta: 2020-07-28

  Skąd:

  będą w końcu zapowiedzi na przyszły rok!!!!

  LINK
 • KIEDY JA

  Solo75 2013-11-06 16:01:49

  Solo75

  avek

  Rejestracja: 2012-08-01

  Ostatnia wizyta: 2020-07-28

  Skąd:

  pytałem o zapowiedzi a nie o opóźnienia.

  LINK
 • J. Grubb - Plaga

  Hialv Rabos 2017-02-01 13:25:52

  Hialv Rabos

  avek

  Rejestracja: 2005-10-30

  Ostatnia wizyta: 2023-10-30

  Skąd:

  Jeff Grubb napisał jednostrzałowca, który idealnie wpasowuje się w moje gusta. Książka, która jest pełna nowych, ciekawych postaci, a co zaskakuje najbardziej, nie ma tu grama filmowych herosów, lub tych dobrze znanych z EU.

  Największym atutem, oprócz tego wspomnianego powyżej, jest bogate rozbudowanie świata Huttów. Poznajemy skomplikowany system rodzinny, zależności między klanami, ale także relacje panujące na linii Huttowie - a rasy, które najczęściej widzimy u ich boku. I tak na przykład, o ile tacy Niktowie, to wierne sługusy Huttów, to już takie klany Rodian, bardziej kooperują, starając się zachować częściową niezależność, chociaż zdają sobie również sprawę, kto w tych kontaktach wiedzie prym. Bardzo fajnie obrazuje te stosunki rozmowa Koax z matriarchinią klanu Bomu. Varl, Nul Hutta, czy też takie Makem Te, to również bardzo dobre przykłady na to, jak autorowi świetnie idzie w zakresie opisów światów, na których dzieje się akcja. Dla niego nie ma problemu, jeśli trzeba wyciągnąć z zapomnienia taki Sektor Wspólny i opisać rozbudowany aparat administracyjno - urzędniczy. Na poczet zasług należy dopisać to, iż akcja dzieje się na ograniczonym zakresie terytorialnym galaktyki. O ile plaga narkotyku, może w przyszłości objąć dalekie układy, to jednak nie wychodzimy poza wąską przestrzeń, przez co jest czas na lepsze zapoznanie się z miejscami w których toczy się powieść.

  Sama fabuła, a właściwie wątek kryminalny, pełen zwrotów akcji, to wielka siła napędowa Plagi. Sprawia, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Sam do połowy powieści miałem dylemat, kto jest głównym szwarccharakterem. Kluczowym momentem okazała się uczta u Popary, a właściwie jej spektakularny koniec, który nieodłącznie będzie kojarzył mi się z tą sceną (4:50 min.):

  https://www.youtube.com/watch?v=J0VkPDPGf8s

  Generalnie humor ma się dobrze w wydaniu J. Grubba, jak choćby kwestia Eddey`a na temat złodziejskiego charakteru Huttów.

  Co do wad, to skupiłbym się na finale. Twi`lekanki machające mieczem zamiast Koax, która o wiele bardziej nadawała się do tej roli, były groteskowe. Nie, żebym miał coś przeciwko przedstawicielkom tej rasy w kwestii walki, lecz żadna z nich, ani przez moment nie sprawiała wrażenia, że będzie taką Alorą. Natomiast Klatooinianka miała wszelkie predyspozycje, by uraczyć finał swoją osobą. Zresztą, skoro w uniwersum funkcjonuje Hutt Beldorion, to nic nie stało na przeszkodzie, by mieczem wymachiwał Mika, na wzór Darth Trayi w finale KotORa II. Oczywiście szanuję wizję Grubba co do finału, lecz tutaj mógł popuścić trochę bardzej wodze fantazji, a przynajmniej przedłużyć nieco dłużej żywot Koax.

  Plaga, to nie arcydzieło, i nie każdego porwie swoją linią fabularną. Mimo wszystko zasługuje na uznanie i bardzo dobrą ocenę końcową. 8/10.

  LINK
 • Plaga

  Wolf Sazen 2017-02-05 13:49:26

  Wolf Sazen

  avek

  Rejestracja: 2008-01-13

  Ostatnia wizyta: 2024-04-20

  Skąd: Prudnik

  W końcu dostajemy książkę w EU, która spełnia swoje podstawowe zadania - rozszerza uniwersum, pozostawiając znanych bohaterów samym sobie. Czemu takich pozycji jest tak mało? Jeff Grubb pokazał że w piaskownicy SW można bawić się swoimi zabawkami.

  Fabuła to typowo przygodowo-kryminalna intryga z Huttami w tle. Nie jest to akcja typu "od nas zależą losy całej galaktyki" co jest kolejnym plusem. Spokojny archiwista Jedi Mander Zuma musi rozwikłać zagadkę śmierci swojego byłego ucznia i ukrócić handel wyjątkowo mocną odmianą przyprawy. Stworzeni przez Grubba bohaterowie to dość przyziemne postacie, tym bardziej dają się lubić ze względu na to że każda akcja jest jednak dla nich wyzwaniem i wysiłkiem. Sektor huttów, ich relacje z innymi rasami, które cały czas kręcą się wokół nich czy służby porządkowe Sektora Wspólnego, to wszystko zostaje bardzo dobrze przedstawione i wzbogaca tamten niespecjalnie wyeksploatowany okres w historii galaktyki. Jedynie czego mi brakowało podczas lektury to lepszego ukazania tej brudnej strony SW - dillerów, alfonsów i innych szumowin. A twilekankę walczącą na miecze świetlne lepiej darować. Nie mniej jednak "Plaga" to bardzo solidna książka. 7/10

  LINK
 • dosyć szalone przygody Jedi archiwisty ...

  cwany-lis 2023-03-18 16:40:02

  cwany-lis

  avek

  Rejestracja: 2003-07-31

  Ostatnia wizyta: 2024-04-20

  Skąd: Sopot

  Ponowna lektura "Plagi" uświadomiła mi, jak bardzo taka historia, pozbawiona filmowych, znanych postaci, oparta o solidny już wtedy i potężne rozbudowany kanon może być kapitalną lekturą.

  Autor - Jeff Grubb to zawodowiec, przypadkiem miałem przyjemność czytać wszystkie książki jego autorstwa wydane w Polsce (Warcraft, Starcraft, MTG i Zapomniane Krainy)i wiem, że zawsze potrafi nakreślić solidną, dobrze uzasadnioną historię, pełną akcji i szczegółów światotwórczych, tak ważnych dla fanów.
  W Gwiezdnych Wojnach to jego debiut, w zasadzie przeniósł swą autorską przygodę z systemu rpg w ramy powieści, ale widać, że włożył sporo serca i czasu na zapoznanie się z uniwersum. Szkoda, że tak niewiele podobnych książek wydano w starym kanonie, dopiero w ostatnich latach jego istnienia wydawnictwo Del Rey zaczęło, po kolejnej długiej serii inwestować w krótkie, przygodowe formy, ale było już za późno.

  Mamy "zwykłego" Jedi, powrót Władz Sektora Wspólnego, Huttów prowadzących legalne interesy, slumsy na Nar Shaddaa i wątek handlu nową odmianą ciężkiego narkotyku. Oraz arcyciekawego Hutta Mike. Fajnie opowiedziana historia po prostu, która w umiejętny sposób korzysta z bogactwa już powstałego uniwersum.

  LINK

ABY DODAĆ POST MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..