TWÓJ KOKPIT
0
FORUM Książki

Przeznaczenie Jedi: Hegemonia (Christie Golden)

Lord Sidious 2011-11-05 23:17:00

Lord Sidious

avek

Rejestracja: 2001-09-05

Ostatnia wizyta: 2022-08-07

Skąd: Wrocław

Ojoj... Z tą książką miałem problem, by się za nią zabrać, przeczytać, czy nawet wysmażyć kilka słów o niej. Choć nie wiem na ile to kwestia książki, a na ile serii. Ale po kolei.

8 tom, to początkowo dwa wątki, które w końcu się zbiegają. Sithowie/Abeloth i polityczne zakusy na Coruscant. O ile przy Sithach tym razem otrzymujemy trochę historii o nich, acz niestety głównie powtórzonej. To nie jest Baran Do, czy inne małe odłamy użytkowników Mocy, których można rozwinąć. Sithowie to temat na olbrzymią księgę. Ci zostali tu potraktowani po macoszemu, w dodatku skaczemy od planety na planetę i wyciągamy jakieś kwiatki. Nie tylko nie posunęło to za bardzo akcji, to jeszcze nawet nie usystematyzowało wiedzy o Sithach. Nie tym razem, dużo jest oczywistych oczywistości i jakieś drobnych elementów, które gdzieś się pojawiły, a nie mają znaczenia dla istoty Sithów. I jeszcze Ci Emo-Sithowie z Zaginionego Plemienia. Przykro się robi, jak się miesza starą historię z czymś takim.

Wątek polityczny, przyznaję, lepiej wyszedł autorce niż się spodziewałem. Ale i on nie jest pozbawiony wad. Podobała mi się zagrywka z Felem i Daalą. Choć niestety pokazuje ona pewną tendencję autorki, która ma problem z budowaniem napięcia. Wiele wątków jest przez nią rozwijanych, dochodzi do kulminacji i potem wygaszenia, a dopiero potem przechodzimy do kolejnego wątku. Natomiast przejście w momencie kulminacji do innego wątku, nawet spokojniejszego, zwiększa zainteresowanie czytelnika. Sprawia, że książka byłaby dynamiczniejsza. Dziwne, że żaden redaktor tego Christie nie podpowiedział. Choć akurat może w przypadku zamachu na Fela - jak się zna komiksowe Dziedzictwo - nawet to by nie pomogło.

Dużo gorzej jest z wątkiem na Coruscant. Przede wszystkim dlatego, że widać tu duży problem serii. Ten wątek poniekąd jest jedną z głównych osi Przeznaczenia, włącza w to choćby kwestię buntów na planetach. To mi się podoba, wiele rzeczy to porządkuje. Tylko to wszystko jest zrobione trochę z czapy, jakby Deus Ex Machina, wprowadzamy nowe postaci, które są mega ważne dla wątku, galaktyki, polityki... Tylko nic się nie dzieje z nikąd. Zamiast graczy politycznych mamy figury, przynajmniej ja to tak odebrałem. Za mało życia w tych postaci, za mało w nich polityków. W efekcie wszystkie zmiany są raczej robione chyba pod encyklopedystów z Wookiee, by mogli dodawać kolejne wpisy. A jak jeszcze dowiedziałem się o tajnych przejściach, to już w ogóle ręce opadają.

Wciąż największy głód pozostał - co z Abeloth. Co to, kim to i co dokładnie ma wspólnego z Celestianami. Mnóstwo pytań, na razie zero odpowiedzi. Choć mam nadzieję, że w "Apokalipsie" przez pierwsze 2/3 książki dostaniemy opis Celestian.

Za to przyznaję, że końcówka jest wciągająca. Sprawia, że elementy serii zaczynają się łączyć. Wątek Sithów/Abeloth i polityczny zlewają się i to mi się podoba, pozostaje czekać na finał. Oby wyszło lepiej niż w "Niezwyciężonym".

Podsumowując - już się chyba sparzyłem i zniechęciłem do serii. Nawet końcówka, która rokuje, mnie już nie przekonowuje. Głównie dlatego, że Fate miał kilka rokujących końcówek, z których niewiele wynikało potem. Christie już dziękujemy. Miała pecha do serii, ale może niech już tak zostanie.

LINK
 • ...

  Solo11 2012-05-14 15:57:00

  Solo11

  avek

  Rejestracja: 2010-07-07

  Ostatnia wizyta: 2012-10-06

  Skąd: Bytów

  Zapowiedź ze strony Amberu:
  http://www.wydawnictwoamber.pl/ksiazka/1305/przeznaczenie-jedihegemonia

  LINK
 • W sklepie

  Hego Damask 2012-06-02 14:48:00

  Hego Damask

  avek

  Rejestracja: 2005-05-28

  Ostatnia wizyta: 2022-08-08

  Skąd: Wrocław

  na gildia.pl można już zamawiać, wysyłka po premierze.

  http://www.sklep.gildia.pl/literatura/186394-christie-golden-star-wars-przeznaczenie-jedi-8-hegemonia

  LINK
 • Na selkarze już jest

  Bakuś 2012-06-19 12:19:00

  Bakuś

  avek

  Rejestracja: 2006-06-26

  Ostatnia wizyta: 2022-06-28

  Skąd: Kazimierz Biskupi

  Książka jest już dostępna na selkarze:
  http://selkar.pl/aff/baqu/star_wars_przeznaczenie_jedi_hegemonia_golden_christie_p_218993.html
  Dobrze, że nie ma znowu półrocznej obsuwy.

  LINK
 • Premiera

  wyczes 2012-06-19 12:21:00

  wyczes

  avek

  Rejestracja: 2009-07-10

  Ostatnia wizyta: 2013-09-26

  Skąd: Słupno

  Przesunięcie na 21 czerwca czyli na czwartek. Na selkarze tak jest.

  LINK
 • ...

  Caedus 2012-06-19 13:26:00

  Caedus

  avek

  Rejestracja: 2009-11-07

  Ostatnia wizyta: 2020-04-28

  Skąd: Chrzanów

  Na stronie Amberu można już zamawiać książkę.

  LINK
 • książka

  Master Simon 2012-06-24 15:26:00

  Master Simon

  avek

  Rejestracja: 2009-02-23

  Ostatnia wizyta: 2022-01-10

  Skąd:

  Właśnie skończyłem czytać. Książka mi się podobała, jednak początek spoilera podróż po planetach starożytnych Sithów koniec spoilera mogłaby być dokładniej opisana, aż się prosi o więcej informacji.
  Po lekturze tego tomu nie dowiedziałem się niczego nowego o Abeloth, szkoda
  Nie mogę się doczekać zakończenia tej serii. Mam nadzieję, że się nie zawiodę.
  Moja ocena: 9/10

  LINK
 • Przeczytane

  Kassila 2012-06-29 12:15:00

  Kassila

  avek

  Rejestracja: 2009-10-27

  Ostatnia wizyta: 2022-06-13

  Skąd: Cieszyn

  Możliwe spojlery.

  Pierwsze wrażenie? Sztuczna, a bohaterowie papierowi. Po to prowadzono misternie tkane intrygi polityczne przez kilka tomów, żeby teraz tak po prostu ktoś się wystraszył, ktoś zastrzelił, a ktoś zaczął myśleć? A Abeloth przejmująca władzę w 10 minut bije po prostu rekordy. Sztuczność na sztuczności sztucznością pogania.
  Jedynym realnym wątkiem była bijatyka Fela z Daalą i bardzo mnie ucieszyła obecność wojowników Falangi
  Chociaż z drugiej strony, narażać Chissów na śmierć dla człowieka? Ech, ciekawi mnie, kto tam teraz nimi dowodzi Cieszę się również, że Jag i jego adiutant przeżyli, chociaż żal mi "Gilada Pellaeona" - naprawdę, nie musieli go rozwalać na dobre.

  Co zaś do Jedi...
  Luke goni cienie po bezdrożach Galaktyki, zostawiając z pełną premedytacją mieszkańców Imperial... o, przepraszam, Coruscant na pastwę Sithów. Miło z jego strony, prawda? Zostawił tylko kilku Rycerzy na pokładzie i nie zdziwiłabym się, gdyby to ta czwórka(czy ilu ich tam w końcu było) Barabeli załatwiła Abeloth, a nie Wielki Mistrz Luke-Zastawiam-Pułapkę-Skywalker. Na poszukiwanie Statku wysyła ponad setkę Jedi, podczas gdy zmasowany ostrzał z porządnych turbolaserów byle niszczyciela rozpyliłby Statek na atomy. Ale nie, bo Wielki Mistrz ma miecz świetlny! Ojej! I nie zawaha się go użyć.
  Dobrze, że Vestara przejrzała na oczy i chyba nie będzie zmieniać kryształu na niebieski. Z czerwonym jej ładniej

  Daję 5/10 i to tylko za Chissów.

  LINK
 • ...

  Apophis_ 2013-01-07 11:21:00

  Apophis_

  avek

  Rejestracja: 2005-12-25

  Ostatnia wizyta: 2021-04-26

  Skąd: Łódź

  Perfekcyjna książka! Właściwie to mało jej brakowało do maksymalnej oceny, może jakiegoś ładunku emocjonalnego który niosła za sobą taka "Zemsta Sithów" czy "Zdrajca"?

  [UWAGA: SĄ SPOILERY!!!]

  Ale przejdźmy do pozytywów która książka ma mnóstwo:
  - Książka świetnie napisana, każdy dialog jest fantastyczny, każda scena pięknie opisana, wszystko dokładnie wyjaśnione, poszczególne rozdziały świetnie zaplanowane, a akcja z każdą chwilą posuwająca się do przodu
  - Wreszcie dostajemy opisy antycznych Sithów, a do tego odwiedzamy niektóre z ich bastionów potęgi, takie jak Korriban i Dromund Kass, co jest fantastycznym nawiązaniem do The Old Republic: na tej drugiej planecie właściwie odwiedzamy dokładnie te miejsca które znamy z gry, obserwujemy jak Luke, Ben i Vestara stawiają kroki na tych samych kamiennych powierzchniach na których stawiali kroki moi bohaterowie z gry, coś wspaniałego!
  - Dostajemy wzmianki o historii Galaktyki! Tak bardzo mi tego brakowało w poprzednich książkach! Jak można wprowadzać do serii książkowej potomków Imperium Sith bez jakiejkolwiek szerszej wzmianki o tej organizacji i jej historii? A Luke opowiadający o wydarzeniach z gry SWTOR... o tym marzyłem!!!
  - Wreszcie rozwinięte wątki polityczne które EWOLUUJĄ, nie tylko jesteśmy świadkami wielu spisków i walki o władzę, ale też coś się w tej kwestii dzieje, jest to żywe i wciągające (brakowało mi tego w poprzednich tomach)
  - Odwiedzamy wreszcie znowu Kesh, planetę bardzo istotną o której zdawano się zapominać w ostatnich tomach
  - Ben i Vestara: wreszcie wątek romansowy posunął się do przodu
  - Vestara, fantastyczna postać: tak bardzo nie wiadomo do końca jak skończy i kim się stanie, to swoista tykająca bomba Ciemnej Strony Mocy, ale i potencjał na silną Mistrzynię Jedi oraz członkinię Rodu Skywalker
  - Luke Skywalker wreszcie działa jako wódz Zakonu Jedi, działa i planuje!
  - Wielka walka o władzę: Sithowie, Imperium, Daala, Abeloth, Jedi, masa spisków i knowań, coś fantastycznego!
  - Abeloth chce być boginią, zagrożenie jest więc duże, dobrze też widzieć ją jak działa: próbuje przejąć kontrolę nad Sojuszem Galaktycznym oraz nad Sithami którzy ten Sojusz całkowicie zinfiltrowali.
  - Sithowie wreszcie okazują się nie tak genialni jak wcześniej pod względem skutków tak długiej izolacji. Właściwie w poprzednich tomach nie było nawet wzmianki o tym, że ich wiedza o Galaktyce jest nowa i niepełna. Tutaj wreszcie realizm opuszczonej przez tysiące lat cywilizacji odkrywającej Galaktykę jest widoczny.
  - Powrót Boby Fetta! Niewielki, ale jest, za to plus
  - Walka na Dromund Kaas oraz śmierć ojca Vestary z jej ręki: epicka i wzruszająca
  - Wprowadzenie ciekawej nowej antycznej planety Sithów: Upekzara

  [KOŃCZĄ SIĘ SPOILERY]

  To by było tyle, plusów jest naprawdę dużo i to tylko wierzchołek góry lodowej. Na pewno długo będę miał w głowie niektóre sceny, oraz pewnie powrócę do tej pozycji szybciej niż do całej serii Przeznaczenie Jedi!

  LINK

ABY DODAĆ POST MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..