Forum

SW Komiks 4/2012

Najnowszy numer SW Komiks ukaże się 17 kwietnia. Niestety od tego momentu kolejne zeszyty będą pojawiać się co dwa miesiące. Od kwietniowego numeru cena wzrasta do 6.99 zł.

"Jedi: Shaak Ti" (Jedi: Shaak Ti) - Główną bohaterka tej opowieści, która rozgrywa się pięć miesięcy po wybuchu wojen klonów, jest Shaak Ti. Pochodząca z planety Shili mistrzyni Jedi należała do rasy Togrutan i cztery lata przed akcją komiksu została włączona w skład Najwyższej Rady Jedi. W zakonie miała opinię rozjemczyni, która zawsze słucha głosu rozsądku i stara się rozwiązywać konflikty drogą pokojową. Czasami jednak – jak w tej historii – sytuacja zmuszała ją do działań ofensywnych. Shaak Ti walczyła w wojnach klonów od samego początku, od bitwy o Geonosis. Uczestniczyła w kilku innych ważnych starciach, między innymi w bitwie o Kamino (o czym opowiada komiks Dziedzictwo Janga – „Star Wars Komiks” nr 11/2010). Należała do tych Jedi, którzy przeżyli czystkę po rozkazie 66 – zdołała uciec ze Świątyni przed Anakinem Skywalkerem i klonami.
Scenariusz John Ostrander, rysunki Jan Duursema, tusz Dan Parsons, kolory Joe Wayne.

Okładka - /news.php?14516,kwietniowy-sw-komiks-coraz-blizej.html

qwerty

Wreszcie będą wszystkie "Jedi" po polsku, więc się cieszę. Tylko czemu tu jest okładka Hidden Enemy? :O

.

Poprawka: z "The Siege of Saleucami" ;]

qwerty

Faktycznie, to okładka Republic #77, pokręciło mi się. ;P

Odpowiedź

Na facebooku napisali mi że oryginalna okładka nie zachęca do kupna jeszcze przed złymi wieściami dotyczącymi ograniczenia oferty.

Trochę to słabo wyglada

mogli wziąć coś bardziej związanego z Shaak Ti.

...

No właśnie, dadzą na okładce Vosa, nieuświadomieni kupią, a tu Shaak Ti. Vos w tym komiksie chociaż się pojawia?

Dokładnie...

Dokładnie. W końcu komiks nazywa się "Jedi: Shaak Ti", a nie "Jedi: Quinlan Vos". Niech dadzą okładkę z Shaak. Jak powstanie komiks o Vosie to sobie taką okładkę mogą zrobić. Chociaż na Ossusie pisze, że jest drugim głównym bohaterem, zaraz po Shaak, lecz głównym jest Shaak, więc to ona powinna być na okładce. Niech Moc będzie z Wami.

...

Przecież Lordi już napisał o co c`mon. Egmont na facebooku otwarcie przyznał, że sama okładka ma duży wpływ na sprzedaż pisma, gdyż poza Nerdami komiksy kupują również zwykłe osoby (nie orientujące się do końca w chronologii Republiców czy Tales`ów). I co by nie mówić, Quinlan jest bardziej medialny niż Shaak Ti ; )

Pzdr

Taaa....

Według Egmontu liczy się chyba tylko sprzedaż pisma, nic poza tym. Jedyny komiks z serii Jedi, który nie został jeszcze wydany, a na jego okładce morda kogoś, kogo ten komiks w żadnej mierze nie dotyczy - no ok, Vos tam występuje ale tylko przewija się w dalszym planie.

Pablo1944pl napisał[a]:
poza Nerdami komiksy kupują również zwykłe osoby (nie orientujące się do końca w chronologii Republiców czy Tales`ów).

Wiesz, tu chyba nawet nie chodzi o to czy ktoś orientuje się w chronologii Talesów czy Republiców. Chodzi o tą medialność, jak wspomniałeś... Może i dla kogoś, kto nie zbiera do kolekcji chronologicznie komiksów, taka okładka z podtytułem pewnie Go zaskoczy, gdy zajrzy do środka co tam jest no ale dla mnie osobiście Egmont poszedł na taką łatwiznę, że nie wiem co... Tak jakby - naprawdę - nie mogli znaleźć odpowiedniej okładki, która by pasowała pod Shaak Ti - już nawet nie chodziłoby o to, że jakby wzięli i skopiowali tą z oryginału, lecz mogli dać inną, nadając ton i klimat, a nie.

Pablo1944pl napisał[a]:
I co by nie mówić, Quinlan jest bardziej medialny niż Shaak Ti ; )

O przepraszam... Shaak Ti to co? Nic? Według mnie ona też jest równie medialna co Vos.

No właśnie...

No właśnie, zgadzam się z Tobą w stu procentach, Ahsoka. Na dodatek Shaak Ti jest bardziej medialna od Vosa, pojawiła się w epizodach, a Vos nie. Pomijając to, to i tak jest to komiks w głównej mierze o Shaak (sam tytuł już o tym mówi), a nam wciskają okładkę z Vosem, no i to mnie najbardziej boli. Niech Moc będzie z Wami.

Moment...

Czekaj no, co do Vosa się mylisz - wystąpił w TPM. Co do komiksu, to rzeczywiście Egmont się nie wysilił. Oby tłumaczenie nie pozostawiło zbyt wiele do życzenia, gdyż i na tym też można się wyłożyć...

...

A nie pamiętacie może jaką okładkę miał komiks Jedi:Aayla Secura? Miał brzydką okładkę z Talesów, zamiast oryginału. Wtedy byłem bardzo zły, bo tamta okładka była okropna. Natomiast tu mamy inną sytuację. Vos jest na pewno bardziej znany wśród polskich fanów, bo o nim było wiele komiksów, a o Shaak Ti tylko jeden. A poza tym jaką dałbyś okładkę zamiast tej z Siege of Saleucami? Przecież na innych okładkach z Republiców nie ma Shaak Ti, więc ja osobiście się nie czepiam, że zmienili tą okładkę. I tak już spadła sprzedaż Egmontowi, więc muszą chwytać się wszystkich możliwości, by utrzymać się na rynku.

....

No niby tak ale... Vos jest u nas znany, nawet bardzo, jeśli chodzi o serie komiksowe no ale... nie "przejadł" Ci się czasem? Czy reszcie też się nie "przejadł"? Właśnie to, że był tylko - jeden - komiks z Shaak Ti, sprawiało że stał się on takim "białym kruczkiem" dopóki go nie wydali u nas - był, bo teraz według mnie, nawet pomimo okładki ze znanym nam bardzo Vosem, jednak stracił to... I mnie nie interesują "tłumaczenia" od Egmontu, typu że: "oryginalna okładka "odstraszałaby" od kupna czy mieliby przez to... słabą sprzedaż... [...]" - Słabą sprzedaż!? Bez jaj za przeproszeniem łagodnie ujmując... To, że zamykają tą serię, nie znaczy że muszą na nią zlewać totalnie pod wszelakimi aspektami...

Co do innej okładki, którą miałbym zaproponować... na pewno by coś się znalazło... Ja mogę jeszcze w pewnym stopniu zrozumieć brak pomysłów, patrząc przez pryzmat tego ile wydali komiksów no ale... teoretycznie powiedzmy nie znaleźli innego wariantu na okładkę komiksu, niż oryginał... To co w tym złego żeby wydać to tak jak jest w oryginale? Przecież i tak zamkną tą serię... to tym bardziej ucieszyłoby to ludzi, fanów i nerdów SW gdyby mieli przed sobą ten bądż co bądź jedyny ale jednak, komiks z Shaak Ti tak jak w oryginale ale po polsku - to byłby dopiero "biały kruk", zwłaszcza że przecież i tak nas czeka premiera AoTC w 3D... Ale niee... lenistwo musiało wygrać... Tylko ich tak normalnie...

I tak żeby było trochę wesoło... taką "ciekawostkę", którą wyłapałem... W poprzednim newsie o SW Komiks 3/2012 walnąłem komentarz (chyba nawet spory) o tym, że Egmont szedł na psy i że w tamtym numerze dali w ogóle jakieś porąbane historyjki (no prócz tej "Kenix Kil") i że: "mogliby w - końcu - wydać komiks o Shaak Ti..." - Ja myślałem, że go wydadzą później albo na koniec jako ostatni na zamknięcie serii... Ale widocznie... "wysłuchali" mej prośby, wołania no i... Czyżbym niepotrzebnie wykrakał? xD Może powinienem to odkręcić, co? ;P (Zmieńcie okładkę, błagam Was... ;P ).

...

Ale z tego co pamiętam, na tamtej okładce Aayla jednak się pojawiła.

.....

Sugerujesz więc że Shaak Ti też powinna pojawić się tutaj na okładce?

Według mnie, Ktoś powinien zrobić szum na fajsie Egmontu (http://pl-pl.facebook.com/swkomiks) tak aby zmienili okładkę... w ogóle ciekawi mnie jedna rzecz: tylko ja w komentarzu do tego newsa (http://www.gwiezdne-wojny.pl/news.php?14467,egmont-zwalnia-tempo.html#kom) chciałem aby wydali komiks o Shaak Ti, najwidoczniej Ktoś inny, podłapał moją prośbę i spytał o to na ich fejsie i zapewne Egmont z braku pomysłów (i nie tylko tego) na kolejny numer, wzięli właśnie ten z serii Jedi. Nie śledzę na bieżąco tego, co Egmont wydaje ale wydaje mi się, że tutaj akurat panowie się zbytnio pospieszyli ze wszystkim... W końcu i tak SWK przechodzi na cykl dwumiesięczny (to SWKE znika - w tej wściekłości, aż "skasowałem" SWK... xD), więc rzeczywiście powinni jednak zwolnić tempo, także jeśli chodzi o zawartość i to, co ma być na okładce. Wiem - Egmont na pewno rozmyślał nad tym aby wymyślić coś innego na okładkę ale widocznie z braku laku, w końcu wzięli Vosa i jak to się mówi: "na bezrybiu i rak ryba"... U nas (prawie) zawsze tak musi być, że jak już wszystko jest ok, to jednak gdzieś coś schrzanią... Ehh... bądź co bądź, kupię go. (Ale podkreślam, że nie mam zamiaru jarać się zółtym paskiem na pysku Vosa... xD).

...

Już w zeszłym roku na fejsie pisali, że Jedi:Shaak Ti będzie w tym roku, więc to chyba przypadek, że pokryło się to z twoją prośbą. Poza tym, kiedyś na fejsie pisali, że nowe numery planują dużo wcześniej niż miesiąc przed ich wydaniem. A i jeszcze, nie wiem czy czytałeś najnowszy SWK WS, ale tam była zapowiedź Jedi:Shaak Ti, o czym pisałem, po lekturze tego komiksu tutaj:
http://gwiezdne-wojny.pl/b.php?nr=489323#515141
Ejj... tak w ogóle, to nie denerwuj się tak. Egmont nie może sobie sam wymyślać nowych okładek, muszą czerpać z oryginalnych zeszytów (czyli np z Republicków lub z Jedi). W Republickach nie ma Shaak Ti na żadnej okładce. A skoro nie pasowała im ta okładka, to musieli znaleźć coś innego. Tej już na stówę nie zmienią, bo już się ten numer drukuje.

..

Dlatego wspomniałem, że nie śledzę tego, co na bieżąco (ale częściowo tak, żeby nie było, że nie...) , jeśli chodzi o SWK. Najwidoczniej to rzeczywiście przypadek, że pokryło się z moją prośbą. <przewracam oczami...> ^^ I wiem że Egmont nie może sobie wymyślać sam okładek no ale sam przyznaj... tłumaczenie, że: "oryginalna okłada nie zachęca do kupna..." - już reszty się nie będę czepiał, no ale tego ja nie rozumiem... co im tam nie pasowało? Już mniejsza o to...

Żebyś mnie nie posądzał o to, że jestem taki wkurzony na nich i etc... Coś co by "pasowało" pod ten podtytuł: "Jedi w potrzasku"... http://fc09.deviantart.net/fs71/f/2010/103/b/4/Shaak_Ti_ed_by_Wing_Saber.jpg

Re: ..

Ahsoka_Tano napisał(a):
no ale tego ja nie rozumiem... co im tam nie pasowało?
________
Staram się śledzić Egmont na bieżąco i czytałem, że przy zmianie okładki Jedi:Aayla Secura, tłumaczyli się, że zwykli przechodnie kupują w większości komiksy z dynamiczną okładką. Tu zdaje się, że chodziło właśnie o popularność Quinlana. Jeszcze na fejsie nikt o to pytania nie zadał, ale jak komiks wyjdzie to pewnie pytanie to się pojawi i wtedy dam Ci odpowiedź.

Masz...

Masz rację, zapomniałem o TPM. Chodzi Ci o scenie w kantynie? Niech Moc będzie z Wami.

...

Poza tym jest wspomniany w Epizodzie III i miał się pojawić w scenie z Rozkazu 66.

No....

No tak, pamiętam, że Quinlan Vos został wspomniany przez Obi`ego pod koniec narady, którą prowadził. Też pamiętam to, że miał zginąć podczas Rozkazu 66, ale z tego zrezygnowano. Lecz i tak Shaak Ti jest bardziej medialna od niego, bo wystąpiła w Ataku Klonów, była chyba w sześciu odcinkach CW i czterech odcinkach TCW jak i również w Zemście Sithów (w książce i w filmie). A Quinlan jest głównie bohaterem komiksów. Niech Moc będzie z Wami.

...

W TCW Quinalen się pojawił tyle, że nie za bardzo się zachowywał jak w Republicach.

Pretensje do...

...Egmontu niezrozumiałe jak dla mnie ;] Wiem, że haters gonna hate, ale... Vos jest bardziej medialny, gdyż zwiększa prawdopodobieństwo, iż matka 8 - 10cio letniego dziecka kupi mu dany komiks, gdzie Shaak Ti w tym przypadku do zakupu raczej nie zachęci (jej egzotyczny wygląd). I pal licho to gdzie, kto i jak często przez EU się przewijał, jeśli wydawnictwo chce daną pozycję na rynku utrzymać, to niestety w pewnych kwestiach musi pójść na ustępstwa i olać "nerdowskie" zachcianki. I jeszcze raz napiszę - Egmont otwarcie przyznał, iż okładka w dużym stopniu decyduje o sprzedaży pisma - osobiście te ustępstwa mi nie przeszkadzają, jeśli zwiększa się szansa na dłuższe wydawanie SWK.

Pzdr

Jeżeli

ten komiks w takim samym stopniu opowiada o Shaak Ti, jak Jedi: Dooku opowiadał o Dooku, to ja się nie dziwię, że dali Vosa. Wtedy Dooku był tylko dostawką do Quinlana, o którym był tamten komiks. Jeśli w tym przypadku również będzie to kontynuacja wątku szpiegostwa Vosa, to ja nie widzę problemu.

Elendil

ma rację: czytałem część komiksu w oryginale(właściwie skany) i faktycznie w tym komiksie jest więcej Quinlana niż Shaak Ti, mimo tytułu. Więc w sumie okładka pasuje.

Z tym że ja w przeciwieństwie do Elendila widzę problem: jest to kolejny dowód na to, że jak Ostrander z Duursemą pracują wspólnie, to mają fioła na punkcie mielenia i mielenia swoich postaci, co czasem bywa irytujące.

Przypominam

że to już dzisiaj powinien wyjść

Dzięki...

Dzięki, że mi przypomniałeś, ponieważ już zdążyłem zapomnieć . Niech Moc będzie z Wami.

Znakomity

Komiks jest genialny. Bardzo przypadł mi do gustu. Chyba ze względu na tytułową bohaterkę. Do rzeczy: epicka i dynamiczna akcja, ciekawa fabuła, piękne rysunki. Poznajemy przeszłość Sagoro Autema, Vosa było mało, jednak jak możemy się dowiedzieć w komiksie Ślepy zaułek, jego występ był ważny. Generalnie, ten komiks to obok Pokazu Mocy i Oblężenia Saleucami najlepszy z Republiców jakie u nas wydano. Murowane 10/10.

Re: Znakomity

Obi-Wan Skywalker napisał(a):
Ślepy zaułek
________
Pfu, chodziło o Ślepą próbę oczywiście.

...

Bardzo ciekawy komiks - epicka bitwa, Quinlan w świetnej formie, pozostałe postacie (zwłaszcza ta Zeltronka) również. Poza tym przemyślenia Shaak na końcu, o sensie tej wojny. W końcu ktoś w tym Zakonie myśli! Rysunki to standardowa Duursema - czyli na piątkę. Ogólnie komiks oceniam na 8/10 i polecam

...

Komiks zdecydowanie na najwyższym poziomie. Rysunki bardzo ładne, a scenariusz rewelacyjny. Wykorzystanie postaci bardzo dobre (zwłaszcza Sagoro Autem), dialogi dobre ("Bez urazy, ale myślałem, że gorzej być nie może" - jeżeli nie przeczytaliście tego komiksu, to nie zrozumiecie sensu tej wypowiedzi). Spodobała mi się końcowa refleksja Shaak Ti.

Podsumowując komiks jest bardzo dobry. Naprawdę warto go przeczytać. Ocena: 9/10.
Jaka szkoda, że następny numer dopiero 15 czerwca

Re: ...

opinus napisał(a):
Jaka szkoda, że następny numer dopiero 15 czerwca
________
Ale grunt, że w tym numerze będzie Republic! <3

Dokładnie...

... Republici Yeah!

SW Komiks 4/2012

Muszę przyznać rację tym, którzy dziwili się takiej okładce (a tak w ogóle, to czy ona już gdzieś nie była użyta? Skądś kojarzę ten obrazek).
Bo tym razem - w przeciwieństwie do Jedi: Dooku - Vos jednak nie jest głównym bohaterem, a jedynie jednym z kilku dodatków do Shaak Ti. Trochę szkoda, bo właściwie liczyłem, że to jakaś kolejna część jego przygód, a zamiast tego dostałem szybką, nieskomplikowaną wojenną historyjkę.
Ale zła nie była, no i rysunki oczywiście zacne.
Szkoda przejścia na dwumiesięcznik, ale jeśli dzięki temu SWK będzie dłużej to cóż... trzeba się z tym pogodzić.

Re: SW Komiks 4/2012

Elendil napisał(a):
Muszę przyznać rację tym, którzy dziwili się takiej okładce (a tak w ogóle, to czy ona już gdzieś nie była użyta?
________
Jeśli się nie mylę to był to plakat w The Siege of Saleucami

...

Nie, nie mylisz się. Rzeczony plakat wisi nawet u mnie w pokoju

...

Jak ktoś interesuje się konkursami SWK to niech zwróci uwage na komunikat jaki na FB napisał SWK:
Uwaga! W „Star Wars Komiks” nr 4-2012 ogłosiliśmy konkurs plastyczny, w którym błędnie podaliśmy terminy nadsyłania prac i ogłoszenia wyników. Na zgłoszenia czekamy do 25 czerwca, a nie 25 kwietnia, jak mylnie podaliśmy. Laureatów zaś ogłosimy w sierpniowym, a nie czerwcowym numerze pisma. Przepraszamy za pomyłkę, a jednocześnie zachęcamy do udziału w konkursie. Czasu jest jeszcze sporo, a przygotowaliśmy bardzo atrakcyjne nagrody!

A tak bardziej prywatnie to komiks ok. Sama Jedi: Shaak Ti to historia którą "ot, można czytnąć", natomiast najfajniejszą rzeczą w numerze jest koszulka Pana Redaktora we wstępniaku : d

Re: ...

X-Yuri napisał(a):


A tak bardziej prywatnie to komiks ok. Sama Jedi: Shaak Ti to historia którą "ot, można czytnąć", natomiast najfajniejszą rzeczą w numerze jest koszulka Pana Redaktora we wstępniaku : d

________
Tak, od razu pomyślałem, że ty, główny redaktor Manda`Yaim, ucieszysz się z powodu koszulki pana redaktora SWK (i nie tylko).

Ocena komiksu

Komiks niezły. Bardzo mi się podobał. Bitwa była fajna . Ta cała Lyshaa mi się nie podobała . Za to konflikt między Shaak Ti, a tą całą Lishą mi się spodobał . Niestety było za mało Shaak, a za dużo Quinlana . Reszta była genialna!!! Ogólnie bitwa nieźle wyszła . Podaumowując komiks wyszedł dobrze.

Ocena komiksu: 8/10

Niech Moc będzie z Wami.

Komiks

Komiks jest niezły, ale szkoda , że teraz będzie wychodził co dwa miesiące.

SWK 4/2012

"Jedi: Shaak Ti" jest ostatnim zeszytem z serii Jedi wydanym w naszym kraju. Cyklem bardzo zacnym. Mogę to śmiało powiedzieć po przeczytaniu ostatniego tomu. Niestety chyba również najsłabszego z całej piątki.

Wojny Klonów zbierają co raz większe żniwo w galaktyce. Republika walczy z Separatystami o każdy skrawek planety. Akcja przenosi nas na planetę Brentaal IV, która jest strategicznym punktem dla Perlemiańskiego Szlaku Handlowego. Szlak ten jest niezwykle cenny dla Republiki. Tak cenny, że pomimo tego iż mieszkańcy nie chcą należeć do Republiki, ta narzuca im swoje jarzmo. W centrum akcji powinna znaleźć się mistrzyni Shaak Ti. Jednak tak nie jest gdyż również istotną postacią jest Quinlan Vos. Przez to rys psychologiczny togrutanki jest dość słaby i postać wydaje się być kolejnym sztandarowym rycerzem zakonu Jedi. A szkoda gdyż liczyłem na pogłębienie tej postaci. Rysunki Jan Duursemy jak zwykle na bardzo dobrym poziomie. Seria Republic to chyba zdecydowanie jej opus magnum w uniwersum Star Wars.

Całość pozwolę sobie zakończyć cytatem z tej opowieści: "Zastanawiam się też nad tym co wojna robi z nami, Jedi i Republiką. Co robi ze mną. Wojna zawsze zmienia tych, którzy walczą... czasem nie sposób przewidzieć, w jakim stopniu". Ocena końcowa: 6/10

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.