Forum

Zatrzymywanie Mocą strzału

Naszło mnie ostatnio takie oświecenie. Chodzi o technikę zatrzymywania strzałów z blasterów przy użyciu telekinezy Mocy. Zauważcie, że w kanonicznych pozycjach nawet po "Przebudzeniu Mocy" nikt tej umiejętności nie użył (oczywiście chodzi o OT i PT, bo czasy ST są prawie że nieruszone), choć w "Rebeliantach" Maul użył innej techniki zaprezentowanej przez Kylo Rena - wdzierania się do umysłu ofiary. Zauważcie jak w Prequelach i Oryginalnej Trylogii użytkownicy Mocy radzili sobie ze strzałami z blasterów - zawsze odbijali je mieczem świetlnym. Nawet taki wszechpotężny Vader nie zatrzymywał laserowych strzałów w powietrzu tylko wchłaniał je w dłoń. Dopiero w Sequelach Kylo Ren zademonstrował po raz pierwszy tę technikę. Dlatego jestem pewien, iż nie bez powodu tę umiejętność ujrzeliśmy dopiero w 34 ABY.

Wydaje mi się, że technikę zatrzymywania laserowych strzałów odkrył Luke Skywalker. Miał na to dużo czasu skoro na szkolenie uczniów miał ponad 20 lat. Kylo sam na pewno jej nie stworzył. Choć zaprezentował nam ciekawe sztuczki z Mocą to jednak jego wyczyny w części VII dają nam jasno do zrozumienia, iż jest on za słaby, by samemu stworzyć jakąś technikę. Musiał się tego nauczyć podczas szkolenia na Jedi u Luke`a zanim zdradził. W grę wchodzi jeszcze Snoke. Ale to wydaje mi się mało możliwe. Dlaczego? Zauważcie, że przed i w czasie OT nikomu nawet do głowy nie przyszło, by zatrzymywać strzały z blasterów w powietrzu, więc ani Jedi ani Sithom taka umiejętność w ogóle o uszy się nie obiła. A Snoke przed Kylo miał już uczniów! Na pewno któryś z nich musiał ruszyć w Galaktykę i zademonstrować swoje umiejętności. Na pewno w walce użyłby takiej techniki gdyby ją znał, a Zakon Jedi na pewno by usłyszał o takim przypadku i samemu spróbowałby opracować taką technikę. A tak to nikt w ogóle nie pomyślał o takiej możliwości.

Dlatego jest niemal pewne, że umiejętność zatrzymywania strzałów telekinezą została opracowana między 4 ABY, a 34 ABY.

Re: Zatrzymywanie Mocą strzału

Eeeee nie?;p

Pragnę zauważyć, że Vader w Rogue One nie tylko złapał strzał z blastera w locie, ale Mocą skierował go w kierunku rebeliantów. Oczywiście wszystko trwa ułamki sekund bo Vaderowi się spieszyło + był pod ciągłym ostrzałem dlatego miał do opanowania znacznie więcej niż jeden "pocisk".

Tacy użytkownicy jak Vader bez problemu mogliby powtórzyć sztuczkę Kylo. Nie było to nic nadzwyczajnego, ot po prostu chłopak miał smykałkę do tzw. Force Stasis niczym np. Bastila Shan do Bitewnej Medytacji bo przezcież zatrzymywał nie tylko strzały ale i ludzi - najpierw Poe a potem Rey. Tej "sztuczki" nie widzieliśmy wcześniej u takich użytkowników Mocy jak Vader z bardzo prostej przyczyny - nie mieli okazji by ją "zaprezentować";p Np. w TESB z Hanem Solo okoliczności były zupełnie inne;p

Zgadzam się co do "przeciętnych" Jedi, dla nich taka Moc była poza zasięgiem, ale raczej była to wina skostniałego Zakonu, który za bardzo polegał na mieczu, a za mało na Mocy.

Re: Zatrzymywanie Mocą strzału

Za długo pisałem post

Re: Zatrzymywanie Mocą strzału

Co do akcji Vadera w "Łotrze 1". Przyjrzyj się uważnie. On wcale nie zatrzymał strzału w powietrzu tylko odbił od dłoni. I sądzę, że Luke stworzył technikę w oparciu o umiejętności ojca. Nawet jak sam tego nie doświadczył to przecież mógł usłyszeć o umiejętnościach Vadera od Hana czy Leii. Zapewne też próbował się nauczyć takiej sztuczki podczas treningu ze zdalniakami, a zamiast tego wpadł na pomysł, by podziałać na Moc otaczającą strzał gdy jeszcze znajduje się w powietrzu.

Co do Kylo to od Luke`a mógł się nauczyć samego zatrzymywania strzałów w powietrzu, a potem Snoke rozszerzył jego umiejętności na paraliżowanie przeciwników i wdzieranie im się do umysłu. Samo zatrzymywanie strzału telekinezą nie budzi skojarzeń z Ciemną Stroną, za to paraliżowanie i grzebanie w umyśle wbrew woli ofiary zadając jej przy tym ból - już tak.

I faktycznie, Stary Zakon Jedi za mało skupiał się na Mocy, która była tylko uzupełnieniem dla umiejętności walki mieczem. Uważam, że w Nowym Zakonie, który Luke miałby stworzyć powinno być na odwrót. Ale na zasady dotyczące funkcjonowania odrodzonego Zakonu Jedi jest osobny temat: http://star-wars.pl/Forum/Temat/20481

Re: Zatrzymywanie Mocą strzału

Power of the Light Side napisał:
On wcale nie zatrzymał strzału w powietrzu tylko odbił od dłoni.
-----------------------

Nieprawda. Po tym jak przeczytałem to tutaj na forum po raz pierwszy specjalnie zwróciłem uwagę przy następnym seansie, ewidentnie występuje moment "przytrzymania" strzału.

Hm

Z takimi tezami:

Dlatego jest niemal pewne, że umiejętność zatrzymywania strzałów telekinezą została opracowana między 4 ABY, a 34 ABY.


To bym uważał dopóki nie dysponujesz jakimś oficjalnym źródłem, poradnikiem czy wyjaśnieniem, chociażby na podstawie wpisów autorskich na twitterze czy fejsbuniu -co ostatnio ku mojemu przerażeniu stało się normą w ustalaniu kanoniczności pewnych wydarzeń czy elementów...

Po drugie, można by się sprzeczać czy zdolność wchłonięcia strzału/błyskawicy to mniej niż umiejętność zatrzymania go.

Po trzecie, przyjżyj się scenie w Rogue One kiedy Vader robi porządek z rebeliantami -nie tylko zatrzymuje strzał, ale też go przytrzymuje w rękawicy, aby następnie odesłać w stronę strzelca -to mało?

"Wszechpotężność" Vadera to też dość umowna kwestia.

Re: Zatrzymywanie Mocą strzału

To że czegoś nie widać nie oznacza, że tego nie ma.

Re: Zatrzymywanie Mocą strzału

Dokładnie! Tak jak rebelianci jedzący martwych szturmowców na Endorze!;p

Re: Zatrzymywanie Mocą strzału

I szturmowcy gwałcący Ewoki!

Re: Zatrzymywanie Mocą strzału

I Yuuzhan Vongi zgwałceni przez Zilkinów!

Re: Zatrzymywanie Mocą strzału

Ale Ewoki już próbowały upiec ludzi, a szturmowcy zgwałcić Ewoki nie, więc to 2 różne kwestie!

Re: Zatrzymywanie Mocą strzału

Lubsok napisał:
To że czegoś nie widać nie oznacza, że tego nie ma.
-----------------------


Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.