TWÓJ KOKPIT
0
FORUM Polskie wydania

Legendy: Darth Vader i zaginiony oddział

promil 2017-07-15 13:16:19

promil

avek

Rejestracja: 2006-09-22

Ostatnia wizyta: 2022-06-30

Skąd:

W przyszłym tygodniu (dokładnie 19 lipca) ma się ukazać kolejny tom Legend, a dokładnie "Darth Vader i zaginiony oddział".

Wydarzenia, które ukazano w filmie Zemsta Sithów, wciąż prześladują Dartha Vadera. Mroczny Lord musi jednak zapomnieć o swojej przeszłości i skupić się na tym, co niesie przyszłość. W ramach nowej misji ma udać się do tajemniczej Mgławicy Duchów i odnaleźć – a w miarę możliwości także uratować – zaginione imperialne siły ekspedycyjne.
Zadanie okazuje się trudniejsze, niż się z początku zdawało, a w dodatku Vader musi się dzielić zwierzchnością nad własnymi jednostkami z upartym, choć kompetentnym oficerem.
Komiks oryginalnie został wydany w zeszytach Darth Vader and the Lost Command #1-5 przez Dark Horse Comics.
Scenariusz Haden Blackman, rysunki Rick Leonardi, tusz Dan Green, kolory Wes Dzioba, okładka Michael Kutsch. Przekład: Jacek Drewnowski.

Okładka - /News/22148,Kolejne_Legendy_z_Darthem_Vaderem_juz_w_przyszlym_tygodniu.html

LINK
 • Czekam

  Vergesso 2017-07-17 20:00:46

  Vergesso

  avek

  Rejestracja: 2007-08-29

  Ostatnia wizyta: 2022-05-19

  Skąd: Toruń

  W sumie powinien być wydany jeszcze przed Widmowym Więzieniem u nas, ale teraz to obojętne. Tak czy siak: więcej Vadera + więcej klimatu Zemsty Sithów i transformacji Republiki w Imperium = czekam!

  LINK
 • Darth Vader i Zaginiony Oddział

  Elendil 2017-07-25 14:59:55

  Elendil

  avek

  Rejestracja: 2008-04-26

  Ostatnia wizyta: 2022-07-04

  Skąd: Kraków / Zakopane / Kraków

  Nie rozumiem powszechnego oburzenia, że ten komiks niszczy Vadera, który był bezwzględnym czarnym charakterem, a tutaj jest płaczliwą pierdołą.

  Ale jaki ma być Vader tuż po wydarzeniach z Zemsty Sithów? Przecież właśnie gdyby był od razu bezwzględnie zły, to właśnie byłoby nierealistyczne i głupie.
  Zemsta Sithów pokazuje, że Anakin przeszedł na Ciemną Stronę by ratować Padme (to że po chwili nienawidził absolutnie Jedi i uważał ich za zdrajców, to inna, głupio zrealizowana sprawa), a kiedy ją stracił, wpadł we wściekłość i rozpacz - co zresztą też w Zemście Sithów widzimy.
  Naturalnym jest, że początkowy Vader tęskni więc za Padme, podsyca swój gniew rozpaczaniem po niej i nienawidzi zarówno siebie, Jedi, jak i całego świata, za to że wszystko poszło nie tak.
  Dopiero z czasem facet zatracał się coraz bardziej, robił się już całkiem zły i wyzbyty uczuć. A więc - zgadzam się tutaj z tym co napisano w posłowiu - przejście na Ciemną Stronę było długim procesem, który trwał nawet po RotS, a nie jednym momentem. I pokazanie tego w ten sposób to właśnie duża zaleta tego komiksu. Vader tutaj jest takim Vaderem, jak w Czarnym Lordzie - czyli dopiero uczy się nowego siebie i wciąż wraca do przeszłości. Taki obraz jest spójny i wcale niczemu nie przeczy.

  Co do samego komiksu, to jest on jednak dość słaby. Rysunki bardzo, bardzo przeciętne, fabuła też nie powala. Same najprostsze i znane już schematy, Vader wysłany z misją, rozwałka, powrót do Imperatora i "będzie jak zechcesz, Panie". Nic ciekawego. Poza tym większość stron zapełnia walka, przez wiele kadrów brak jest tekstu, nie ma więc co czytać. Nie byłoby to wadą, gdyby chociaż było na co popatrzeć. A nie ma...
  Podobały mi się natomiast wyobrażenia Vadera na temat tego jak mogło wyglądać jego życie, gdyby pozostał Jedi. To tak w nawiązaniu do tego, że wizja Vadera pełnego rozpaczy i nienawiści do siebie samego bardzo mi tu odpowiadała.

  6/10

  LINK
 • Transformacja w Mroczne Czasy w nowym Vaderze + historia alternatywna

  Vergesso 2017-07-30 15:18:50

  Vergesso

  avek

  Rejestracja: 2007-08-29

  Ostatnia wizyta: 2022-05-19

  Skąd: Toruń

  Komiks w klimacie Dark Times, podobnie jak Widmowe Więzienie - dla wielu poprzednik, choć tak naprawdę następca tego komiksu, bo oryginalnie najpierw wydano Lost Command, a potem dopiero Ghost Prison, podczas gdy u nas na odwrót.

  Komiks, który chciałem mieć z dwóch powodów: po pierwsze, klimat Zemsty Sithów i transformacji ustrojowej, a po drugie Haden Blackman, bardzo dobry scenarzysta, przez wielu niesłusznie shejtowany, co widać choćby po skandalicznej recenzji tego komiksu autorstwa Lorda Sidiousa.
  Czyli powody podobne, jak w przypadku Widmowego Więzienia z tym, że bez Trachty.

  Vader jest, podobnie jak w Czarnym Lordzie, dopiero odnajdującym się w nowej roli. Mamy więc kilka scen z Vaderem bez zbroi, sporo widoków Vadera bez maski, a także wypominanie mu różnych porażek przez Tarkina - gdzie oczywiście sprzeczkę Vader-Tarkin musi przerwać Palpek. Nadchodzi bowiem misja: syn Tarkina zaginął gdzieś w niezbadanym sektorze galaktyki, a że Sidious bardzo Tarkina lubi i w ogóle, to dawny Skywalker musi wziąć dupę w kroki i razem z armią klonów, tym razem służącą Imperium, poszukać tytułowego zaginionego oddziału z synalkiem imperialnego VIP-a na czele.
  To, co jest najmocniejszą stroną komiksu, to wizje Vadera dotyczące historii alternatywnej: co by było, gdyby Vader nie przeszedł na Ciemną Stronę? Gdyby w decydującym momencie w ROTS zabił Sidiousa? Wizje, które bardzo powinny spodobać się Princessie Fantaghiro, jako że w ciekawy sposób nawiązują do jednej grafiki z albumu Star Wars Art: Wizje:
  https://www.wired.com/wp-content/uploads/blogs/geekdad/wp-content/uploads/2011/01/StarWarsVisions_660.jpg
  Czy Padme zostałaby władczynią galaktyki? Zamiast Luke`a Skywalkera mielibyśmy Jinna Skywalkera, a Anakin mimo wszystko chciałby zmarginalizować znaczenie Zakonu Jedi w galaktyce?
  Co do Padme można się przyczepić do zbyt grzecznej wizji, zwłaszcza po artach Miraviego
  https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/cd/57/0c/cd570c7bd055d8e5abebc7774fd43f83.jpg
  Ale cała reszta historii alternatywnej jest bardzo na plus.

  Natomiast główna część fabuły - ok, ale bez fajerwerków. Ot, poszukiwania syna Tarkina, plan Vadera i Sidiousa, Vader robiący kosmiczną masakrę mieczem świetlnym. Zaciekawiła mnie natomiast końcówka - Vader miał albo zabić wszystkich i zameldować wykonanie misji, albo przejść na stronę wroga, jak chciała Lady Saro. Tymczasem odniosłem wrażenie, że trzecia droga wybrana przez Vadera to początek spoilera była próba samobójcza, czyli zabicie samego siebie i przy okazji innych. Jeśli tak, to dlaczego Vader przeżył? Przypadek? A może faktyczne umiejętności Vadera spowodowały, że cała końcówka była jego planem? Tego się już nie dowiemy i zostają domysły. koniec spoilera


  Komiks ma jeden gigantyczny minus - rysunki.
  Matko, żeby do historii o Vaderze po Zemście Sithów brać nieudacznika Leonardiego to kogoś musiało koncertowo powalić w Dark Horsie! Rysunki są w większości brzydkie i wyglądają jak nieudane karykatury. Jedynymi plusami są dwa smaczki - bitwa z udziałem Vadera i klonów na śnieżnej planecie oraz sala spotkań Imperatora z oficjelami w wulkanicznej komnacie z lawą - bardzo przyjemny smaczek, będący nawiązaniem do pierwotnych koncepcji Lucasa, aby sala tronowa Imperatora znajdowała się w stolicy na Had Abbadon(jak pierwotnie miała się nazywać Coruscant) w komnacie zalanej ognistą lawą. Aż dziw, że nikt wcześniej tego smaczku nie wyłapał.
  Ale niestety, to niewielkie plusy na tle fatalnych rysunków.

  Zastanawiam się wręcz, czy jakby komiks miał lepsze rysunki, to miałby też lepsze noty. A tak rysownik położył całość, przez co muszę ocenić komiks na 7/10, co i tak jest wysoką notą. A przyznam - lepszy rysownik, a dałbym ciut wyższą ocenę.

  No i uwaga do polskiego wydania - komiks miał takie fajne okładki autorstwa Tsuneo Sandy, a zamiast tego wzięto to co mamy. Lipton

  LINK
 • Re: Legendy: Darth Vader i zaginiony oddział

  Adam Skywalker 2017-08-20 13:19:10

  Adam Skywalker

  avek

  Rejestracja: 2014-08-04

  Ostatnia wizyta: 2022-07-06

  Skąd: Gdańsk

  Wszystko fajnie, tylko ta cena...
  https://starwarsencyklopediamocy.blogspot.com/2017/08/recenzja-darth-vader-i-zaginiony-oddzia.html
  ZA 120 STRON

  LINK
 • Darth Vader i Zaginiony Oddział

  Wolf Sazen 2019-02-03 15:23:34

  Wolf Sazen

  avek

  Rejestracja: 2008-01-13

  Ostatnia wizyta: 2022-07-06

  Skąd: Prudnik

  Wstrzymanie wydawania serii Legendy przez Egmont (oby tylko tymczasowe!) pozwala nadrobić zaległości z historiami, które jeszcze nie miałem przyjemności się zapoznać. Przyszedł czas na mocno krytykowany swego czasu "Zaginiony Oddział".

  Zgodzę się tutaj z Elendilem odnośnie krytyki z jaką spotkał się ten komiks w chwili wydania. Czytelnicy narzekali na Vadera ukazanego z wewnętrznymi rozterkami, już Vadera ale jeszcze z cząstką Anakina, które gdzieś w nim pozostała. Po przeczytaniu tego tomu muszę stwierdzić iż krytyka była bezzasadna. Co więcej, ta część komikus, alternatywna wizja przyszłości Skywalkera to najlepsze co w tym komiksie można znaleźć. Historia jest dość prosta, ot kolejny Imperialny który się zbuntował i miał trochę inną wizję władzy (przez kobietę oczywiście ). Rysunki są bardzo nierówna, jednym razem oddają ciekawy klimat, innym razem są znowu trochę niedokończonymi bazgrołami. Jednak warto zapoznać się tym tomem dla samego Vadera. Jest go teraz dużo (2 serie w Nowym Kanonie), jednak o ile nie mogę nic powiedzieć na temat Mrocznego Lorda z obecnie wydawanej serii to w porównaniu z tą, którą wychodziła u nas ostatnimi miesiącami to Legendarne przygody Vadera, choć również nie wybitne, są zdecydowanie lepsze i ciekawsze od tych prezentowanych przez stajnię Marvela. Czystka, Mroczne Czasy, Widmowe Więzienie i Ostatni Rozdział dają zdecydowanie ciekawsze spojrzenie na Vadera.

  Ogólnie za ten tom 6/10.

  LINK

ABY DODAĆ POST MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..