TWÓJ KOKPIT
0
FORUM Literatura światowa

Uniwersum Cosmere - Brandon Sanderson

mkn 2017-10-31 11:23:45

mkn

avek

Rejestracja: 2015-12-26

Ostatnia wizyta: 2024-06-21

Skąd: Wlkp

Kilka dni temu dość przypadkowo trafiłem na książkę Elantris Brandona Sandersona. Rozpocząłem lekturę, całkiem mi się podobało, więc zagooglowałem, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o autorze no i szok. Okazuje się, że Elantris to tylko cząstka i początek wielkiego uniwersum Cosmere jakie stworzył autor.

Sanderson rozpoczął 5 różnych serii książkowych dziejących się w różnych światach, które składają się na jedno wspólne uniwersum. Każdy cykl książek to osobna i niezależna opowieść, ale są nawiązania i połączenia między nimi. Po zakończeniu wszystkich serii mamy otrzymać jedną wielką epicką opowieść. Na czym to wszystko dokładnie polega nie wiem, bo przestałem się wgłębiać i chcę wszystko odkryć sam, bo bardzo mnie to uniwersum zaintrygowało

Autor pisze bardzo sprawnie - rok w rok wydaje nową, grubą księgę. Do tej pory ukazało się 11 powieści, trochę opowiadań i 1 komiks. Wszystko wydane po polsku, nawet w audiobookach. Książki są wysoko oceniane w recenzjach i na portalach typu goodreads.

Ameryki pewnie nie odkryłem, autor wydaje się być bardzo popularny w Polsce i na świecie. Pewnie ktoś z Was czytał i zna to uniwersum.
Polecacie, odradzacie, warto?

LINK
 • Re: Uniwersum Cosmere - Brandon Sanderson

  Mossar 2020-12-19 13:56:53

  Mossar

  avek

  Rejestracja: 2015-06-12

  Ostatnia wizyta: 2024-06-21

  Skąd:

  Jak tam po 3 latach? Czytałeś coś więcej poza Elantris? Polecasz? Bo przyznam, że wygooglowałem i skala tego przedsięwziecia mnie zainteresowała. Zresztą oceny widzę, że są bardzo pozytywne.

  LINK
  • Re: Uniwersum Cosmere - Brandon Sanderson

   mkn 2020-12-19 16:00:26

   mkn

   avek

   Rejestracja: 2015-12-26

   Ostatnia wizyta: 2024-06-21

   Skąd: Wlkp

   Przeczytałem wszystko, bardzo mi się podobało, zostałem ogromnym fanem Sandersona i Cosmere.

   Światy i realia jakie buduje autor to mistrzostwo, w większości bardzo mi leżą jego pomysły. Do tego wszystko jest bardzo dobrze przemyślane, ma sens i kieruje się własnymi zasadami. Rewelacja pod tym względem.

   Fabularnie też widać dobry plan i pieczołowitą konstrukcję gdzie na końcu wszystko wskazuje na swoje miejsce, nawet najmniejsze detale. Niektóre twisty miażdżą. Sanderson niestety miejscami potrafi zbytnio przynudzać, niepotrzebnie wszystko rozwlekać, ale jak juz przyspieszy i następują wielkie ujawnienia to szczena często opada.

   Problemem Cosmere jest tępo wydawania. Sanderson trochę się zmęczył swoim uniwersum i tępo nowych tomów z poszczególnych światów siadło. W międzyczasie napisał sporo książek poza Cosmere, ale uniwersum ma rozgrzebane.

   LINK
 • Elantris, Z mgły zrodzony i tłumaczenie

  Mossar 2020-12-27 11:38:50

  Mossar

  avek

  Rejestracja: 2015-06-12

  Ostatnia wizyta: 2024-06-21

  Skąd:

  Najpierw tylko krótko o Elantris. Bardzo mi się podobało. Nie zachwyciło na 10/10, ale poczułem ten świat i świetnie się bawiłem.

  Zacząłem czytać Mistborn a właściwie Z mgły zrodzony, bo czytam po polsku. Jest fajnie, ale po raz pierwszy znacząco mnie zmyliło polskiej tłumaczenie. Raz cyna wyostrza zmysły, a jak dodasz do niej ołów to dodaje sił. I kminie sobie o co chodzi z tym mieszaniem, przecież jest 8 metali i raczej sie ich nie miesza.

  No i sprawa dotyczy typowo tłumaczenia. W oryginale jeden z metali nazywa się "pewter", co tłumaczy się na "stop cyny z ołowiem". W polskiej wersji nie dość, że brzmi to średniawo to jeszcze na starcie wprowadza trochę w błąd. Ale dobrze, że teraz sobie to wyjaśniłem, bo miałem trochę mindfvck podczas pierwszych fragmentów kiedy Kelsier spalał metale.

  LINK
 • Droga Królów 60%

  cwany-lis 2021-08-08 21:44:36

  cwany-lis

  avek

  Rejestracja: 2003-07-31

  Ostatnia wizyta: 2024-06-21

  Skąd: Sopot

  Ale numer XD pierwszy raz tak "hypeowany"/zachwalany tytuł sprostał moim gustom i oczekiwaniom, aż nie wiem, jak się ustosunkować do takiej sytuacji XD

  Świat przedstawiony jest ciekawy, przemyślany i oryginalny - spośród dziesiątków klasycznych fantasy, ten misz-masz inspiracji z japońskich rpg i serii gier od "From Software", pełen skorupiaków i empatycznych manifestacji astralnych (spreny?), pełen ciekawiej ujętych konfliktów militarnych, które są prowadzone w jeszcze ciekawszy sposób, ze względu na wiele czynników kulturowych i wymuszonych przez ukształtowane terenu.

  Do tego dopracowana kultura i zwyczaje - wątek uczonej i uczennicy, ich poszukiwane wiedzy, wertowanie mitów i legend, podań - to jakby powieść szkatułkowa, zgłębiamy mitologię dopiero co poznawanego uniwersum.

  A jak to wszystko jest profesjonalnie podane - bezboleśnie aplikujemy sobie poszczególne rozdziały, coraz bardziej "ogarniając" prawa i zasady rządzące na danym kontynencie. To na razie mały element wielkiej mozaiki, ale mimo pewnej złożoności i rozdziałów "kapsułek" lektura wciąga.

  Po lekturze ponad połowy powieści już wiem, że kupię całą sagę w nowym wydaniu - nie wiem, czy będę czytać fizyczne kopie (często jadam podczas śniadania, kindle łatwo umyć), ale chcę to mieć na półce, chcę też być fair w stosunku do autora TAKIEJ historii, której lektura sprawia mi dużo przyjemności. Spochmurniały Lis poleca.

  LINK
  • Re: Droga Królów 60%

   Mossar 2021-08-08 21:48:53

   Mossar

   avek

   Rejestracja: 2015-06-12

   Ostatnia wizyta: 2024-06-21

   Skąd:

   Archiwum Burzowego Światła to jest najlepsza seria jaką czytałem w życiu. W połączeniu z resztą Cosmere to już w ogóle arcydzieło.

   A w Drodze Królów dopiero przed Tobą najlepsze

   LINK
  • Re: Droga Królów 60%

   mkn 2021-08-09 09:17:35

   mkn

   avek

   Rejestracja: 2015-12-26

   Ostatnia wizyta: 2024-06-21

   Skąd: Wlkp

   Tak jak pisze Mossar, najlepsze dopiero przez Tobą

   Jeśli chcesz czytać całą serię, to tylko czasami nie przegap nowelek Tancerka Krawędzi (dostępna samodzielne oraz w zbiorze Bezkres Magii) pomiędzy 2 i 3 tomem oraz Odprysk Świtu pomiędzy 3 i 4. Absolutnie obowiązkowa i konieczna lektura!

   Czekam na kolejne recki i wrażenia. Jak skończysz i wrażenia nadal będą tak pozytywne, to od razu odeślemy Cię do kolejnych książek we przezajefajnym uniwersum Cosmere - akurat po ABŚ w pierwszej kolejności do Rozjemcy.

   LINK
   • Re: Droga Królów 60%

    Mossar 2021-08-09 09:44:36

    Mossar

    avek

    Rejestracja: 2015-06-12

    Ostatnia wizyta: 2024-06-21

    Skąd:

    Tak, Cosmere to jest ogromne uniwersum (4 tomy ABŚ, 7 tomów Zrodzonego z mgły, Elantris, Rozjemca, 3 komiksy Białego Piasku i masa opowiadań), ale na początku nie ma co się spinać całością. Wszystko można właściwie czytać jak się chce i to jest ogromna zaleta tego uniwersum. Kuzyn mojej żony czyta tylko ABŚ, nie ma chyba w ogóle świadomości istnienia większej całości, a i tak fascynuje się tą serią.

    Niemniej jednak Rozjemca (jeden tom, nic więcej na razie nie wydano) ogromnie wzbogaca doświadczenie z czytania serii ABŚ. Na etapie 4 tomu ABŚ właściwie wszystkie inne pozycje z cosmere "pojawiają" się w tej serii, ale to Rozjemca jest tu najistotniejszy. Ja bym sugerował przeczytanie go po drugim tomie ABŚ (przed Dawcą Przysięgi), ale oczywiście nie jest to mus. Możesz zupełnie to olać, możesz przeczytać później, ale wiedz, że ta jedna książka dość mocno wiąże się z fabułą ABŚ. O ile w ogóle takie rzeczy podczas czytania Cię interesują, bo może w pełni akceptujesz, że niektóre rzeczy pozostaną pewną tajemnicą i niekoniecznie będziesz wiedział co/kto to jest.

    Dochodzę do wniosku, że "Droga Królów" to jest najlepszy start w cosmere. Wcześniej myślałem, że powinno się zaczynać od "Zrodzonego z mgły", bo jest trochę prostszy, ale chyba lepiej zaczynać od najlepszej serii Sandersona.

    LINK
   • Re: Droga Królów 60%

    cwany-lis 2021-08-09 22:55:29

    cwany-lis

    avek

    Rejestracja: 2003-07-31

    Ostatnia wizyta: 2024-06-21

    Skąd: Sopot

    Znając siebie to przeczytam wszystko, zbierałem się do lektury Sandersona kilka lat, ale mam dosyć dobre rozeznanie co i jak, w jakiej kolejności.

    LINK
 • Droga Królów 100% - małe szkalowanko

  cwany-lis 2021-08-22 20:23:42

  cwany-lis

  avek

  Rejestracja: 2003-07-31

  Ostatnia wizyta: 2024-06-21

  Skąd: Sopot

  Droga Królów - bardzo dobrze napisane "heroic fantasy", ale do tytułu "mesjasza" gatunku trochę mu brakuje, przynajmniej po lekturze pierwszego tomu.

  Nie chcę się powtarzać, ale świat przedstawiony jest dobry, ciekawy, ma kilka pomysłów, które zapadają w pamięć - fajny miks japońskich rpg i ... lore z Magic the Gathering. Sanderson chyba gra w karciankę i mocno się inspirował przy tworzeniu swojego uniwersum, ale zrobił to tak, że trudno go posądzić o plagiat. Bardzo umiejętnie wplata pewne zwyczaje i tradycje w samą fabułę, postacie co chwila robią coś bo nakazuje to obyczaj, przez co nawet co dziwniejsze pomysły (np. analfabetyzm u mężczyzn, czy "bezpieczna dłoń" u kobiet) szybko stają się regułą dla czytelnika.

  Kilka drobnych uwag, które mi się nasunęły podczas lektury.

  - bohaterowie żywo odwołują się do wydarzeń sprzed 4500 lat ... 4.5k to szmat czasu, bohaterami są postacie ludzkie, nie ma tu ras długowiecznych, ze względu na uwarunkowania społeczno-klimatyczne średnią długość życia mężczyzny w Cosmere wyceniam na jakieś 40 lat. Jedyne bliższe historycznie zajście to jakaś wojna religijna sprzed 400 lat ... Totalnie tego nie kupuję, pokolenia nie pamiętają wojen swoich dziadków, tu ma się wrażenie, że przez te tysiące lat nic się nie działo. Konstrukcja i założenia uniwersum nie tłumaczą tego w żaden logiczny sposób.

  - nazwy własne i imiona rodem z generatora map do Herosów III - kłania się brak wspólnej gramatyki, ale to trudna sztuka - udała się zaledwie Tolkienowi ze względu na wykształcenie i przypadkiem Martinowi, gdyż modyfikował istniejące nazwy rodów. Niestety Sanderson to klasyczny flanelowiec, zamiast poczytać o etnografii wolał odbyć kolejną sesję w "Dungeons & Dragons".

  - styl autora jest dobry, ale prosty, brakuje często szczegółów i detali np. jeden z bohaterów wywija mieczem. Czytelnik nie wie nic o ostrzu, zbroczu, szerokości jelca, głowicy czy materiałów, które użyto przy rękojeści. Dla Sandersona MIECZ to MIECZ - tu magiczny, odpryskowy, materializuje się w dłoni, siała baba mak. O zbroi to nawet nie wspominam, coś tam raz wspomina o rzemykach, ale zupełnie ignoruje fakt, że do ubrania się w pełnopłytowy pancerz, nawet magiczny, potrzeba pomocy drugiej osoby. Takich niedostatków jest dużo, ale tak na prawdę się czepiam, po prostu tego bym oczekiwał od powieści fantasy w z górnej półki. Więcej detali wpływających na immersję i wrażenia podczas lektury. Dostajemy "tylko" poczytny, prosty styl, który nie zapada w pamięć. Dialogi również są momentami siermiężne - czasem zupełnie nie czuć, że dany bohater to wojskowy, czy też wykształcony arystokrata, gdyż wysławia się w bardzo prosty sposób. Ale czasem Sandersonowi udaje się błysnąć w wymianie zdań ... ale!

  - współczesne słownictwo! - nie znoszę tego, postacie używają słów, których nijak nie powinny znać - to przekleństwo amerykańskich pisarzy i ich ubogiego słownictwa. W Cosmere od tysięcy lat walczą przy pomocy formacji włóczników i ciężkiej kawalerii, nie istnieje tożsamość narodowa, mamy księstwa i walczących ze sobą królów, a Sanderson potrafi wyskoczyć z tekstem typu "ich tożsamość etniczna" albo "popadł w katatonię" - co chwila mnie to wybijało z rytmu czytelniczego, skandal!

  - kultowe już "spochmurniał" ... może to wina tłumacza/korekty, ale na miłość boską, książka liczy sobie 1200 stron a co drugą, ktoś pochmurnieje ... żenada!

  - mamy kilka wygodnych dla autora rozwiązań "deus ex machina" np. jeden z bohaterów ma sny, które rzutują na całą historię, a że jest zupełnie przypadkiem postacią znaczną i wpływową to może wcielić w czyn pewne obostrzenia, które sobie wyśnił, istna farsa, ale może Sanderson jakoś to wyjaśni w kolejnych tomach.

  Sama fabuła jest niezła - autor korzysta z objętości książki i powoli, z namysłem prezentuje nam początek wielkiej historii - dzieje się tu dużo, można się zżyć z postaciami. Jedynie Kaladin mnie rozczarował jedną ze swych decyzji - niestety Sanderson zrobił z niego w pewnym momencie klasycznego, pociesznego bohatera pozytywnego i mocno praworządnego. Stał się przewidywalny a w połączeniu z pewnymi rozwiązaniami historii utrzymanej w duchu mocnego "heroic fantasy" i motywem wybrańca nie do końca mnie przekonał, jak i cała książka tego nie uczyniła. Nie zawiodłem się, ale też spodziewał się czegoś o wiele lepszego, na pewno jednak sięgnę po kolejny tom.

  Solidne 7/10

  LINK
  • Re: Droga Królów 100% - małe szkalowanko

   Mossar 2021-08-22 20:48:08

   Mossar

   avek

   Rejestracja: 2015-06-12

   Ostatnia wizyta: 2024-06-21

   Skąd:

   Zgodziłbym się z 2 rzeczami - stylem i językiem.

   Nie zgadzam się z:
   a) nazwami bohaterów. Zupełnie nie odbieram tego w ten sposob. Powiem wręcz więcej. Dawno nie czytałem fantasy, w którym nazwy bohaterów nie byłyby tak dobre, tak zapamietywalne i spójne.
   b) historia Rosharu. Nie bardzo rozumiem w czym tu problem. To pierwszy tom serii rozpisanej na 10 tomów - z czego autor wydał dopiero 4. Pierwszy tom ledwie wprowadza parę niejasnych opisów wydarzeń historycznych, ktore póki co mają byc dla nas niejasne, a autor rozwinie je w późniejszych tomach. Zupełnie też nie przeszkadza mi to, że bohaterowie wiedzą o tych wydarzeniach. Są żarliwcy, którzy to przekazuja z pokolenia na pokolenie, rodzina pewnie też, a nawet jeśli ktoś ma te wszystkie Odstępstwa i Hierokracje gdzieś to pobieżnie wie, że takie coś się wydarzyło. Jeśli zas chodzi o jakies konflikty i wydarzenia w ostatnich latach to po prostu Sanderson o tym nie pisze w tym tomie, bo nie jest to istotne dla fabuły tej ksiażki.

   LINK
   • Re: Droga Królów 100% - małe szkalowanko

    cwany-lis 2021-08-23 21:49:29

    cwany-lis

    avek

    Rejestracja: 2003-07-31

    Ostatnia wizyta: 2024-06-21

    Skąd: Sopot

    a) kwestia gustu - jak byłem młodszy to czytałem dużo fantasy - co drugi świat autorski miał mnóstwo generycznych, ciężkich nazw własnych, pełnych końcówek "an", "ah", "as". Dlatego czytając "Drogę Królów" i widząc Dalinara, Sadeasa, Alethkar itp. poczułem się jak w domu

    b) wierzę na słowo! SŁOWO Spochmurniały Kaladinie!

    LINK
  • Re: Droga Królów 100% - małe szkalowanko

   Melethron 2021-08-22 22:30:04

   Melethron

   avek

   Rejestracja: 2009-02-16

   Ostatnia wizyta: 2024-06-18

   Skąd: Court of Gods

   Zawsze mnie śmieszy trochę jak ludzie starają się przełożyć zasady świata realnego do tego wykreowanego przez pisarza. W uniwersum Cosmere, czy też samym choćby Rosharze nie muszą przecież obowiązywać te same zasady, których my doświadczamy na co dzień. Nawet jeśli średnia wieku byłaby stosunkowo krótka to znaczenie i przywiązanie do historii mogłoby być na tyle ważne, że i ci krótko żyjący ludzie znali wydarzenia mające miejsce przed tysiącami lat. Podobnie jak Mossar uważam, że imiona w Drodze Królów zostały wyjątkowo udanie dobrane. Historia jest zaplanowana na wiele tomów i byłoby doprawdy źle gdyby wszystkie sekrety i cechy charakterystyczne tego świata zostały wyjaśnione w pierwszym tomie. Gdy ja skończyłem Drogę Królów tylko nabrałem ochoty na więcej, a zachwyt nie opuszczał mnie przez długi czas. Nie wszystko musi być od razu podane na talerzu, czasami warto trochę się pogłowić i zastanowić co autor ma na myśli i liczyć, że wyjaśni to w przyszłości. Mnie przeczytanie Drogi Królów niemal natychmiastowo skłoniło do sięgnięcia po Elantris, które mimo, że w trochę innym stylu również bardzo mi się podobało. Teraz doczytam Ahsokę i będę się zabierał za kolejną serię Sandersona w uniwersum, zaczynając od Z mgły zrodzony.

   LINK
   • Re: Droga Królów 100% - małe szkalowanko

    cwany-lis 2021-08-23 21:44:00

    cwany-lis

    avek

    Rejestracja: 2003-07-31

    Ostatnia wizyta: 2024-06-21

    Skąd: Sopot

    Melethron napisał:
    Zawsze mnie śmieszy trochę jak ludzie starają się przełożyć zasady świata realnego do tego wykreowanego przez pisarza. W uniwersum Cosmere, czy też samym choćby Rosharze nie muszą przecież obowiązywać te same zasady, których my doświadczamy na co dzień. Nawet jeśli średnia wieku byłaby stosunkowo krótka to znaczenie i przywiązanie do historii mogłoby być na tyle ważne, że i ci krótko żyjący ludzie znali wydarzenia mające miejsce przed tysiącami lat.

    Zwykle nie przekładam 1:1 realiów w literaturze fantastycznej, chociaż wolę bardziej przyziemne historie. Ale tu owa nieścisłość aż sama rzuca się w oczy - 4500 lat to szmat czasu, mogły upaść Imperia, cywilizacje, setki konfliktów mogło mieć miejsce, migracje ludności, zmiany klimatyczne, zarazy i kataklizmy ... a tu guzik, nic się nie dzieje. Może zwracam na to zbytnią uwagę, bo czytam za dużo literatury historycznej a fantasy nie musi(?) dbać aż tak o detale. Ale "Władca Pierścieni" to robił, podobnie jak "Pieśń Lodu i Ognia". Z drugiej strony taka saga Wiedźmina traktowała świat przedstawiony po macoszemu, a nie przeszkodziło jej to w być wciągającą historią.

    Nie wszystko musi być od razu podane na talerzu, czasami warto trochę się pogłowić i zastanowić co autor ma na myśli i liczyć, że wyjaśni to w przyszłości.
    -----------------------

    No ja się właśnie "pogłowiłem" i wyłapałem masę niekonsekwencji, ale również sięgnę po dalsze tomy - spodziewam się, że autor wiele nieścisłości wyprostuje. W trylogii "Z mgły zrodzony" tak właśnie uczynił.

    LINK
  • Re: Droga Królów 100% - małe szkalowanko

   mkn 2021-08-24 06:30:36

   mkn

   avek

   Rejestracja: 2015-12-26

   Ostatnia wizyta: 2024-06-21

   Skąd: Wlkp

   Żarło, żarło i zdechło

   Większość zarzutów to albo kwestia gustu albo potrzebna by była dłuższa dyskusja i spoilerowanie kolejnych tomów, ale twierdzenie, że nazwy własne i imiona są jak z generatora to już dla mnie kosmos, nie zgadzam się tak bardzo, że o panie!!!

   Akurat nazewnictwo w ABŚ jest bardzo przemyślane, dopracowane i mocno osadzone w realiach tego świata. Wystarczy spojrzeć na dialekt Rogożerców, imiona Thaylenów, jak w różnych czasach i w różnych regionach nazywano heroldów, imię żony Sadeasa, która specjalnie wybrała sobie imię będące bluźnierstwem albo na to w jaki sposób Dalinar nazwał swoich synów. Porównując do większości książek fantasy, to pod tym względem ABŚ wręcz błyszczy. Sorry, ale dla mnie zarzut totalnie z d*py i zupełnie nietrafiony

   LINK
 • Od czego zacząć Cosmere?

  promil 2021-12-30 21:50:42

  promil

  avek

  Rejestracja: 2006-09-22

  Ostatnia wizyta: 2024-06-20

  Skąd:

  Jakiś czas temu moją domową biblioteczkę zasiliła "Droga królów". Słyszałem, że książka dobra, ale jakoś się do niej do tej pory nie zabrałem. Nie miałem za to pojęcia, że ta pozycja, wraz z wieloma pozostałymi tytułami napisanymi przez Sandersona, składa się na większe uniwersum. Ostatnio jednak wpadły mi w ręce komiksy z cyklu "Biały piasek", więc zacząłem grzebać nieco po necie i łączyć fakty. Teraz się zastanawiam od czego zacząć.

  Czy ma jakieś większe znaczenie to, że najpierw sięgnę po komiksy? Rozumiem, że poszczególne serie to różne światy, osobne opowieści. Zastanawia mnie jednak sprawa nawiązań pomiędzy nimi w ramach całego Cosmere. Jest to raczej kwestia smaczków obrazujących jak zazębia się całe uniwersum czy może to bardziej istotny czynnik fabularny. Jak myślicie?

  LINK
  • Re: Od czego zacząć Cosmere?

   Mossar 2021-12-30 21:54:21

   Mossar

   avek

   Rejestracja: 2015-06-12

   Ostatnia wizyta: 2024-06-21

   Skąd:

   Problem polega na tym że ten jeden komiks z Cosmere jest uznawany raczej za mocno średniawy i ja się z tym zgadzam. A jeśli chodzi o książki to właściwie można dowolnie. Albo kolejnością wydawania i Elantris albo zacząć sobie od pierwszego tomu Zrodzony z mgły albo np. z grubej rury od razu Droga Królów. Melethron tak zaczynał i mu się chyba spodobało.

   LINK
  • Re: Od czego zacząć Cosmere?

   Melethron 2021-12-31 17:14:33

   Melethron

   avek

   Rejestracja: 2009-02-16

   Ostatnia wizyta: 2024-06-18

   Skąd: Court of Gods

   Tak jak pisze wyżej Mossar, ja zacząłem od Drogi Królów i się bardzo wkręciłem. Nie jest to najłatwiejszy start bo książka jest masywna, na początku nie kojarzysz nic ze świata, ale z czasem jest lepiej i lepiej. Styl Sandersona też mi bardzo podszedł i na tą chwilę uważam Cosmere za jedną z lepszych rzeczy jakie przyszło mi czytać Mimo iż zacząłem od Drogi Królów to potem też zacząłem się zastanawiać jak czytać resztę uniwersum żeby nie przegapić różnorakich smaczków, które są poukrywane w poszczególnych tomach i łączą się poniekąd z innymi seriami. Po Drodze Królów wziąłem się za czytanie Elantris, a następnie za oryginalną trylogię Z mgły zrodzony, której właśnie czytam ostatnią część. Na tą chwilę obrałęm strategię, że będę czytał w kolejności wydawania, mieszając poszczególne serie.

   Idę za najprostszym rozwiązaniem, tabelką z Wikipedii
   https://en.wikipedia.org/wiki/Brandon_Sanderson_bibliography#The_Cosmere

   LINK
 • Koniec trylogii Mistborn

  Melethron 2022-01-09 23:47:07

  Melethron

  avek

  Rejestracja: 2009-02-16

  Ostatnia wizyta: 2024-06-18

  Skąd: Court of Gods

  Dzisiaj miałem niezaplanowany dzień wolny i dzięki temu w końcu udało mi się doczytać Bohatera Wieków, przez co w końcu oryginalna trylogia Mistborn znalazła się za mną! Ah, Brandon... jak zwykle świetnie się czytało i w niektórych momentach, gdy następowało ujawnianie jakichś rzeczy było wielkie "WOW"! Z jednej strony szkoda, że ta historia dobiegła końca, a większość bohaterów spotkał koniec taki, a nie inny, ale mimo wszystko jest bardzo satysfakcjonująco i po raz pierwszy jak czytam Cosmere nie robię sobie przerwy na czytanie czegoś z innej tematyki tylko od razu zabieram się do następnego na mojej liście - Rozjemcy

  LINK
  • Re: Koniec trylogii Mistborn

   Mossar 2022-01-11 08:48:05

   Mossar

   avek

   Rejestracja: 2015-06-12

   Ostatnia wizyta: 2024-06-21

   Skąd:

   Jeszcze się zdziwisz jaki pomysł ma Brandon na drugą erę Mistborn

   Ja się zabieram za reread gdzieś w połowie roku.

   LINK
 • Rozjemca

  Melethron 2022-01-21 13:31:07

  Melethron

  avek

  Rejestracja: 2009-02-16

  Ostatnia wizyta: 2024-06-18

  Skąd: Court of Gods

  Skończyłem czytać Rozjemcę. Podobnie jak w przypadku Elantris jestem bardzo zawiedziony, że nie ma kontynuacji Bardzo dobrze się czytało, świat jak zwykle wykreowany przez Sandersona znakomicie, a ta nietypowość magii jest bardzo ciekawa. No to co, jakieś szybkie Star Warsy dla zróżnicowania w czytaniu i zabieram się za drugą erę Mistborn

  LINK
  • Re: Rozjemca

   Mossar 2022-01-21 15:23:07

   Mossar

   avek

   Rejestracja: 2015-06-12

   Ostatnia wizyta: 2024-06-21

   Skąd:

   Ja uwielbiam Rozjemcę, ten system magii + główne postacie. Chętnie przeczytałbym kontynuację, ale na to póki co się nie zanosi. Z tego co kojarzę prędzej kontynuację dostanie Elantris.

   Aaale to nie koniec "Rozjemcowych" rzeczy w Cosmere. Więcej nie zdradzam, ale na późniejszym etapie cosmere wypatruj nawiązań

   LINK
   • Re: Rozjemca

    Melethron 2022-01-21 15:48:19

    Melethron

    avek

    Rejestracja: 2009-02-16

    Ostatnia wizyta: 2024-06-18

    Skąd: Court of Gods

    Mimo że staram się nie szukać zbyt dogłębnie informacji z Cosmere co by uniknąć spoilerów, to widziałem gdzieś, że Sanderson ponoć kiedyś pisał, że zarówno sequele Elantris, jak i Rozjemcy mają pojawić się po premierze ABŚ 5, które to z kolei on teraz gdzieś zamierza zacząć pisać? Więc to może nie jest aż tak odległa wizja.

    No mi się bardzo podobała relacja między Susebronem i Siri, a do tego wątek Daru Pieśni i jego nieodłącznego Wiercipięty Ty tam z tego co pamiętam wspominałeś, że najlepszą postacią jest Vasher. Owszem jest spoko, a także do tego jest kozak w uj, ale trochę za mało go było dla mnie (zwłaszcza w pierwszej połowie książki) żebym aż tak bardzo się z nim zżył czytając. Gdyby było go tyle co w końcówce to pewnie też bardziej bym się skłaniał w jego stronę.

    LINK
    • Re: Rozjemca

     Mitos 2022-01-21 19:07:48

     Mitos

     avek

     Rejestracja: 2021-04-01

     Ostatnia wizyta: 2024-06-20

     Skąd: Warszawa

     Vasher i Vivenna, te dwie postacie można uznać za najlepsze, choć mam wrażenie początek spoilera że bardziej jak się czyta nieco co innego koniec spoilera że wolałem Siri i Dar Pieśni przy czytaniu.

     I tak, ABŚ 5 właśnie zaczął pisać, planowana data wydania to podajże 2023, jakoś jesień/święta?

     LINK
 • Stop prawa

  Melethron 2022-02-01 08:53:44

  Melethron

  avek

  Rejestracja: 2009-02-16

  Ostatnia wizyta: 2024-06-18

  Skąd: Court of Gods

  Wczoraj skończyłem czytać "Stop prawa" i muszę powiedzieć, że początek drugiej ery "Mistborn" nie przypasował mi tak bardzo jak pierwsza. Książka jest dynamiczna i szybko się czyta, ale nie miałem tutaj takiego nieustannego zachwytu, przez co dałem 8/10. Mam nadzieję, że to się troszkę poprawi w kolejnych częściach i znów ocena wleci na 10/10 bo to w końcu Sanderson, a tym czasem zacząłem "Słowa Światłości"!

  LINK
  • Re: Stop prawa

   Mossar 2022-02-01 09:03:46

   Mossar

   avek

   Rejestracja: 2015-06-12

   Ostatnia wizyta: 2024-06-21

   Skąd:

   Imo się poprawia. Stop Prawa też mnie jeszcze nie zachwycił, ot taka prosta historyjka. Generalnie musisz zaakceptować że to jest po prostu krótsza forma. Nie ma tylu stron na rozwój świata, bohaterów. Ja to traktuje jak takie krótkie spinoffy detektywistyczne. Ale od drugiego tomu już mi się podobało bardziej i aktualnie nie uznaje tego za jakąś topkę Cosmere, ale uważam, że jest bardzo klimatyczne. Nie mówiąc już o tym że końcówka ma ogromny wpływ na całe Cosmere. Tzn. końcówka tego co póki co mamy bo w tym roku wychodzi finałowy tom W&W.

   LINK
   • Re: Stop prawa

    Melethron 2022-02-01 09:29:52

    Melethron

    avek

    Rejestracja: 2009-02-16

    Ostatnia wizyta: 2024-06-18

    Skąd: Court of Gods

    Nie zrozum mnie źle, mi się to naprawdę bardzo dobrze czytało, ale było trochę tak jak mówisz, krótsza historia to i świat nie był na tyle rozbudowany, a i czasu nie było żeby się wczuć w nową rzeczywistość drugiej ery. Porównując "Stop prawa" do innych prac Sandersona z Cosmere, które przeczytałem to naprawdę taka opowiastka pod względem objętości

    Dynamika i relacja między Waxem i Wayne`em są u mnie bardzo na plus, więc jestem pewien, że z pewnością nie będę miał na co narzekać w kolejnych tomach. A do listopada, do premiery ostatniej części to już raczej planuję być po całym wydanym do tej pory Cosmere

    LINK
 • Słowa Światłości

  Melethron 2022-03-10 15:25:26

  Melethron

  avek

  Rejestracja: 2009-02-16

  Ostatnia wizyta: 2024-06-18

  Skąd: Court of Gods

  W końcu, po trochę przedłużającym się czytaniu wynikającym z wielu pierdół dziejących się w życiu, udało mi się dzisiaj skończyć Słowa Światłości! Ah, Brandon. Jak zwykle wspaniałe się czytało, a wszystkie twisty i wyjaśnienia sprawiały, że ciężko (mimo przeciwności) było się oderwać! Jestem bardzo, niezmiernie podjarany Cosmere i jestem przekonany, że to się nie zmieni przy kolejnych pozycjach. Dodatkowego zapału dodaje mi ostatnie oświadczenie Sandersona o jego sekretnych projektach, które napisał w czasie lockdownów! No mistrz ♥️

  LINK
  • Re: Słowa Światłości

   Mossar 2022-03-10 17:36:38

   Mossar

   avek

   Rejestracja: 2015-06-12

   Ostatnia wizyta: 2024-06-21

   Skąd:

   No tak super że Ci siadło W przypadku "Słów Światłości" mój ulubiony moment to scena na arenie. W pierwszych dwóch tomach Kaladin robi genialną robotę - to wciąż moja ulubiona postać (mam go na avatarze), ale w kolejnych tomach moim zdaniem inne postacie przejmują stery.

   A Rozjemcę przeczytałeś już nie?

   LINK
   • Re: Słowa Światłości

    Melethron 2022-03-10 18:17:41

    Melethron

    avek

    Rejestracja: 2009-02-16

    Ostatnia wizyta: 2024-06-18

    Skąd: Court of Gods

    Mi ciężko zdecydować, który fragment/scena były dla mnie najlepsze. Dla mnie było po prostu zbyt dużo momentów, w których siedziałem zaczynany i zafascynowany jak dziecko 😜 Scena na arenie była oczywiście mega kozak i bardzo mi się podobała! Kaladin robił świetną robotę, choć czasami byłem już zirytowany, że dalej nie może się ogarnąć i stać się Świetlistym 😅 U mnie zawsze na propsie jest Dalinar, a w tym tomie wyjątkowo podeszli mi Shallan i Adolin. Oni świetnie do siebie pasują. O Trefnisiu w ogóle nie wspominam bo to jest postać wyższego poziomu 😅 Bardzo był dla mnie irytujący Elhokar i poniekąd bardzo się zawiodłem, że jednak udało mu się przeżyć. No ale znając rozwój wydarzeń pewnie się przekręci w kolejnych tomach 😜

    Tak, czytałem Rozjemcę. I tutaj właśnie banan na twarzy był bo na koniec Szeth otrzymał Krew Nocy czy mi się wydawało? 🤔

    LINK
    • Re: Słowa Światłości

     Mossar 2022-03-10 18:28:28

     Mossar

     avek

     Rejestracja: 2015-06-12

     Ostatnia wizyta: 2024-06-21

     Skąd:

     Tak. To jest główne powiązanie. Ale jest ich więcej na przestrzeni serii

     LINK
     • Re: Słowa Światłości

      Melethron 2022-03-11 01:23:26

      Melethron

      avek

      Rejestracja: 2009-02-16

      Ostatnia wizyta: 2024-06-18

      Skąd: Court of Gods

      W sensie w Dawcy Przysięgi i Rytmie Wojny?

      LINK
      • Re: Słowa Światłości

       Mossar 2022-03-11 06:51:55

       Mossar

       avek

       Rejestracja: 2015-06-12

       Ostatnia wizyta: 2024-06-21

       Skąd:

       Nawet w Słowach Światłości jest jeszcze conajmniej jedno, ale więcej jest w następnych tomach.

       LINK
       • Re: Słowa Światłości

        Melethron 2022-03-11 11:54:55

        Melethron

        avek

        Rejestracja: 2009-02-16

        Ostatnia wizyta: 2024-06-18

        Skąd: Court of Gods

        Okej, będę się przykładał bardziej do smaczków w kolejnych tomach. Co mi umknęło w Słowach Światłości?

        LINK
        • Re: Słowa Światłości

         Mossar 2022-03-11 12:15:31

         Mossar

         avek

         Rejestracja: 2015-06-12

         Ostatnia wizyta: 2024-06-21

         Skąd:

         No właśnie to co Ci umknęło to bardzo trudno wychwycić. To są póki co w drugim tomie małe nietypowe stwierdzenia pewnej postaci, które mogą naprowadzić na trop, ale wszystko się okaże dopiero w czwartym tomie (choć w trzecim będą dodatkowe poszlaki). Więc tak naprawdę nic Ci nie umknęło, bo później to będzie dosadniej przedstawione. w Dawcy Przysięgi w sumie będzie nawet więcej niż ta jedna poszlaka. Jak skończysz Dawcę i nie wyczujesz to Ci dam znać o kogo chodzi.

         LINK
 • Cienie tożsamości

  Melethron 2022-03-19 21:04:01

  Melethron

  avek

  Rejestracja: 2009-02-16

  Ostatnia wizyta: 2024-06-18

  Skąd: Court of Gods

  Małymi kroczkami zbliżam się końca wydanego Mistborn. Cienie tożsamości podobnie jak i Stop prawa znacząco różnią się od pozycji z pierwszej ery, ale taki ich urok. Lektura poszła gładko, fajnie że większa część fabuły początek spoilera skupiała się na kandra koniec spoilera, jako że bardzo mnie oni fascynowali w pierwszej erze i nie przestają fascynować tutaj. Zdecydowanie cieszy początek spoilera powrót TenSoona koniec spoilera! Nie wiem co myśleć o początek spoilera Paalm koniec spoilera. Końcówka wprawiła mnie w duży szok i nie bardzo rozumiem motywy Harmonii, ale zgaduję, że będzie to lepiej wyjaśnione w kolejnych tomach. I tutaj pojawia się też pytanie... kim jest początek spoilera Trell?! koniec spoilera

  LINK
  • Re: Cienie tożsamości

   Mossar 2022-03-19 21:07:27

   Mossar

   avek

   Rejestracja: 2015-06-12

   Ostatnia wizyta: 2024-06-21

   Skąd:

   Co do ostatniego pytania.. to nie jedyna seria z cosmere w której pojawia się to imię Więcej nie powiem.

   LINK
 • Żałobne opaski

  Melethron 2022-03-25 12:49:23

  Melethron

  avek

  Rejestracja: 2009-02-16

  Ostatnia wizyta: 2024-06-18

  Skąd: Court of Gods

  No dobra, to z Mistborn jestem na bieżąco (jeszcze tylko Tajemna Historia, ale to dzisiaj wleci jakoś popołudniu). Żałobne opaski to zdecydowanie najlepszy tom drugiej ery. Podobało mi się, że ekipa opuściła Elendel i ruszyła trochę w świat, przez co mogliśmy zobaczyć nieco więcej rzeczywistości drugiej ery. Kolejnym plusem jest znaczący postęp w wątku rodziny Waxa. Wszystko dobrze się ze sobą wiąże. Wayne to jest absolutny mistrz i moja ulubiona postać tej ery, a "sparowanie" go z początek spoilera MeLaan koniec spoilera to świetny pomysł, gdyż razem ta "para" jest przezabawna Czytając ten tom zapałałem dużą sympatią do Steris, która mimo jak sama mówi jest raczej nudna i bezużyteczna to ma duże znaczenie dla całej historii. Fajnie został wprowadzony lud Malwian i ich technologia. Jeśli w takim kierunku to będzie szło to jestem trochę uspokojony perspektywą trzeciej ery i całą tą technologią jaką ma tam być.

  Co do samych Żałobnych opasek to niestety, ale z niezadowoleniem muszę przyznać, że odgadłem, iż początek spoilera będą one tym grotem włóczni koniec spoilera. Po raz pierwszy chyba udało mi się przejrzeć Sandersona Co do postaci Suwerena. początek spoilera Przez cały czas jest mówione, że to Ostatni Imperator, który w przypływie dobroci chciał pomóc ludom południa. Epilog jednak i wspomnienia jakich doświadczył Wax skłaniają mnie jednak do pomyślenia, że Suwerenem był Kelsier. No bo przecież te blizny na rękach... koniec spoilera No chyba, że to moje głupie myślenie, ale takie wrażenie odniosłem

  Ah, oczywiście w kwestii początek spoilera Trella koniec spoilera niewiele się wyjaśniło, no ale coś musiało zostać na ostatnią część. Pikanterii dodaje pojawienie się początek spoilera czerwonookiego "kandra", który wykończył Garnitura koniec spoilera...

  LINK
  • Re: Żałobne opaski

   Mossar 2022-03-25 12:54:14

   Mossar

   avek

   Rejestracja: 2015-06-12

   Ostatnia wizyta: 2024-06-21

   Skąd:

   Tajemna Historia trochę chyba rzuci na to dodatkowego światła

   LINK
   • Re: Żałobne opaski

    Melethron 2022-03-25 12:56:00

    Melethron

    avek

    Rejestracja: 2009-02-16

    Ostatnia wizyta: 2024-06-18

    Skąd: Court of Gods

    Ehh... jadę po jedzenie do marketu, pozwolę się kindle`owi podładować i zabieram się za czytanie

    LINK
   • Re: Żałobne opaski

    Melethron 2022-03-25 22:28:33

    Melethron

    avek

    Rejestracja: 2009-02-16

    Ostatnia wizyta: 2024-06-18

    Skąd: Court of Gods

    No dobra przeczytałem Tajemną Historię (swoją drogą dzisiaj naprawdę maraton czytania sobie zrobiłem) i jedyne co w moich oczach się wyjaśniło to to, że początek spoilera tak jak się spodziewałem, Kelsier wrócił do życia i był wspomnianym w Żałobnych opaskach Suwerenem i to jemu Malwianie tak wiele zawdzięczają koniec spoilera Reszta z niewiadomych dalej pozostaje niewiadomymi, ale to i dobrze.

    Swoją drogą Tajemna Historia to świetna nowela, którą wchłonąłem na jednym oddechu. Tyle co tam jest wyjaśnione to głowa mała i jestem pewien, że to nie jest koniec przedstawionych tam wątków. W końcu zawsze jest jakiś kolejny sekret

    LINK
    • Re: Żałobne opaski

     Mossar 2022-03-25 22:40:01

     Mossar

     avek

     Rejestracja: 2015-06-12

     Ostatnia wizyta: 2024-06-21

     Skąd:

     Podstawowa rzecz która wprowadza Tajemna Historia to początek spoilera w ogóle cały motyw worldhoppingu. A to otwiera ogromne możliwości w cosmere.. i już są częściowo widoczne. Od pierwszego tomu Stormlight Z każdym kolejnym tomem będziesz widział tego więcej a w grudniowym WW4 spodziewam się już cosmere full mode on koniec spoilera.

     LINK
     • Re: Żałobne opaski

      Melethron 2022-03-25 22:46:48

      Melethron

      avek

      Rejestracja: 2009-02-16

      Ostatnia wizyta: 2024-06-18

      Skąd: Court of Gods

      No w Tajemnej Historii doliczyłem się początek spoilera trzech postaci, które nie należą de facto do Scadrialu: Hoid aka Włóczęga, Khriss i Nazh. koniec spoilera No tak przypuszczam, że im dalej w las tym będzie więcej drzew

      Do wydania W&W4 to jestem przekonany, że już będę na bieżąco tak jak wy

      LINK
      • Re: Żałobne opaski

       Mitos 2022-03-26 13:05:21

       Mitos

       avek

       Rejestracja: 2021-04-01

       Ostatnia wizyta: 2024-06-20

       Skąd: Warszawa

       A najlepsze w tych postaciach jest, że jak się o nich wie, to wyskakują w wielu ciekawych miejscach... początek spoilera Ilu z nich doliczyłeś się w Żałobnych Opaskach? Oczywiście nie licząc Hoida, im dalej w las tym bardziej oczywisty bywa. Za to występuje co najmniej jeszcze jedna postać ze wspomnianych (piszę "co najmniej", bo nie łudzę się, mogłem coś przeoczyć) koniec spoilerapoczątek spoilera Khriss koniec spoilera

       LINK
 • Stormlight 5 prolog

  Mossar 2022-04-15 19:59:39

  Mossar

  avek

  Rejestracja: 2015-06-12

  Ostatnia wizyta: 2024-06-21

  Skąd:

  Brandon udostępnił prolog finałowego tomu 1 ery Archiwum Burzowego Światła i ah.. uwielbiam tą serię. Niby są lepsi pisarze fantasy, niby nie ma w jego stylu czy pomysłach nic przełomowego, ale Cosmere mnie jako uniwersum przekonuje jak nic innego. Chyba tylko SW mnei tak przekonywało w tej początkowej fazie fanowstwa.

  Wszystko się pięknie zazębia i już w samym prologu są powiązania z przynajmniej dwoma seriami innymi niż ABS. No miód, czekam bardzo.

  ***

  Co dziwniejsze, MAG niby zapowiedział Wax&Wayne 4 na listopad.. czyli dokładnie wtedy kiedy wychodzi za granicą. Wątpię w to ale byłoby ultra miło.

  LINK
  • Re: Stormlight 5 prolog

   mkn 2022-04-16 10:17:27

   mkn

   avek

   Rejestracja: 2015-12-26

   Ostatnia wizyta: 2024-06-21

   Skąd: Wlkp

   Mossar napisał:
   Niby są lepsi pisarze fantasy
   -----------------------
   Nie ma!

   Mossar napisał:
   niby nie ma w jego stylu czy pomysłach nic przełomowego
   -----------------------
   Pomysł na Cosmere jest przełomowy!

   Jaram się wszystkim! Prologiem, nadchodzącym finałem drugiej ery + obowiązkowym rereadem całego Mistborn, rekordem mistrza na Kickstarterze = zwiększonymi szansami na Cosmere w postaci gier/seriali/filmów. Tylko średnio jaram się tak szybką zapowiedzią od Maga, bo nie wierzę w jej realizację.

   LINK
 • Skyward

  Karaś 2022-04-20 23:19:31

  Karaś

  avek

  Rejestracja: 2007-01-24

  Ostatnia wizyta: 2024-06-21

  Skąd: София

  Co prawda nie Cosmere, ale też Sanderson, a nie chce nowej nitki tworzyć

  Wydawnictwo Zysk ogłosiło, że dokończy wydawanie Skywarda, w tym w twardej oprawie. Do tej pory wydano dwa tomy, pierwszy dwukrotnie, za drugim w bardzo ładnym wydaniu, w listopadzie 2021 wyszedł za granicą trzeci tom Cytonic.

  Dla nieznających - fajne, klasyczne young adult z dość ciekawym nieantropocentrycznym motywem.

  Z ciekawostek - tu w Bułgarii trzeci to mają od dłuższego czasu a całość wydawana jest w drewnianych (sic) okładkach

  LINK
  • Re: Skyward

   Mossar 2022-04-21 00:10:37

   Mossar

   avek

   Rejestracja: 2015-06-12

   Ostatnia wizyta: 2024-06-21

   Skąd:

   MAG ma całe Cosmere i oni wydają to w świetnym tempie - przykładowo W&W4 wychodzi w oryginale w listopadzie, a MAG chce wydać po polsku.. w listopadzie.

   Bardzo czekam na kontynuację Skyward od Zysku. Mam pierwszy tom w tej nowej oprawie i myślałem że drugi tom pojawi się już wcześniej. Ale fajnie że planują też trzeci i w przyszłości czwarty.

   BTW Sandy wydał też parę krótkich nowel przed Cytonic. Ciekawe czy je zobaczymy po polsku.

   LINK
  • Re: Skyward

   Melethron 2022-04-21 02:37:09

   Melethron

   avek

   Rejestracja: 2009-02-16

   Ostatnia wizyta: 2024-06-18

   Skąd: Court of Gods

   Ja mam w planie się za to zabrać jak dokończę Cosmere... Przykro, że w ostatnim czasie nie mam w ogóle czasu na czytanie bo nauka i inne nieprzyjemne rzeczy

   LINK
 • MAG to chady

  Mossar 2022-05-02 20:46:48

  Mossar

  avek

  Rejestracja: 2015-06-12

  Ostatnia wizyta: 2024-06-21

  Skąd:

  Ile z tego wyjdzie to się okaże.. ale na ten moment wygląda przepięknie. 4 tom WW ma wyjść niemal od razu po premierze oryginału, ale to nie wszystko. Brandon ma 4 tajne projekty, z czego trzy są z Cosmere. Okazuje się że MAG jest jednym z 3 wydawnictw które planują je wydać w tym samym czasie co oryginał o.0

  LINK
 • Okazja

  Mossar 2022-12-08 13:35:03

  Mossar

  avek

  Rejestracja: 2015-06-12

  Ostatnia wizyta: 2024-06-21

  Skąd:

  Swiatksiazki ma codziennie promocje na różne ksiażki. Dzisiaj za 9.99zł Elantris Sandersona, czyli pierwszy tom Cosmere. Co prawda jakby ktoś zapytał na kanale #cosmere naszego discorda to pewnie byśmy polecili coś innego na początek, ale chronologicznie i datą wydania wszystko zaczęło się od Elantris. Więc jak ktoś chce to za 9.99 można mieć.

  https://www.swiatksiazki.pl/elantris-6332639-e-book.html

  LINK

ABY DODAĆ POST MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..