Forum

Leworęczni Jedi

Pytanie może trochę głupie, ale jak się dłużej zastanowić to nie do końca xD

Dzisiejsze pytanie z Milionerów o prawą nogę C3PO dało mi trochę do myślenia. Czy w uniwersum Star Wars w ogóle istnieją leworęczni użytkownicy Mocy? A może z jakiegoś powodu wpajano im walkę prawą ręką? Oczywiście nie mówię o jakichś pojedynczych przypadkach użycia lewej ręki czy walki dwoma mieczami świetlnymi.

Zrobiłem sobie szybką checklistę i Ci najbardziej popularni Jedi i Sithowie są praworęczni. Vader/Anakin, Luke, Obi-Wan, Qui-gon, Mace Windu, Kylo Ren, Rey, Plo Koon, Eeth Koth, Dooku, Yoda, Sidious, Kanan, Ezra, Quinlan.. Maul po przecięciu miecza też walczył prawą ręką.

Kurde szukam, szukam i żaden ze znanych i tych mniej znanych użytkowników Mocy nie walczy lewą ręką! Jedyne co mi się udało znaleźć to
Jakiś noname Jedi robi zamach lewą ręką w prawym górnym rogu:
https://www.youtube.com/watch?v=ut4WoDi-AEM&feature=youtu.be&t=101
Tak samo tutaj:
https://youtu.be/ut4WoDi-AEM?t=108

Pewnie jakby przejrzeć bitwę na Geonosis to paru by się znalazło. Ale to tylko statyści, noname`y, nic dziwnego, że paru leworęcznych się znalazło.

Ale wśród znanych, opisanych Jedi/Sithów nie znalazłem ŻADNEGO walczącego lewą ręką!

Ktoś podejmuje rękawice? Kto pierwszy znajdzie jakieś w miarę sławnego użytkownika Mocy, który walczył lewą ręką. Ale nie że tam raz użył miecza lewą ręką (jak np. Anakin czy Luke) tylko rzeczywiście preferował w walce lewą rękę.

Ja będę jutro w pracy ostro szukał xD

...

Wiem, że pytasz o preferowanie w walce, ale choć jestem mańkutem to wolę, jednak używać miecza prawą ręką ze względu np. na celność. Nie wiem jak częsty jest to przypadek w rzeczywistości, ale Jedi mogli mieć tak samo. I jeśli dobrze kojarzę, każdy samuraj musiał walczyć prawą, więc twórcy mogli się tym zainspirować (choć jakieś leworęczne noname`y jak już mówiłeś były).

Re: Leworęczni Jedi

Uważam że to jest strasznie głupie, niedojrzałe i w ogóle bez sensu. Challenge accepted.

Re: Leworęczni Jedi

Też nie spotkałam. Za to jedyny leworęczny bohater, jakiego znam to Krennic. Poza tym zdaje się Massassi byli leworęczni i ponoć nie było leworęcznych Chissów.

Re: Leworęczni Jedi

Challenge accepted.

Jedziemy "per analogia". Osoby leworęczne zazwyczaj (w 99%) i tak preferują trzymanie miecza w prawej. Z najbardziej znanych Musashi Mijamoto był leworęczny - i właśnie ten fakt jest najczęściej łączony z tym, ze wykształcił styl walki dwoma mieczami, bo klasyczne trzymanie katany w prawej nie do końca mu podchodziło, własnie ze względu na leworęczność.

Idąc tym tropem, Jedi/Sithowie z dwoma mieczami to własnie Ci leworęczni, i trochę się ich znajdzie.

Re: Leworęczni Jedi

Finster Vater napisał:
Osoby leworęczne zazwyczaj (w 99%) i tak preferują trzymanie miecza w prawej.
-----------------------

Skąd to przypuszczenie? Ja bym trzymała lewizną.

Re: Leworęczni Jedi

dlatego że jest się trudniej bronić? Zresztą, tak jak Finister pisze - najlepiej jest móc trzymać broń w obu rękach - w razie obrażeń można zmienić chwyt.

Re: Leworęczni Jedi

Wiesz, ja nie wiem dlaczego, bo nie walczę mieczem Ale ci co walczą obecnie (np. kendocy czy samurajowie kultywujący tradycję) to właśnie prawą ręką, nawet jak są leworęczni. I jest to solidnie udokumentowane, inaczej bym nie pisał

W przypadku katany to jeszcze chyba jest tak, że tam płatnerze coś grawerują na klindze od prawej strony i ma ma znaczenie ja się ta ich energia układa czy jakoś tak. Z lewej ponoć by to nie działało jak należny, chyba żeby miecz był kuty pod leworęcznego specjalnie.

Re: Leworęczni Jedi

Czyli jednak nie tylko ja tak mam, a nawet jest to dość częste.

MAM!

YEAH! Znalazłem! Choć to trochę oszustwo.

Co poniektórzy mogą kojarzyć Wolfa Sazena z serii Legacy. Wolf zamiast robić sobie sztuczną prawą rękę postanowił walczyć lewą ręką.

https://comicnewbies.files.wordpress.com/2018/02/darth-talon-vs-shado-vao-and-wolf-sazen-1.jpg

Oczywiście to jeszcze nie jest ostateczna odpowiedź, bo Sazen tak naprawdę był praworęczny, ale postanowił nauczyć się walki lewą ręką.

Szukajmy dalej. Nie wierzę, że w jakimś komiksie nie było żadnego leworęcznego użytkownika Mocy.

Też mam!

Satele Shan trzymała miecz w lewej ręcę w komiksach. W trailerach TORa nieco częściej korzysta z prawej ręki, ale też nierzadko z lewej. Można to tłumaczyć leworęcznością i szkoleniem się w prawej. Z trzeciej strony miała podwójny i zazwyczaj używała obu rąk naraz.

Jedi z Vader #22

Re: Jedi z Vader #22

No, nawet obaj.

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.