Forum

Moc Kosmiczna i Moc Żyjąca w "Star Wars: The Last Jedi" (SPOILER)!!!

Na początku tego posta, od razu chciałbym zaznaczyć, iż nie miałem pomysłu gdzie umieścić tą treść, na której tak bardzo mi zależało, i która teraz widniej przed Wami, dlatego też postanowiłem założyć dla niej nowy temat. Po prostu nie chcę, by gdzieś to zaginęło, szczególnie pośród dużej ilości postów w założonym wątku dla książki, w której ta niesamowita informacja, którą tu przytoczę się znajduje.

W nowelizacji VIII Epizodu "Star Wars" Jasona Fry`a w okolicy większej połowy książki zauważyłem niesamowicie ważną informację, dzięki której początek spoilera zrozumienie idei Mocy - całej jej głębokiej i metafizycznej struktury, którą w filmie przekazał nam Rian Johnson, nabiera zupełnie nowego, odmienionego znaczenia. Fry - a pewnie zostało to uzgodnione i z Johnsonem i z szeofstwem "Lucasfilm Ltd." - podzielił Moc na "Moc żyjącą" i "Moc kosmiczną". Ta pierwsza to siła, która scala wszystko co znajduje się w Galaktyce, powodując, że każdy żywy organizm połączony jest nieskończoną siecią Mocy z innymi istotami. "Moc żyjąca" nie jest stała, nieustannie się zmienia, m.in. z powodu cyklu odnawiania się życia: coś się rodzi, a coś umiera.

"Moc kosmiczna" - i tu się robi ciekawie, gdyż niesamowicie polegał na niej sam Snoke, jakby wierząc w jej przeznaczenie - posiada własną Wolę i Świadomość, niczym abstrakcyjny, inaczej kategoryzowany byt; niczym Jedność. Po upadku Sithów, "Moc kosmiczna" się wyciszyła. Lecz po udaniu się Luke`a na samowolne wygnanie i porzuceniu jego połączenia się na różnych płaszczyznach z tą potężną siłą, nastąpiło ,,przebudzenie kosmicznej Mocy". To właśnie Snoke był obłąkańczo poddany jej pierwotnej sile, o której wiele dowiedział się w "Nieznanych Regionach". Wierzył w świadectwo Woli "Kosmicznej Mocy", lecz nie cierpiał Skywalkera, który miał w niej swoje miejsce.
koniec spoilera

To jest nieprawdopodobne! Co o tym sądzicie?

Re: Moc Kosmiczna i Moc Żyjąca w "Star Wars: The Last Jedi" (SPOILER)!!!

Temat był już poruszany w ostatnich odcinkach TCW i myślę, że powinien zamknąć usta krytyką umiejętności Rey.

Re: Moc Kosmiczna i Moc Żyjąca w "Star Wars: The Last Jedi" (SPOILER)!!!

*krytykom

Re: Moc Kosmiczna i Moc Żyjąca w "Star Wars: The Last Jedi" (SPOILER)!!!

ach te usilne tłumaczenia deus ex machin

Re: Moc Kosmiczna i Moc Żyjąca w "Star Wars: The Last Jedi" (SPOILER)!!!

To mi zaczyna cuchnąć midichlorianami. Tłumaczenie czegoś, czego nie powinno się tłumaczyć .

Re: Moc Kosmiczna i Moc Żyjąca w "Star Wars: The Last Jedi" (SPOILER)!!!

Nie wiadomo teraz, co zrobi J.J.Abrams z epizodem IX, którym zakończy się pewien niewątpliwie niezwykły - bo nie wiem jak to inaczej określić - rozdział w historii popkultury. IX epizodów walki dobra ze złem, z różnym nasyceniem Ciemnej i Jasnej strony Mocy, rozgrywanych w mitycznej Galaktyce, których zakończenie może zostać przez Abramsa zepsute; jest on zupełnie innym reżyserem niż Johnson i ma zupełnie inną wizję "Star Wars".

Re: Moc Kosmiczna i Moc Żyjąca w "Star Wars: The Last Jedi" (SPOILER)!!!

Zobaczymy. Tu zdania są podzielone, część fanów uważa, że to właśnie Johnson zepsuł SW. W mojej opinii to właśnie DżejDżej zrobi lepsze zakończenie, serio uważam, że może nas zaskoczyć - pozytywnie, ma się rozumieć .

Abrams

Też wierzę w Abramsa.

Re: Moc Kosmiczna i Moc Żyjąca w "Star Wars: The Last Jedi" (SPOILER)!!!

Ja się cieszę, że wraca. W kwestii fabuły i tak nie będzie miał wiele do powiedzenia raczej, bo najważniejsze rzeczy zakładam, że były mu nakazane. Liczę, że będzie wysoka jakość w IMAX i styl bliższy SW niż w VIII.

Re: Moc Kosmiczna i Moc Żyjąca w "Star Wars: The Last Jedi" (SPOILER)!!!

Johnson dał się strollować Abramsowi


Zakończenie TFA wynikało z braku pomysłu na Luke`a, a głupi Rian dał się złapać i zrobił spin-off do TFA, bo właśnie tym jest TLJ.
Podstawowy błąd to brak przeskoku i kontynuowanie zaraz po TFA - ciężko było się oprzeć pokusie

Należało jednak przenieść akcję kilka lat do przodu a ewentualne pierwsze lekcje Luke`a pokazać we wspomnieniach Rey.
W każdym razie Rian posprzątał bałagan po Abramsie zabijając np. Snoke`a i Phasmę.

Teraz reżyser ma wolną rękę i jedynie wątek Lei jest problematyczny.

Jak bym nie narzekał na Abramsa, to jednak jest to na pewno inteligentny i zdolny człowiek, który nadal ma szansę nakręcić najlepszy epizod w historii, bo niby czemu nie

A będzie tak, jak zechce MOC

Re: Moc Kosmiczna i Moc Żyjąca w "Star Wars: The Last Jedi" (SPOILER)!!!

Nie wiedząc gdzie umieścić tego posta, a chodzi o sylwetkę Rey - dość dogłębnie scaloną z Kosmiczną i Żyjącą Mocą ukazaną w adaptacji "Star Wars: The Last Jedi" Jasona Fry`a, postanowiłem, że umieszczę go w tym temacie. Jak wiemy Rian Johnson zrealizował zupełnie inny "Epizod" Gwiezdnych Wojen, niż w "Nowym Kanonie" uczynił to J.J. Abrams. Johnson otworzył umysły fanom i światu kochającego tę galaktyczną sagę, wprost na nowy bardzo pierwotny, wieczny aspekt Mocy. Czytając adaptację dzieła Johnsona, "Star Wars: The Last Jedi", w opracowaniu Jasona Fry`a o wiele bardziej odczułem tę wyzierającą z otchłani pierwocin Wszechświata, siłę, tę nieokrzesaną Moc. Gdy doświadczyłem słownego, przelanego na karty nowelizacji odczucia przez Rey tego czym i jaka może być Moc, zrozumiałem, że mało o Mocy wiemy, że jest to dopiero odkrywany, odkopywany z mitologii "Star Wars" temat, który przez J.J. Abramsa w "Epizodzie IX" może zostać ,,odesłany do lamusa". W książkowej adaptacji, Rey podczas szkolenia na Ahch-To wykracza swą świadomością poza ciało, ogarniając ją ,,całą wyspę i morze wokół niej". Rey czuła wtedy nawet bijącą od siebie siłę, Opiekunki i Luke`a wokół niej. Czuła życie i śmierć, narodziny i rozkład. Doświadczenie Mocy było tak intensywne i nieskalanie głębokie, jakby Rey miała w tym wszystkim utonąć. Czegoś takiego w wykonaniu Jasona Fry`a się nie spodziewałem; przelanie takiej wizji Mocy, tego odczucia tej niezgłębionej siły na treść książki, to niesamowita sprawa. Jak tu nie kochać takich adaptacji filmów "Star Wars".

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.