TWÓJ KOKPIT
0
FORUM Gry video

Jaka będzie przyszłość gier ? ...

AJ73 2018-11-08 17:05:09

AJ73

avek

Rejestracja: 2017-10-12

Ostatnia wizyta: 2023-05-31

Skąd: Strike Base XR-484

Przeglądając ostatnio przy kawie ulubione portale, natknąłem się i na taką petycję https://www.cdaction.pl/news-55047/list-otwarty-do-ministerstwa-finansow.html, która w sumie sprowokowała mnie do napisania kilku zdań w temacie, bo nie ma co ukrywać, sprawy nie idą w dobrym (dla graczy) kierunku. Ostatni masowy hejt związany z Blizzardem a także zapowiedzi przeniesienia wszystkich tytułów na platformy mobilne https://www.eurogamer.pl/articles/2018-11-06-blizzard-planuje-przeniesienie-wszystkich-swoich-marek-na-platformy-mobilne, dla rycerzy pecetowych jest niczym koniec ich (grywalnego) świata. Biorąc pod uwagę coraz większy udział segmentu mobilnego w grach nasuwa się pytanie czy właśnie tego naprawdę chcą gracze ?, czy jest to powoli lecz konsekwentnie nam narzucane, a co gorsza - wydaje się, że w dłuższej perspektywie będzie to growy standard. A może to jednak to https://www.youtube.com/watch?v=jCrwokezZ_Y, bo wszystko się zmienia i nic nie może być takie jak dawniej ? ... wyraźne odpuszczenie dużych fabularnych produkcji, na rzecz miałkiej choć sieciowo dynamicznej fabuły i obudowanie tego wszelkiego rodzaju sprytymi płatnościami - bo oczywiście nikt nikogo nie zmusza , ale mechanizm ten jednak działa, i to jak !. Krótkie, nierzadko bezpłatne (bo w cenie podstawki czy też "sizonpasa") dodatki oferujące maksimum kilka zadań, czy tak to ma wyglądać ? ... To, co proponuje teraz wywołane z linków EA, i jeśli chodzi o ich ostatnie produkcje, to wyraźne nastawienie na zarabianie pieniędzy poprzez wszelkiego rodzaju transakcje gotówkowe. To, że tymczasowo - pod wyraźnym oburzeniem graczy wycofali się z tego w jednej z gier niczego nie zmienia - https://www.cdaction.pl/news-55050/spor-o-legalnosc-loot-boksow-w-polsce-mamy-komentarze-ea-oraz-osoby-ktora-zlozyla-doniesienie.html Nasuwa się więc i pytanie - czy w perspektywie najbliższych powiedzmy dziesięciu lat zostanie wywrócone wszystko do góry nogami, sprawiając, że szeroko rozumiany stream, mobilność, mikropłatności na każdym kroku za wszystko, czy to będzie standard ?, czy tak będzie wyglądać przyszłość (albo koniec) elektronicznej rozgrywki ? ...

LINK
 • Re: Jaka będzie przyszłość gier ? ...

  Mossar 2018-11-08 17:17:06

  Mossar

  avek

  Rejestracja: 2015-06-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd:

  To jest trudne pytanie. Widać na pierwszy rzut oka, że wielu graczom to nie w smak (Tobie, mi i pewnie połowie Bastionu). Jednocześnie aktualny model tworzenia gier na urządzenia mobilne oraz gier MMO, które można utrzymywać przez wiele lat bez wielkiego wkładu (Hearthstone, Overwatch, LoL, Dota, Fortnite, itd) przynosi OGROMNE zyski. Niestety stworzenie RPG dla pojedynczego gracza, w który każdy gracz zagra raz, góra 2 razy się nie opłaca finansowo. Po co robić skomplikowaną grę, zatrudniając do jej utworzenia setki pracowników przez lata, skoro można przez pół roku zrobić grę, która będzie zarabiać przez 5 lat?

  To jest smutne, ale branża gier znalazła sposób na gry, które dają dużo pieniędzy i wymagają w miarę mało pracy. A gry, o których my marzymy wymagają w cholerę pracy i dadzą nieporównywalnie mniej pieniędzy.

  LINK
 • po pierwsze

  Lord Bart 2018-11-08 18:06:06

  Lord Bart

  avek

  Rejestracja: 2004-01-20

  Ostatnia wizyta: 2021-09-13

  Skąd: Warszawa

  mógłbyś napisać to trochę czytelnie, akapity itd.

  A jaka może być? Już dawałem tu ten obrazek
  https://s.cdaction.pl/obrazki//nwz1_c0c56.png
  mobilki mobilkami, ale tzw. gry-usługi... niestety, jest taka możliwość, skoro mówi o niej prezes Ubisoftu, firmy robiącej tego typu produkty chyba najmocniej obecnie na świecie.

  Ogólnie jest idea krążąca by gracze nie płacili tylko raz za i tak dość drogi produkt, ale i wydawali forsę w dłuższej perspektywie. Z jednej strony są owe lótboksy, czy systemy kart, które wywołują opory i krytykę, z drugiej zyski z tego typu działalności są olbrzymie.

  Dlaczego są? Bo ktoś to jednak kupuje, świadomie czy nie, zostawmy psychologię tego zjawiska.
  Tak naprawdę na jednego ogarniętego gracza przypada 4-5, którzy nie wychylając się zapłacą mikro/makrotransakcję, bo... teoretycznie nie jest to duży pieniądz dla kogoś kto zarabia, a i uważam, że rozsądny dzieciak umiałby wygospodarować sobie odpowiednią kwotę kieszonkowego.


  Jest jednak inny problem, bo gra-usługa wymaga nieustannego pilnowania, polerowania i rozwijania produktu, i to nie o jakieś lipne skórki (chociaż tutaj takiego CSa nic nie przebije), ale o minimalnie cięższą jakość. A jeśli wypuszczasz grę co roku, co 2, co 3 lata, różne tytuły, może nawet różne gatunki to... nawet największe korporacje gier video nie mają taki zasobów ludzkich.

  Do tego dochodzi czas grania, ile można spędzić przy jednym tytule, który jednak nie jest symulatorem i ma może sandboksową, ale skończoną ilość aktywności.


  Ja jednak mam nadzieję i to dość sporą, że wydawcy jednak nie zmienią preferencji graczy. Mobilki zostaną mobilkami, bez względu na moc i rozmiar smartfonów, gry-usługi-multi też będą, ale i będą powstawały czyste single + rynek indyków, który jest super solidny i wielokrotnie daje więcej radochy niż 8/10 AAA.

  Patrzę sobie w tej chwili na topy growe Stima i odliczając multiki to mamy tam FM2019 i 18, Witchera 3, GTAV, Total Wara młotkowego, Euro Truck Simulator, Don`t Starve Together, Soulsy trzecie, The Binding of Isaac... patrzę na oceny z zeszłego roku i mamy tam Zeldę, Divinity: Original Sin II, Niera, Cuphead - nie jest źle.

  LINK
 • Re: Jaka będzie przyszłość gier ? ...

  Jacek112 2018-11-08 20:49:26

  Jacek112

  avek

  Rejestracja: 2012-04-03

  Ostatnia wizyta: 2023-05-30

  Skąd:

  Jak wiadomo gracze głosują portfelami. A, że wybierają gry mobilne i gry-usługi... Przede wszystkim nie należy całkowicie winić wydawców/developerów (w całym moim poście używam obu tych pojęć w kontekście twórców). To są firmy, muszą zarabiać, nikt nie robi gier dobroczynnie. A skoro zysk z gry-usługi przewyższa zysk z gry RPG to czemu mieliby stworzyć to drugie?

  Mimo to niektóre prognozy są bardzo przesadzone. To nie jest tak, że nagle przestaną pojawiać się tytuły singleplayer bez dodatkowych płatności. Po prostu będzie (a właściwie już jest) ich mniej. Będą tworzone przez firmy, które nie chcą tylko zarobić, a ich celem jest również zadowolenie fanów. Należy jednak liczyć się z tym, że nie będą to giganty pokroju EA, a raczej średnie i małe studia pokroju Piranha Bytes (Gothicki, teraz Elex), 4A Games (Metra), czy CD Projekt (Wiedźminy, (nie)długo Cyberpunk).

  Mogę jeszcze wspomnieć, że według mnie ten stan też nie będzie trwać wiecznie. Za np. 10 lat gracze będą mieć dość kolejnych gier-usług, cała ta idea im się znudzi. Wtedy to popularność będą ponownie zdobywać gry singleplayer. Być może ludzie będą się zachwycać takimi "innowacjami" jak np. całkowite usunięcie płatności dodatkowych . Generalnie mam na myśli to, że obecnie na dobrą sprawę zaczyna się pewna era, której cechą będą gry-usługi. Ale era ta nie będzie trwać wiecznie.

  Osobną kwestią są gry mobilne, ale tutaj bym się nie martwił. Moim zdaniem można to porównać do filmików na YT i filmów w kinach/seriali. Obie rzeczy niby podobne, a jednak w rzeczywistości jedno nie ma z drugim zbyt dużo wspólnego. Tak samo jest z grami mobilnymi i hehe "prawdziwymi" . Jedno jest dla kogoś kto chce zabić czas na 10 min., drugie dla kogoś kto chce się zrelaksować i odpocząć. Zupełnie inny odbiorca, inna sytuacja, a jedno nie zastąpi drugiego.

  LINK
 • Re: Jaka będzie przyszłość gier ? ...

  Darth Ponda 2018-11-08 21:07:44

  Darth Ponda

  avek

  Rejestracja: 2014-02-15

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Olsztyn

  Gra jako usługa, ale póki co nie zapowiada się żeby pecety czy konsole przeszły do lamusa z prostwj przyczyny: w większym pudle zmieści się mocniejszy procesor, karta graficzna itd. Dlatego złotym Graalem branży jest streaming, czyli przekazywanie obrazu z pudła do telefonu z minimalnym opóźnieniem. Pracuje nad Google, Microsoft i Sony, a pewnie także inni.
  Rozwiązaniem może być sieć 5G, ale długo nie będzie, bo działa w falach milimetrowych, co pozwoli kilkukrotnie zwiększyć prędkość i przepustowość połączenia oraz zmniejszyć ceny usługi - teoretycznie. Problemem nie jest to że nic nie obsługuje jeszcze częstotliwości. Rzecz w tym, że fale milimetrowe mają zasięg do kilkuset metrów maksymalnie, i to na otwartym terenie - przy przeszkodach odległość będzie jeszcze mniejsza. Operatorzy będą musieli rozstawiać anteny tuż obok siebie żeby to w ogóle miało sens, więc 5G będzie tylko w centrach dużych miast.

  LINK
 • Nie ogarniam ...

  AJ73 2019-03-20 17:41:46

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Strike Base XR-484

  Oto gra, na którą od początku wylewano ocean krytyki, a w dniu premiery krytykowano i krytykuje stale, jako najgorszą grę która wyszła ze studia BioWare. Kłopotliwy start gry, liczne problemy i bugi w samej grze, liczba ocen na poziomie 60% (Metacritic), zgrzyty i nerwówka pomiędzy graczami a samym studiem. I nagle okazuje się, że jest drugą najlepiej sprzedawaną grą - jeśli chodzi o BioWare ...

  - https://www.gamespot.com/articles/anthem-sales-open-strong-in-the-us-second-biggest-/1100-6465696/

  "Anthem" wyprzedza tylko zwieńczenie historii komandora Shepparda, czyli "Mass Effect 3".
  Oczywiście, dane sprzedaży dotyczą tylko rynku amerykańskiego, ale skoro jest-było tak źle, to jakim cudem "Anthem" na dodatek jest jeszcze numerem jeden, jeśli chodzi o sprzedaż gier w całym miesiącu ? ... nie ogarniam.

  Przyczyn, dlaczego sprzedaż jest tak dobra, jest zapewne sporo. Prostego wytłumaczenia, dlaczego tak się dzieje, zapewne też nie ma. Pewnym natomiast jest, że inaczej sprzedaż wygląda na poszczególnych rynkach, inną grową rozgrywkę preferują gracze w różnych krajach, trzeba także uwzględniać, jakie dane sprzedażowe co uwzględniają. To, że wersja dajmy na to pudełkowa sprzedaje się gorzej od oczekiwań, nie musi przecież przekładać się na sprzedaż wersji elektronicznej danego tytułu. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli gra tak bardzo krytykowana, nagle zaczyna sprzedawać się dość dobrze - a nawet bardzo dobrze, to znaczy, że ktoś to jednak kupuje, a tym samym gracze dają niepodważalny argument wydawcom, jakiego rodzaju gry powinni robić, więc ...

  ... kamyczek trafia do ogródka gracza, bo nagle okazuje się, że dostajemy gry, których właśnie chcemy !. Ja wiem, że to teza dość kontrowersyjna, ale nie odkryję przecież wielkiej tajemnicy - to my, gracze, te gry kupujemy. Głosując własnymi portfelami chcemy takich gier, chcemy monetyzacji, chcemy mikropłatności, płatnych "lootów", i chcemy za to płacić.

  I z tego też punktu widzenia, doskonale rozumiem stanowisko EA - dana gra ( tu mam na myśli gry SW) musi mieścić się w modelu biznesowym, jaki sobie EA założyło. Takie są realia tego biznesu.

  LINK
 • No tak

  Darth Ponda 2019-03-20 21:13:57

  Darth Ponda

  avek

  Rejestracja: 2014-02-15

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Olsztyn

  Pomyliły mi się tematy, to przekopiuję. xD
  Google ogłosiło swoją platformę do streamingu gier. Nie trzeba mieć nawet komputera czy konsoli. Potrzebne za to będzie dużo szybsze połączenie z internetem, niż będzie to dla mnie możliwe w ciągu kilku najbliższych lat. I ma być przesył w jakości 120 fps 8k w związku z popularnością i powszechnością takiej jakości. No i ciekawe jak będzie wyglądać sprawa biblioteki gier.
  Coś czuję, że Google może się odbić od tego rynku. I bardzo dobrze.

  LINK
  • Stadia

   AJ73 2019-03-20 21:38:00

   AJ73

   avek

   Rejestracja: 2017-10-12

   Ostatnia wizyta: 2023-05-31

   Skąd: Strike Base XR-484

   Streaming to przyszłość gier, prędzej czy później. Google ma wszystko co potrzebne - przede wszystkim ma usługi. Gry w najwyższej jakości bez jakiegokolwiek urządzenia, dostępne z każdego miejsca, wystarczy tylko przeglądarka - brzmi jak bajka ? ...

   Technicznie jest to już wykonalne. Streaming ma oferować moc wszystkich konsol razem wziętych, dla każdego. Na dzisiaj jest to pełne 1080/60klatek. Przyszłościowo - 4k/8k. Obłęd.
   Kontroler do wszystkiego, oczywiście też powstanie, choć nie będzie wymagany. Podczas oglądania rozgrywki innych graczy na tubce, będziemy też mogli w każdej chwili wskoczyć do rozgrywki - w każdym momencie. Obłęd 2.

   Oczywiście, brzmi to wszystko jak bajka. bo tak też jest przedstawiana przez świetnych pr.
   Niestety, wywróci to do góry nogami cały rynek jaki znamy dzisiaj, a najbardziej po dupie dostaną gracze, po kieszeni. Dlaczego ? - proste, wszystkie gry na wypożyczenie i abonament. A to tylko początek.

   LINK
 • Projekt Stadia - przyszłość gier ? ...

  AJ73 2019-03-22 12:34:19

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Strike Base XR-484

  Jak zapewne wiecie, Google od dłuższego czasu zapowiadało mocne wejście na rynek growy. W końcu nadszedł czas na ogłoszenie, czym jest ta ogłoszona właśnie tajemnicza Stadia. A okazją do tego było niedawne Games Developers Conference, czyli coroczne spotkanie producentów gier.
  Projekt Stadia, to streaming. Streaming gier, pod nazwą Stadia Games and Entertainment, za którym stoi, i za który odpowiada Jade Raymond.
  Stadia będzie więc platformą grową Googla, będzie wykorzystywała infrastukturę i usługi Googla, a jedynym warunkiem, by z tej usługi korzystać, to odpowiedniej przepustowości łącze, które zapewni stabilny transfer, no i przeglądarka internetowa. Też Googla.
  Stadia będzie umożliwiała i oferowała rozgrywkę w pełnych i maksymalnych ustwieniach gier, w najwyższej obecnie rozdzielczości, a docelowo ma to być 4K i 8K, w ponad 120 klatkach na sekundę. Serce Stadii, to połączenie mocy PS4 i XBOX ONE razem wziętych. Całą moc potrzebną do tego, zapewni Google, bowiem całość ma korzystać z serwerów Googla.
  Stadia ma umożliwiać graczom dołączanie do gry w każdej chwili, czy to podczas oglądania streamów rozgrywek innych graczy na YouTube, czy też kontynuowania rozgrywki, zakończonej przez inną osobę. Stadia będzie też wspierana przez silniki graficzne takie jak Unreal, Unity, czy Hawoc.
  Na razie za wcześnie mówić, jakie tytuły pojawią się na platformie, bo cała konferencja Googla to było przedstawienie możliwości, jakie oferuje Stadia. Choć zainteresowanie wydawców i producentów było spore, mówi się o nawet, że pierwszymi z wydawców, którzy są chętni do współpracy, to Ubisoft i idSoftware. Ten drugi zaprezentował nawet pierwszą z gier na przyszłą patformę - "Doom Eternal".
  Nic nie wiadomo o prędkości minimalnej internetu, potrzebnego do korzystania z usługi, cen jakie trzeba będzie płacić za dostęp, czy daty uruchomienia całej platofrmy.
  Google zapowiada, że usługa obejmie ponad 200 państw, a więc w zasadzie będzie działać globalnie, w tym roku ma jednak zostać uruchomiona w USA i części Europy. Czy ta część obejmie od razu także Polskę ? - się okaże.

  Update !

  Serwis Kotaku, który przeprowadził już kilka rozmów po zakończonej konerencji, twierdzi, że do całej zabawy i korzystania z dobrodziejst Stadii, potrzebne będzie s t a b i l n e łącze o minimalnej przepustowości 25-30Mb/s. By cieszyć oczy w rozdzielczości 4K, potrzeba będzie podobno ciut więcej. O tym, i o innych konkretach mamy podobno dowiedzieć się więcej na letnich E3.

  źródło : https://kotaku.com/google-stadia-boss-answers-and-dodges-our-questions-1833422137

  LINK
  • Re: Projekt Stadia - przyszłość gier ? ...

   Darth Ponda 2019-03-22 19:20:55

   Darth Ponda

   avek

   Rejestracja: 2014-02-15

   Ostatnia wizyta: 2023-05-31

   Skąd: Olsztyn

   25 Mb/s stabilnego łącza to rzecz u nas niemal nieosiągalna. W innych państwach będzie z tym lepiej, ale też bez szału. To technologia raczej na 5G, ale nie jest to technologia, która rozpowszechni się w kilka lat od premiery. Nawet w USA będzie dostępna tylko w centrach największych miast. No i liczy się też odległość od serwerów: inne opóźnienie będzie na tych w Warszawie, inne na londyńskich.
   Pytanie jest też o opłaty: jeśli ma to działać jak tradycyjna wypożyczalnia nie będzie się w ogóle opłacać. Jeśli ma być abonament, to obstawiam, że duży. Albo gorzej, przechwytywanie informacji i metaanalizy. Same informacje o kontrolerze to kopalnia wiedzy.
   No i muszą mieć bibliotekę. Ubi dużo zyskało dzięki współpracy z Epic Store, pewnie liczą tu na to samo. idSoftware też ma trochę to zaoferowania, ale to bardzo mało. Wezmą indie? Będą kupować wydawców jak to robi Epic? Ściągać ludzi exclusive’ami? Zobaczymy.
   Btw. ostatnio stwierdziłem, że wolałbym kupować licencję z drm niż samą grę pod pewnym warunkiem: licencja działaby na każdą platformę i mnie nie ograniczała. Ale to nierealne w najbliższej przyszłości, więc zostaję przy GOG-u i płytach.

   LINK
   • Re: Projekt Stadia - przyszłość gier ? ...

    AJ73 2019-03-22 19:56:57

    AJ73

    avek

    Rejestracja: 2017-10-12

    Ostatnia wizyta: 2023-05-31

    Skąd: Strike Base XR-484

    Dokładnie. Jest tyle pytań, i tyle niewiadomych. Mnie najbardziej boli, że cały ten stream zamknie definitywnie wszelkiego rodzaju "modowanie". A przecież jest to jedna z największych zalet gier. Starsze - i nie tylko, tytuły żyją dzięki całej masie pozytywnie zakręconych wariatów, którzy robią cuda, nie tylko od strony graficznej, ale często rozbudowując gry o dodatkową zawartość.
    Gdy będziemy skazani zupełnie na stream, to rynek dystrybucji jaki dzisiaj znamy, zmieni się zupełnie, możliwe, że zniknie wręcz na naszych oczach.

    Nie chcę tu krakać, ale jeszcze możemy zatęsknić za tymi przykładowo złymi Steamami, czy też Originami ...

    A poza tym, ja CHCEM mieć gry na płytkach !, jestem oldschoolowcem, i nie zamierzam tego zmieniać

    LINK
    • Re: Projekt Stadia - przyszłość gier ? ...

     Finster Vater 2019-03-22 20:04:26

     Finster Vater

     avek

     Rejestracja: 2016-04-18

     Ostatnia wizyta: 2023-05-31

     Skąd: Kazamaty Alkazaru

     A poza tym, ja CHCEM mieć gry na płytkach !, jestem oldschoolowcem, i nie zamierzam tego zmieniać [2]

     Więc po prostu nie baw się w ich gierki i nie dawaj im pieniędzy. Może zmądrzeją. Jak nie - niech się chrzanią.

     LINK
     • Re: Projekt Stadia - przyszłość gier ? ...

      Darth Ponda 2019-03-22 20:47:38

      Darth Ponda

      avek

      Rejestracja: 2014-02-15

      Ostatnia wizyta: 2023-05-31

      Skąd: Olsztyn

      Ja też! [3]
      Nie planuję dawać Google żadnej kasy, muszą się zadowolić tym, co zarabiają na infomracjach pozyskanych pomimo braku mojej zgody. Nie płaciłbym też nikomu innemu. Ba, jeśli będę musiał kupić abonament aby zagrać w wielce oczekiwaną przeze mnie grę na Stadii, to po prostu w nią zagaram. Boję się tylko, że tak jak Fortnite poskutkował wpychaniem wszędzie battle royale, tak Stadia sprawi, że wkrótce będziemy tęsknić nawet nie za posiadaniem gier, ale steamopodobnej licencji na nie.

      LINK
   • Re: Projekt Stadia - przyszłość gier ? ...

    SW-Yogurt 2019-03-23 00:10:43

    SW-Yogurt

    avek

    Rejestracja: 2011-05-19

    Ostatnia wizyta: 2023-05-31

    Skąd: Wrocek

    Ciekawe kiedy to pierdyknie. Znaczy Internet pierdyknie. Bo musi, przy takiej ilości śmieci. ~

    LINK
 • Może i przesada ...

  AJ73 2019-06-16 23:32:38

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Strike Base XR-484

  Kiedyś jednak to było prostsze, chciałem mieć grę, szedłem do sklepu i kupowałem. Pudełeczko, płytki i instalka. WSZYSTKO. Nic więcej nie było potrzebne. I choć początkowo, były same płytki plus jakaś tam instrukcja - albo i nie, to z czasem zawartość tego pudełeczka robiła się coraz bardziej atrakcyjna. Już nie tylko płytki, ale i bonusiki, dodatki, książeczki, duperele a i same pudełeczka przeszły swoisty lifting, i stały się atrakcją samą w sobie.
  Później nastała era cyfrowa, i powoli przestawało być tak fajnie. Znaczy, ja doceniam tą cyfrową wygodę i wszystko to, co z tym związane, ale ... zaczęły się zmiany, które zamiast bardziej upraszczać, to zaczęły z lekka komplikować. No bo tak, trza zakładać konta, przypisywać gry do konta, co samo w sobie nie jest złym rozwiązaniem, ale problem zaczął się wraz z ... no dobra, może "problem" to określenie "na wyrost", powiedzmy, że jest to ficzer
  Ficzer ten nakazuje nam mieć dzisiaj kilka growych kont, inaczej się nie da, bo ...

  Era klientów się zaczęła, więc ja, pececiarz, by korzystać w pełni z oferowanego mi bogactwa, chcąc nie chcąc muszę zaprzyjaźnić się z tymi najbardziej popularnymi. Na szczęście ktoś - GoG, albo GoD of Galaxy wpadł na pomysł, by połączyć to wszystko w jedno, no ale znów, to nie rozwiązuje samego problemu.
  Życie jednak zaskakuje, i samo przynosi nowe rozwiązania. Obecne E3 uświadomiły mi jedną rzecz. Na naszych oczach tworzy się nowe, idzie NOWE. Abonamentowa dystrybucja gier o możliwościach, o których do niedawna nawet się nie śniło.
  Streaming z każdego miejsca i dowolnego urządzenia, ze wszystkimi wodotryskami. Wystarczy się podłączyć.
  Wszyscy najważniejsi gracze już są, wszystkie oferty właściwie już poznane, do rozpoczęcia nowej-lepszej (?) ery, lepszego growego świata brakuje już tylko jednego - NAS. A właściwie to zawartości naszych portfeli.
  Witamy w nowym świecie !.

  Ja jednak mam mieszane odczucia z tym związane. Niby pomysł na płatną ofertę przecież już jest, mogę jako "pecetowiec" sobie wybrać przykładowo pakiet w "Originie". Mogę też skorzystać z nowej oferty od Microsoftu, a niedługo też i od Ubi. Ale m-o-g-ę sobie wybrać - a nie muszę. Tak wiem, być może za daleko wybiegam w przyszłość, ale wydaje mi się, że na końcu tego pomysłu na "streamowanie", jest po prostu zwykłe wprowadzenie abonamentu na gry. Gry jako płatnej usługi. I szczerze mówiąc, nie podoba mi się to ... Może jestem ginącym już gatunkiem, może nie potrafię korzystać w pełni z tych możliwości, nie potrafię docenić tego, jak korporacje o mnie się troszczą i chcą dla mnie jak najlepiej (ironia, oczywiście), i może jeszcze potrafię się odłączyć od całej tej oplatającej nas sieci, być off-line ...
  Nie wiem, może się i mylę, ale nie chcę nie mieć wyboru, nie chcę być zmuszony do sytuacji zero-jedynkowej. Albo wykupię abonament na usługę/usługi, albo cyfrowy świat pozostanie zamknięty.

  Takie tam przemyślenia, jak macie ochotę coś dopisać, to śmiało

  LINK
  • Re: Może i przesada ...

   Finster Vater 2019-06-17 03:30:50

   Finster Vater

   avek

   Rejestracja: 2016-04-18

   Ostatnia wizyta: 2023-05-31

   Skąd: Kazamaty Alkazaru

   Kiedyś jednak to było prostsze, chciałem mieć grę, brałem magnetofonową kasetę gorzową (Stilon Gorzów, #gimbynieznajom) szedłem do kumpla i przegrywałem lub nagrywałem sygnał puszczany z radia (a teraz niby że stream to wielkie mi halo) - miałem też parę oryginalnych kasetę w pudełkach - no trzeba było mieć coś na wymianę. I ta niepewność, czy po 3-4 minutach wgrywania coś się nie stanie z taśmą i "pójdzie" i się nie zawiesi na sam koniec...

   Potem przyszły dyskietki 5 calowe i 3 calowe (z kawałkami), na koniec płyty. CD potem BD. W każdym razie wszystko było proste. Jest nośnik fizyczny. Płacę, mam, instaluję. Jak mi się znudzi mogę odsprzedać. Nie muszę niczego aktywować. nie bawi mnie granie sieciowe itp. Trzymam sobie ładnie w szafce.

   Jeżeli ktoś będzie chciał mnie ZMUSIĆ żebym, dla pogrania w grę - musiał zakładać gdzieś konto, gdzieś się rejestrował i jeszcze w zamian nie dostał NIC fizycznego... to. ja podziękuje. Nikt mnie nie ZMUSI do wykupienia abonamentu na coś, czego nie chcę. No trudno. Ominą mnie jakieś fajne gdy tylko tak dostępne? Trudno, Może i moja strata. Ale Korpo które tak postępuje ominą moje pieniążki. Transakcja wiązana a rebous. Na szczęście jest tyle innych możliwości - wykupić abonament na serwis growy czy roczne pozwolenie na jazdę samochodem po wydmach na plaży? To na szczęście jest CIĄGLE mój wybór. NIE muszę grać. Nie lubią moich pieniędzy? Och, jest tylu innych, którzy nie mają takich oporów.

   Bo tylko człowiek prawdziwie wolny potrafi powiedzieć NIE.

   LINK
   • Re: Może i przesada ...

    bartoszcze 2019-06-17 09:18:03

    bartoszcze

    avek

    Rejestracja: 2015-12-19

    Ostatnia wizyta: 2023-05-31

    Skąd: Jeden z Wszechświatów

    Gry na BD?

    Natomiast co do samego fizyczne vs abonament - to może być ciekawa alternatywa, jeśli polega na "zamiast kupować grę za 200 PLN, wykupię abonament na miesiąc za 20 PLN, żeby sobie pograć, a nie płacić za coś, co potem rzucę w kąt". Dopóki to będzie alternatywa, oczywiście.

    LINK
  • Re: Może i przesada ...

   Asfo 2019-06-17 14:28:49

   Asfo

   avek

   Rejestracja: 2016-03-31

   Ostatnia wizyta: 2023-05-29

   Skąd:

   Telewizja nie sprawiła, że zniknęło kino, a Netflix nie wyeliminował całkowucue kupowania filmów na fizycznych nośnikach, przynajmniej jak do tej pory.

   Po tym, jak Adobe przejęło prawie cały rynek oprogramowania graficznego 2d i wymusiło abonament jako jedyny sposób dostępu, obecnie - po kilku latach - mamy rozkwit konkurencyjnych programów, (np. do malarstwa cyfrowego można sobie wybrać pośród kilkunastu propozycji, a z sondażu na fejsbukowej grupie malarskiej wyszło, że Adobe używa zaledwie 40% osób) a używanie Corela przestaje być wtopą towarzyską. A kiedy ostatnio Adobe kombinowało z podniesieniem abonamentu na najtańszy pakiet foto, musiało się z tego błyskawicznie rakiem wycofać, bo oprócz awantury w mediach społecznościowych nastąpiła też fala rezygnacji z usług, co było możliwe dzięki aktywności konkurencji, która w końcu oferuje sensowne alternatywy.

   O ile korporacje będą cisnąć na abonamenty, o tyle nie wierzę, żeby owe abonamenty stały się jedyną opcją dostępu do gier. Zresztą, o ile człowiek jest skłonny zapłacić jeden abonament za TV, a drugi np. za Origin, o tyle za dziesięć różnych rozrywkowych abonamentów już nie zapłaci, bo całkowita suma będzie za duża. Ale pojedynczy tytuł luzem nadal może kupić, na czym skorzystają mniejsze firmy i różne indyki.

   LINK
  • Re: Może i przesada ...

   Darth Ponda 2019-06-19 13:09:19

   Darth Ponda

   avek

   Rejestracja: 2014-02-15

   Ostatnia wizyta: 2023-05-31

   Skąd: Olsztyn

   Mi też się taka opcja nie podoba, ale jak napisał Finster: nie chcą moich pieniędzy to ich nie dostaną. Ale to raczej nie koniec kupowania gier, a może nawet nowy początek. Nawet na Stadii domyślną formą udostępnia gry ma być jej zakup, nie abonament. A od 2016 sprzedaż muzyki na nośnikach fizycznych jest większa od sprzedaży cyfrowej.

   LINK
   • Re: Może i przesada ...

    Finster Vater 2019-06-19 14:35:16

    Finster Vater

    avek

    Rejestracja: 2016-04-18

    Ostatnia wizyta: 2023-05-31

    Skąd: Kazamaty Alkazaru

    Podstawowym wyróżnikiem zakupu jest to, że mogę tro co zakupiłem posiadać (czyli jak jest syfrowe to mogę sobie np. nagrać na dysk i zainstalować z tego dysku gdzie JA chcę) i odsprzedać. Inaczej jest to wypożyczenie. I o ile będzie to wybór to OK, ktoś woli tak, ktoś woli inaczej. Rozumiem.

    Jeżeli będzie tylko jedna opcja, że MUSZĘ mieć abonament i konto, to ja podziękuję, jest tyle innych sposobów tracenia pieniędzy, równie przyjemnych.

    LINK
   • Re: Może i przesada ...

    AJ73 2019-06-19 15:57:47

    AJ73

    avek

    Rejestracja: 2017-10-12

    Ostatnia wizyta: 2023-05-31

    Skąd: Strike Base XR-484

    Jak mówił Gandalf The Grey - to w ludziach jest nadzieja. Los często robi psikusa, także i "mędrcom" z korpo, choć wszystko mają już wyliczone i w planach ustalone. A z planów wiadomo KTO się śmieje .
    Sprzedaż muzyki w formie fizycznej, czyli cedeków miała już dawno zniknąć z rynku - tak nam bez przerwy wmawiano. No i co ?, i pi-pro-kwo. Guzik z tego proszę państwa, i dobrze.
    Jednak ludziska wciąż chcą mieć co postawić na półeczce, wrzucić płytkę do odtwarzacza, powąchać i pooglądać książeczki. Forma cyfrowa ma swoje plusy, ma swoje zalety, ale ważne by te plusy nie przesłoniły nam minusów.

    Najbardziej optymalne rozwiązanie, to by był wybór. Dla każdego to, co mu odpowiada. Jeden chce mieć wszystko w cyfrowej chmurze - proszę bardzo, inny woli przecierać kurz z pudełeczek i pucować płytki - niech ma.
    I choć usilnie główni gracze starają się wepchnąć cyfrę gdzie tylko możliwe, usunąć pudełeczka z płytkami z normalnej sprzedaży, to mam nadzieję, że to im się nie uda. Tym bardziej, i jak już kolega Finster Vater nawiązał, to z fizyczną wersją wciąż jestem górą nad korpo, cyfrowe posiadanie jest obwarowane wieloma niekorzystnymi dla usera zapisami, o czym użytkownik często nawet nie wie

    LINK
   • Re: Może i przesada ...

    HAL 9000 2019-06-19 18:27:20

    HAL 9000

    avek

    Rejestracja: 2016-01-23

    Ostatnia wizyta: 2022-01-21

    Skąd:

    -od 2016 sprzedaż muzyki na nośnikach fizycznych jest większa od sprzedaży cyfrowej.

    A to kiedyś była większa?
    Pytam, bo nigdy nie kupiłem nawet jednego utworu w niefizycznej formie.
    Daj źródło informacji - chętnie poczytam, jak to wygląda.
    Generalnie to bardzo zła wiadomość, bo oznacza że przy stale spadającej sprzedaży nośników fizycznych, sprzedaż cyfrowa zaliczyła jeszcze większy krach. Czyżby ludzie przestali słuchać muzyki? Zapewne nie, jednak nie chcą już za nią płacić - przypuszczam że opłaty za muzę wliczone są w jakieś inne usługi telekomunikacyjne.
    Wzrost sprzedaży zanotowały natomiast płyty winylowe i BD 4K UHD, ale jak się zaczyna z poziomu ZERO, to ciężko nie mieć wzrostu

    PS
    Rok temu Best Buy przestał w ogóle sprzedawać płyty CD.
    https://www.rp.pl/Biznes/310099930-DVD-i-CD-umieraja-Ale-nie-u-nas.html

    LINK
    • Re: Może i przesada ...

     Finster Vater 2019-06-19 18:46:58

     Finster Vater

     avek

     Rejestracja: 2016-04-18

     Ostatnia wizyta: 2023-05-31

     Skąd: Kazamaty Alkazaru

     Z tym ostatnim to chyba nie jest tak do końca prawda... Nie wiem jak ostatnio (dawno nie byłem), ale z pół roku temu płyty CD były. I dalej są w Walmarcie i Targecie.

     Ja nigdy nie kupiłem niczego w niefizycznej formie, wiec też mi trudno w takie dane uwierzyć. No i skompensowany MP# to jednak nie ta sama jakość co dźwięk z płyty. Może na słuchawkach w samolocie daje radę, ale jednak w domu na porządnym sprzęcie to nie to.

     Swoją drogą, dlaczego nie mogą tego rozwiązać jak w płytach BD/4K? Z płytą 4K dostajemy płytę BD i kody do ściągnięcia sobie streści z czegoś tam na "mobilki", jak ktoś lubi i mu się chce oglądać na telefonie czy tablecie. To może i z płytami CD należało by zacząć dawać takie kody na muzykę?

     I - idąc za ciosem - z grami zrobić tak samo? Kupujesz pudełkową wersję ale dostajesz ekstra kod do ściągnięcia dodatkowej kopi jak potrzebujesz.

     LINK
     • Re: Może i przesada ...

      AJ73 2019-06-19 20:58:21

      AJ73

      avek

      Rejestracja: 2017-10-12

      Ostatnia wizyta: 2023-05-31

      Skąd: Strike Base XR-484

      Z bonusową zawartością do ściągnięcia w przypadku płyt cd - muzyki, miałem do czynienia może ze trzy razy. Nie pamiętam już co to za muza była, ale zdaje się, że był to kod do obejrzenia wersji live.

      Jeśli chodzi o gry, to w dawnych czasach dawali jakieś kody, zdaje się były to wczesne wersje pudełkowej serii "extraklasyka". Nawet bonusowa kaska była na zakup kolejnego tytułu, tylko trzeba było się odpowiednio zarejestrować, by z tego korzystać.
      Zresztą, przecież teraz też tak masz, wszystkie te wersje GOTY, dają bonusy w postaci ściągnięcia dodatkowej zawartości. Niestety, kiedyś to wszystko było na dodatkowych płytkach, teraz musisz sobie ściągać.

      A co do samej kopii, to cały czas masz taką możliwość. Chyba wszystkie główne platformy (Origin, Steam, Uplay) oferują taką opcję w ustawieniach konta. Możesz zrobić kopie głównych plików gier, samych gier, całych bibliotek w przypadku przenoszenia się na nowy dysk/komputer, albo też sobie po prostu wypalić na płytkach. Przy czym tu już trzeba sprawdzać w regulaminach jak stoi, bo nie jestem pewien czy u wszystkich jest tak samo.

      LINK
     • Re: Może i przesada ...

      HAL 9000 2019-06-19 22:04:12

      HAL 9000

      avek

      Rejestracja: 2016-01-23

      Ostatnia wizyta: 2022-01-21

      Skąd:

      Otworzyłem sobie teraz z ciekawości stronę Best Buy i są tam jakieś niedobitki CD. Dominuje VINYL, DVD i BD a płyta CD jest jako dodatek do nich w wydaniach wypasionych.
      Zresztą zamiast grzebać w filtrach wystarczy wpisać: Led Zeppelin, The Beatles, Madonna, Metallica itp.
      Kupimy Vinyl, DVD, BD a CD... ZERO.

      Natomiast Target miał sprzedawać CD pod warunkiem że zapłaci tylko za ten towar który się sprzeda o ile dobrze zapamiętałem artykuł który wklejałem.

      PS
      Nie ma to jak muza na żywo - własnie wróciłem z koncertu Vivaldiego (3 Sinfonie i 3 koncerty skrzypcowe + na deser "Air" Bacha ) w pięknych okolicznościach architektonicznych i z zarąbistym miejscem (jakieś 150 cm od głównej solistki - byłem w zasięgu jej smyczka )

      LINK
 • Jaja, tak twierdzi EA

  AJ73 2019-06-20 15:06:31

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Strike Base XR-484

  W UK zebrała się komisja rządowa do sprawdzenia, czy "lootboksy" z losową zawartością w grach nie mają aby związku z hazardem, i czy nie są zbyt dużym zagrożeniem dla osób grających. Podobne komisje powstały także i w innych krajach, niektóre z nich (Belgia czy Holandia) zakazały takich praktyk, w innych zaś prace wciąż trwają - albo i nie

  Wracając zaś do Brytyjczyków, na spotkaniu komisji z przedstawicielami między innymi EA, Kerry Hopkins z ich działu prawnego stwierdziła, że :

  cyt. : "Po pierwsze, nie nazywamy ich lootboksami, odnosimy się do nich jako do „mechaniki niespodzianek”… Jeśli pójdziecie do sklepu, w którym sprzedaje się zabawki, i poszukamy zabawek-niespodzianek, odkryjecie, że ludzie lubią takie rzeczy. Lubią niespodzianki. To coś, co było częścią zabawek od lat, czy to w przypadku jajek niespodzianek, czy Hatchimals, czy LOL Surprise. Sądzimy, że to, w jaki sposób wprowadziliśmy tego rodzaju mechaniki – przede wszystkim w FIFA Ultimate Team – jest całkiem etyczne i całkiem przyjemne, a ludzie dobrze się przy tym bawią".

  Tadam !, przyznam, że osłupiałem, bo o ile się nie mylę - a racze nie , to nie widziałem by dzieciaki (bądź dorośli) masowo protestowali przed siedzibą Kinder, czy też ostatnio modnych jajek LOL ...

  https://twitter.com/Nibellion/status/1141386232347410432?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1141386232347410432&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.gry-online.pl%2Fnewsroom%2Fea-broni-lootboksow-to-mechanika-niespodzianek%2Fze1c532

  LINK
  • Re: Jaja, tak twierdzi EA

   Finster Vater 2019-06-20 15:11:10

   Finster Vater

   avek

   Rejestracja: 2016-04-18

   Ostatnia wizyta: 2023-05-31

   Skąd: Kazamaty Alkazaru

   "Znajdźka" z kinder jajka nie da Ci przewagi w normalnym życiu, nie ułatwi awansu czy nie załatwi lepszej pracy. Dlatego jest to zabawa.

   Choć zawsze powtarzam, że jak się komuś nie podoba to niech po prostu nie gra (jak np. ja), będzie miał spokój, nie będzie się denerwował i niszczył zdrowia sobie i bliźnim

   LINK
   • Re: Jaja, tak twierdzi EA

    AJ73 2019-06-20 15:24:27

    AJ73

    avek

    Rejestracja: 2017-10-12

    Ostatnia wizyta: 2023-05-31

    Skąd: Strike Base XR-484

    Finster Vater napisał:
    "Znajdźka" z kinder jajka nie da Ci przewagi w normalnym życiu, nie ułatwi awansu czy nie załatwi lepszej pracy. Dlatego jest to zabawa.
    -----------------------
    A skąd wiesz ?, u was podobno są zabronione w sprzedaży ... znaczy, nie, że "hazard", tylko, że w środku są "elementy zagrażające zdrowiu i życiu"

    LINK
   • Re: Jaja, tak twierdzi EA

    AJ73 2019-06-20 15:52:55

    AJ73

    avek

    Rejestracja: 2017-10-12

    Ostatnia wizyta: 2023-05-31

    Skąd: Strike Base XR-484

    Finster Vater napisał:

    Choć zawsze powtarzam, że jak się komuś nie podoba to niech po prostu nie gra (jak np. ja), będzie miał spokój, nie będzie się denerwował i niszczył zdrowia sobie i bliźnim
    -----------------------

    Nie o to tu chodzi. Do tej pory, znaczy do czasu gdy Respawn dostał starwarsy w swoje growe ręce było tak, że EA w każdej swojej grze - mówimy o SW, (choć nie tylko) umieszczało całe te rozwiązania związane z monetyzacją.
    Ten schemat, czyli gry śliczne graficznie, dynamiczne w rozgrywce, choć fabularnie dość płytkie miał być opakowany wszelkimi sieciowymi rozwiązaniami, które miały przynosić cały czas kasę wydawcy. W gruncie rzeczy, sama gra miała być tylko dodatkiem do całego systemu.
    Ten mechanizm, o ile by się przyjął masowo, zapewne podchwyciliby i inni wydawcy i developerzy. Bo tak naprawdę, chodzi tu o zmianę całego rynku gier. Gra ma być usługą, za którą cały czas trzeba by płacić.

    Dlatego też natrafiło to na taki opór, dlatego też EA wycofało się z tego rozwiązania po wtopach wizerunkowych z Battlefrontem. Choć zapewne nie na długo, jak już kiedyś pisałem, "Jedi Fallen Order" jest jakby ostatnią szansą na ta, by gry singlowe wciąż były w pełni singlowymi. To także sprawdzian dla nas, graczy, od wyniku sprzedaży będzie bowiem zależał przyszły kierunek growych SW.
    Mnie wciąż zadziwia, także i tutaj, na Bastionie, przewijające się opinie, że ta cała monetyzacja nie jest czymś złym, że przecież nie musisz za to płacić, nie musisz używać, można bez tego się obejść.
    Cały problem w tym, że gdyby coś takiego zostało masowo zaakceptowane, to nie byłoby już od tego odwrotu, a tym bardziej wyboru.

    Argumentacja, że jak komuś się nie podoba, to niech nie gra, będzie miał spokój, jest tylko po części zasadna. W ten sposób można bowiem dojść do absurdu - benzyna drożeje ?, zrezygnuję z samochodu, zostanę fanem komunikacji miejskiej. Owszem, gry to nie życie realne, ale gdybyśmy podobne "ficzery" otrzymali od producentów samochodów, to wiadomo co by się działo - życie rodzinne i bliskich w psychicznej rozsypce

    LINK
    • Re: Jaja, tak twierdzi EA

     Finster Vater 2019-06-20 16:03:13

     Finster Vater

     avek

     Rejestracja: 2016-04-18

     Ostatnia wizyta: 2023-05-31

     Skąd: Kazamaty Alkazaru

     -to nie byłoby już od tego odwrotu, a tym bardziej wyboru.

     Ależ własnie jest wybór - nie grać! Życie od tego nie zależy. Jak ludzie przestaną masowo grać w "monetyzowane" gry to producenci zobaczą, że coś jest nei halo. Bojkot to potężna broń, tylko trzeba ją stosować konsekwentnie. Naprawdę jest tyle innych możliwości wydawania pieniędzy.

     Z benzyną jest inaczej - to jest głównie wybór polityczny. Lubisz swoje silniczki 2,4 czy 4,0 wolnossące co wytrzymają 200 tys mil i tanią benzynę - glosuj na tych co nie będą forsować głupich "eko" rozwiązań downsizingu i "eko-podatków". A jak głosujesz, to pretensje miej do pana/pani w lusterku.

     LINK
     • Re: Jaja, tak twierdzi EA

      AJ73 2019-06-20 17:06:37

      AJ73

      avek

      Rejestracja: 2017-10-12

      Ostatnia wizyta: 2023-05-31

      Skąd: Strike Base XR-484

      Ale, no panie !, czemu to jam mam pozbawiać się takiej przyjemności jak granie ?, ja chcem !. Nie chcę tylko takiej zmiany, która pociągnie za sobą w dół jakość na rzecz bylejakości i drenażu portfela.
      Oczywiście, masz w zupełności rację pisząc, żeby bojkotować konsekwentnie, co się przełoży na wpływy korpo, a co za tym idzie na zmianę ich podejścia. I ja tak robię !, nie kupiłem i nie kupuję od EA niczego. Wyjątek zrobię przy "JFO", z wiadomych powodów - czysty singiel bez usieciowionej monetyzacji.

      Tylko weź i przetłumacz to innym. To, że zrobiono ludziom, w szczególności młodziakom sieczkę w głowie, którzy wręcz bronią i finansują budżety elektronikom, to, że mamy zalew w większości płatnego na każdym kroku mobilnego dziadostwa. Jak być samotnym rycerzem i zatrzymać tą falę totalnej komercjalizacji ? ...

      Ehh, cała nadzieja jest w nich, najlepsi z najlepszych, sami naprzeciw ZŁU https://youtu.be/d2MVuKRdcLo?t=6

      LINK
    • Re: Jaja, tak twierdzi EA

     Darth Ponda 2019-06-24 20:07:10

     Darth Ponda

     avek

     Rejestracja: 2014-02-15

     Ostatnia wizyta: 2023-05-31

     Skąd: Olsztyn

     AJ73 napisał:
     benzyna drożeje ?, zrezygnuję z samochodu, zostanę fanem komunikacji miejskiej
     -----------------------
     Władze Olsztyna tak wymyśliły z korkami.
     nie pomogło, przynajmniej w widocznym stopniu.
     Btw. szefowie EA odkupują winy i oddają swoje premie pracownikom. Tylko zagrywka z Nintendo mogła im uratować twarz.

     LINK
  • Re: Jaja, tak twierdzi EA

   Asfo 2019-06-20 15:44:34

   Asfo

   avek

   Rejestracja: 2016-03-31

   Ostatnia wizyta: 2023-05-29

   Skąd:

   Znajdźki w jajkach czy LOLZ-ach są z reguły porównywalnej jakości. Może być rzadszy model, ale zabawka czy lalka zawsze w środku jest i można się pobawić, albo powymieniać. Jeśli do czegoś porównujemy, to do zbierania zwierzątek, wierzchowców i ozdobnych skrzydełek.

   W "Hearthstone" w każdej paczce jest chociaż jedna rzadka karta, jak wydasz kasę i kupisz zestaw to zawsze coś sensownego z tego zestawisz, nadmiar zmielisz i zrobisz sobie potrzebną kartę. Więc co prawda istnieje losowość ale nie ma musu wydawania kasy w nieskończoność. Można też wcale nie kupować, bo proces zdobywania złota na karty pozwala na uzbieranie talii bez sięgania do kieszeni - w rozsądnym czasie.

   Więc jednak nie.

   LINK
 • Różnie może być :) ...

  AJ73 2019-06-24 22:48:06

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Strike Base XR-484

  Ha!, jest jednak nadzieja, gdy czyta się takie wywiady. David Haddad, czyli EVP&GM Warner Bros. uważa, że tradycyjny model sprzedaży gier wciąż będzie obecny na rynku, pomimo tego, jak duży wpływ na jego zmianę będą miały zapowiadane i powoli już wprowadzane usługi streamingowo-abonamentowe. Jak słusznie zauważył prezes, wciąż duża część graczy chce kupować gry na "własność" i za pełną cenę. Są to osoby (JA!), uważnie dobierające tytuły, które chcą kupić i w które chcą grać. Sam streaming zaś, to nowy kierunek, który nie wiadomo jeszcze gdzie nas zaprowadzi i czy przyjmie się w takim stopniu, na jaki liczą dostawcy tych usług. To początek drogi, ale nie jedyne przyszłościowe rozwiązanie.

  Innymi słowy, to w nas, graczach, konsumentach tych treści, jest cała nadzieja. I o ile korporacje myślą głównie o zysku - co zrozumiałe, i będą wszelkimi środkami nakłaniać nas do zmiany przyzwyczajeń, przejścia na w pełni cyfrowo-abonamentową dystrybucję. To nie stanie to się tak nagle, wciąż jest duża szansa na to, że rynek growy w przyszłości wciąż będzie oferował nam swoje usługi w różnej formie. Dla jednego będą to wersje pudełkowe, dla innych cyfrowa zawartość, a dla tych co chcą w pełni przejść na usługi streamingowe - właśnie abonament.

  I to byłoby najlepsze rozwiązanie z możliwych, i w pełni je popieram

  Ciekawy, dość spory, wielowątkowy wywiad jest tu :

  https://venturebeat.com/2019/06/19/warner-bros-interactive-entertainment-drives-hard-with-both-triple-a-and-mobile-games/

  LINK
 • Twin Peaks VR

  AJ73 2019-12-09 18:28:07

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Strike Base XR-484

  Dzieje się ostatnio, na alternatywnym poletku wirtualnej rozrywki. Nieśmiało, lecz z przytupem, dostajemy kolejne tytuły VR, a ostatnio te, z tych bardziej znanych, czy głośnych. A nawet kultowych

  "Vader Immortal" - obecne już na rynku, zapowiadane przez Respawn "Medal Of Honor - Beyond and Above", niedawne "Half Life - Alyx", a teraz, choć z filmowego to poletka - "Twin Peaks VR", które już wcześniej przewijało się w zapowiedziach po sieci. Studio odpowiedzialne za tytuł, czyli Collider Games, właśnie wypuściło oficjalny trailer, a sama gra, już za chwileczkę, już za momencik, będzie miała swoją premierę. "Twin Peaks VR" ma ukazać się jeszcze w tym roku.

  Niezaprzeczalnym plusem, szczególnie dla fanów serialu/i, jest to, że gra będzie dawała możliwość "odwiedzenia" miejscówek znanych z trzech sezonów, a nie tylko pierwszego. Nad samą grą, czuwa też Mistrz, czyli David Lynch. I ... na tym pozytywy zdaje się kończą, bowiem produkcja ta sprawia wrażenie - sądząc po zwiastunie, iście budżetowej, delikatnie mówiąc. Nie ma więc sensu nastawiać się na "medalowe" wizuale jak tu :

  - https://www.youtube.com/watch?v=enZO-1QsQFE

  bowiem jest to i inny klimat, i kierowane jest do innego widza (?), ale też i elektronicy sypnęli większym groszem w "medalową" produkcję. Niemniej, jak ktoś wyczekuje, to ... placek z wiśniami w "double R", i cholernie dobra kawa, będzie już niedługo w zasięgu ręki . Tajemnice też.

  - https://www.youtube.com/watch?v=0S2mRM49hz0&feature=emb_logo

  LINK
 • Matrix tuż tuż ?

  AJ73 2020-03-19 13:43:23

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Strike Base XR-484

  Tak twierdzi Gabe Nevell ... znaczy, nie mówi, że "tuż tuż". Mówi, że jest bliżej, niż nam się wydaje. A wszystko to w kontekście zbliżającej się premiery VR "Half-Life`a - Alyx".
  Nevell bardzo wierzy, że "Alyx" będzie kolejnym etaper VR, który otworzy zupełnie nowe możliwości w projektowaniu przyszłych gier, i w ogóle - całej branży.
  Zdaniem Nevell`a, możliwości współczesnych urządzeń VR wyprzedazją wszystko to, o czym wcześniej fantazjowali ich projektanci. Technologia ta wkrótce będzie na takim już poziomie, że okaże się jedynym możliwym kierunkiem rozwoju elektronicznej rozrywki, za którą pójdą wszyscy ...

  Hmm, co prawda, zakładając ten temat przyznaję rację Nevell`owi. Tak, jest to przyszłość gier. Ale jeszcze za wcześnie na taką rewolucję, i wątpię, by nastąpiło to w ciągu najbliższej dekady. Także tego, "Alyx" niewątpliwie zapowiada się smakowicie, ale tak wyczekiwanej matriksowej zmiany, szefowi Valve nie przyniesie

  zwiastun : https://www.youtube.com/watch?v=O2W0N3uKXmo&feature=emb_logo

  poczytać : https://www.vg247.com/2020/03/18/gabe-newell-valve-half-life-matrix/

  LINK
 • Się kręci

  AJ73 2020-05-22 17:32:44

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Strike Base XR-484


  - https://twitter.com/ZhugeEX/status/1263217127210835971

  Oj, sami kręcimy sobie ten bicz ...

  Znaczy, ja nie . Z drugiej strony, ludzie podobno głosują portfelami

  LINK
  • Re: Się kręci

   Mossar 2020-05-22 19:50:00

   Mossar

   avek

   Rejestracja: 2015-06-12

   Ostatnia wizyta: 2023-05-31

   Skąd:

   Eh. Pewnie przychody z NBA 2k też co roku coraz większe.

   LINK
 • Stream

  AJ73 2020-09-25 17:55:31

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Strike Base XR-484

  Coraz bardziej zaczyna być widoczny nowy kierunek w rozwoju naszego ulubionego sposobu marnowania czasu.
  Marketing Xclouda wyłazi już nawet z lodówki, podobnie jaki Stadia - tak mówią, podobno, a do akcji wkracza kolejny chętny do podziału tego tortu. To ... Luna. Znaczy, Amazon.

  Amazon Luna, kusić będzie ponad setką gier w ofercie na dzień dobry. Zagramy na pecetach, Macach, iPhone`ach, iPadach, czy Androidzie. Wykupując cyrograf abonament w cenie 5.99 for month (na początek ), będziemy mogli grać na dwóch urządzeniach jednocześnie, z jednego konta. Ponadto, Amazon nawiązał strategiczne partnerstwo w Ubisoft, co oznacza, że wszystkie ich hiciory będą obecne w abonamencie, a nowe gry dostępne od razu w dniu premiery.
  As w rękawie i (boży) bicz na konkurencję ? - to TWITCH.
  Luna będzie w pełni zintegrowana z Twitch`em, co oznacza, że oglądając stream z danej gry, będzie można do niej "Wskoczyć" w każdym momencie, z każdego urządzenia, które będzie wspierała Luna.

  GeForce NOW, Stadia, Xcloud, Luna ... początek rewolucji i zmierzch takiej dystrybucji gier, jaką znamy ?. Gry w abonamencie jako usługa ? ...

  #spisekjaknic

  LINK
  • Re: Stream

   RodzyN jr. 2020-09-26 09:50:34

   RodzyN jr.

   avek

   Rejestracja: 2007-05-21

   Ostatnia wizyta: 2023-05-30

   Skąd: Grodzisk Maz.

   Jestem za. Po co kupować nowe konsole, upgrejdować kompa, skoro do dobrej zabawy wystarczy szybki Internet.

   LINK
   • Re: Stream

    AJ73 2020-09-26 18:40:09

    AJ73

    avek

    Rejestracja: 2017-10-12

    Ostatnia wizyta: 2023-05-31

    Skąd: Strike Base XR-484

    Noo, w zasadzie się zgadzam. Wkraczamy w najlepszy okres jeśli chodzi o możliwości. Właściwie, dekadę temu można było tylko o tym pomarzyć.
    Z drugiej strony, jako że zawsze szukam dziury w całym, to mam obawy, że ten okres szczęśliwości jest tylko pozorny, i że plany głównych rozgrywających i dzielących ten torcik, są w istocie rzeczy niekorzystne - dla nas.

    Już wyjaśniam . Zakładam, że głównym celem tej "rewolucji", jeszcze nie teraz, i jeszcze nie za kilka lat (choć kto wie, jak szybko sprawy się potoczą ?) jest ... a b o n a m e n c i k. Na wszystkie gry. Bez znaczenia, czy grasz czy nie, będziesz musiał płacić miesięczny abonament za usługę.
    Po prostu, innej możliwości nie będzie, gdyż gry nie będą już wydawane tak jak obecnie, tylko od razu na premierę będą dostępne we wszelakich płatnych game-passach ...
    Tu nie będę rozwijał wątku dalej, jakie to konsekwencje będzie miało na choćby scenę modderską, która ... przestanie istnieć, gdyż żadnych modów do gier już nie będzie.

    Ja jednak chcę mieć wybór . Chcę decydować, czy kupić tytuł jako nośnik fizyczny, czy jako wersję cyfrową, czy może wybrać płatny stream jako usługę wraz z biblioteką iluśtam tytułów.
    Tam gdzie jest wybór, jest moja wolność, tam gdzie wyboru brak, jest ... cyfrowe niewolnictwo ?

    LINK
    • Re: Stream

     Finster Vater 2020-09-26 19:38:00

     Finster Vater

     avek

     Rejestracja: 2016-04-18

     Ostatnia wizyta: 2023-05-31

     Skąd: Kazamaty Alkazaru

     No właśnie. A ja lubię grę z pudełka, bo lubię POSIADAĆ owo pudełko, np. żeby jak firma zrobi pa pa, (lub okaże się że gra jest w jakimś aspekcie fobiczna ew. stowska) to nie zostanę na lorzie.

     Ale, grać w sumie nie muszę, zostanie mi więcej pieniędzy na inne hobbby

     LINK
     • Re: Stream

      AJ73 2020-09-26 20:20:08

      AJ73

      avek

      Rejestracja: 2017-10-12

      Ostatnia wizyta: 2023-05-31

      Skąd: Strike Base XR-484

      Otóż to.
      Ja bardzo doceniam, że całą muzykę można mieć, wykupując jakąś tam usługę. Podobnie jak filmy, czy książki. Ale kurczę, jak chcę mieć pudełko by cieszyło oko, to idę i kupuję. Bo mogę.

      W przypadku gier z abonamentu ja nie wiem, czy dany tytuł będę miał "na zawsze", bo może właściciel usługi, za jakiś czas wpadnie na pomysł, by zaktualizować mi bibliotekę, i uprze się by powywalać "moje" gry ? ... oczywiście uprzedni zwracając mi za nie kaskę, której ja nie chcę - bo chcę MOJE gry
      ... Że nie może mi tego zrobić ?, spokojnie, przyjdzie czas, że będzie mógł - aktualizując leguramin

      LINK
  • Re: Stream

   Darth Ponda 2020-09-26 18:30:13

   Darth Ponda

   avek

   Rejestracja: 2014-02-15

   Ostatnia wizyta: 2023-05-31

   Skąd: Olsztyn

   Jakim cudem zagramy na iPhonach skoro Apple banuje aplikacje do streamingu gier?
   Oh wait, ostatnio zmienili regulamin. Teraz można streamować gry, pod warunkiem że każda jedna gra ma własną aplikację. xD

   LINK
 • Oculus i fejsik

  AJ73 2020-10-26 20:01:53

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Strike Base XR-484

  Hihihi, integracja gogli Oculusa z Facebookiem przynosi takie o to nieoczekiwane skutki :

  - deaktywacja konta na fejsiku, powoduje utratę dostępu do wszystkich gier, jakie zakupiliśmy w sklepie Oculusa

  Jest jednak mała furteczka. Otóż, jeśli aktywujemy ponownie konto, przywrócimy dostęp do tego co mieliśmy.
  Takiego komfortu nie będą mieli ci, którzy nieopatrznie zlikwidują swoje fejsikowe konto. Nawet ponowne założenie konta, nie przywróci już naszych gier z Oculusa. Inaczej mówiąc, musimy kupić je ponownie.

  Nie to, żebym akurat miał sobie sprawić takie wirtualne gogle, choć nie powiem, w nowego "MoHa" bym sobie i w nich z chęcią zagrał, ale przykład ten dobitnie pokazuje, jak złudne jest przeświadczenie, że wersje cyfrowe naszych zakupionych gier, są nasze, na zawsze.

  Co płyta fizyczna, to płyta. Dlatego też wszystkie wartościowe dla mnie tytuły, mam w zakurzonych pudełeczkach. This is the way

  - https://www.gamespot.com/articles/dont-delete-facebook-or-youll-lose-all-oculus-games-for-good/1100-6483716/

  LINK
 • Chmura to przyszłość

  AJ73 2020-11-24 18:29:43

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Strike Base XR-484

  Rewolucja gamingowa dzieje się na naszych oczach. Główni gracze na tym rynku, próbują zrobić o jeden krok więcej przed konkurencją, ale wyraźnie widać, że to MS zrobił o krok więcej.

  Xbox Game Pass jako appka na telewizory, i cloud-gaming dla mas ?

  - https://www.theverge.com/2020/11/24/21612714/microsoft-xbox-app-tv-xcloud-streaming-app

  One app, to rule them all

  LINK
 • STADIA już jest

  AJ73 2020-12-08 20:04:36

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Strike Base XR-484

  W naszej pięknej krainie. Bez wielkiego bum!, jak było to rok temu, podczas pompowania balonika i zapowiedzi oficjalnej.
  Na spokojnie, można jako nowy user, sprawdzić usługę za free - przez miesiąc. Wystarczy rejestracja i podpięcie karty kredytowej ... spokojnie, spokojnie - anulować bezpłatnego suba można w każdym momencie

  - https://stadia.google.com

  A ileż było płaczu, że u nas to dopiero za wieki będzie, i jakie wymagania gugl rościł (gry trza było kupować oddzielnie) ... a tu proszę, konkurencja zawitała do nas wcześniej (xCloud), i bez żadnych fochów i wymogów.

  Można ?, można.

  LINK
 • Nie o take

  AJ73 2020-12-29 14:59:16

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Strike Base XR-484

  "Medale" walczyłem .
  Heh, po zasłużonym sukcesie vr "Half-Life: Alyx" wydawało się, że Respawn z zapowiedzią "Medal Of Honor - Above and Beyond" podniesie poprzeczkę VR jeszcze wyżej.
  A tymczasem, balonik oczekiwania vs reality, niestety pękł. Niestety, ale Respawn zaliczył wtopę. Pierwsze recki i oceny po sieci, mówią za siebie.

  Ale ... zacznijmy może od tego : "Intel i7 9700K equivalent or greater
  Pamięć: 16 GB RAM
  Karta graficzna: NVIDIA RTX 2080 equivalent or greater
  Miejsce na dysku: 180 GB dostępnej przestrzeni" (a miało być nawet 360 ! )

  ...
  ..... W T F !???, serio ?. Na co idą te zasoby, na odpicowaną grafę z roku 2005 ?.

  Minusy ?, no to fatalna optymalizacja, animacje, fabuła miałka, słabiutka immersja (gdzież tam jej, do oryginału sprzed 20 lat), graficznie cofamy się o dekadę, glitcze w ilościach hurtowych, spartolone skrypty, fizyka w grze, SI enpeców, muzyka nijaka, plus kosmiczne wręcz wymagania ... i wszystko to za 270 zeta . Realy ? ...

  Cóż, oryginalny "Medal Of Honor" wciąż numerem jeden serii (tu patrzy dumnie w kierunku kompletnej edycji gry ).
  Dla Finstera zaś wiadomość, by zaoszczędzone piniondze przeznaczył na insze wydatki. To nie jest ten "Medal" o jaki walczylim .
  Tu przy okazji, polecam drugą odsłonę "Hidden and Dangerous 2", który to klimatem gęstym niczym budyń (z sokiem malinowym, truskawkami, posypany startą gorzką czekoladą ) i grywalnością w ogromnej większości nieosiągalną dla współczesnych gier, załatwia wojenną (i nie tylko!) konkurencję na hita.
  Z realiów historycznie zaś nie tak dawnych, to serię "Operation Flashpoint". Też zacnie

  LINK
  • brzmi jak

   bartoszcze 2020-12-29 16:15:53

   bartoszcze

   avek

   Rejestracja: 2015-12-19

   Ostatnia wizyta: 2023-05-31

   Skąd: Jeden z Wszechświatów

   - fatalna optymalizacja, animacje, fabuła miałka, słabiutka immersja (gdzież tam jej, do oryginału sprzed 20 lat), graficznie cofamy się o dekadę, glitcze w ilościach hurtowych, spartolone skrypty, fizyka w grze, SI enpeców, muzyka nijaka, plus kosmiczne wręcz wymagania ... i wszystko to za 270 zeta

   Cybercośtam

   LINK
 • Jak Tagowac post na Forum?

  Bartek Speedcuber 2020-12-29 21:05:13

  Bartek Speedcuber

  avek

  Rejestracja: 2020-12-06

  Ostatnia wizyta: 2021-06-20

  Skąd: Radzionkow

  LINK
 • i po Stadii ?

  AJ73 2021-02-05 16:34:35

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Strike Base XR-484

  a miało być tak pięknie, ojej.

  Zamknęli dwa studia i zwolnili 150 osób.

  Znaczy restrukturyzacja

  Wszystkowiedzący Schreier mówi, że to podobny przypadek do Amazona. Z różnicą, ża Amazon dwa razy już wtopił ogromne sumy w gry - bez sukcesu, natomiast dwa właśnie zamknięte sudia Gugla nie miały żadnej gry.
  Nowa strategia mówi o skierowaniu kasy na technologię, a zewnętrzne studia mają im robić gry na wyłączność. Znaczy, Stadia Games and Entertainment zostało rozwiązane, a Jade Raymond szuka nowej roboty.

  Doskonały przykład, że sama gigantyczna kasa i możliwości to nie wszystko, by przyciągnąć graczy do siebie.

  - https://blog.google/products/stadia/focusing-on-stadias-future-as-a-platform-and-winding-down-sge/

  LINK
 • Unreal 5, czyli witaj realiźmie

  AJ73 2021-02-11 19:30:31

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Strike Base XR-484

  ... again

  W zeszłym roku, Epic pokazał możliwości, jakie niesie ze sobą nowa odsłona Unreal Engine (5). Zdaje się, było to na letnim "Summer Game", o ile dobrze pamiętam.
  Teraz, czas na "beep 2".

  - https://youtu.be/S3F1vZYpH8c

  W tym roku twórcy gier dostaną w ręce MetaHuman Creator, czyli jedno z pierwszych narzędzi do projektowania, wchodzących w skład całego pakietu. Działa to na zasadzie streamingu. Projektant tworzy postać od podstaw, po czym "eksportuje" ją do tworzonej gry. Skróci i ułatwi to oczywiście cały proces, gdyż czas na stworzenie takiego gotowca, zejdzie do poniżej godziny. A przynajmniej tak piszą.

  Możemy więc, stworzyć samych siebie. Niczym (s)twórca i tworzywo. Nie wiem, czy się z tego powodu cieszyć

  początek spoilera hehe, cieszyć to się cieszą zapewne twórcy "różnych dziwnych stron +18 (ja tam nie wiem, nie zaglądam, tak słyszałem ze słyszenia), widząc, jakie ekhm, cuda będzie można ekhm tworzyć. koniec spoilera

  LINK
 • SONY uderza w mobilki

  AJ73 2021-04-12 20:35:59

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Strike Base XR-484

  W sensie nie, że destroy it all, ale że chcą przenieść swoje najbardziej znane gry, właśnie na smartfony i tablety ... Auć
  Z drugiej strony, w sumie, logiczne. Ale może niech najsamwpierw zrealizują te niezrealizowane jeszcze zapowiedzi, o wersjach na (one and the ONLY!) PC, swoich eksklusiwów. Byłoby miło

  ... zawsze mnie to zastanawiało w sumie. Niepojętym jest dla mnie, co takiego jest w tych mobilkach, by wato było dla nich męczyć oczy ?. Tablet jeszcze ujdzie - mogę pojąć. Ale ekranik smartfona, wtf ?

  - https://www.vg247.com/2021/04/11/playstation-mobile-ip-mobile-ps4-ps5/

  LINK
 • Amazing, ten Amazon jest

  AJ73 2021-04-18 14:07:23

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Strike Base XR-484

  ich sieciowy LOTR został właśnie anulowany

  https://gamerant.com/lord-of-the-rings-mmo-canceled-amazon/

  Właściwie, w inny temat powinienem dać tego posta, ale jakoś tak mi to pachnie Stadią gdzieś tam powyżej, więc po sąsiedzku niemal. A co tam

  ... Kiedy to było, jak Amazon zapowiedział ten projekt ? ... dwa lata zdaje się ?, cóż.
  A kiedy to było, kiedy Amazon pozazdrościł konkurencji, i też chciał w gry ? ... Cóż, doskonały przykład, że kasa to nie wszystko, że w przypadku gier tak to nie działa.

  Oficjalnie, z powodu braku porozumienia z developerami. I wszystko byłoby zrozumiałe, ale to chyba kolejny z ich projektów, który wyzionął przedwcześnie ducha ? ... Inaczej, bo chyba pamięć robi mi psikusa, ale czy jest jakaś gra od Amazona, która okazała się sukcesem na miarę szumnych zapowiedzi ?

  Swoją drogą, (parafrazując ruskich, że prędzej skończy wam się amunicja, niż zabraknie nam ludzi) ciekawe kiedy im się ta kasa skończy, i czy przypadek Stadii niczego ich nie nauczył ?

  LINK
 • Reklamy w grach

  AJ73 2021-07-03 23:20:27

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Strike Base XR-484

  Od razu zacznę od aktualizacji - EA zaprzeczyło, by w ich grach na k o n s o l e umieszczać reklamy, i nie podpisało też żadnej (diabelskiej) umowy. O pecetach nie wspomniano

  ...

  News o tym, jakoby EA podpisało umowę z platformą grową o jakże przyjemnej nazwie - PlayerWON ( https://www.simulmedia.com zakładka games ), rozpalił dzisiaj fora growe. Czym jest "PlayerWON" ? ... Jest to testowany od roku projekt firmy Simulmedia, który pozwala na strumieniowanie reklam w grach w zamian, za gifty (wirtualna kaska, przedmioty, kustomizacja, etc.), które gracz otrzymałby oglądając - reklamy.
  Simulmedia twierdzi przy tym - i może mieć rację, że po pierwsze, strumieniowanie reklam jest korzystniejsze od klasycznej reklamy, bo pozwala reklamodawcy dotrzeć do o wiele szerszego grona odbiorców. Dwa - jest to o wiele tańsze.

  Ciekawe więc, kto pierwszy - znaczy, który z dużych wydawców powie nie owijając w bawełnę, że wchodzi w to ? ...

  Śmiało !, do odważnych świat należy  LINK
 • Steam Deck

  AJ73 2021-07-15 22:44:52

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Strike Base XR-484

  No to mamy . Valve w końcu puściło hehe, parę.
  Podobne to tak z grubsza, do słicza. Cena ? - 1899 zeta. To ta biedna wersja, bo na bogato to i z trzy koła pękną. Premiera ? - końcówka tego roku.
  Oczywiście, integra ze Steamem i naszą biblioteką gier. Pocieszające, że drugi raz nie trzeba będzie kupować tych samych tytułów, które mamy na swoim koncie, uff

  - https://youtu.be/oLtiRGTZvGM

  LINK
 • Przejęcia z przejęcia

  AJ73 2021-09-16 21:30:34

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Strike Base XR-484

  Chyba wszyscy pamiętamy szok i niedowierzanie, kiedy Microsofot ogłosił przejęcie ZeniMax ? ... No, to teraz okazuje się, że Xboxowe dywizje Phila Spencera mogą wywrócić całą branżę niemal do góry nogami. O ile okaże się prawdą to, o czym piszą właśnie internety
  P o d o b n o, MS szykuje się do wręcz g i g a n t y c z n e j transakcji, po której ujawnieniu nic już nie będzie takie jakim było do tej pory .

  Więcej szaleństwa o którym nic na razie nie wiadomo - tu :

  - https://www.reddit.com/r/GamingLeaksAndRumours/comments/ppggii/youtuber_skullzi_claims_hes_heard_rumors_about_a/


  LINK
 • Świat w świecie

  AJ73 2021-11-02 20:36:43

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Strike Base XR-484

  Alternatywna rzeczywistość, którą każdy z nas będzie mógł urządzić się po swojemu. Na wypadek, gdyby w realu się znudziło .
  Do tej pory oglądaliśmy to w filmach i czytaliśmy w książkach. Czy ktoś może oglądał konferencję Fejsbuka kilka dni temu ? ... No, to już wiecie, że Zuckerberg chce coś takiego to nam zbudować.

  A dzisiaj Microsoft odpowiada podobną wizją w grach, w których mamy doświadczać w zupełnie inny sposób niż dotychczas.

  Satya Nadella właśnie zapowiedział, że chce połączyć świat cyfrowy z realnym i przenieść do niego gracza. Growy Matrix ? No, ale przecież ten już z nami jest - ktoś powie. MINECRAFT, chociażby. Zgadza się. Ale Nadella chce to zrobić w pełnym 3D, do którego wejdziemy !. Tak, MS pracuje nad tym, by można było dosłownie wejść do wirtualnej rozgrywki. W jaki sposób chcą tego dokonać ? - jeszcze nie powiedzieli .

  Nadchodzi prawdziwy "Ready Player One" ? ...

  Nie powiem, w takie SW bym chętnie zagrał ... A nie !, czekaj !. Do takiego "Skyrima" to bym chętnie wlazł

  LINK
 • Retro

  AJ73 2021-11-03 19:26:47

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Strike Base XR-484

  tym razem. Wracamy do oldschoolowych czasów, kiedy trawa zieleńsza a niebo bardziej błękitne było. I w ogóle ...

  Evercade

  Retro konsola. Dzisiaj. Pomysł na biznes szalony ? ... tylko pozornie. Bowiem moda na retro wraca i jest zapotrzebowanie. Najpierw pojawił się handheld, pięknie zaprojektowany i z dedykowanymi firmowymi kartridżami. Powiedziało się A, to teraz przyszedł czas by powiedzieć B.

  K o n s o l a

  https://evercade.co.uk/vs

  Evercade VS, którą podłączymy do tv . Tak, dedykowane kartridże z handhelda działają. I którego też można podłączyć do konsoli razem z dedykowanym kontrolerem.
  Rozdzielczość 1080, sercem jest 4-rdzeniowy procesor o mocy 1.5Giga + 512MB pamięci + 4 giga pamięci wewnętrznej + wifi, przez które zapdejtujemy firmware, czy ściągniemy gry, bez potrzeby podłączania fizycznego do sieci.

  - https://youtu.be/fdUEBPScfGk

  - https://youtu.be/GTvp_vgdmFg

  Cena ?. W zależności od modelu, przykładowo tu :

  - https://www.euro.com.pl/inne/evercade-konsola-evercade-vs-starter-pack-biala.bhtml
  - https://www.euro.com.pl/inne/evercade-konsola-evercade-vs-premium-pack-biala.bhtml

  Idealny prezent na gwiazdkę ? ...

  LINK
 • Fuzja w 3d

  AJ73 2022-01-18 21:56:42

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Strike Base XR-484

  Gruchnęło niczym z jasnego nieba i zatrzęsło filarami. Microsoft i jego Xboxowe dywizje Spencera ogłosiły, że dokonało się :

  - https://twitter.com/Xbox/status/1483431175041347584?cxt=HHwWgMCj0emympYpAAAA

  Okolice 70 miliardów dolarów robią wrażenie tym większe, jeśli porówna się to do 7,5 za ZeniMax i Bethesdę z Todem Howartem w pakiecie. Kiedy to było ? ... no w marcu 2021, czyli niemal wczoraj. SZOK!. Jeszcze większy, kiedy spojrzymy sobie w możliwą ofertę przyszłości w gamepassie :

  - Call Of Duty
  - Diablo
  - Overwatch
  - Starcraft
  - Warcraft

  Zaorane ? ... Eee, tam, tak to nie działa
  Owszem, strategia i szybkie zbrojenia Microsoftu zrobiły wrażenie chyba na wszystkich. Nie zapominajmy jednak, że nie same zakupy są najważniejsze, a co z tych zakupów wyniknie. Nie dajmy się też zwieść ładnie brzmiącym frazesom Spencera o tym, że wszystko to górnolotnie mówiąc, dla satysafakcji graczy. TO JEST BIZNES moi drodzy, a nie żadna tam non-profit działalność. Na obecnym cenowo game-passie nie da się zarobić takich pieniędzy, które w dłuższej perspektywie przełożą się na zysk warty tych wszystkich wydanych Spencerowych petryliardów dularów. I niech nikt też nie nastawia się na to, że niebawem zaleje nas fala gier triple A w game passie. Nie, takich pieniędzy na gry nikt w galaktyce nie wyłoży.
  Jak już MS nasyci się liczbą (a to jeszcze jakiś czas potrwa) abonamenciarzy, jak już przejmie zakładany w swoich planach inwazyjnych udział w globalnym growym torcie, to nastąpi to co musi się stać z czasem. Sięgnięcie głębiej do naszych portfeli. Wyższy abonament. Słabsze jakościowo gry. To nieuniknione

  Zatem, czy jest się z czego cieszyć, że jest się podgrzewanym niczym żaba, na wolnym ogniu, czy też od teraz robić marsowe miny ? ...
  Jak na razie, Xboxowa oferta jest krok przed swoim odwiecznym wrogiem, czyli "niebieskimi". Sony zresztą, nie ma zbyt dużego pola manewru, i też musi wyjść ze swoją ofertą do potencjalnego abonamenciarza (i o zgrozo, pececiarza) podobnie, jak zrobił to Microsoft.
  Na tą chwilę (obyś trwała wiecznie), największym wygranym jest - g r a c z. Niczym pączek w maśle, tak ma dobrze. Na razie

  Jedna rzecz, a właściwie dwie na dobranoc. Pierwsza, Steam i Sony przespały i to może, a nawet będzie ich sporo kosztować. Jak sporo, to już zapewne sobie https://www.gamespot.com/a/uploads/scale_landscape/mig/6/2/0/6/2236206-gabe_newell_59018_screen.jpg Newell kalkuluje w karkulatorku.

  A dwa, że zegar dla EA już tyka

  LINK
 • Granie na Steam Decku

  AJ73 2022-03-04 21:11:47

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Strike Base XR-484

  Rośnie lista gier ze Steama, które można odpalić na nowej zabawce Newell`a. Z naszego Bastionowego podwórka, tak oto wygląda początkowa zabawa w SWTORze :

  - https://www.youtube.com/watch?v=l3uaN6B699I

  Obejrzałem, podumałem, i powiem tak. A w życiu bym tego nie kupił by w ekspresowym tempie psuć sobie wzrok, że nie wspomnę o nerwach próbując odzwyczaić się od klasycznego keyboard + mouse, as it should BE.
  Ok., można podłączyć pod monitor i uspokoić oczy, ale naprawdę ja tego nie widzę, by grać w tego swtor`a na powiedzmy levelu 65+, że o graniu w grupie nie wspomnę, bo to inna bajka zupełnie jest.
  Swtorowe raidy i operacje na padzie ?, serio ?

  Ale ok., zostawiając sieciowe mmo i wybierając tylko singlowe gry to pewnie spoko, urządzonko daje radę. Da radę jeszcze bardziej, kiedy dokupimy kartę micro-sd o porządnej pamięci i przede wszystkim szybkich czasach dostępu. Wciąż jednak mam nieodparte wrażenie (przy wszyskich zaletach tego urządzonka), że jest to wymyślanie koła na nowo. No ale, skoro zapotrzebowanie jest, to czemu nie ?

  LINK
  • Re: Granie na Steam Decku

   darth_numbers 2022-03-04 22:20:08

   darth_numbers

   avek

   Rejestracja: 2004-08-03

   Ostatnia wizyta: 2023-05-07

   Skąd:

   AJ73 napisał:
   Obejrzałem, podumałem, i powiem tak. A w życiu bym tego nie kupił by w ekspresowym tempie psuć sobie wzrok
   -----------------------

   To jest niestety największy problem w pewnym wieku. I chyba zależy również od designu i typu gry. Konsolka przenośna fajnie sprawdza się w grach oldskulowych z grafiką w małej rozdzielczości, z kilkoma kontrastowymi kolorami. Staroszkolne 2D platformówki, jak najbardziej. Ale jakieś wielkie erpegi czy mmorpgi z kosmiczą grafiką - - nie bardzo. Wiem, powtarzam się, starość

   że nie wspomnę o nerwach próbując odzwyczaić się od klasycznego keyboard + mouse, as it should BE.
   -----------------------

   To jest inna kwestia. Pad JEST OK, ale do pewnego rodzaju gier. Co więcej, można nawet grać na padzie w FPS-y ALE!!! Najwyraźniej od pewnego czasu zapomniano, że gry (a szczególnie FPS-y) obsługiwane padem muszą być specjalnie zaprojektowane. Chodzi o całą mechanikę gameplaya, interakcję z otoczeniem, sposoby działania wrogów, broni/wyposażenia etc etc. Pierwsze HALO było takim kolosalnym hitem właśnie dlatego, że nie tylko dało się w nie grać na padzie, ale nawet fakt ten wzbogacał doświadczenie, ponieważ gra była zaprojektowana od początku do końca na używanie pada. Nie można ot tak sobie zaprojektować jakiegoś (np) FPS-a a potem zwyczajnie dać graczowi wybór - klawiatura + mysz albo pad. Różnice są za duże. Gra powinna być napisana "dookoła" metody sterowania a nie odwrotnie.

   Ok., można podłączyć pod monitor i uspokoić oczy
   -----------------------

   Ale do tego możesz mieć klasyczną konsolę albo mocnego "pieca" i grać komfortowo bez silenia się, prawda??


   Wciąż jednak mam nieodparte wrażenie (przy wszyskich zaletach tego urządzonka), że jest to wymyślanie koła na nowo. No ale, skoro zapotrzebowanie jest, to czemu nie ?
   -----------------------

   Wiadomo... moim zdaniem hipsterski gadżet dla bogatych. Niepraktyczna rzecz z ładnym designem. Ale z prawdziwą oceną wstrzymam się dopóki urządzenie nie wpadnie w moje łapska. Kolega zrobił preorder dawno temu na najbardziej wypasioną wersję, jest podobno w drugiej turze dostaw. Obejrzę, pogram, dam znać

   LINK
 • Granie na ekranie

  AJ73 2022-06-30 20:20:21

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2023-05-31

  Skąd: Strike Base XR-484

  czyli game pass w telewizorze.

  O tym mówiło się już wcześniej, podczas startu usługi Xbox Game Pass. Teraz czas na fakty. Microsoft rozpoczął współpracę z Samsungiem, dzięki czemu nabywcy nowych telewizorów czy monitorów (na ten moment dotyczy to wybranych modeli) podłączając telewizon do chmury MS, uzyskują dostęp do biblioteki gier.
  Tak, nie trzeba kupować konsoli ... wcześniej oczywiście należy wykupić abonament w gamepassie
  Tu także należy dodać, że dzięki usłudze Samsung Gaming Hub można uzyskać dostęp do Stadii i GeForce Now obecnie, a być może też Amazon`owej Luna. Kiedyś tam.

  https://youtu.be/Ui5ikFLCUek

  No i fajnie

  LINK

ABY DODAĆ POST MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..