Pomniejsze teorie i ciekawostki

Nie wiem, gdzie to wrzucić, temat z filmikami z YT wydaje mi się nieodpowiedni, więc zakładam taki wątek na przyszłość. Tymczasem będzie o Anakinie.

YouTube podrzucił mi taki filmik Star Wars Theory: https://youtu.be/b_jJEzugd0g i uznałam go za na tyle ciekawy, żeby go udostępnić na Bastionie. Ogólnie chodzi o to, że w ostatnich chwilach Anakina przed ostateczną przemianą w Vadera (czyli tuż przed założeniem maski) można wyłapać taki cichutki głos z jego ust, coś bardzo niewyraźnego, ale brzmi to jak... „Padmé help me!”. Odpowiedni fragment ze wzmocnionym dźwiękiem zaczyna się w 1:30.

Przesłuchałam parę razy i rzeczywiście to słychać, tym bardziej widać ruch ust. Moim zdaniem to mocno zmienia postrzeganie tych chwil przed założeniem mu maski. Co Anakin/Vader mógł mieć na myśli? Oczywiście wiedział, że Padmé mu nie pomoże ani nie może go usłyszeć, więc pewnie był to tylko wyraz rozpaczy i rozdarcia - może zdawał sobie sprawę, że odtąd będzie „bardziej maszyną niż człowiekiem”. Nie mam pewności, czy na tym etapie jego drogi można w ogóle się tego dopatrywać, ale w mojej osobistej interpretacji w tym strasznym położeniu zwrócił się do jedynej osoby, na której mu w tym momencie zależało i z którą wciąż czuł jakąś bliskość, mimo że dopiero co poddusił ją w gniewie. Dodaje to głębi postaci Anakina i pokazuje, że nawet wtedy nadal (już?) był wewnętrznie rozdarty. Może niekoniecznie podważał słuszność swoich wyborów, ale na pewno coś jest na rzeczy.

Też to słyszycie? Macie jakieś inne myśli na ten temat?

Hurtem linkuję inny filmik od tego youtubera - w sumie o podobnej tematyce, o tym, że pocięty Anakin na Mustafar pierwotnie miał prosić Obiego o pomoc: https://youtu.be/R8UlaThHKfM. To takie ciekawostki, ale sporo wnoszą.