Forum

Star Wars: Shadow Fall

Nowa powieść Alexandra Freeda. Kontynuacja Alphabet Squadron. Del Rey, wiosna 2019. Więcej pewnie jutro.

Re: Star Wars: Shadow Fall

2020

Jaram się, Pierwsza część to najlepsza powieść Nowego Kanonu, moim zdaniem. Dziwi mnie trochę brak wspólnego mianownika w nazwie, ale może tak i lepiej. Potem powstają takie bezsensownie długie twory, a tu mam konkret.

Już szykuję kasiurę na twardą oprawę z Amazona.

Re: Star Wars: Shadow Fall

Lepsze są "Special Edition" z B&N

Połowa

Czyta ktoś? Ja już jestem po połowie. Póki co nie jestem aż tak zafascynowany jak pierwszą częścią, która poza rozwojem postaci, też świetnie działała na moją wyobraźnie - Oridol Cluster, Traitor`s Remorse, ta planeta ze świątynią.. Pod tym kątem jest gorzej w Shadow Fall, ale za to jak Freed świetnie pisze bohaterów i relacje między nimi. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że jeszcze nie czytałem książki/serii SW, w której ktoś tak kompleksowo podszedłby do tworzenia bohaterów.

Jak mnie pozytywnie zaskoczy druga połowa to chyba podium książek NK będzie sie u mnie składało z dwóch Alphabetów.

Re: Połowa

Ja czytam, ale tylko tak jednym okiem. Chyba najpierw skończę wreszcie Force Collector. Freed ma bardzo bogate słownictwo, jak dla mnie chyba nawet zbyt rozbudowane.

Re: Połowa

Ja chyba wykształciłem metodę podświadomego pomijania trudnych słów skupiając się na kontekście. Np. jak jest "lambent sunlight" to interesuje mnie tylko to, że wiem co to "sunlight". No ale też średnio co parę stron korzystam ze słownika i generalnie raczej czyta mi się w ten sposób przyjemnie.

Re: Połowa

Chciałem...po tygodniu od premiery dostałem zwrot pieniędzy od Book Depository bo nie potrafią wysłać mi tej książki. I się jakoś zniechęciłem. (Ale w zamian kończę Queen`s Peril i to jest dobra rzecz, lepsza niż Queen`s Shadow).

Re: Połowa

Serio? Ja Queen`s Peril odrzuciłem w przedbiegach, może muszę zmienić podejście.

Re: Połowa

Queen`s Peril jest trochę krótsza, a bardziej konkretna...i nie chcę spoilerować dlaczego jeszcze, ale czyta mi się to znacznie lepiej niż poprzednie opowieści o szyciu sukienek.

Re: Połowa

Po Shadow Fall miałem czytać Wektor Pierwszy, więc chyba mnie to bardziej jara niż Queen`s Peril. No, ale jak skończę ten cały Wektor Pierwszy to chyba wezmę się za Queen`s Peril. Może w formie audiobooka, ale może być to dosyć trudne z tymi wszystkimi opisami ubrań i pałaców.

Re: Połowa

Też czytam. Jeszcze nie jestem w połowie, ale na razie bardzo mi się podoba.
Najbardziej cieszę się z tego, że wszystko zgadza mi się chronologicznie: wspominają o początek spoilera śmierci Moffa Pandiona koniec spoilera, czyli Shadow Fall dzieje się tuż po pierwszym Aftermath.

No i w ogóle dobrze się bawię, są nawiązania do innych książek i do "Squadrons", można sobie usiąść z Essential Atlasem i prześledzić co gdzie się dzieje.

Re: Połowa

Ta, pod tym kątem Freed to jest (chyba) takim nerdem jak my. Wrzuca różne nawiązania, nie tylko do Nowego Kanonu, ale też (chyba) do Legend (początek spoilera wspomnienie samobójczych ataków na Yaga Minor - chyba takie lekkie nawiązanie do ataku Iblisa i Boostera na Yaga Minor w Wizji Przyszłości) koniec spoilera, dużo Vanguard Squadronu, można w miarę wnioskować co i kiedy się będzie działo w kampanii. Lubi się zagłębiać w kwestie techniczne statków (w tej części dużo B-Winga, taktyki walki w A-Wingu, klasyczne ciśnięcie beki z Y-Winga). Sporo też jest takich kwestii astronomicznych - początek spoilera czarne dziury, planetoidy, itd koniec spoilera. Mówisz o początek spoilera Pandionie, ale Sloane też jest dosyć mocno wspomniana. Ciekawie się czyta jaki stosunek do jej przywództwa miały takie grupy jak Shadow Wing koniec spoilera.

Może tego spoilera nie czytaj póki nie dojdziesz do tak 60% książki, ale jest bardzo mocne nawiązanie do początek spoilera Kompanii Zmierzch. Jest 61 piechota, czyli właśnie ta kompania i z pierwotnej ekipy pozostał Carver. Poza nim chyba nikt, ale to nawet dodaje pieprzu, kiedy uświadamiasz sobie jak szybko umierają członkowie grup naziemnych. I potem tylko zastanawiasz się jak temu Carverowi udało się przeżyć tyle lat. koniec spoilera

Re: Połowa

Mossar napisał:
[cytat]Może tego spoilera nie czytaj póki nie dojdziesz do tak 60% książki/cytat]
-----------------------

Zaryzykowałem i zerknąłem, początek spoilera Carver koniec spoilera jest już w 1 czy drugim rozdziale, jak bije pokłony przed Kairos. Mam nadzieję, że pojawi się początek spoilera Thunderstrike i Apailana`s Promise koniec spoilera!

No i zgadzam się, Freed musi być mega nerdem. Kwestie techniczne, astronomiczne, miejsce i czas akcji - zawsze ma porządnie dopracowane.

Re: Połowa

Chwila czyli początek spoilera Namir, Gadren i Brand nie żyją? koniec spoilera Swoją jest coś o Chalis?

Shadow Fall - dobry sequel?

Freed i jego Alphabety przemawiają do mnie chyba najbardziej z całego Nowego Kanonu. Shadow Fall, podobnie jak pierwsza część, jest jedną z najlepszych ksiażek Nowego Kanonu. Z ciekawymi, charyzmatycznymi postaciami, obiektywną opowieścią zarówno po stronie Nowej Republiki jak i Imperium. Jak w przypadku pierwszej części stwierdził Burzol, brak tu klasycznej dla starego EU baśni, wszystko jest bardzo realistyczne. Dla mnie to zaleta jeśli książka opowiada o pilotach, ale rozumiem, że dla kogoś może to byc wada.

Jednakże dla mnie nie jest to książka aż tak dobra jak Alphabet Squadron. To solidny, emocjonujący sequel, ale brakuje mi tu niektórych elementów poprzedniej części, ktore tam działaly świetnie. Etapu budowy squadronu, budowania motywacji bohaterów, tej niewiadomej dotyczacej każdego z bohaterów. Tu niby też to jest, ale w mniejsze ilości, a większość książki to właśnie "shadow fall" czyli ostry cień spadajacy na każdego z bohaterów. Jest raczej smutno, ciężko i bardzo wojennie.

I może jest troche za ciężko i za realistycznie, nawet dla mnie. Ale poza tym jest bardzo ciekawie. Mamy OD GROMA nawiązań do kanonu. Freed jest w tym wręcz świetny. Idealnie zenkapsulował wydarzenia z kampanii gry Squadrons. Ciagle odnosił sie do wydarzeń i postaci z Aftermath. Zgrabnie korzystał z przeszłości Hery.

Chyba największy plus to bardzo rzetelna historia z perspektywy Shadow Wing. Nie czujesz w pełni że to ci źli. Oni są.. inni, mają inne priorytety, inaczej zostali nauczeni. Ale tam też ludzie dbają o siebie nawzajem, opłakują zmarłych i uważaja swoj cel za warty walki. Jeśli mialbym ocenić dlaczego oceniam Shadow Fall za jedną z lepszych książek to właśnie z powodu historii jednostki Shadow Wing i jej dowodzącego. I zakonczenie pozwala sądzić, że trzecia część pod tym kątem też będzie ciekawa. Mam pewne przeczucia co może sie tam zdarzyć, ale zobaczymy za rok.

Alphabet pozostaje TOP1. Lost Stars TOP2. A TOP3 ciężko mi wytypować.. Shadow Fall? Phasma? Dooku: Jedi Lost? Aktualnie mam dużo ulubionych ksiażek NK.

Re: Shadow Fall - dobry sequel?

A,właśnie - dużo jest tu Hery? Jest Brokułek?

Re: Shadow Fall - dobry sequel?

W spoiler wsadzam. początek spoilera Brokułka nie ma. Najwidoczniej Lucasfilm jeszcze nie stwierdził co robic z tym chłopaczkiem. Może jest u Luke`a? Może jakaś ala Winter się nim zajmuje? Hery jest sporo, jest konsekwentnie robiona na szanowaną pania generał, zarówno w NR jak i Imperium. Wszyscy chca ją ukatrupic To co chyba najciekawsze to, że Hera pojawia się na dosyć długo na początku i potem wraca na koniec, a w środku jest na jakiejś misji z Vanguard Squadronem w sektorze Bormea (czyli kampania nowej gry). koniec spoilera

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.