Forum

Nowy Vader

Pierwszy numer po TESB!

Vader jest mocno rozchwiany, poleciał na Tatooine, mamę powspominał, przyrodnie rodzeństwo powspominał, poleciał na Coruscant, powspominał Padme początek spoilera i wpadł na Sabé! (no bo kto inny) koniec spoilera. To wszystko oczywiście dlatego, że szuka synka. Ogólnie kolejna super zapowiadająca się seria, ale nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o czymś, co mogliście przeoczyć.
Jest taka mała bitwa na planecie Vendaxa. I ta planeta, tak się składa, pojawiła się w kanonie bardzo niedawno. Kilkanaście dni temu. Przy okazji Star Wars Adventures #30. Żyją na niej takie baaaardzo duże modliszki, które mają chrapkę na zbłąkanych wędrowców. początek spoilera Nawet rudych i łykowatych. Nawet z takimi mięśniami, że normalny drapieżnik by nie przegryzł koniec spoilera
Ale widać, że Adventures jest dla dzieci. Tam modliszka była zieloniutka i miała, przysięgam, twarz Grincha a te tu modlichy... ugh. Zresztą, sami kupcie i je obczajcie...
początek spoilera Ech, chłopcy. Hux, twój szpieg się rąbnął o kilkadziesiąt lat - nie Ruch Oporu a Rebelia się tam chowała. Kylo - Dziadka żeś nie wyczuł, że tam był?! koniec spoilera

Re: Nowy Vader

Okej, po chwili namysłu - szpieg Rudzielca mógł mieć rację, Resistance mogła się tam rozglądać. początek spoilera No bo stara baza Rebelii tam jest, no to czemu nie... co z tego, że wszyscy, co tam byli, zostali, z tego co na teraz wiemy, zeżarci. Poza Sabé, oczywiście, i Vaderem. Którzy, sądząc z okładki następnego numeru, chyba robią team-up i to wygląda... niepokojąco... koniec spoilera

Re: Nowy Vader

Myśmy już na ten temat trochę dyskutowali

https://star-wars.pl/Forum/Temat/23700

Re: Nowy Vader

Nuka-Cola napisał:
Tam modliszka była zieloniutka i miała, przysięgam, twarz Grincha a te tu modlichy... ugh.
-----------------------

Chciałbym zwrócić uwagę, że to są dwa różne gatunki! Ta zielona z Adventures to Acklay (to samo, co gryzło Obi-Wana w Ataku Klonów, już w starym kanonie Vendaxa była rodzimą planetą Acklayów), a te z mackami to jakieś inne, dużo mniejsze robaczki.

Re: Nowy Vader

Choć na arenie Genosi Obi nie miał najmniejszych problemów (w przeciwieństwie do Benka) z pocięciem Acklaya "na plasterki" [zbójcerze mode off].

Chyba że z mieczem Reńskiego jest jak ze wszystkim w FO - ładnie wygląda, ale niespecjalnie działa.

Re: Nowy Vader

Bo na arenie Sepki mieli wychudzonego, zabiedzonego Acklaya karmionego Geonozjanami. ;( Benek i Hux mieli do czynienia z prawdziwym, silnym Acklayem, i to na jego własnym podwórku!

Re: Nowy Vader

BTW, najlepszym dowodem na tragiczną kondycję zwierząt trzymanych w podziemiach geonozjańskiej areny jest biedny Nexu, który prawie padł od jednego kopa obcasem w żebra.

Re: Nowy Vader

Jak czytałem ostatnią książkę o Padme, to teraz widzę tę scenę inaczej - to był bucik z durastali z własnym polem siłowym, Padme innych nie nosiła.

Re: Nowy Vader

Generalnie to przed startem każdej serii o Vaderze, psioczę, hejtuję, bo ile można Vadera..

..ale ostatecznie te serie zawsze dają radę. Target Vader był bardzo fajny. Ta za to rzuca inne spojrzenie na Vadka, lekko zahaczające o Dark Visions, trochę o wersję Soule`a, ale jednak jest to coś innego. No i poza tym jest po TESB co ma spory sens i daje nowe pole do popisu.

Podoba mi się ten zeszyt i kierunek tej serii. Myślę, że ogólnie te serie postTESB mogą być przez jakiś czas dość interesujące. Tym bardziej, że Star Wars Soule`a na pewno będzie trzymał poziom, a tutaj widać, że też zapowiada się na ciekawą historię. Mam też wrażenie, że może to trochę nawiązywać do Queen`s Shadow. Tu też na pewno dużym plusem jest kreska. Sprawdziłem sobie rysownika - R. Ienco. To cieniowanie, kreska jest takie lekko zahaczające o tradycyjny rysunek i bardzo to lubię:
https://2.bp.blogspot.com/94sE1e1RyQHDxxKCSYvTEix70wQfWogW4DjBfvkp0yApKyUAJ4jDyUvjoQF_YrCQkl04NsUXmK6nV5oD69BSk1JGG2IycRthVM6upvjMvseBQsTAhLwi7XyNyc8TJY1jHoFQBi-Ceg=s0

Re: Nowy Vader

Mossar napisał:
Mam też wrażenie, że może to trochę nawiązywać do Queen`s Shadow.
-----------------------
Zajefajny twist na koniec. Kto to jest waszym zdaniem? początek spoilera Sabé koniec spoilera?

Re: Nowy Vader

Też tak uważam. Nic innego mi tu nie pasuje. Ale fajny pomysł

#5

Fajny ten zeszyt i generalnie cała seria. Taka nie za mądra, nie za poważna, akurat w komiksie takie podejście się dobrze sprawdza. I to dotyczy praktycznie wszystkich nowych ongoingów. Vader powalony, Star Wars Soule`a też pełen kontrowersyjnych i jednocześnie szalonych decyzji. Aphra to Aphra, tu się chyba nie da na poważnie.

Co do samego zeszytu - cała ta akcja z Amidalianami trąci kiczem, ale zupełnie mnie to nie rusza. Dobrze mi sie to czyta i chce mi się to czytać. To zdecydowanie lepszy kierunek niż pseudorealistyczne historie z poprzednich lat, które miałem ochotę jak najszybciej przescrollować. Legendy też często właśnie takie były. No i zadal ktoś na Reddicie ciekawe pytanie: początek spoilera czy Sabe też zginęła na Polis Massa koniec spoilera?

Re: #5

Nie było złe. Cały czas bardzo fajne wykorzystywanie PT. Niestety przybycie Amidalianów nie wzbudza żadnych emocji - wiadomo, że są z góry skazani na porażkę i będą mięsem armatnim. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem jaki był finał poszukiwań Vadera początek spoilera Dowiedział się, że Obi-Wan był zamieszany w całą akcję z Padme i jej dziećmi? Zobaczył Padme, która uważa, że cały czas jest w nim dobro? koniec spoilera.

Preview #6

Szósty zeszyt się fajnie zapowiada. Zawsze mnie jarała relacja Vader<->Palpi
https://www.starwars.com/news/darth-vader-6-exclusive-preview

Re: Preview #6

Cały arc ma olbrzymi potencjał na połączenie sequelowego przedstawienia Sithów z tym, co znamy z wcześniejszych źródeł.

Ochi, Oracle, Mustafar - to już potwierdzone, ale wydaje mi się, że po koniec pojawią się Exegol i Telluria.

Swoją drogą w Thrawn: Alliances jest ciekawa rozmowa między Thrawnem a Vaderem, która po retconie idealnie może posłużyć za pierwszą wzmiankę o Exegolu.
W polskim wydaniu to strona 382, pierwsze kilka linijek. Równie dobrze może być to zwykła wzmianka o planie ekspansji Palpatine`a, ale rakcja Vadera wydaje się mocno intrygująca.

Re: Preview #6

Adam Skywalker napisał:
wydaje mi się, że po koniec pojawią się Exegol i Telluria.
-----------------------
Też mam takie przeczucia

Re: Preview #6

To już 3 seria z Vaderem. Po ogłoszeniu pojawiły się narzekania, że ile można męczyć w kółko Vadera, sam też nie byłem zachwycony. Okazuje się, że jeśli tylko ma się dobry pomysł, to można męczyć jeszcze długo.

Każda z tych 3 serii jest inna i opowiada ważne etapy z życia Vadera. Gillen pokazał jak Vader po porażce w końcówce ANH udowodnił swoją wartość i wrócił na szczyt. Soule pokazał początki bycia Vaderem. Pak z kolei pzygotowuje grunt do przemiany Vadera w końcówce ROTJ, przedstawie jak walka z Lukiem i kolejne wydarzenia przyczyniły się finalnie do przejścia na jasną stronę Mocy. Także niby znowu ten Vader, ale imho jest ciekawie i jest coś istotnego do opowiedzenia.

#6

Hah, jakie to jest zwariowane. Grek Pak tutaj jedzie ostro po bandzie i to na wielu płaszczyznach. Wyśmiewanie przepowiedni o Wybrańcu, początek spoilera totalne niszczenie Vadera przez Palpa, Ochi i wiele więcej koniec spoilera. Mega szaleństwo. Podoba mi się, mimo, że pełno tu przesady i czasem kiczu. Aktualnie, z wszystkich ongoingów, chyba na drugim miejscu po Star Wars Soule`a.

Re: #6

Hah, rzeczywiście niezłe. Bardzo jestem ciekaw tej historii, mam nadzieję, że wymyślili coś naprawdę fajnego.
Podoba mi się maska początek spoilera Ochiego koniec spoilera - coś pomiędzy Kaleeshem a HK-47. ;o

Re: #6

Mi się podoba nie tylko maska.
https://i.imgur.com/Qe7sZx2.jpg
Nie wiem czy wygląd oparto na jakiś szkicach koncepcyjnych czy to dzieło rysownika, ale imho wyszło kozacko.

Re: #6

Slavek_8 napisał:
coś pomiędzy Kaleeshem a HK-47. ;o
-----------------------
Mi pierwsze na myśl przyszedł Prowler z animowanego Spider-Mana. To może być dobra postać, o ile nie będzie za dużo gadał.

Re: #6

Mi się kojarzy trochę z demonem, trochę z bobą, trochę z batmanem - jako sithański zabójca i łowca artefaktów siedzi mi idealnie.

#6 - jest dobrze

Świetna robota!
Vader na tym etapie swojego życia jest poddawany największej próbie, jednocześnie jest słabszy niż kiedykolwiek i właśnie dlatego to idealny moment na stworzenie mostu do TROS. To dobra okazja, żeby wyjść z tej rutyny oryginalnej trylogii, pokazać nowy etap w życiu Vadera. Erę. Jara mnie fakt, że Vader jest już niemal upadłym Sithem, a mimo to nadal jest ktoś, jak chociażby wyrocznia, kto go traktuje jako część kultu. Zderzenie tego poglądu o Vaderze z tym, co naprawdę się z nim dzieje, jaką przemianę przechodzi, może być kluczowe dla tej postaci.

Relacja Vader <-> Palp

Każdy kto czyta ten komiks od 1 numeru chyba wie, że jest konkretnie przesadzony i trzeba go brać trochę z przymrużeniem oka, ale między mną a Budziolem (i częściowo Pondą) wywiązała się na discordzie dyskusja na temat przedstawienia relacji Palpatine`a i Vadera w NK i Legendach. Generalnie 90% tej dyskusji nie ma sensu, bo było późno, mózg mi się wyłączył i dyskutowaliśmy o tym jakby się to działo zaraz po ROTS.

Ale do rzeczy, czy to co Palp zrobił Vaderowi w numerze #6 jest Waszym zdaniem przesadą i nie pasuje do ich relacji z prequeli i potem okres postROTS w starym i nowym EU? Jaka jest w ogóle ich relacja? Przyjacielska, pan i podwładny? Na pewno sporo zmienia to, że to okres postTESB i nawet fajnie, że Pak pokazuje, że ich relacja zmieniła się w stosunku do tego co widzieliśmy w Vaderze Soule`a czy nawet w czasach ANH. Ale czy nie zrobił tego za mocno? Czy to w pewien sposób nie niszczy tej specyficznej relacji utworzonej pomiędzy Palpatinem a Vaderem?

Ja w komiksach lubię pewne przerysowanie, ciekawiej się to czyta, jest większe oczekiwanie na kolejne zeszyty niż gdy komiks jest do bólu asekuracyjny i realistyczny. Tak jak książki biorę dosłownie, wręcz każdy dialog jest dla mnie istotny dla kanonu, tak na komiksy generalnie patrzę z przymrużeniem oka. No bo weźmy takie Dark Visions. Świetna miniseria, ale miała pokazać Vadera w różnych, przerysowanych formach, jako bohatera najczarniejszego z czarnych i wyszło to świetnie. Nie chcę tracić tego typu komiksów na rzecz spójności kanonu.

Re: Relacja Vader <-> Palp

Relacja z Palpatinem nigdy nie była relacją z przyjacielem. Fakt, Sidious często tak go nazywał, "old friend", jednak nie wierzę, żeby postać utożsamiana z czystym złem, brakiem jakiejkolwiek empatii, była w stanie nawiązać z kimkolwiek przyjacielską relację. Prawda jest taka, że gdy Vader zrozumiał, że wszedł na ścieżkę bez powrotu, obwiniał go za wiele rzeczy, a już nawet na Mustafarze rozważał, by go obalić. Palpatine był tego świadomy i tak, jak nie było sensu utrzymywać swojego "kanclerzowego" oblicza, tak nie musiał udawać altruistycznej chęci pomocy Anakinowi/Vaderowi. Vader od początku był częścią wielkiego planu, z czasem był już do zastąpienia. Palpatine nie widział w nim nic poza siłą, wyśmiał przepowiednię o wybrańcu, bo luźno mówiąc, nie wierzył, że jest prawdziwa. Stąd uważam, że w filozofii Sithów, w Zasadzie Dwóch nie ma miejsca na przyjacielskie relacje. To się wyklucza. Życie Sitha trawi jakiekolwiek empatyczne emocje. Sidious to postać, która została zdemonizowana i chociaż wierzę, że może czuć ludzkie emocje, jak strach, to empatia jest w tym przypadku niemożliwa.

Re: Relacja Vader <-> Palp

Dla mnie nic nie jest przesadzone. Co więcej wydarzenia z numeru #6 bardzo ładnie pasują mi do przemiany Vadera pomiędzy EV i EVI oraz do całego pomysłu Vadera w czasach OT w kanonie. Zupełnie nie podzielam opinii o kiczu, jechaniu po bandzie i przerysowaniu (oprócz Amidalian).

EIV - Vader na końcu zawodzi.

Seria Gillena - zostaje za to ukarany i zdegradowany. W końcu okazuje się, że Tagge i X-Meni to był od początku plan Palpka na to żeby Vader udowodnił swoją wartość i kolejny test/trening żeby Vader powrócił silniejszy. Na końcu uchodzą mu nawet na sucho kombinacje za plecami Palpka. Vader znowu jest na szczycie.

EV - Jest na szczycie i tak pewny siebie, że chce przeciągnąć Luke`a na swoją stronę i razem z nim obalić Imperatora.

Seria Paka - Vader wkurzony na wydarzenia z EV i dalej pewny siebie działa sobie dalej na własną rękę. Hologram Padme go kompletnie rozbija i przygotowuje grunt do przemiany. Na audiencji u Palpka rzuca mu nawet w twarz, że kłamał o Padme. No i się przelało. Mistrz widząc to wszystko musi z powrotem pokazać kto rządzi i wybić z głowy zalążki JSM, potrzebne są zdecydowane mocne środki i stąd dzieje się, co się dzieje.

EVI - Vader znowu jest potulny. Dostaje rozkaz przyprowadzenia Luke`a i robi to jak posłuszny piesek mimo gadek syna i własnych planów z EV. Broni Palpka gdy Luke chwyta miecz. Dopiero przyglądając się torturom pęka i spuszcza Imperatora do dziury.

Re: Relacja Vader <-> Palp

Jeśli dobrze pamiętam to było to ustalone zarówno w kanonie jak i legendach że imperator był jedyną bliską Vaderowi osobą z którą mógł mieć większy kontakt przez co był mu w miarę lojalny mimo iż go jednocześnie nienawidził, za to co mu zrobił. Ta rzecz jednak zaczęła się kruszyć gdy dowiedział się że jego syn żyje

Vader spotka sie z Tor Valumem?

#9

Fajne. Dziwne, tajemnicze, intrygujące. Tylko trochę za szybko mija ten zeszyt. Pytania EoWB zmuszają do zastanowienia. Duży plus za pojawienie się początek spoilera Sly Moore koniec spoilera, mam nadzieję że jeszcze się pojawi. Jeszcze większy plus za to, że w końcu biorą się za łatanie troski.

Re: #9

No fajne choć z tego typu komiksów bardziej mi się podobał finał #25 Vadera Soule`a. Ale całkiem zgrabnie to działało. początek spoilera I pojawienie się Sly Moore koniec spoilera też na plus.

W sumie nie wiem czy to jest łatanie TROSki. Myślisz, że na początek spoilera Exegolu koniec spoilera będą coś łatać, że wydarzy się tam coś związanego z TROS?

Re: #9

Imho już się dzieją rzeczy związane z troską. Vader dostał już początek spoilera wayfinder koniec spoilera i pewnie go to zaprowadzi w wiadome miejsce Komiks mocno też sugeruje, że Palpi za czasów TESB ostro kombinował z "unlimited power" także początek spoilera Exegol koniec spoilera już był w użyciu, ale nie wiem na ile komiks wgłębi się w szczegóły.

Re: #9

Mossar napisał:
W sumie nie wiem czy to jest łatanie TROSki.
-----------------------

No jasne, że tak. Przecież już samo pojawienie się EoWB, Ochiego i początek spoilera wayfindera Vadera koniec spoilera to jest swego rodzaju łatka, bo TRoS sugeruje, że coś takiego wcześniej było... a przecież nie było, aż do tej pory. No nie wiem, mam nadzieję, że nie przesadzą w tym komiksie z TRoSowymi rewelacjami, bo jeśli na ten przykład Vader początek spoilera dowie się o klonach Palpiego, to nagle cały finał RotJ robi się bez sensu. koniec spoilera

#9 (wyżej się pomyliłem - tam powinna być #8 :P)

Łatanie troski c.d. początek spoilera Vader dowiedział się o Exegolu i właśnie tam leci. koniec spoilera. Bardzo mnie ciekawi co tam zastanie (jeśli w ogóle tam dotrze).

Podobał mi się bardzo motyw z droidami, które myślały, że zbroja Vadera ma w sobie super-wyczesaną technologię. Nic z tych rzeczy - cała jego potęga to skill i DS, a nie pancerz, który jest złożony z najzwyklejszych komponentów.

Ochie wypada średnio - wejście na początku arcu miał epickie, ale coraz bardziej robi za pociesznego pajaca.

Niech w końcu dają ten początek spoilera Exegol. Mam nadzieję, że wielka-zła-kosmiczna-ośmiornica z końcówki nie opóźni za bardzo podróży koniec spoilera i w następnym zeszycie będzie już najlepsze i najtreściwsze mięsko.

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.