Forum

Nowy Vader

Pierwszy numer po TESB!

Vader jest mocno rozchwiany, poleciał na Tatooine, mamę powspominał, przyrodnie rodzeństwo powspominał, poleciał na Coruscant, powspominał Padme początek spoilera i wpadł na Sabé! (no bo kto inny) koniec spoilera. To wszystko oczywiście dlatego, że szuka synka. Ogólnie kolejna super zapowiadająca się seria, ale nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o czymś, co mogliście przeoczyć.
Jest taka mała bitwa na planecie Vendaxa. I ta planeta, tak się składa, pojawiła się w kanonie bardzo niedawno. Kilkanaście dni temu. Przy okazji Star Wars Adventures #30. Żyją na niej takie baaaardzo duże modliszki, które mają chrapkę na zbłąkanych wędrowców. początek spoilera Nawet rudych i łykowatych. Nawet z takimi mięśniami, że normalny drapieżnik by nie przegryzł koniec spoilera
Ale widać, że Adventures jest dla dzieci. Tam modliszka była zieloniutka i miała, przysięgam, twarz Grincha a te tu modlichy... ugh. Zresztą, sami kupcie i je obczajcie...
początek spoilera Ech, chłopcy. Hux, twój szpieg się rąbnął o kilkadziesiąt lat - nie Ruch Oporu a Rebelia się tam chowała. Kylo - Dziadka żeś nie wyczuł, że tam był?! koniec spoilera

Re: Nowy Vader

Okej, po chwili namysłu - szpieg Rudzielca mógł mieć rację, Resistance mogła się tam rozglądać. początek spoilera No bo stara baza Rebelii tam jest, no to czemu nie... co z tego, że wszyscy, co tam byli, zostali, z tego co na teraz wiemy, zeżarci. Poza Sabé, oczywiście, i Vaderem. Którzy, sądząc z okładki następnego numeru, chyba robią team-up i to wygląda... niepokojąco... koniec spoilera

Re: Nowy Vader

Myśmy już na ten temat trochę dyskutowali

https://star-wars.pl/Forum/Temat/23700

Re: Nowy Vader

Nuka-Cola napisał:
Tam modliszka była zieloniutka i miała, przysięgam, twarz Grincha a te tu modlichy... ugh.
-----------------------

Chciałbym zwrócić uwagę, że to są dwa różne gatunki! Ta zielona z Adventures to Acklay (to samo, co gryzło Obi-Wana w Ataku Klonów, już w starym kanonie Vendaxa była rodzimą planetą Acklayów), a te z mackami to jakieś inne, dużo mniejsze robaczki.

Re: Nowy Vader

Choć na arenie Genosi Obi nie miał najmniejszych problemów (w przeciwieństwie do Benka) z pocięciem Acklaya "na plasterki" [zbójcerze mode off].

Chyba że z mieczem Reńskiego jest jak ze wszystkim w FO - ładnie wygląda, ale niespecjalnie działa.

Re: Nowy Vader

Re: Nowy Vader

Bo na arenie Sepki mieli wychudzonego, zabiedzonego Acklaya karmionego Geonozjanami. ;( Benek i Hux mieli do czynienia z prawdziwym, silnym Acklayem, i to na jego własnym podwórku!

Re: Nowy Vader

BTW, najlepszym dowodem na tragiczną kondycję zwierząt trzymanych w podziemiach geonozjańskiej areny jest biedny Nexu, który prawie padł od jednego kopa obcasem w żebra.

Re: Nowy Vader

Jak czytałem ostatnią książkę o Padme, to teraz widzę tę scenę inaczej - to był bucik z durastali z własnym polem siłowym, Padme innych nie nosiła.

Re: Nowy Vader

Generalnie to przed startem każdej serii o Vaderze, psioczę, hejtuję, bo ile można Vadera..

..ale ostatecznie te serie zawsze dają radę. Target Vader był bardzo fajny. Ta za to rzuca inne spojrzenie na Vadka, lekko zahaczające o Dark Visions, trochę o wersję Soule`a, ale jednak jest to coś innego. No i poza tym jest po TESB co ma spory sens i daje nowe pole do popisu.

Podoba mi się ten zeszyt i kierunek tej serii. Myślę, że ogólnie te serie postTESB mogą być przez jakiś czas dość interesujące. Tym bardziej, że Star Wars Soule`a na pewno będzie trzymał poziom, a tutaj widać, że też zapowiada się na ciekawą historię. Mam też wrażenie, że może to trochę nawiązywać do Queen`s Shadow. Tu też na pewno dużym plusem jest kreska. Sprawdziłem sobie rysownika - R. Ienco. To cieniowanie, kreska jest takie lekko zahaczające o tradycyjny rysunek i bardzo to lubię:
https://2.bp.blogspot.com/94sE1e1RyQHDxxKCSYvTEix70wQfWogW4DjBfvkp0yApKyUAJ4jDyUvjoQF_YrCQkl04NsUXmK6nV5oD69BSk1JGG2IycRthVM6upvjMvseBQsTAhLwi7XyNyc8TJY1jHoFQBi-Ceg=s0

Re: Nowy Vader

Mossar napisał:
Mam też wrażenie, że może to trochę nawiązywać do Queen`s Shadow.
-----------------------
Zajefajny twist na koniec. Kto to jest waszym zdaniem? początek spoilera Sabé koniec spoilera?

Re: Nowy Vader

Też tak uważam. Nic innego mi tu nie pasuje. Ale fajny pomysł

#5

Fajny ten zeszyt i generalnie cała seria. Taka nie za mądra, nie za poważna, akurat w komiksie takie podejście się dobrze sprawdza. I to dotyczy praktycznie wszystkich nowych ongoingów. Vader powalony, Star Wars Soule`a też pełen kontrowersyjnych i jednocześnie szalonych decyzji. Aphra to Aphra, tu się chyba nie da na poważnie.

Co do samego zeszytu - cała ta akcja z Amidalianami trąci kiczem, ale zupełnie mnie to nie rusza. Dobrze mi sie to czyta i chce mi się to czytać. To zdecydowanie lepszy kierunek niż pseudorealistyczne historie z poprzednich lat, które miałem ochotę jak najszybciej przescrollować. Legendy też często właśnie takie były. No i zadal ktoś na Reddicie ciekawe pytanie: początek spoilera czy Sabe też zginęła na Polis Massa koniec spoilera?

Re: #5

Nie było złe. Cały czas bardzo fajne wykorzystywanie PT. Niestety przybycie Amidalianów nie wzbudza żadnych emocji - wiadomo, że są z góry skazani na porażkę i będą mięsem armatnim. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem jaki był finał poszukiwań Vadera początek spoilera Dowiedział się, że Obi-Wan był zamieszany w całą akcję z Padme i jej dziećmi? Zobaczył Padme, która uważa, że cały czas jest w nim dobro? koniec spoilera.

Preview #6

Szósty zeszyt się fajnie zapowiada. Zawsze mnie jarała relacja Vader<->Palpi
https://www.starwars.com/news/darth-vader-6-exclusive-preview

Re: Preview #6

Cały arc ma olbrzymi potencjał na połączenie sequelowego przedstawienia Sithów z tym, co znamy z wcześniejszych źródeł.

Ochi, Oracle, Mustafar - to już potwierdzone, ale wydaje mi się, że po koniec pojawią się Exegol i Telluria.

Swoją drogą w Thrawn: Alliances jest ciekawa rozmowa między Thrawnem a Vaderem, która po retconie idealnie może posłużyć za pierwszą wzmiankę o Exegolu.
W polskim wydaniu to strona 382, pierwsze kilka linijek. Równie dobrze może być to zwykła wzmianka o planie ekspansji Palpatine`a, ale rakcja Vadera wydaje się mocno intrygująca.

Re: Preview #6

Adam Skywalker napisał:
wydaje mi się, że po koniec pojawią się Exegol i Telluria.
-----------------------
Też mam takie przeczucia

Re: Preview #6

To już 3 seria z Vaderem. Po ogłoszeniu pojawiły się narzekania, że ile można męczyć w kółko Vadera, sam też nie byłem zachwycony. Okazuje się, że jeśli tylko ma się dobry pomysł, to można męczyć jeszcze długo.

Każda z tych 3 serii jest inna i opowiada ważne etapy z życia Vadera. Gillen pokazał jak Vader po porażce w końcówce ANH udowodnił swoją wartość i wrócił na szczyt. Soule pokazał początki bycia Vaderem. Pak z kolei pzygotowuje grunt do przemiany Vadera w końcówce ROTJ, przedstawie jak walka z Lukiem i kolejne wydarzenia przyczyniły się finalnie do przejścia na jasną stronę Mocy. Także niby znowu ten Vader, ale imho jest ciekawie i jest coś istotnego do opowiedzenia.

#6

Hah, jakie to jest zwariowane. Grek Pak tutaj jedzie ostro po bandzie i to na wielu płaszczyznach. Wyśmiewanie przepowiedni o Wybrańcu, początek spoilera totalne niszczenie Vadera przez Palpa, Ochi i wiele więcej koniec spoilera. Mega szaleństwo. Podoba mi się, mimo, że pełno tu przesady i czasem kiczu. Aktualnie, z wszystkich ongoingów, chyba na drugim miejscu po Star Wars Soule`a.

Re: #6

Hah, rzeczywiście niezłe. Bardzo jestem ciekaw tej historii, mam nadzieję, że wymyślili coś naprawdę fajnego.
Podoba mi się maska początek spoilera Ochiego koniec spoilera - coś pomiędzy Kaleeshem a HK-47. ;o

Re: #6

Mi się podoba nie tylko maska.
https://i.imgur.com/Qe7sZx2.jpg
Nie wiem czy wygląd oparto na jakiś szkicach koncepcyjnych czy to dzieło rysownika, ale imho wyszło kozacko.

Re: #6

Slavek_8 napisał:
coś pomiędzy Kaleeshem a HK-47. ;o
-----------------------
Mi pierwsze na myśl przyszedł Prowler z animowanego Spider-Mana. To może być dobra postać, o ile nie będzie za dużo gadał.

Re: #6

Mi się kojarzy trochę z demonem, trochę z bobą, trochę z batmanem - jako sithański zabójca i łowca artefaktów siedzi mi idealnie.

#6 - jest dobrze

Świetna robota!
Vader na tym etapie swojego życia jest poddawany największej próbie, jednocześnie jest słabszy niż kiedykolwiek i właśnie dlatego to idealny moment na stworzenie mostu do TROS. To dobra okazja, żeby wyjść z tej rutyny oryginalnej trylogii, pokazać nowy etap w życiu Vadera. Erę. Jara mnie fakt, że Vader jest już niemal upadłym Sithem, a mimo to nadal jest ktoś, jak chociażby wyrocznia, kto go traktuje jako część kultu. Zderzenie tego poglądu o Vaderze z tym, co naprawdę się z nim dzieje, jaką przemianę przechodzi, może być kluczowe dla tej postaci.

Relacja Vader <-> Palp

Każdy kto czyta ten komiks od 1 numeru chyba wie, że jest konkretnie przesadzony i trzeba go brać trochę z przymrużeniem oka, ale między mną a Budziolem (i częściowo Pondą) wywiązała się na discordzie dyskusja na temat przedstawienia relacji Palpatine`a i Vadera w NK i Legendach. Generalnie 90% tej dyskusji nie ma sensu, bo było późno, mózg mi się wyłączył i dyskutowaliśmy o tym jakby się to działo zaraz po ROTS.

Ale do rzeczy, czy to co Palp zrobił Vaderowi w numerze #6 jest Waszym zdaniem przesadą i nie pasuje do ich relacji z prequeli i potem okres postROTS w starym i nowym EU? Jaka jest w ogóle ich relacja? Przyjacielska, pan i podwładny? Na pewno sporo zmienia to, że to okres postTESB i nawet fajnie, że Pak pokazuje, że ich relacja zmieniła się w stosunku do tego co widzieliśmy w Vaderze Soule`a czy nawet w czasach ANH. Ale czy nie zrobił tego za mocno? Czy to w pewien sposób nie niszczy tej specyficznej relacji utworzonej pomiędzy Palpatinem a Vaderem?

Ja w komiksach lubię pewne przerysowanie, ciekawiej się to czyta, jest większe oczekiwanie na kolejne zeszyty niż gdy komiks jest do bólu asekuracyjny i realistyczny. Tak jak książki biorę dosłownie, wręcz każdy dialog jest dla mnie istotny dla kanonu, tak na komiksy generalnie patrzę z przymrużeniem oka. No bo weźmy takie Dark Visions. Świetna miniseria, ale miała pokazać Vadera w różnych, przerysowanych formach, jako bohatera najczarniejszego z czarnych i wyszło to świetnie. Nie chcę tracić tego typu komiksów na rzecz spójności kanonu.

Re: Relacja Vader <-> Palp

Relacja z Palpatinem nigdy nie była relacją z przyjacielem. Fakt, Sidious często tak go nazywał, "old friend", jednak nie wierzę, żeby postać utożsamiana z czystym złem, brakiem jakiejkolwiek empatii, była w stanie nawiązać z kimkolwiek przyjacielską relację. Prawda jest taka, że gdy Vader zrozumiał, że wszedł na ścieżkę bez powrotu, obwiniał go za wiele rzeczy, a już nawet na Mustafarze rozważał, by go obalić. Palpatine był tego świadomy i tak, jak nie było sensu utrzymywać swojego "kanclerzowego" oblicza, tak nie musiał udawać altruistycznej chęci pomocy Anakinowi/Vaderowi. Vader od początku był częścią wielkiego planu, z czasem był już do zastąpienia. Palpatine nie widział w nim nic poza siłą, wyśmiał przepowiednię o wybrańcu, bo luźno mówiąc, nie wierzył, że jest prawdziwa. Stąd uważam, że w filozofii Sithów, w Zasadzie Dwóch nie ma miejsca na przyjacielskie relacje. To się wyklucza. Życie Sitha trawi jakiekolwiek empatyczne emocje. Sidious to postać, która została zdemonizowana i chociaż wierzę, że może czuć ludzkie emocje, jak strach, to empatia jest w tym przypadku niemożliwa.

Re: Relacja Vader <-> Palp

Dla mnie nic nie jest przesadzone. Co więcej wydarzenia z numeru #6 bardzo ładnie pasują mi do przemiany Vadera pomiędzy EV i EVI oraz do całego pomysłu Vadera w czasach OT w kanonie. Zupełnie nie podzielam opinii o kiczu, jechaniu po bandzie i przerysowaniu (oprócz Amidalian).

EIV - Vader na końcu zawodzi.

Seria Gillena - zostaje za to ukarany i zdegradowany. W końcu okazuje się, że Tagge i X-Meni to był od początku plan Palpka na to żeby Vader udowodnił swoją wartość i kolejny test/trening żeby Vader powrócił silniejszy. Na końcu uchodzą mu nawet na sucho kombinacje za plecami Palpka. Vader znowu jest na szczycie.

EV - Jest na szczycie i tak pewny siebie, że chce przeciągnąć Luke`a na swoją stronę i razem z nim obalić Imperatora.

Seria Paka - Vader wkurzony na wydarzenia z EV i dalej pewny siebie działa sobie dalej na własną rękę. Hologram Padme go kompletnie rozbija i przygotowuje grunt do przemiany. Na audiencji u Palpka rzuca mu nawet w twarz, że kłamał o Padme. No i się przelało. Mistrz widząc to wszystko musi z powrotem pokazać kto rządzi i wybić z głowy zalążki JSM, potrzebne są zdecydowane mocne środki i stąd dzieje się, co się dzieje.

EVI - Vader znowu jest potulny. Dostaje rozkaz przyprowadzenia Luke`a i robi to jak posłuszny piesek mimo gadek syna i własnych planów z EV. Broni Palpka gdy Luke chwyta miecz. Dopiero przyglądając się torturom pęka i spuszcza Imperatora do dziury.

Re: Relacja Vader <-> Palp

Jeśli dobrze pamiętam to było to ustalone zarówno w kanonie jak i legendach że imperator był jedyną bliską Vaderowi osobą z którą mógł mieć większy kontakt przez co był mu w miarę lojalny mimo iż go jednocześnie nienawidził, za to co mu zrobił. Ta rzecz jednak zaczęła się kruszyć gdy dowiedział się że jego syn żyje

Vader spotka sie z Tor Valumem?


Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.