TWÓJ KOKPIT
0
FORUM Książki

Uniwersum Thrawna

Mossar 2020-09-09 15:13:27

Mossar

avek

Rejestracja: 2015-06-12

Ostatnia wizyta: 2021-06-18

Skąd:

Już parę razy o tym wspominałem, ale tym razem chciałbym o tym szerzej. Czytam (prawie) wszystko co przynosi nam kanoniczne SW, ale jednocześnie poznaję też w międzyczasie legendarne EU. W efekcie w ostatnich latach przeczytałem starą Trylogię Thrawna, nową Trylogię, Poza Galaktykę, Dylogię Thrawna i zaczynam czytać Jeszcze Nowszą Trylogię Thrawna. Chronologicznie wygląda to jakoś tak:

Poza Galaktykę
Ascendancy: Chaos Rising
Thrawn
Thrawn: Sojusze
Thrawn: Zdrada
Dziedzic Imperium
Ciemna Strona Mocy
Ostatni Rozkaz
Widmo Przeszłości
Wizja Przyszłości

Wygląda na to, że Zahn tak dobiera przedziały czasowe i na tyle zręcznie pisze, że to się ze sobą spina, jednocześnie zachowując zgodność z kanonem. W Legendach nie bardzo wiemy jak wyglądały początki Thrawna w Imperium. O tym z powodzeniem opowiada nowa trylogia. Ktoś kto olewa zupełnie NK mógłby sobie ją spokojnie wrzucić pomiędzy Poza Galaktykę i Dziedzica. Oczywiście te wydarzenia mocno bazują na Erze Imperium z NK, więc nie będzie to w pełni zgodne z Legendami, ale z historią Thrawna już prawdopodobnie tak.

Byłem ciekawy czy Zahnowi uda się jakoś pogodzić Jeszcze Nowszą Trylogię Thrawna z Poza Galaktykę, ale wygląda, że tutaj też Zahn chciał zachować zgodność. Już na początku wspomina o tajemniczym zniknięciu Mitth`ras`safisa. Okres walk z Vagaari też jest wspomniany na początku Chaos Rising. Kolejna oczywista postać to oczywiście Ar`alani, która dostaje w Chaos Rising spore backstory, a przecież pojawiła się już w Poza Galaktykę. Kolejna sprawa to udział Chissów w wojnie między Republiką a Imperium Sithów i tu też najprawdopodobniej Zahn nawiązuje do Legend.

Jeszcze przed nami dwie kolejne książki, a i tą pierwszą muszę skończyć, ale chyba już powoli można polecać te nowokanoniczne ksiazki legendziarzom, którzy chcieliby poczytać coś choć w pewnym stopniu zgodnego z "ich" SW.

LINK
 • Re: Uniwersum Thrawna

  Payback 2020-09-09 16:09:03

  Payback

  avek

  Rejestracja: 2008-07-20

  Ostatnia wizyta: 2021-06-16

  Skąd: Kraków

  Sam Zahn tak własnie pisze te ksiażki, przyznał to ostatnio:
  https://www.ign.com/articles/star-wars-grand-admiral-thrawn-origin-story-timothy-zahn-rebels

  "The closest comparison between Chaos Rising and Zahn`s earlier EU work is probably 2006`s Outbound Flight, which is set during the Clone Wars and details the first encounter between Thrawn and the Galactic Republic (while also retroactively laying the groundwork for elements of Heir to the Empire). That novel is no longer canon, but Zahn told us he prefers to operate as if it were. He`s making a concerted effort not to retread the same ground as Outbound Flight and to avoid contradicting the events of that novel as much as possible."  You have to be a little careful about that," Zahn said. "On the other hand, they`ve let me put in small references to that book. One of my goals in writing these books is to fit them into the current timeline, but not contradict blatantly anything else that I`ve done with the character. I`m doing little references. [Lucasfilm] will be getting Book 2 soon. We`ll see a couple more references there. I`m trying to reference other things in his life without trying to force them into the current timeline, shall we say?"

  LINK
  • Re: Uniwersum Thrawna

   cwany-lis 2020-09-09 22:32:45

   cwany-lis

   avek

   Rejestracja: 2003-07-31

   Ostatnia wizyta: 2021-06-17

   Skąd: Sopot

   Zahn w pewnym momencie swej pisarskiej kariery przeszedł samego siebie a raczej jego pisarskie ego zrobiło niezłą woltę w starym uniwersum. W "Poza Galaktyce" Palpatine dowiaduje się o zagrożeniu ze strony Yuuzchan Vongów co poniekąd rzutuje na jego decyzje w przyszłości. Mi bardzo przypadło do gustu łączenie w ten sposób wydarzeń w EU, zwłaszcza, że Nowa Era Jedi miała kolosalne znaczenie dla całej odległej galaktyki, z pewnego punktu widzenia przyćmiewa to znaczenie całej filmowej sagi równie mocno co obecna sytuacja w nowym kanonie z Odrodzonym Imperatorem i tym samym umniejszeniem roli wybrańca. Ale jak wiecie w legendach nie takie cuda miały miejsce, sam Starkiller sprawił, że Luke był - z punktu widzenia EU - "kolejnym" Jedi w szeregach Rebelli i potencjalnym wybrańcem dla Sithów.

   Ostatnio Zahn na facebooku opisywał swoje perypetie związane z tworzeniem poszczególnych powieści. Może zbiorę je w całość i tu wkleję.

   LINK
 • ciekawostki

  cwany-lis 2020-11-21 22:10:29

  cwany-lis

  avek

  Rejestracja: 2003-07-31

  Ostatnia wizyta: 2021-06-17

  Skąd: Sopot

  Przy ponownej lekturze trylogii Thrawna natrafiłem na takie oto akcenty:

  W "Dziedzicu Imperium" Thrawn podziwia dzieła sztuki tajemniczej rasy, której jak sam przyznał nie był w stanie rozgryźć i poprawnie zinterpretować, co niejako doprowadziło do jej całkowitego unicestwienia. Ciekawe kogo miał na myśli.

  "Ostatni Rozkaz" - Wielki 13 Admirał z niejaką dumą wspomina, że czterokrotnie sprzeciwił się rozkazom samego Palpatine`a by uniknąć jego zdaniem niepotrzebnych strat w siłach Imperium - ciekawe, czy w jakiś sposób zgadza się to z powieściami Zahna z nowego kanonu.

  LINK

ABY DODAĆ POST MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..