TWÓJ KOKPIT
0
FORUM Książki

The High Republic: Midnight Horizon (Daniel José Older)

Adakus 2021-07-29 16:59:57

Adakus

avek

Rejestracja: 2007-11-12

Ostatnia wizyta: 2022-06-30

Skąd: Silesia

Powieść dla starszej młodzieży wieńcząca pierwszą fazę projektu "Wielka Republika" Premiera 01.02.2022.

/Tekst/4770,Star_Wars_The_High_Republic_Midnight_Horizon.html

LINK
 • To jest to

  Mossar 2022-02-05 12:24:14

  Mossar

  avek

  Rejestracja: 2015-06-12

  Ostatnia wizyta: 2022-06-30

  Skąd:

  Najpewniej nie jest to najlepsza z wszystkich dziewięciu książek pierwszej fazy, ale myślę, że mogę zaryzykować stwierdzenie, że jest to moja ulubiona książka. Taka, która sprawiła mi z różnych powodów najwięcej radości i emocji, a ja uwielbiam jak książki są emocjonalne. Opiszę swoje odczucia w plusach i minusach, bo tu pasuje to jak znalazł.

  + Korelia. Praktycznie całość dzieje się na słynnej Korelii i Older ogarnia to po prostu koncertowo. Klimat tej planety się aż wylewa. Aż się chce znowu obejrzeć Solo. Jest bardzo dużo starych rzeczy (Grindalidowie, psy, nawet początek spoilera pojawia się młoda Proxima koniec spoilera, nawiązania do Legend, połączenia z Wielką Ucieczką Carson), ale też sporo nowości, które powodują, że Korelia staje się jeszcze ciekawsza. Poza tym same ukształtowanie "terenu" tej planety daje spore możliwości i Older zgrabnie korzysta z tego.
  + Kantam i Cohmac - już wcześniej ich lubiłem, ale tu mają świetny wątek. Częściowo ze sobą powiązany, częściowo nie, trochę powiązany też z TFS, ale generalnie to co się dzieje we flashbackach i to co się dzieje w czasie głównego wątku bardzo mi spasowało. Jest dużo emocji, dużo świetnych scen walki i sporo rozkmin na temat Mocy, przywiązania i generalnie przynależności do Zakonu. Świetna sprawa.
  + Reath i Ram - chyba moja ulubiona relacja przyjacielska w HR. Chłopaki mają świetną chemię między sobą i czy to jest jakaś bitwa czy zwykła rozmowa, sceny są niewymuszone i często okraszone fajnym humorem.
  + Końcówka - nic tu nie będę zdradzał, ale dzieje się dużo rzeczy, które właśnie spowodowały, że Midnight Horizon stał się moją ulubioną książką tej fazy. Nie chcę nawet wrzucać do spoilera, bo pewnie parę osób by kliknęło i potem żałowało.
  + Świetne powiązanie z TFS
  + początek spoilera Lula i Zeen - bardzo, bardzo udany i emocjonalny wątek miłosny LGBT, który został sprawnie zbudowany w THRA, a tutaj po prostu świetnie wybrzmiewa koniec spoilera. Inne wątki, nazwijmy to, sercowe nie są aż tak dobre, ale też daleko im do cringe`u.
  +/- Crash i jej ekipa - raczej na plus, bo to dosyć nietypowy pomysł, który generalnie mnie ciekawił, ale też nie mogę powiedzieć, że jakoś straszliwie mnie fascynował. Raczej na plus.

  - Manieryzmy Oldera. Niestety Older dalej korzysta z przeciągania liter, jakichś dziwnych słówek, żartów. Taki już jest. Patrząc po Twitterze i wywiadach Older po prostu taki jest na co dzień i raczej nie przestanie tego robić w swoich książkach. Szczególnie w pierwszej połowie książki mnie to wkurzało.
  - Ta książka się mocno wiążę z komiksem THRA Oldera z IDW. Trudno mi ocenić na ile mocno, tzn. jak odbierze ją ktoś kto THRA nie czytał, ale wydaje mi się, że może to być problemem w odbiorze książki przez mniej wkręconych fanów.

  W ten oto sposób jestem po wszystkich książkach pierwszej fazy i mam spory problem, żeby ustawić jakiś ranking. Szczerze mówiąc wszystkie książki adultowe i MH dałbym na pierwszym miejscu ex eaquo. Potem W Ciemność, potem Out of the Shadows i te dla młodszego czytelnika na końcu, bo to po prostu prościutkie, krótkie czytadła.

  LINK
  • Re: To jest to

   Melethron 2022-02-05 15:19:16

   Melethron

   avek

   Rejestracja: 2009-02-16

   Ostatnia wizyta: 2022-06-27

   Skąd: Court of Gods

   Ciekawa opinia. Trochę to dla mnie zaskakujące, że dałeś jej 5/5 na Goodreads i stawiasz w topce książek THR. Ja na razie jestem na 13% bo zacząłem raptem wczoraj przed spaniem i na tą chwilę idzie mi raczej topornie i nie czuję jakoby miało mnie to później porwać. Styl Oldera strasznie mnie kłuje w oczy, choć naprawdę chciałbym żeby mi to weszło. Zobaczymy jakie będą wrażenia wraz z rozwojem fabuły.

   LINK
   • Re: To jest to

    Mossar 2022-02-05 15:48:15

    Mossar

    avek

    Rejestracja: 2015-06-12

    Ostatnia wizyta: 2022-06-30

    Skąd:

    13% to tam się jeszcze nic nie wydarzyło. Początek jest wolny i taki typowo Olderowy. Choć mi w tej pierwszej połowie dużo wynagradzał klimat Korelii.To co mnie przykuło dzieje się później.

    No ale Ciebie mogą pewnie inne kwestie odrzucić, które mi nie przeszkadzały.

    LINK
 • Midnight Horizon

  Melethron 2022-02-10 14:23:21

  Melethron

  avek

  Rejestracja: 2009-02-16

  Ostatnia wizyta: 2022-06-27

  Skąd: Court of Gods

  No dobra, pierwsza faza książkowa również i dla mnie dobiegła końca. Nie będę ukrywał, że nie byłem zachwycony, że to Older zajął się pisaniem ostatniej powieści, ale po przeczytaniu całości powiem, że było całkiem spoko. Początek mnie trochę irytował, wbicie się znów w jego sposób prowadzenia historii, używane przez niego słowa zajęło mi trochę czasu, ale w końcu jakoś mi to weszło i czytanie sprawiało mi większą przyjemność.

  Midnight Horizon to udana książka dla młodych dorosłych, która całkiem dobrze kończy pierwszą fazę. Część historii jest w moich oczach trochę zbędna i mogłaby być pominięta, ale wtedy mówię sobie, że młodszy czytelnik pewnie lubi takie pierdoły. Nie mogę zdecydować co myśleć o Crash i jej ekipie. Raz czytało mi się ten wątek całkiem spoko, raz mnie nudził. Relacje Reath-Ram oraz Cohmac-Kantam bardzo na plus. Zarówno młodzi Jedi, jak i Ci starsi naprawdę dali radę. Początkowo, co oczywiście nie jest w moim przypadku czymś nowym, z niesmakiem czytałem początek spoilera retrospekcje z życia Kantama koniec spoilera, ale poprowadzenie tej historii i jej zakończenie sprawiło, że całkiem mi się ona spodobała. Na tym wątek LGBT mógłby się w tej książce zakończyć, ale oczywiście Older nie mógł sobie na to pozwolić. Relacja, bo nie nazwę tego związkiem, między początek spoilera Lulą i Zeen koniec spoilera bardzo mi się nie podobała. Po co to wciskać wszędzie na siłę? Czy w galaktyce nie ma już normalnych związków tylko homo? Duży minus w moich oczach.

  Liczyłem, że dla podkreślenia dramaturgii początek spoilera zginie ktoś z głównych bohaterów koniec spoilera, ale się trochę przeliczyłem. Do przewidzenia trochę było, że jeśli przeżyje to początek spoilera Reath zostanie pasowany na rycerza koniec spoilera, ale zupełnie zaskoczyło mnie początek spoilera odejście z Zakonu przez Cohmaca koniec spoilera. Teraz zadaję sobie pytanie jaki będzie jego dalszy los i czy początek spoilera zostanie zaliczony do Straconej Dwudziestki koniec spoilera. Pojawienie się początek spoilera Yody oraz tej tajemniczej postaci związanej z Shrii-ka-rai koniec spoilera bardzo na plus i szczerze mówiąc podniosło to moją ocenę tej książki. Teraz oczywiście początek spoilera Jedi wrócą na Coruscant i będą planować poradzenie sobie z nowym/starym wrogiem, ale to zobaczymy dopiero w trzej fazie koniec spoilera...

  Generalnie gdy już się wbiłem w książkę to czytało się dobrze. Zakończenie podniosło moją ocenę przynajmniej o punkt, a całościowy odbiór Oldera mimo wszystko mi się poprawił. Oczywiście przyczynił się do tego również genialny komiks Trail of Shadows.

  Midnight Horizon 8/10 w skali Star Wars.

  LINK
 • Re: The High Republic: Midnight Horizon (Daniel José Older)

  mkn 2022-02-12 09:47:14

  mkn

  avek

  Rejestracja: 2015-12-26

  Ostatnia wizyta: 2022-06-28

  Skąd: Wlkp

  Jeśli chodzi o pozycje YA to MH>ItD>OotS. I have spoken.

  Mam z tą książką odwrotnie niż z ItD. Tam podobał mi się bardzo początek, a strasznie rozczarowała końcówka. Tutaj początek jest słabszy, ale za to końcówka jest świetna. Od rozpoczęcia przyjęcia jest coraz lepiej i lepiej - sam pomysł na tematyczną imprezkę , połączenia z TFS, twist <3, jedno cameo oraz epickie wejście wiadomo kogo, finał retrospekcji z Kantamem, przejścia i zmiany bohaterów - pięknie to wszystko zażarło. Godne zakończenie pierwszej fazy od strony książek.

  Brawo panie Older i za końcówkę ksiażki i za genialny ToS. Zaimponowałeś mi Pan, nie spodziewałem się tego po Panu.

  P.S. Książka świetnie kontynuuje i rozwija bohaterów/wydarzenia z THRA. Baaaaaaadzo by się przydało żeby ktoś wydał ten komiks po polsku...

  LINK
  • Re: The High Republic: Midnight Horizon (Daniel José Older)

   Mossar 2022-02-12 10:16:09

   Mossar

   avek

   Rejestracja: 2015-06-12

   Ostatnia wizyta: 2022-06-30

   Skąd:

   Przez te wszystkie solidne pozycje z pierwszej fazy dałbym Scotta na pierwszym miejscu, ale Older awansował chyba na drugie miejsce. W sumie nie wiem co zrobić z Soulem bo zakończył swój wkład na LotJ i dopiero teraz wychodzi jego Eye of the Storm, ale na pewno najniżej dałbym Ireland.

   Older się mega wyrobił, a najbardziej zszokował skillem w komiksie.

   LINK

ABY DODAĆ POST MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..