TWÓJ KOKPIT
0
FORUM Świat Filmu

Don`t Look Up

darth_numbers 2022-01-17 22:04:10

darth_numbers

avek

Rejestracja: 2004-08-03

Ostatnia wizyta: 2022-05-24

Skąd:

OK, zmęczyłem to jakoś, oglądając na raty na Netfliksie po jakies 10-20 minut za jednym razem.
Film sam w sobie nie jest bardzo zły, imponująca obsada, aktorsko OK, zrealizowane przyzwoicie. Najlepiej oglądać bez żadnej wiedzy o czym to jest, ani nie znając "oficjalnej interpretacji", bo wszystko to zaburza odbiór filmu. Poniżej lekkie spoilery a więc jak ktoś chce obejrzeć zupełnie "w ciemno" to nie czytać. Od razu ocena: moim zdaniem jakieś 3+ w skali staroszkolnej (2-5). Dla niektórych może być wyżej, dla płaskoziemców niżej.

A więc oficjalna wykładnia głosi że film jest jakąś alegorią nadciągającej katastrofy klimatycznej. Ja nie wiem w którym momencie i z jakiej perspektywy należy na to patrzeć, żeby takowej alegorii się dopatrzeć. Taka intepretacja moim zdaniem jest bardzo, bardzo naciągana i można nawet powiedzieć że jest celowo pchana, żeby zatrzeć prawdziwe przesłanie filmu. Które moim zdaniem dotyczy kryzysu polityczno-społeczno-intelektualnego w USA (i w pewnym sensie na świecie, bo USA to Świat, a przynajmniej ten Zachodni).
W filmie mamy dość sprytnie przedstawiony opór politycznie zorientowanych mediów i ich zindoktrynowanych konsumentów wobec jakiegokolwiek racjonalnego procesu myślowego. Rozumowanie oparte na logice i obiektywnych danych nie ma żadnej wartości w dzisiejszym świecie, w którym prym wiodą prymitywne ideologie (a może bardziej emocjonalne hasła). Ponad 100 lat publicznej edukacji poszło na marne. Pogratulować. Próby racjonalnej argumentacji spotykają się z natychmiastową reakcją w postaci otrzymania naklejki "marksista".
Drugą istotną sprawą jest zaburzenie bądź zniszczenie procesu podejmowania decyzji. Demokracja jest fasadą, a decyzje podejmowane są na sposób mafijny z pominięciem procedur, w bardzo małych gronach, a jedynym kryterium jest zysk zakulisowych graczy (czytaj wielki biznes). Żeby jeszcze była to "dyktatura oświecona" - niestety nic z tego, w imię zysków owi zakulisowi dyktatorzy porzucają metody naukowe wywodzące się z Oświecenia i najzwyczajniej w świecie liczą na łut szczęścia - w ich grze va banque nie ma w ogóle przewidzianego marginesu błędu, czyli de facto w grze stawką jest życie całych społeczeństw. Kasyno w którym wszyscy chąc-nie chcąc gramy (bądź jesteśmy żetonami).
Trzecia kwestia (być może najważniejsza) to podziały społeczne które osiągnęły poziom religijnego fanatyzmu - jakakolwiek dyskusja pomiędzy stronami jest niemożliwa, ponieważ proces racjonalnego rozumowania i argumentacji jest wyłączony z gry. Strony (szczególnie jedna) są na siebie poszczute bardzo skutecznie, a prowodyrzy idą w "zaparte" nie przyjmując do wiadomości istnienia danych, faktów i obiektywnej, weryfikowalnej rzeczywistości (kłania się tu słynny fragment dyskusji O`Briena i Smitha z "1984". Orwell jednak musiał mieć na wyposażeniu kryształową kulę w której widział przyszłość). Co gorsza, podejmują wszelkie wysiłki zniechęcające swoich wyznawców do myślenia (albo chociaż otwarcia oczu, czy w tym wypadku - podniesienia wzroku).
Wg powiedzonka ryba psuje się od głowy, i diagnoza stawiana przez film jest dość niewesoła - głowa jest zupełnie zepsuta a proces ten jest nieodwracalny. Elity są zupełnie zdemoralizowane a ich procesy myślowe tylko pozornie racjonalne.
Śmieszne są jedne z ostatnich scen, gdy wściekli obywatele strzelają do pędzącej komety ze swoich karabinów i pistoletów: jedna z wielkich obywatelskich "wolności" okazuje się być nic nie warta. W ostatnich chwilach wszystkim spadają klapki z oczu ale jedyne co zostaje to złość i rozpacz, ponieważ prawa natury są nieubłagalne.
Podsumowując, film jest całkiem sprawnie zrealizowaną tragikomedią, na dodatek dość odważną. I śmieszne, i straszne jest to, że jeden z niewielu naprawdę oryginalnych flmów 2021 (które miałem okazję oglądać) dotyczy totalnego rozkładu wartości na których zbudowana jest Cywilizacja Zachodnia. Cóż, jedyne chyba co można powiedzieć to "Good Night & Good Luck".

PS. nadciągająca potencjalna katastrofa klimatyczna również zasługuje na jakieś wspomnienie w sztuce filmowej ale ten film dotyczy jej tylko pośrednio.

LINK
 • Re: Don`t Look Up

  HAL 9000 2022-01-18 16:02:12

  HAL 9000

  avek

  Rejestracja: 2016-01-23

  Ostatnia wizyta: 2022-01-21

  Skąd:

  -oglądając na raty na Netfliksie po jakies 10-20 minut za jednym razem

  To nie jest najlepszy pomysł na oglądanie filmów i wygląda na to, że oglądałeś na telefonie w drodze do pracy lub cos w tym stylu

  LINK
  • Re: Don`t Look Up

   darth_numbers 2022-01-18 16:30:50

   darth_numbers

   avek

   Rejestracja: 2004-08-03

   Ostatnia wizyta: 2022-05-24

   Skąd:

   HAL 9000 napisał:
   To nie jest najlepszy pomysł na oglądanie filmów i wygląda na to, że oglądałeś na telefonie w drodze do pracy lub cos w tym stylu
   -----------------------

   Fatalny pomysł, fatalny sposób na oglądanie, to się zgadza ale na szczęście nie oglądałem na komórce, to już byłoby totalne dno (poza tym jestem już tak ślepy, że na komórce nic bym nie widział). Widziałem na domowym TV, ale niestety brak czasu żeby za jednym zamachem obejrzeć

   LINK
 • Re: Don`t Look Up

  AJ73 2022-01-18 16:53:12

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2022-05-24

  Skąd: Strike Base XR-484

  Odnośnie alegorii o katastrofie klimatycznej, to jeszcze da się jakoś obronić. Ja widziałem już takie tłumaczenia, że ta kometa to covid , a Dr.Randall i Kate Dibiasky to głos świata nauki, który ostrzegał przed nadchodzącą katastrofą.
  Zresztą, w miejsce komety można tak naprawdę wstawić dowolne globalne zagrożenie o jakim była mowa w ostatniej dekadzie.

  Ważniejszym jest jednak to, co wypunktowałeś. Tak, film dokładnie o tym mówi, a co najważniejsze, przedstawia to w sposób uniwersalny, przez co widz w niemal każdej odległości geograficznej, oglądając może powiedzieć - hej!, tak samo jest u nas !
  Tak, jest to tragikomedia, ale kurde, nie pamiętam by kiedykolwiek oglądając komedię, było mi tak bardzo nie do śmiechu.
  No i to dwunacznie można powiedzieć odczytywane "We really did have everything didn’t we” w tym slajdzie kilku chwytających scenach, kiedy widzimy, że to ostatnie chwile n a s z e g o świata, robi piorunujące wrażenie.

  LINK
 • Re: Don`t Look Up

  bartoszcze 2022-01-18 19:06:16

  bartoszcze

  avek

  Rejestracja: 2015-12-19

  Ostatnia wizyta: 2022-05-25

  Skąd: Jeden z Wszechświatów

  Naukowcy mają nieco inny punkt widzenia

  LINK
 • Re: Don`t Look Up

  Finster Vater 2022-01-19 02:30:07

  Finster Vater

  avek

  Rejestracja: 2016-04-18

  Ostatnia wizyta: 2022-05-25

  Skąd: Kazamaty Alkazaru

  To taka satyra na wszystkich, przekonanych o własnej zajefajności. Mamy więc i czerwone czapeczki antylookupistów stylizowane na trumpistów, mamy i zdjęcie pani prezydent z Billem, mężem Hilary, oczywiście wszystkowiedzących pracowników medialnych itd., itp. No i oczywiście techguru co każdym swoim słowem zmienia kursy akcji. Samej komecie można też przypisać wszystko, od tego że to alegoria katastrofy klimatycznej, po to że to ostrzeżenie przez migracją, która przyniesie tyle korzyści i wszystkich ubogaci.

  Jednym zdaniem, dla każdego coś (nie)miłego, tylko prawdziwymi problemami nie ma kto się zająć.

  Generalnie to taki remake "A bridge too far" - tam też chodzi jeden rozsądny generał Sosabowski i mówi że będzie niefajnie, za to cała reszta klepie się po plecach mówiąc "spoko ziom, będzie git impreza, nie bądź smutas".

  LINK
 • Re: Don`t Look Up

  Melethron 2022-04-21 02:35:22

  Melethron

  avek

  Rejestracja: 2009-02-16

  Ostatnia wizyta: 2022-05-14

  Skąd: Court of Gods

  Boszszsz... ale to durny film dobrze, że w czasie seansu wchodziło wino, inaczej nie dałoby się tego oglądać. Aż dziw, że grupa takich dobrych aktorów pokusiła się na taki projekt...

  LINK

ABY DODAĆ POST MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..