TWÓJ KOKPIT
0
FORUM Star Wars TV (aktorskie)

Rasy Endoru

Lord Sidious 2006-02-20 18:29:00

Lord Sidious

avek

Rejestracja: 2001-09-05

Ostatnia wizyta: 2022-08-07

Skąd: Wrocław

Dzięki obu filmom telewizyjnym i serialowi animowanemu Endor stał się jedną z najbardziej rozwiniętych w semiinteligentne rasy miejsc w galaktyce. Czy to dobrze, czy to źle? Trudno powiedzieć. Zwłaszcza w Bitwie o Endor, te wszystkie rasy są dla Endoru raczej obce, ale w serialu co odzinek dostajemy prawie kompletnie nowe dziwne stworzenia i rasy inteligentne. Endor to nie tylko Ewoki i Yuzzumy (choć te drugie znamy z zupełnie innego miejsca w Powrocie Jedi )

Jest tego tyle, że w jednym poście trudno o wszystkich napisać.

Dla mnie tą rasą, która jest najciekawsza, najbardziej śmieszna i najbardziej żałuję, że jej nie było ani w ROTJ ani w filmach TV to Dulokowie. To taka naturalna karykatura Ewoków - dla mnie po prostu rzadzą. Właściwie gdyby serial był poświęcony w całości zmaganiom Duloków z Ewokami, kto wie czy nie byłoby to lepsze. Król Gorneesh jest jedną a najzabawniejszych postaci, to taki zły, ale nie przeżarty przez zło czarny charakter, który budzi uśmiech i sympatnie. A wraz z nim reszta Duloków, które żyją na bagnach i śmierdzą .

Podróżujący Jindas - to rasa, lub organizacja, która najbardziej mnie ... wykończyła psychicznie. Fakt, odcinek z nimi ma kilka całkowicie odjechanych momentów jak przedstawienie dla kozłów drzewnych, ale sam ich sposób bycia i w ogóle to kim byli... jest jakby całkowicie nie przystający do Endoru.

Tak samo jest z Phlogami. Dla mnie są oni przegiętą rasą, dziwne, że Imperium ich nie zauważyło. Choć moze to z nimi był spokrewniony Gorax?

Resztę zostawiam Wam.

LINK
 • Yub Nub

  Burzol 2006-02-20 20:39:00

  Burzol

  avek

  Rejestracja: 2003-10-14

  Ostatnia wizyta: 2022-08-08

  Skąd: Poznań

  Jeśli chodzi o te wszystkie inteligentne rasy żyjące na Endorze (a jest ich - jak podejrzewam - niezliczona ilość) widzę tylko jeden, w miarę rozsądny powód, dla którego Rebelianci nie spotkali ich podczas walki o DS2. Otóż w tym samym czasie na Endorze odbył się wielki planetarny zjazd ras inteligentnych (kto wie, może po prostu jakaś wielka impreza?). Na zjazd ten, jednakowoż, nikt nie zaprosił Ewoków i tylko dlatego pierwszym przedstawicielem jakiejś inteligentnej rasy jaką spotkała Leia był Ewok - Wicket.
  Oczywiście innym rozwiązaniem byłoby to, że "Ewoks" nie jest kanoniczne, a rasa wiszących śpiących kóz (btw. bomba pomysł! ) nie istnieje "naprawdę". Ale skoro Lord twierdzi, że są one całkiem kanoniczne, to chyba tylko Wielka Impreza może rozwiązać taki problem .

  A co do różnych stworzeń inteligentnych na Endorze, wspomnieć można o małych latających wróżkach (nazwy nie pomnę), które są takimi Endorowymi elfami w wersji nietolkienowej – takie małe skrzaty ze skrzydełkami. W jednym z odcinków pewna wredna wiedźma zaczarowała te wróżki tak, że lecąc podpalały las, i biedne Ewoki musiały go potem gasić.

  Natomiast rzeczywiście – ciekawym pomysłem mogłoby być przyłączenie się do Imperium rasy Duloków. Z jednej strony fascynujące miśki pokonujące Imperium, z drugiej Szturmowcy walczący ramię w ramię z… śmierdzielami . Choć może wtedy ROTJ zdziecinniał by tak, że nie dałoby się go oglądać? :/

  LINK
  • Koutii-czaa tiu jub nub!

   Mihoo 2006-02-21 14:05:00

   Mihoo

   avek

   Rejestracja: 2003-12-02

   Ostatnia wizyta: 2022-07-29

   Skąd: Poznań

   -A co do różnych stworzeń inteligentnych na Endorze, wspomnieć można o małych latających wróżkach (nazwy nie pomnę)...

   Wistie. Świecą oczywiście dzięki bioluminescencji .

   Anyway...
   Inne ciekawe rasy które warto wymienić, choć te to już raczej pół inteligentne, bądź ledwie świadome:

   Dość rzadkie Teeki z ich niesamowicie szybkim metabolizmem umożliwiającym im osiąganie ogromnych prędkości. Przydaje się to w ich ulubionym zajęciu - pożyczaniu pożywienia z Ewoczych wiosek bądź zwierzęcych gniazd. Szkodniki, w mniemaniu większości Ewoków.

   Moi ulubieńcy - Mniszki Wojownicze, lub jak kto woli -Jeżowniki bądź Urwisy (tak, to polskie tłumaczenia "Urchins"). Roślino podobne stworzenia o głowach przypominających kwiatostan mniszka lekarskiego [bo przecież nie myśleliście, że nazwa od mnichów pochodzi? ], zamiast nasionek posiadają ostre ciernie którymi potrafią miotać ze znaczną siłą.

   Kolejna ciekawostka, Gupiny. Niezwykłe trollo-podobne stworzenia posiadające zdolność zmiany swojej postaci. Mimetyzm, mimikra? :> W każdym razie, znawcy tematu - Ewoki - podają iż trzeba w to uwierzyć, by móc to zobaczyć. Sugerowałoby subtelną manipulację percepcją obserwatora... Nieniepokojone, zamieszkują sobie wulkaniczne jaskinie Endoru.

   No i jeszcze Sanyassańscy Maruderzy, choć to tylko goście.

   - - -

   A teraz prosze usiąść wygodnie, bowiem wkraczamy do geek-zone a przed nami prawdziwy hardcore, jeśli nie już death metal. Zostaliście ostrzeżeni.

   Jest jeszcze cała masa stworzeń które przewinęły bez większego komentarza: Grass Trekkery, Grakka, płazopodobne stwory Gorph, Duszek Szczęścia, dwugłowy Gonster, Iceheady, Lodowe Demony; kwartet rządzący porami roku - Śnieżny Król, Kwiatowa Królowa, Słoneczny Król, Liścienna Królowa (rodzeństwo, tak na marginesie), Jaszczurzy Wojownicy, ptasie Struttery, wiewiórkowpodobni Skanditowie, mieszkańcy podwodnego królestwa (wyglądają jak widywany w USA człowiek-żaba :>, Quorkowie, zajączkowate Mimphy, inesktoidalne Jitterbugi, najpewniej spokrewnione z Goraxami i Phlogami Ogry, Zandor Rockers - inteligentne dwunogie skały, skunksowate Kagle, Tromy o wyglądzie niedogolonych gnomów, Pugi, Eodony, podobne nieco do rozdymki Tamble... Na koniec zostawiam sobie stworzonka które już zdążyłem polubić - Dark Wizards of the Night Spirit - władały one Leśnym Księżycem nim te paskudne Ewoki wygnały je na jego wymarłe pustkowia.

   No i pewnie jeszcze całkiem spora liczba tego tałałajstwa. Bujny rozwój ras inteligentnych Endoru zawdzięczamy głównie dwóm sezonom kreskówki i pradawnym marvelowskim komiksom. Na samym początku miałem nawet jakiś pomysł na komentarz do tej listy. Najadekwatniejsze będzie chyba jednak zwykłe OMG . Endor to jakiś jeden wielki eksperyment ewolucji. Ciekawe co powiedziałby na to Darwin...

   Further reading:
   http://www.starwars.com/kids/explore/eu/f20041123/index.html
   http://www.starwars.com/databank/updates/news20041112.html
   http://starwars.wikicities.com/wiki/Forest_moon_of_Endor

   LINK
 • "Misiowe królestwo"

  Hialv Rabos 2006-02-20 20:43:00

  Hialv Rabos

  avek

  Rejestracja: 2005-10-30

  Ostatnia wizyta: 2022-05-22

  Skąd:

  Mi najbardziej do gustu przypadły Ewoki i Goraxy. Te pierwsze zaskarbiły sobie moje uznanie nie tyle z RotJ co z komiksu Aurra Sing. I choć są one tylko tłem dla rozwijającej się akcji, to lepiej się prezentują niż w filmie. Te małe stworki, ukrywające się w zaroślach, utwierdziły mnie w przekonaniu, że Imperium nie koniecznie musiało panować nad całą sytułacją na Endorze. Natomiast Goraxy są zapewne odpowiednikami dużej małpy, znanej nam bardziej jako King-Kong, jak myślę . Goraxa pamiętam z któregoś komiksu z serii X-Wing, gdzie z przewieszonymi Trooperami gna przez las. Do dziś się zastanawiam dlaczego dowództwo Imperium nie nakazało zniszczyć przedstawicieli tej rasy w promieniu minimum 100 km od generatora.

  Ogólnie jednak cały Endor zarysował mi się w pamięci jako tytułowe królestwo miśków, pluszaków i to niekoniecznie strasznych

  LINK
 • Ach, ach...

  Hialv Rabos 2006-02-20 20:50:00

  Hialv Rabos

  avek

  Rejestracja: 2005-10-30

  Ostatnia wizyta: 2022-05-22

  Skąd:

  zapomniałem dodać że w filmie nie widzieliśmy inny przedstawicieli ras inteligentnych, gdyż nie koniecznie musiały żyć na tym samym terenie. Np:tam gdzie szalały Goraxy żaden rozsądnie myślący Ewok nie wędrował po zmroku sam, bo mogło mu stać się kuku

  LINK
 • O CO TU CHODZI??

  Oreod`na 2006-02-21 14:17:00

  Oreod`na

  avek

  Rejestracja: 2005-11-29

  Ostatnia wizyta: 2006-06-18

  Skąd: poznań

  JAKI SERIAL?NIE kojarze żadnego serialu o ewokach,o całym endorze i jego historii.Skąd wy to wytrzasnęliście??Dwie serie serialu i film animowany?! eeeEEE skąd to wytrzasnęliście??

  LINK
  • były dwa

   Bubi 2006-02-21 14:44:00

   Bubi

   avek

   Rejestracja: 2004-07-20

   Ostatnia wizyta: 2022-06-29

   Skąd: Gdynia

   filmy o endorze w tym jeden o swojskiej nazwie Bitwa o Endor oraaz serial animowany o ewokach, ktoś sie tu musi doedukować

   LINK
  • jak nie wiadomo o co chodzi, chodzi najpewniej o to, że ktos nie doczytał :>

   Mihoo 2006-02-21 14:55:00

   Mihoo

   avek

   Rejestracja: 2003-12-02

   Ostatnia wizyta: 2022-07-29

   Skąd: Poznań

   -Dwie serie serialu i film animowany?!

   Odwrotnie. Dwa animowane sezony i film aktorski. A w zasadzie dwa filmy. Pierwszym, od którego sie wszystko zaczęło był The Ewok Adventure: Caravan of Corage. Potem było Ewoks: The Battle for Endor. No i "Gumisie".

   skąd to wytrzasnęliście??
   Zza Wielkiej Wody .

   LINK

ABY DODAĆ POST MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..