TWÓJ KOKPIT
0
FORUM Ogólnie o Star Wars

Formy walki na miecze świetlne

Misiek 2006-03-26 00:30:00

Misiek

avek

Rejestracja: 2003-01-12

Ostatnia wizyta: 2021-02-21

Skąd: Wrocław

No. Zebrałem się w sobie, przekopałem dawne wątki na ten jakże drażliwy i interesujący temat, i poniżej zapisałem wszystko, co można powiedzieć na ten temat. Tu się należą dzięki Sebastianniemu, Mihoo, Bartowi, Ulvovi i Gufiemu, których teksty czy to na forum, czy w encyklopedii, wzbogaciły posiadany materiał o dość istotne elementy, zespajające go (lub nie) w jedną, względnie sensowną całość.
Aczkolwiek to nie jest jeszcze kompletne kompendium wiedzy o Formach walki na miecze świetlne. Fragmenty, które uznałem za wątpliwe bądź niepewne, zaznaczyłem w tekście i nieśmiało liczę na to, że uda się je jakoś wyjaśnić lub uzupełnić. Chociaż mam nadzieję, że poniższa wizja Form jest mniej więcej sensowna.
A więc do rzeczy:

Przede wszystkim mała systematyka: mamy oficjalnie 7 Form, które reprezentują odrębne spojrzenie na życie, Moc i sposób walki, który je wyraża. W ramach tych Form mamy do czynienia z technikami, będącymi już skodyfikowanym, rzekłbym: praktycznym aspektem filozofii walki, którą reprezentuje dana Forma. Może (chociaż nie musi) być kilka technik w obrębie jednej Formy; będą się one z reguły różnić kilkoma aspektami technicznymi, ale generalnie wynikają z jednego spojrzenia na walkę. Wreszcie niektóre techniki posiadają warianty, a więc czysto praktyczne aspekty, pozwalające stosować daną technikę przy użyciu różnych rodzajów oręża. Warianty w ramach jednej techniki nie będą się zatem różniły od siebie niczym konkretnym (nie licząc paru zabiegów usprawniajacych walkę); jedną techniką można posługiwać się np. walcząc jednym lub dwoma mieczami. Skuteczność takich, a nie innych wariantów, jest różnoraka i zależy już od techniki i Formy. Reasumując:
Forma -> Technika -> Wariant.
Jeśli zaś chodzi o same Formy:

Forma I – „Determination” („Determinacja”):
- Shii-Cho, stanowi podstawę szermierczą każdego Jedi. Jakkolwiek na dłuższą metę ustępuje skutecznością innym Formom, to jednak prawdziwe mistrzostwo tego stylu pozwala osiągnąć status nieprzeciętnego szermierza i skutecznie przeciwstawić się innym, mniej doświadczonym przeciwnikom, czego przykładem może być Kit Fisto. Każdy Jedi przez dwa lata szkolenia w Świątyni uczył się tej techniki, która stanowiła swego rodzaju punkt wyjścia do pozostałych Form. Jej początki sięgają czasów Wielkiej Schizmy, kiedy Jedi (Ciemni i Jaśni) nie posługiwali się jeszcze mieczami świetlnymi, lecz ich stalowymi odpowiednikami; Shii-Cho jest zatem dostosowana do władania cięższym orężem. Warto zauważyć, że to prawdopodobnie ten styl jako jedyny posiada wariant, który pozwala skutecznie posługiwać się biczem/pejczem świetlnym.

Forma II – „Contention” (“Rywalizacja”):
- Makashi, czyli walka najbardziej zbliżona do fechtunku i szermierki; stylowa, elegancka, zabójcza. Jest to styl niemal bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o pojedynki. Opiera się on o wysoką precyzję i finezję wykorzystania ostrza, natomiast zawodzi w walce na dystans, dostosowany jest bowiem do pojedynków jeden na jednego. Najbardziej znanym mistrzem tej techniki był Hrabia Dooku. Znamienne, że w starożytności istniała Forma zwana Lus-Ma, która była dość powszechna, a polegała mniej więcej na tym samym, co Makashi. Możliwe więc, że była jej wersją rozwojową. [Uwaga od Miśka: wskutek braku dostępności określonych źródeł ciężko jest jednoznacznie potwierdzić albo obalić rzeczoną tezę. Może się to zmienić w chwili, kiedy dotrę do jakichś konkretniejszych informacji.]

Forma III – „Resilience” (“Wyciszenie”):
- Soresu, wymagająca pasywnego, niemal biernego zespolenia z Mocą. Sztuka obronna, początkowo powstała jako odpowiedź na rozpowszechnienie się blasterów, z czasem rozrosła się do rangi odrębnej Formy, prezentującej osobną filozofię życiową. Soresu jest idealna do blokowania i parowania wszelkich ataków, doskonała, jeśli chodzi o odbijanie laserowych błyskawic, a także, po dłuższym szkoleniu, zdolna wykorzystać błędy w niemal każdym innym stylu na swoją korzyść (może nie licząc Makashi). Maksymalizuje ona zdolności obronne dzięki zastosowaniu ciasnych i wydajnych ruchów, które chronią praktycznie całe ciało. Największym znanym mistrzem Soresu był Obi-Wan Kenobi, acz technika ta była szeroko rozpowszechniona wśród Jedi.

Forma IV – „Perseverance” („Wytrwałość”):
[
Uwaga od Miśka: zamieniłem określenia Form IV i V, bo były moim zdaniem przekręcone; zrobiłem to jednak samowolnie, o czym lojalnie informuję]
- Ataru. Styl dynamiczny i skoczny, wykorzystujący szybkość przeciwko sile. Wymagająca ogromnej kondycji fizycznej i wytrzymałości, Ataru stawia na uniki i celne cięcia, mające zdekoncentrować i unieszkodliwić przeciwnika. Specjalistami od Ataru, byli ci Jedi, którzy wykorzystywali swoją naturalną szybkość, giętkość czy niewielki wzrost, rekompensując jednocześnie relatywnie niewielką siłę fizyczną. [Uwaga od Miśka: niewykluczone, że Ataro również było wersją rozwojową stylu Ataru, wynalezioną przez mistrza Yodę dla optymalnego wykorzystania jego gabarytów. Wtedy Ataru byłaby klasyczną Formą IV, z której korzystała Aayla Secura, nieco mniej widowiskową od tego, co prezentował Yoda.]
- Sokan, który jest w pewnym sensie stylem pośrednim między III a IV; to starożytny styl, stawiający na szybkie i ruchliwe cięcia mieczem, celujące w witalne punkty przeciwnika, jednak bez nacisku na uniki, lecz na parowanie ciosów. Siłą rzeczy Sokan był więc trochę podobny do Soresu, jednak wciąż utrzymujący się jednak w obrębie Formy IV. [Uwaga od Miśka: po mojemu z Sokanu korzystał Qui-Gon Jinn w walce z Darthem Maulem, acz wiem, że nie wszyscy się z tym zgadzają.]

Forma V – „Aggresion” („Agresja”):
- Shien, wymyślona jako agresywny odpowiednik Soresu, stawiający na siłę i ofensywne, szerokie ruchy ostrzem. Shien był bardzo popularny wśród ambitnych i wyróżniających się siłą fizyczną użytkowników Mocy, jako względnie prosty do opanowania dzięki zastąpieniu finezji przez walory fizyczne. W pierwotnym założeniu Shien był zatem stylem odpowiednim dla tych, którzy uważali Soresu za zbyt pasywny, a Makashi mało praktyczny. Wszystko wskazuje na to, że w toku dziejów Shien ewoluował w Djem So, charakteryzującą się skuteczniejszym wykorzystaniem brutalnej siły danego Jedi. Znamienne, że Adi Gallia powróciła do nazwy Shien przy stosowanej przez siebie technice, będącej swoistym ‘powrotem do korzeni’, opierającej się na poziomych ruchach mieczem i częstych zwarciach.
- Djem So, jako się rzekło, to Shien po małym liftingu. Właściwie nie różni się specjalnie od tego, czym była klasyczna technika Formy V w starożytności, można jedynie zauważyć, że został wzbogacony o kilka manewrów mających skuteczniej wykorzystać siłę wojownika. W porównaniu ze współczesnym Shienem będzie to więc technika oparta przede wszystkim na rąbance. Djem So była bardzo popularna w Zakonie, praktykowali ją przede wszystkim Anakin Skywalker/Darth Vader i Agen Kolar, prawdopodobnie w pojedynkach na Mimban, Bespin i drugiej Gwieździe Śmierci z tego stylu korzystał też Luke Skywalker [uwaga od Miśka: możliwe jest również, że Luke władał archaicznym Shien; swoją wiedzę o fechtunku opierał bowiem przede wszystkim o książki, które znalazł w chatce Bena; nie do końca wiadomo, czy Obi-Wan sam spisał pewne uwagi odnośnie konstrukcji miecza i posługiwania się nim, czy je skądś wykopał.]

Forma VI – „Balance” („Równowaga”):
- Niman, czyli pierwsza z form, która korzysta z dorobku poprzednich pięciu. Niman był w założeniach stylem dyplomatów, wykorzystującym elementy Shii-Cho czy Sokanu, jednak stawiającym przede wszystkim na równowagę między atakiem a obroną. A przynajmniej tak miało być w teorii, bowiem w praktyce uwypuklano często aspekt defensywny. Właśnie ze względu na postulowane przez tę Formę zamiłowanie do równowagi nazywano Niman ‘stylem dyplomatów’. Warto zauważyć, że ostrożne obchodzenie się z mieczem, które charakteryzowało Niman, służyło jako podstawa do walki dwoma mieczami świetlnymi i wielu rycerzy Jedi uczyło się tej techniki, by móc opanować możliwość walki dwoma ostrzami, jednak rzadko kiedy dochodzili w niej do mistrzostwa. Ponadto w wersji na jeden miecz Niman okazał się wysoce nieefektywny, czego dowodem może być fakt, iż nikt z walczących tak rycerzy nie przetrwał Bitwy o Geonosis. Techniką tą w wariancie na jeden miecz posługiwał się Coleman Trebor, zaś na dwa A’sharad Hett i Anakin Skywalker podczas pojedynku z Dooku na Geonosis.

Forma VII – „Ferocity” („Zażartość”):
- Juyo, kolejny styl korzystający z dorobku poprzednich, znany z zażartości i połączenia znanego z Soresu podporządkowania nurtowi Mocy z własnym, wewnętrznym wulkanem emocji, kierującym energią rycerza Jedi, brutalność Djem So ze zwinnością Ataru w pewnej niekonwencjonalnej i całkowicie nowej jakości. Tym samym Juyo jest stylem niebezpiecznie zbliżającym użytkownika do ciemnej strony i tylko doskonałe szkolenie oraz dyscyplina mogą zapobiec stoczeniu się w otchłań. Warto zauważyć, że Juyo, chociaż najbardziej niebezpieczne, było jednocześnie najczęściej rozwijane i modyfikowane, stało się więc bazą dla kilku dość popularnych technik walki. Klasycznym Juyo walczył najpewniej Cin Dralling, acz nie jest to pewna informacja.
- Jar’kai – styl ten można potraktować jako agresywną wersję rozwojową Nimanu na dwa miecze, czerpiącego przede wszystkim z impulsywności użytkownika. Wysoce niebezpieczny dla przeciwników istot władających tą techniką, Jar’kai oferuje zestaw efektownych zastosowań mieczy świetlnych, najczęściej polegających na połączeniu ich w jedną broń. Asajj Ventress potrafiła połączyć swoje miecze w jeden, podwójny, zaś Ciemny Jedi Boc składał swoją broń w pojedynczą rękojeść o podwójnym ostrzu.
- Trispzest – łącząca zasady Formy VII i powietrznej walki S`kytri, technika ta wykorzystuje przewagę walczącego, jaką jest niewrażliwość na działanie grawitacji. Ciemny Jedi Maw, po odcięciu mu nóg przez Qu Rahna, szkolił się w używaniu Trispzestu.
- Teras Käsi – jakkolwiek nie jest to styl wymyślony bezpośrednio w celu walki na miecze świetlne, to jego założenia zostały przeniesione na grunt filozofii Jedi, czyniąc z tej pochodzącej z Bunduki najbardziej zabójczej techniki walki wręcz w galaktyce jedną z najdoskonalszych odmian Formy VII. Nie jest pewne, czy to sami wyznawcy Pallawy dostosowali technikę ‘stalowych rąk’ do broni białej, czy dokonano tego dopiero później, ważne jednak, iż styl ten we wszelkich swoich wariantach nieobcy był użytkownikom Mocy. Teras Käsi można z powodzeniem stosować przy walce jednym mieczem świetlnym (jak Arden Lyn), ale też stanowi najdoskonalszy znany sposób wykorzystania podwójnego miecza, czego przykładem może być Darth Maul.
- Vaapad – najbardziej znana, najtrudniejsza i najskuteczniejsza odmiana Formy VII, czerpiąca pełnymi garściami zarówno z poprzednich stylów, jak i innych możliwości Juyo. Jej użycie czyni z walczącego niemal niepokonanego przeciwnika i jest skuteczne przy władaniu zarówno jednym ostrzem, jak i dwoma, wiąże się jednak z niebezpieczeństwem pochłonięcia przez ciemną stronę. Z czwórki znanych Jedi, walczących tym stylem, spotkało to właściwie wszystkich: Sorę Bulqa, Depę Bilabę czy Quinlana Vosa. Nawet jej twórca, Mace Windu, nie był wolny od negatywnych emocji, kiedy sięgał po Vaapad. Faktem było jednak, że był wtedy niemal nie do powstrzymania.

Forma 0:
- wymyślona przez mistrza Felanila Baaksa, forma używania miecza świetlnego bez włączania go. W założeniach technika polegająca bardziej na szukaniu pokojowych rozwiązań i doskonaleniu hartu ducha, niż autentycznej walki na miecze. Jedi, jako strażnicy pokoju i sprawiedliwości w galaktyce, winni znać tę Formę, gdyż pozwala ona na rozwiązywanie konfliktów bez uciekania się do przemocy. Istnieje teoria, że mistrzyni Fey, znana z harmonii ducha i faktu, że nie posiadała miecza świetlnego, była gorącą orędowniczką Formy Zerowej.

Forma VIII:
- [uwaga od Miśka: istnienie tej Formy nie jest oficjalnie kanoniczne, aczkolwiek nie brak jej zwolenników zarówno w polskim, jak i zagranicznym fandomie, zasługuje więc na uwagę.] Jest to Forma Sithów, styl walki oparty o zanurzenie się w bezkresnym oceanie ciemnej strony i czerpiący energię z negatywnych emocji wszelakiej maści. Od strony technicznej Forma VIII opiera się na kombinacji pchnięć i uderzeń, będących odpowiedzią Sithów na siedem pierwotnych technik, które zapoczątkowały podział na Formy (Shii-Cho, Makashi, Soresu, Ataru, Shien/Djem So, Niman i Juyo) i pomyślana w taki sposób, aby wykorzystać słabe punkty każdej z nich. Okazała się jednak nieskuteczna, jeśli chodzi o techniki rozwojowe, których twórcy Formy VIII nie przewidzieli, takie, jak Vaapad czy Ataro. Najprawdopodobniej Darth Sidious osiągnął mistrzostwo właśnie w tej Formie. Nie wiadomo, czy istniały warianty na dwa miecze lub miecz podwójny, acz wydaje się to mało prawdopodobne.

Poza standardowymi Formami walki Jedi uczyli się też technik walki wręcz bez użycia broni białej, a przynajmniej ich podstaw. Do najbardziej znanych stylów należą wspomniane już Teras Käsi, Dulon, Złamana Brama czy Verdaniańskie „Śliskie Ręce”. Jest poza tym wielce prawdopodobne, że poszczególni Jedi dostosowywali odpowiednie Formy do swoich własnych preferencji czy uwarunkowań fizjologicznych, a także kulturowych. Możliwe, że Jedi z Cerei korzystali z dorobku Shyarn-ado, swojej tradycyjnej techniki walki, a Wookiee łączyli założenia Shienu z pochodzącą z Kashyyyku Wrruushi, nigdzie jednak nie ma o tym wzmianki, więc pomijamy na razie istnienie takich stylów w kanonie.
Techniki wykorzystania Mocy to inny temat, dlatego je tutaj pominąłem.

I to chyba tyle

LINK
 • Wow

  Człowiek z Nikąd 2006-03-26 21:22:00

  Człowiek z Nikąd

  avek

  Rejestracja: 2003-10-08

  Ostatnia wizyta: 2006-12-25

  Skąd:

  normalnie piekna robota Jestem pod wrażeniem. Żeby mnie tak się chciało zanurzyć w zadania z analogów

  LINK
 • gratuluję

  Taraissu 2006-03-27 03:20:00

  Taraissu

  avek

  Rejestracja: 2005-12-29

  Ostatnia wizyta: 2017-03-31

  Skąd: Wrocław

  wytrwałościi życzę dalszych sukcesów hehe naprawdę kawał świetnej roboty!!!!!!!!!

  LINK
 • Super!

  masterYoda 2006-03-27 16:04:00

  masterYoda

  avek

  Rejestracja: 2005-05-18

  Ostatnia wizyta: 2013-09-16

  Skąd: Kraków

  Dobrze, że wreszcie ktoś zrobił porządek z tymi Formami walki . O wielu z technik/wariantów wogóle nie słyszałem.
  Gratuluje i dziękuję Więcej takich ambitnych ludzi!

  LINK
 • jestem pełna podziwu:)

  Kasis 2006-03-27 17:51:00

  Kasis

  avek

  Rejestracja: 2005-09-08

  Ostatnia wizyta: 2021-06-16

  Skąd: Rzeszów

  Kawał dobrej roboty.
  Szkoda tylko, że nie wrzuciłeś tego na forum jakieś dwa tygodnie temu gdy szykowałam się do prelekcji, na której wspominałam o mieczach Z roztrząsania form walki zrezygnowałam z racji chaotycznych i niekompletnych informacji.

  LINK
 • Zakole-pod wrażeniem:)

  Jedi Master Zakole 2006-03-27 19:26:00

  Jedi Master Zakole

  avek

  Rejestracja: 2005-12-19

  Ostatnia wizyta: 2008-06-15

  Skąd: Nowy Sącz

  No hehe muszę powiedzieć że jestem czysto pozytywnie zaskoczony Wprawdzie z wyrożnianiem form problemów nie mialem ale jednak pewien niedosyt informacji zawsze pozostawał Jednak Twoja wypowiedź Misiek z LO2 moim zdaniem rozwiewa wszystkie wątpliwości Moge powiedziec tylko: GOOD JOB!!!;D

  LINK
 • Gratuluję,

  Iluvatar 2006-03-29 20:41:00

  Iluvatar

  avek

  Rejestracja: 2005-02-19

  Ostatnia wizyta: 2006-06-02

  Skąd: Bydgoszcz

  świetnie opracowane.

  LINK
 • kotor

  nagash92 2006-04-05 09:16:00

  nagash92

  avek

  Rejestracja: 2006-04-03

  Ostatnia wizyta: 2006-04-22

  Skąd: Rybnik

  pograj w kotora - tam masz wszystko pieknie wytlumaczone o 9 formach
  no ale congratz za pomysl wreszce ktos to opisal

  LINK
 • kotor 1 or 2??

  Incaru 2006-04-06 14:24:00

  Incaru

  avek

  Rejestracja: 2006-04-03

  Ostatnia wizyta: 2012-08-26

  Skąd:

  w kotorze 1 czy 2 ?? Ja grałem w 1 ale nie zauwarzyłem. powiedz mi w którym momencie

  LINK
 • kotor2

  nagash92 2006-04-07 08:11:00

  nagash92

  avek

  Rejestracja: 2006-04-03

  Ostatnia wizyta: 2006-04-22

  Skąd: Rybnik

  w kotorze2 podczas szkolenia u kreii co jakis czas ona napomknie o formach potem mozesz sie jeszcze dopytywac...

  a czy jest w kotor1? nie przypominam sobie...

  LINK
  • Po pierwsze...

   Misiek 2006-04-07 17:27:00

   Misiek

   avek

   Rejestracja: 2003-01-12

   Ostatnia wizyta: 2021-02-21

   Skąd: Wrocław

   ...http://www.gwiezdne-wojny.pl/tekst.php?nr=419 , a ściślej ustęp o drzewkach.
   Po drugie w KotORa 2 grałem i kilka informacji jest właśnie stamtąd, aczkolwiek nie ma tam wszystkiego, chociażby z tej prostej przyczyny, że gra ma miejsce te 3963 lata przed Bitwą o Yavin, a do tej pory wiele się zmieniło, doszły nowe techniki, warianty itp.
   No i Form było siedem, nie dziewięć. Zerowa jest nazwana Formą w zasadzie, no... pro forma, a Ósma jest postulowana przez fanów i nie jest oficjalnie częścią kanonu, chociaż za fanon można ją już uznawać.

   LINK
 • Very Nice

  Nimvar 2006-04-10 21:36:00

  Nimvar

  avek

  Rejestracja: 2006-04-09

  Ostatnia wizyta: 2008-01-21

  Skąd: Warszawa

  Jakby to powiedział Palpi Wszechmogący - "Good"
  Powiedz tylko na jakiej to "licencji" do użytkowania

  LINK
 • Ok

  Nimvar 2006-04-12 20:16:00

  Nimvar

  avek

  Rejestracja: 2006-04-09

  Ostatnia wizyta: 2008-01-21

  Skąd: Warszawa

  Spox
  Tak się chciałem zapytowywać

  LINK
 • wrzuć na Ossus

  the chosen one 2006-08-16 12:26:00

  the chosen one

  avek

  Rejestracja: 2005-01-27

  Ostatnia wizyta: 2013-10-04

  Skąd: Kraków

  i wszyscy będą zadowleni

  LINK
 • Gratulacje

  Hialv Rabos 2006-11-17 18:20:00

  Hialv Rabos

  avek

  Rejestracja: 2005-10-30

  Ostatnia wizyta: 2021-03-27

  Skąd:

  Gratuluję, kawał świetnej roboty . Jednak mam małe pytanie. Jak te formy i techniki mają się do tego co widzimy w Jedi Outcast i Academy, mam tu na myśli naprzykład Attack Kata lub Carthweel?

  LINK
  • Niespecjalnie...

   Misiek 2006-11-17 19:06:00

   Misiek

   avek

   Rejestracja: 2003-01-12

   Ostatnia wizyta: 2021-02-21

   Skąd: Wrocław

   ...się mają, bo twórcy Form i twórcy gier nie konsultowali się w żaden sposób. Były wprawdzie teorie, które chciały uznać trzy kolory () z JO i JA za jakieś nowomodne Formy, ale to tylko fanowskie spekulacje. Jeśli już coś z tego brać, to czerwony styl podpadałby pod Formę V, niebieski pod Formę IV, a żółty pod Formę I, dwa miecze pod VI, a lightstaff pod VII. Same zaś ataki specjalne to raczej jeno sztuczki w ramach poszczególnych technik, co się zresztą z reguły zgadza: lightstaff jako żywo przypomina Formę VII, a czerwony styl Formę V. Nie przywiązywałbym jednak do tego jakiejś szczególnej wagi, bo wszak i postawy, i kilka innych aspektów nie znajduje pokrycia w Formach.

   LINK
 • Świetna

  Carno 2006-11-17 20:03:00

  Carno

  avek

  Rejestracja: 2004-02-24

  Ostatnia wizyta: 2020-10-29

  Skąd: Żyrardów

  robota Misiu, ja jednak preferuje inny styl walki mieczem świetlnym, imho znacznie abdziej uniwersalny i skuteczny, a dodatkowo nie wymagający żadnego szkolenia...

  Ta technika walki nosi tytuł: zabić ich wszystkich.

  I tyle

  LINK
 • kolor

  Feet 2008-02-19 09:59:00

  Feet

  avek

  Rejestracja: 2008-02-10

  Ostatnia wizyta: 2008-02-25

  Skąd:

  słyszałem że, kolor miecza zależy od stylu walki. Tylko że, w filmie występowały 3 słownie trzy kolory mieczy :niebieski ,czerwony i zielony no i był jeszcze jeden fioletowy od Windu.

  LINK
  • Kolor

   Otas 2008-03-30 23:35:00

   Otas

   avek

   Rejestracja: 2003-11-05

   Ostatnia wizyta: 2020-05-01

   Skąd: Best'veena /k. Bi-Bi

   zależy jedynie od użytego w konstrukcji miecza kryształu. Ogólnie przyjmuje się, że kolor czerwony, jako symbol krwi, jest stosowany przez Sithów. Do czasów bitwy o Ruusan wśród Jedi były stosowane bardzo różnorodne kolory mieczy .. głównymi były pomarańczowy, niebieski, zielony, srebrny, żółty, fioletowy i złoty, choć kilku Jedi stosowało nawet czerwony. Dopiero po zakończeniu walk o Ruusan podstawowymi kryształami stały się kryształy z Adegan w dające niebieski lub zielony odcień miecza.
   Większość Jedi (przed NEJ) stosowało naturalne kryształy z planet Adegan, Ilun czy Dantoine (w tamtejszych jaskiniach można było znaleźć bardzo rzadkie czerwone kryształy). Tylko kilku stosowało syntetyczne kryształy (zielony miecz Luka czy fioletowy miecz Jainy). Natomiast wśród Sith`ów stosowane były głownie "mocniejsze" syntetyczne kryształy dające czerwony kolor miecza.

   LINK
 • pięknie

  Ra6nar 2008-03-30 21:46:00

  Ra6nar

  avek

  Rejestracja: 2008-03-25

  Ostatnia wizyta: 2008-04-17

  Skąd: Chojna

  świetna robota, co do kolorów to on zależy od tego jakiego koloru kryształ znajduje się w rękojeści a nie od tego jakim posługuje się stylem
  a całą tą rozpiskę o stylach z chęciom wykorzystałbym w jakimś projekcie o pojedynkach jedi, gdybym na takie coś się zdecydował dam znać. Tak btw, Taraissu - kogo Ty masz w avatarze?

  LINK
 • A propos tych

  Abe 2008-05-03 21:30:00

  Abe

  avek

  Rejestracja: 2006-05-20

  Ostatnia wizyta: 2018-09-10

  Skąd: Rzeszów

  A propos tych form to mam swoje zdanie, myślę, że Misiek wie o czym mówię , niestety On trochę inne, więc nie doszliśmy do porozumienia i na ossusie jest tak jak było

  Ale nie o tym chciałem mówić. Nie chcę zakładać nowego tematu, a myślę, ze ten będzie odpowiedni. Jeśli jest jakiś inny temat na takie pytania to sorki

  Chodzi o najlepszą żabę na świecie czyli Yodę Wiem, że znał on wszystkie siedem form, ale nigdzie nie wyczytałem (albo wyczytałem, ale nie pamietam) czy znał też Vaapad. Czy jakiś spec mógłby mi odpowiedzieć, jeśli oczywiście odpowiedź istnieje, bo może też tak być, że nie zostało to nigdzie napisane

  LINK
 • Hmmm

  Darth Revan 2008-06-28 17:44:00

  Darth Revan

  avek

  Rejestracja: 2008-01-15

  Ostatnia wizyta: 2008-09-01

  Skąd:

  to wszystko na Wikipedii można przeczytać, ale i tak brawo, dobra robota.

  LINK
 • Jeszcze coś

  Darth Revan 2008-06-28 17:46:00

  Darth Revan

  avek

  Rejestracja: 2008-01-15

  Ostatnia wizyta: 2008-09-01

  Skąd:

  Teraz, jak ktoś będzie pisał coś w moim temacie ( Jakim stylem walki chcielibyście walczyc ) będzie wiedział gdzie najpierw zajrzeć.

  LINK
 • A wie ktoś może

  balduran 2008-10-01 19:44:00

  balduran

  avek

  Rejestracja: 2007-08-31

  Ostatnia wizyta: 2012-02-14

  Skąd:

  jakiej formy/stylu używał Galen Marek vel Starkiller w TFU?

  LINK
 • Gratuluj!

  kryst26 2008-10-01 19:52:00

  kryst26

  avek

  Rejestracja: 2008-05-25

  Ostatnia wizyta: 2012-08-29

  Skąd: Bychawa

  widziałem podobne na takiej jednej stronie ale ty przeszedłeś samego siebie trzymaj tak dalej

  LINK
 • Shien

  Kwarc 2009-05-02 18:33:00

  Kwarc

  avek

  Rejestracja: 2009-03-29

  Ostatnia wizyta: 2021-06-05

  Skąd: Jakku

  Ogólnie świetna robota, należa się wam za to brawa
  A wracając do tematu to można uznać, że oprócz Adi Gallii tej techniki używali Starkiller i Ahsoka (czemu ją tak nie lubie?) ponieważ trzymali miecze w dość charakterystyczny sposób (ostrzem do tyłu).
  Co do Formy VIII to wygląda na coś w stylu mieszanki wedlowskiej i z grubsza Juyo podchodzi pod ten opis. Jeśli jednak istniałaby taka forma to zapewne GG jej używał.
  Jako ciekawostkę podałbym Dun Moch (nie jestem pewny pisowni),czyli ciskanie w przeciwnikami czym się da (np. walka Yody z Palpatinem w rotundzie).
  Zaciekawiła mnie bardzo styl, na który natknąłem się w Wookiepedii, gdzie używana telekinezy (miecz nie był trzymany w ręcach).

  LINK
  • Ekhm..

   Esco 2009-05-05 14:35:00

   Esco

   avek

   Rejestracja: 2009-02-22

   Ostatnia wizyta: 2015-11-08

   Skąd: Gliwice

   Dun Moch nie polega na ciskaniu w przeciwnika, czym się da, tylko na werbalnym osłabianiu jego woli, czyli gadaniu, śmianiu się, syczeniu (tak!) i wyszydzaniu. Wszystko po to, by przeciwnik stracił panowanie nad sobą. Faktycznie Imperator korzystał z Dun Moch, śmiejąc się i sycząc podczas walki z Yodą. Hrabia Dooku także używał Dun Moch. Ciekawostka - Luke podczas pojedynku z Vaderem na II Gwieździe Śmierci korzystał z odwróconego Dun Moch - dodawał mu siły, by powrócił na łono jasnej strony Mocy.
   A styl, o którym mówisz, to Trakata - Jedi bądź Sith wykorzystuje możliwość wyłączania miecza w trakcie walki, by używać Mocy. Korzystali z niej Yoda, Palpatine i Kreia.
   A tak w ogóle - te opisy są skopiowane z Ossusa, czy Ossus skopiował stąd?

   LINK
 • Niezłe zestawienie

  Kwarc 2009-05-09 13:38:00

  Kwarc

  avek

  Rejestracja: 2009-03-29

  Ostatnia wizyta: 2021-06-05

  Skąd: Jakku

  Znalazłem w necie inne, fajne zestawienie:
  http://www.star-wars.com.pl/page/show/379

  LINK
 • Jak widać, Miśku, Moc jest z Tobą.

  Jedi Laora 2009-06-14 15:48:00

  Jedi Laora

  avek

  Rejestracja: 2009-04-12

  Ostatnia wizyta: 2009-09-24

  Skąd:

  Świetnie się spisałeś...czy Ty wspomniałeś coś o technikach wykorzystywania Mocy? To naprawdę nie taki zły pomysł!!!

  LINK
 • Taka mała sprawa

  Esco 2009-06-14 19:25:00

  Esco

  avek

  Rejestracja: 2009-02-22

  Ostatnia wizyta: 2015-11-08

  Skąd: Gliwice

  Wydaje mi się, że jednak Ataro to nie wersja rozwojowa Ataru stworzona przez Yodę, aby lepiej wykorzystać swój mały wzrost. W nowelizacji "Zemsty Sithów" Dooku wspomina, że z tego stylu korzystał zarówno Yoda, jak i Qui-Gon Jinn (który, przypominam, mierzył prawie 2 metry). Według mnie to po prostu literówka albo nieścisłość.

  LINK
 • :)

  Serafina Ventress 2009-08-30 20:17:00

  Serafina Ventress

  avek

  Rejestracja: 2009-05-12

  Ostatnia wizyta: 2017-02-02

  Skąd: Skępe

  Ciekawe

  LINK
 • ...

  Kenobi6666 2009-09-01 17:34:00

  Kenobi6666

  avek

  Rejestracja: 2009-08-02

  Ostatnia wizyta: 2010-09-06

  Skąd: Wyry

  Dobra robota.A że robisz też te artykuły na ossusie to dzięki bo często na niego wchodze.

  LINK
 • ...

  Influence 2012-05-24 18:29:00

  Influence

  avek

  Rejestracja: 2012-02-04

  Ostatnia wizyta: 2021-03-16

  Skąd:

  Przepraszam, że odświeżam starszy temat, ale mam chyba związane z nim pytanie. Agen Kolar jest tutaj stawiany za przykład w posługiwaniu się Djem So, ale słyszałem też wersję według której używał Ataru. Wiadomo oficjalnie jaką techniką/formą się posługiwał?
  No i jeszcze chciałem zapytać o kilku mistrzów:
  -Anoon Bondara (aczkolwiek w momencie pisania "Łowcy z mroku", to wszystko nie było chyba tak rozpowszechnione. Więc pewnie w jego przypadku dojście do tego jest niemożliwe?)
  -Saesee Tiin

  LINK
  • Agen

   Darth Zabrak 2012-05-25 08:20:00

   Darth Zabrak

   avek

   Rejestracja: 2011-06-03

   Ostatnia wizyta: 2021-06-16

   Skąd: Dathomir

   Kolar używał Djem So, Anoon Bondara używał Téras Kasi, a biblioteka Ossus jest twoim przyjacielem.

   LINK
  • ehhh

   Horus 2012-05-28 19:41:00

   Horus

   avek

   Rejestracja: 2006-04-15

   Ostatnia wizyta: 2021-04-25

   Skąd: Zabrze

   Przecież wszyscy mistrzowie Jedi znali podstawy wszystkich form walki mieczem świetlnym (patrz Anakin walczący z Dooku dwoma mieczami, tak wiem, że wtedy nie był mistrzem, ale nie czepiajmy się szczegułów). W czasie walki posługiwali się kilkoma stylami i przechodzili gladko od jedenej do drugiej.

   Nie wiem skąd taka głupia kwestia czy Kolar używał Djem So, czy Ataru. W jednej walce mógł walczyć Djem So w innej Ataru, a w jeszcze innej na przemian obiema technikami.

   Zwracam też waszą uwagę na fakt, że Ataru to krobatyczna forma walki, natomiast Djem So statyczna, czyli są dla siebie przeciwieństwem, jak można się domyślać prawdziwy mistrz Jedi powinien opanować mistrzowsko formę walki silną i formę szybką, lub akrobatyczną i statyczną by być bardziej niebezpiecznym i bardziej wszechstronnym.

   Co do Teras Kasi to ja bym przede wszystkim wrócił do MedStarów, a następnie na tą technikę walki spojrzał jak na Aikido, czyli sztukę walki opierającą się, jak to mówią, na machaniu łapami, ale posiadającej też w użyciu broń (katana, bokken, tanto, laski etc.), link:
   http://pl.wikipedia.org/wiki/Aikido#Bro.C5.84
   Jeżeli tak spojrzymy na Teras Kasi to rozjaśni się, że jest to styl walki mieczem opierający się o walkę wręcz, proste .

   LINK
 • Re: Formy walki na miecze świetlne

  arcanuss 2017-12-07 21:01:31

  arcanuss

  avek

  Rejestracja: 2017-12-07

  Ostatnia wizyta: 2017-12-07

  Skąd: Tczew

  Bardzo dobry tekst, ale mam dwie uwagi.
  Po pierwsze Misiek niesłusznie zamienił nazwy IV i V formy. Agresja na pewno nie pasuje do V formy, która jest ofensywnym rozwinięciem czysto obronnej formy III. Prawidłową nazwą jest tu właśnie Wytrwałość. Łatwo można to sprawdzić w anglojęzycznych źródłach.
  Po drugie zastanowiłbym się nad nazwą formy III. Wyciszenie ładnie brzmi, ale raczej nie oddaje do końca sensu słowa resilience. Powinno być raczej wytrzymałość / odporność. I wtedy to wszystko nabiera sensu. Bo odporność jest w 100% defensywna, a trochę aktywniejszą formą tej techniki jest wytrwałość.

  LINK

ABY DODAĆ POST MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..