TWÓJ KOKPIT
0
FORUM Książki

Darth Maul: Łowca z mroku (Michael Reaves)

Lord Sidious 2001-09-10 16:30:00

Lord Sidious

avek

Rejestracja: 2001-09-05

Ostatnia wizyta: 2022-08-19

Skąd: Wrocław

Dziś we Wrocławiu ukazała się najnowsza powieść Amberu "Darth Maul: Łowca z Mroku" Michaela Reavesa.

LINK
 • Jak przeczytasz...

  Strangler 2001-09-11 18:31:00

  Strangler

  avek

  Rejestracja: 2001-09-03

  Ostatnia wizyta: 2022-08-17

  Skąd:

  ...to napisz jakąś recke...
  (póki co jestem załamany wydarzeniami w USA, nawet theforce.net o tym pisze)

  LINK
 • Darth Maul: Recenzja

  Lord Sidious 2001-09-14 20:42:00

  Lord Sidious

  avek

  Rejestracja: 2001-09-05

  Ostatnia wizyta: 2022-08-19

  Skąd: Wrocław

  Muszę przyznać, że powieść Michaela Reavesa niejednym mnie zaskoczyła i wchłonołem ją bardzo szybko, prawie za jednym podejściem. Osobiście uznaję ją za najlepszą powieść SW wydaną w Polsce od czasu "Inwazji". A muszę przyznać, że po "Planecie Życia" miałem pewne obawy co do jakości tej publikacji, lecz właśnie to, że były one płonne mnie zaskoczyło.
  Może zacznę od treśći, (tutaj będę mocno sypał spoilerami!). Oto wszystko zaczyna się jeszcze przed TPM, kiedy to Neimodianie kontaktują się z Sidiousem w sprawie inwazji. Jednakże jeden z nich, zastępca Gunraya, Hath Monchar znika. Nute oczywiście okłamuje Sidiousa co do tego co stało się z Moncharem, świetnie opisane są tu jego wątpliwości i zaskoczenie, że Lord Sithów łapie się na jego drobne kłamstwo. Jednakże Mistrz Sith się łapie i zasiewa tylko niepokój w umyśle Neimodian, którzy wynajmują łowczynię nagród Mahwi Lihnn, aby sprowadziła Monchara żywego, zanim Sidious zacznie coś podejrzewać. W tymczasie Lord Sith wysyła Dartha Maula w celu odnalezienia i zgładzenia Monchara oraz wszystkich, którzy mogliby się dowiedzieć o planach Federacji i Sithów. W całą sprawę wmiesza się wkrótce także Lorn Pavan, korelianin zajmujący się handlowaniem między innymi informacjami oraz jego robot I-5 YQ. Na dodatek zwali się także do tego dwójka Jedi: Darsha Assant i jej mistrz Bondara. Warto dodać, że Pavan ma uraz do Jedi, dla których kiedyś pracował, lecz zwolnili go bo ... (Tu już doczytacie sami). O ile załatwienie samego Monchara nie sprawi Maulowi większego problemu, o tyle likwidacja reszty, a zwłaszcza Pavana, będzie dość pracochłonna. Po drodze Maul załatwi bandę Hutta i taozina (to bardzo ciekawa bestia, która podobnie jak Yuuzhanie jest niewidzialna dla Mocy, więc Yuuzhanie nie są jakimś ewenementem). Nietrudno się domyślać, że Maulowi w końcu się powiedzie, gdyż Jedi w TPM byli mocno zaskoczeni, tym że pojawił się Sith. Gdyby Maul choć trochę zawiódł, wszyscy by o tym wiedzieli. Maul co prawda trochę zawodzi, ale tu pojawia sie ... (nie napiszę, przeczytajcie) i ratuje misterny plan Sithów.
  Jak wiadomo Expanded Universe do Prequeli jest jeszcze ubogi, ale nie ujmuje to tej książce niczego. Oto bowiem mamy pewne nawiązania do Exar Kuna czy Dartha Bane`a a nawet małe do Ucznia Jedi. Ale najwięcej jest oczywiście nawiązań do TPM i nieopublikowanego w Polsce komiksu o Darthie Maulu, w którym walczył z Czarnym Słońcem. Na uwagę zasługuje też fakt że wspomniany zostaje numer THX-113...
  Mimo to w powieści pojawiaiją się nasi starzy znajomi. Oczywiście poza Lordami Sith i Neimodianami (Gunray, Dofine i Haako) pojawia się także Qui-Gon Jinn, Mace Windu, Yoda czy Obi-wan Kenobi (ten ostatni na trochę dłużej) oraz w końcowej części powieści "człowiek praktyczny, wróg korupcji i intryg" senator Palpatine (ten fragment jest utrzymany w stylu końcowych wystąpień Palpatine`a w TPM i jest zajebisty!). Poznajemy także podziemia Coruscant, przywołane już kiedyś np. u K.J. Andersona.
  Michael Reaves dowodzi ostatnio mojej tezie, że ze Star Wars lepiej sobie radzą Ci pisarze którzy raczej piszą, bądź popełnili Fantasy (np. R.A. Salvadore czy M.A. Stackpole) niż czyste SF (G. Bear, M.P. Kube-McDowell, czy wyjątek potwierdzający regułę T. Zahn). Brak dokładnego zainteresowania autora technologią, powoduje, że jest to także dobra książka aby zacząć z nią przygodę z SW.
  Czasami może trochę denerwowoać poprawność polityczna. Oto bowiem Reaves podobnie zresztą jak reszta współczesnych pisarzy SF czy Fantasy nie wie jak napisać, że ktoś jest czarny. Zamiast stwierdzenia Afro-Jedi czy czegoś w tym stylu dowiadujemy się, że Mace Windu jest ciemnooki.
  Inną kwestią, która powoli mnie zaczyna trochę denerwowąc jest Tatooine. Niby planeta na uboczu, a prawie wszyscy nie tylko coś o niej wiedzą, ale także doskonale znają jej faunę i florę. Odbija się to czasem w nazwach lokali czy porównaniach. To już chyba lekka przesada. Zresztą Reaves mimo, że pisze w Prequelach, czasami właśnie w porównaniach odwołuje się do Klasycznej Trylogii.
  Za polski przekład wzieła się tym razem Katarzyna Laszkiewicz, więc ta pani ma już jakieś doświadczenie i konsekwentnie trzyma się swych regół.
  Tym razem znów książkę wydała Wojskowa Drukarnia w Łodzi, choc tym razem (może dlatego, że szybko przeczytałem) od okładki raczej nie odrywają się żadne folie. Tylko drobne odejście. Nie wiem czy to przypadek czy się poprawili.
  Początkowy spis pozycji Ambera zajmuje już tym razem dwie strony. Jest przez to bardziej czytelny, acz ma tam parę błędów.
  No książka ma tylko 232 stron a kosztuje 24,80 ale wg mnie warto na nią tlę wydać. Co prawda ja kupując w Wrocławskim Empiku Megastore zaoszczędziłem 20% ceny, ale wydałbym nawet 25 złoty.
  No teraz liczę na wasze opienie ;)

  LINK
  • Update

   Lord Sidious 2001-09-15 11:56:00

   Lord Sidious

   avek

   Rejestracja: 2001-09-05

   Ostatnia wizyta: 2022-08-19

   Skąd: Wrocław

   Zapomniałem jeszcze wspomnieć o obrazowaniu postaci.
   1) Darth Maul, mimo, że jest postacią tytułową, przewija się około przez połowę książki. Mniej więcej tyle samo czasu pokazuje się Lorn Pavan, a przy tym jest on bardziej gadatliwy, a przez to chyba nawet bardziej widoczny. Darth Maul nie odzywa się zbyt dużo, a poza opsami walk i polowań nie mamy zbytniej okazji poznać go głębiej. Fakt, że Reaves opisuje czasem jego myśli, nie zmiena nam za bardzo sposobu przedstawiania Maula, znanego z TPM. Wciąż pozostaje skrytą postacią, doskonałym zabójcom, acz trochę pysznym (przecież to go zgubiło).
   2) Odnosi się wrażenie, że tylko Pavan i dwójka Jedi od razu wpadają na pomysł, że Sithowie się odrodzili. Obi-wan Kenobi zakłada, że Maul był zabójcą Czarnego Słońca. Więc wygląda na to, że nie należał do najbystrzejszych uczniów. Pondto sam twierdzi, że słabo włada mieczem (ale to już inna historia - przyczytajcie, zobaczycie ;).
   3) Sidious jest kreowany na najbardziej inteligentą postać w całym wszechświecie. Jednakże nie jest to sposób zadufanego intelegenta ala Xizor ("Cienie Imperium") czy chwalacy się i krytykujący innych Boba Fett ("Wojny Łowców Nagród"), lecz pokazane jest w sposób jego działania i odpowiedzi na pytania.
   4) No i jeszcze warto dodać, że w przemyśleniach Lorna często jest dużo wypowiedzi przeciw Jedi, krytykujących zakon, które są dość (dla mnie;) przekonujące.
   5) Ostatnią rzeczą na którą warto zwrócić uwagę jest to, że to pierwsza książka poświęcona antybohaterowi. W przypadku Fetta, w jakiś sposób próbowano go tłumaczyć. Maul, wykonuje swoją robotę i lubi ją.

   LINK
 • Chcę więcej!!!

  Lord Sidious 2001-09-14 20:46:00

  Lord Sidious

  avek

  Rejestracja: 2001-09-05

  Ostatnia wizyta: 2022-08-19

  Skąd: Wrocław

  Szybko połknąłem powieść Reavesa i czuję pewien niedosyt. Egmont, albo ktoś inny, gdyby wydał na dniach "Pamiętniki Dartha Maula" pewnie mógłby dużo zyskać. Co do komiksów o Maulu to nawet nie liczę, choć też chętnie bym przeczytał. Ostatnio jednak przeczytałem, że ebook "Darth Maul: Sabotaur" zostanie wydany jako dodatek w amerykańskim paperbacku "Łowcy z Mroku". Może Amber by się pokusił i wydał u nas go osobno. Ja na pewno zapłaciłbym nawet 30zł, mimo, że jest to opowiadanie nie powieść. Myślę że znalzłoby się jeszcze paru chętnych.

  LINK
 • Świetny

  Kisiel 2003-05-05 16:20:00

  Kisiel

  avek

  Rejestracja: 2002-11-05

  Ostatnia wizyta: 2010-09-15

  Skąd:

  Ta książka jest mega fajna. Utworzyłem z niej nawet fragment scenopisu na lekcje Polskiego Hmmm Maul jest świetny, mimo tego, że mało mówi. Tak jak Lord, ja również szybko połknąłem powieść Reavesa... No i całkiem niezłe tłumaczenie pani Katarzyny Laszkiewicz, z którą mieliśmy okazje pogadać

  LINK
 • "Darth Maul łowca z mroku"

  Jedi Matizz 2003-10-08 18:39:00

  Jedi Matizz

  avek

  Rejestracja: 2003-10-06

  Ostatnia wizyta: 2018-05-14

  Skąd: Pszczyna

  Ostatnio do mojej kolekcji doszedł nowy nabytek AMIANOWICIE
  jest to : "Darth Maul łowca z mroku" Jeśli go poczytałeś to co myślałeś tej książce :

  -eee...spodziewałem się czegoś innego (Ale SYF ! Pieniądze w błoto )
  -SUUUUUUPER !! ("Ja chce jeszcze raz ! "*)

  *Pozwoliłem sobie zacytować osła ze Shreka
  Ja osobiście spodziewałem się czegoś innego ale nie uważam że ta książka to SYF

  PS : Czy w biedronce w Katowicach jest Darth Maul za 6.99 ?

  LINK
 • kolejna

  ceta 2004-03-01 13:39:00

  ceta

  avek

  Rejestracja: 2003-04-18

  Ostatnia wizyta: 2014-08-18

  Skąd:

  ksiązka ktora sie połyka
  ledwie co otwierasz a tu juz koniec
  Dla mnie świetna , inna niz to co dotychczas czytałam - bardzie mroczna chodz konkretnie o samym Maulu nie jest - w sumie odczułam nawet niedosyt w opisie jego osoby,ale cós mozna było wiecej pisac koles jest sithem i poza Lordem swiata nie widzi
  Żal mi bohaterów Darsha & Pavan - ale ich koniec był świetnie ze tak powiem pokazany
  uśmiałam sie przy textach I-5
  Niexle tez jest wrzucona w kartki ksiazki postac ObiWana
  Ogólnie super i z miło chęcia przeczytam raz jeszcze

  LINK
 • ...

  Calsann 2004-03-12 12:36:00

  Calsann

  avek

  Rejestracja: 2003-01-06

  Ostatnia wizyta: 2017-12-24

  Skąd: Nidzica

  Żal mi było Jedi.... a Lorn Pavan... olać go... zwykły bubek

  A książke żeczywiście czyta się jak napisy na opakowaiu jogurtu... Przeczytałem ostatnio DM:Łowce z Mroku w około 14 godzin A książka super, ma klimat, szkoda że Reaves nie napisał czegoś o innych złych...

  LINK
 • Ta książka

  Otas 2004-08-17 09:09:00

  Otas

  avek

  Rejestracja: 2003-11-05

  Ostatnia wizyta: 2020-05-01

  Skąd: Best'veena /k. Bi-Bi

  zmieniła moje zdanie o Maul`u (+ komiksy)... po TPM uważałem go za zwykłego bubka machającego tylko mieczem... a tu.. dopiero zobaczyłem jak ciekawą postacią jest. Książka bardzo dobra i jak piszecie największą jej wadą jest to że sie tak szybko kończy.

  LINK
 • Maul jest the best !

  Allach 2005-06-17 08:26:00

  Allach

  avek

  Rejestracja: 2005-05-30

  Ostatnia wizyta: 2006-10-24

  Skąd: Sąspów

  Właśnie kończe czytać tą oto książkę nad którą toczy się ta dyskusja....
  Właśnie ją przeczytałem i jest świetna ! Maul zarazem używa mocy i musi tropić swoją ofiarę to mi się podoba !! Ale naj bardziej spodobał mi się wątek o tym jak Maul zrobił swój miecz świetlny w piecu który on sam go wybudował !!

  LINK
 • Maul żądzi !

  Pitrek 2005-08-14 14:42:00

  Pitrek

  avek

  Rejestracja: 2005-07-29

  Ostatnia wizyta: 2011-11-10

  Skąd: Jaworzno

  Mroczna i dynamiczna akcja to prawdziwe arcydzieło i dowiadujemy się czegoś o Maulu

  LINK
 • ???

  Karina-Riddle 2006-03-24 17:18:00

  Karina-Riddle

  avek

  Rejestracja: 2004-12-20

  Ostatnia wizyta: 2011-09-16

  Skąd: Głogów

  Cześć! Fajny temacik supcio poprostu, szkoda tylko ze ja tej książki nie mam :/ Poluję na nią już od półtorej roku i nie mogę znaleźć! Msz może jakiś link gdzie można ja kupić albo znasz miejsce czy sklep? Pliski odpowiedz!

  LINK
 • Darth Maul Łowca z Mroku

  rashi 2006-08-13 15:38:00

  rashi

  avek

  Rejestracja: 2006-04-03

  Ostatnia wizyta: 2007-05-31

  Skąd:

  Dlaczego nie idzie kupić tej ksiązki po normalnej cenie (20-30zł)???

  LINK
 • h

  damjan_karas2 2007-03-03 11:59:00

  damjan_karas2

  avek

  Rejestracja: 2007-03-02

  Ostatnia wizyta: 2008-01-31

  Skąd: Bydgoszcz

  fajne pytanie spytaj sie tych co sprzedaja to rzadkie jest przeciez... unikat

  LINK
 • Taka o

  Hansavritson 2007-05-30 20:23:00

  Hansavritson

  avek

  Rejestracja: 2007-05-14

  Ostatnia wizyta: 2010-08-19

  Skąd: Rzeszów

  Nie wiem nad czym tak się zachwycacie . Dobra księżka, ale czytałem lepsze. Maska kłamstw bardziej mi się podobała .

  LINK
 • Jedna z lepszych

  Padme93 2007-06-21 14:24:00

  Padme93

  avek

  Rejestracja: 2007-06-14

  Ostatnia wizyta: 2011-01-17

  Skąd:

  Przeczytałam już tą książkę dość dawno temu, i muszę powiedzieć, że moim zdaniem jest to książka jedna z lepszych

  LINK
 • Jak to jest z tym białym krukiem?

  Kasis 2009-12-12 22:18:00

  Kasis

  avek

  Rejestracja: 2005-09-08

  Ostatnia wizyta: 2022-08-18

  Skąd: Rzeszów

  W końcu przeczytałam Dartha Maula. Faktycznie czytało się to szybko i przyjemnie. Reaves napisał książkę SW w takim stylu, w jakim powinny być one pisane – lekkie, przyjemne, przygodowe opowieści, które nie udają, że są czymś więcej i nie są sztucznie rozciągane do grubaśnych tomów. Co więcej książka wciąga choć wiemy, że to Maul odniesie zwycięstwo (bo przecież znamy Epizod I).
  Fabuła w zgrabny sposób nawiązuje do Mrocznego Widma i do komiksu o Maulu. Znane postacie są wprowadzane z głową i w większości przypadków nienachalnie (choć sama nie wiem czy podoba mi się, że to Kenobi prowadzi śledztwo). Ale co ważniejsze nowe postacie nie są przyćmione przez te znane, jedne i drugie zgodnie współistnieją na kartach książki.

  Bohaterowie są dobrze przedstawieni, a I-Five jest dla mnie zdecydowanie jedną z fajniejszych postaci EU :]
  Podoba mi się też jak opisane jest Coruscant, pod warunkiem, że autor ma na myśli te same poziomy co ja Bo nie wiem czy nie miał na myśli tych naprawdę niskich, bo jeśli tak to przedstawia je jak dla mnie w zbyt pozytywnym świetle. Ale motyw z taozinem i cthonami był bardzo ciekawy.

  Oczywiście książka ma swoje wady. Znowu drażnią nachalne nawiązania do podobno mało znanych miejsc, jak Tatooine. Nie podobały mi się też niektóre stwierdzenia dotyczące tego, co już znamy z innych źródeł (np. że ci biedni padawani nie mają szans się zaprzyjaźnić, bo na nic czasu nie mają; albo, że niepowodzenie w misji Assanty sprawi, że wyleci do korpusu rolniczego). To są głupie drobiazgi, którymi bardzo się nie przejmuję, ale mimo wszystko mogłoby ich nie być.

  Ogólnie rzecz biorąc „Darth Maul: łowca z mroku” ląduje na liście najlepszych książek Star Wars jakie czytałam. Ale i tak nie dałabym za niego tych pieniędzy, które czasami sobie ludzie życzą

  A teraz pora na drugą część Nocy Coruscant :] Kolejność w jakiej czytam książki o Pavanach pozostawia dużo do życzenia

  LINK
 • "Łowca z Mroku" w oryginale

  Mirael 2010-01-17 20:38:00

  Mirael

  avek

  Rejestracja: 2010-01-04

  Ostatnia wizyta: 2017-01-09

  Skąd: Bydgoszcz/Gdańsk

  Zamierzam przeczytać "Darth Maul: the Shadow Hunter", bo polskiej wersji nie mogłam nigdzie znaleźć, jedynie na allegro, ale jakoś ciężko mi się rozstawać ze stówką . Mam pytanie do tych, którzy czytali w języku angielskim - bardzo trudno się Wam czytało?

  LINK
 • Mnie

  Matek 2010-01-17 20:45:00

  Matek

  avek

  Rejestracja: 2004-10-04

  Ostatnia wizyta: 2018-06-22

  Skąd: Skierniewice

  akurat nie, ale to zależy od znajomości angielskiego. Ja studiuję anglistykę, a poza tym z 5 lat temu czytałem po polsku Więc łatwo.
  Język dość prosty, na etapie nauczania licealnego jak jesteś to złapiesz w lot a resztę z kontekstu. Warto.

  Ja właśnie na książkach z SW szkoliłem sobie niedawno język, właśnie na Maulu i Balance Point, z tą drugą jednak szło mi gorzej...

  LINK
 • LOL!

  LeiaOrgana 2010-01-18 17:14:00

  LeiaOrgana

  avek

  Rejestracja: 2009-12-03

  Ostatnia wizyta: 2012-08-23

  Skąd: LeiaOrgana

  Znalazłam to dziś w bibliotece, która jest mała jak... jak...

  LINK
 • ....

  Annie2 2010-01-18 18:25:00

  Annie2

  avek

  Rejestracja: 2009-08-17

  Ostatnia wizyta: 2011-03-13

  Skąd: Mielec

  Chyba pisze ona, że znalazła ją w biblotece, więc jak ma ci sprzedać, a tak po za tym szukasz naiwnych?

  LINK
 • ....

  Annie2 2010-01-18 18:25:00

  Annie2

  avek

  Rejestracja: 2009-08-17

  Ostatnia wizyta: 2011-03-13

  Skąd: Mielec

  Chyba pisze ona, że znalazła ją w biblotece, więc jak ma ci sprzedać, a tak po za tym szukasz naiwnych?

  LINK
 • ..........................

  Jedi1995 2010-01-18 19:04:00

  Jedi1995

  avek

  Rejestracja: 2009-09-19

  Ostatnia wizyta: 2012-01-29

  Skąd: Warszawa

  Wcześniejszego łowcy nie czytałem , ale jak sobie kupię tą ksiażkę , to na pewno najpierw kupię i przeczytam pierwszą xD

  Ogólnie bardzo lubię książki o Sithah i ich tajemnicach

  LINK
 • .............

  2886bialek 2010-01-26 20:54:00

  2886bialek

  avek

  Rejestracja: 2010-01-25

  Ostatnia wizyta: 2014-04-29

  Skąd: Gniezno

  pogieło ich na allegro 120zl za Maul`a.A jeszcze dwie czesci X-wing.Trzeba czekać bo może kiedyś ...

  LINK
 • .

  Mirael 2010-02-13 17:46:00

  Mirael

  avek

  Rejestracja: 2010-01-04

  Ostatnia wizyta: 2017-01-09

  Skąd: Bydgoszcz/Gdańsk

  Wczoraj w nocy skończyłam czytać po angielsku, w sumie przeczytanie zajęło mi ok. 6 dni. Dosyć łatwo poszło. Czekałam aż mi przyślą tę książkę gdzieś tak od miesiąca, ale mogę z pewnością stwierdzić, że cierpliwość się opłaciła
  I mam jeszcze Saboteura, ale ma trudniejsze słownictwo

  LINK
  • skąd masz?

   Tsavong Anor 2010-02-13 20:59:00

   Tsavong Anor

   avek

   Rejestracja: 2004-04-07

   Ostatnia wizyta: 2015-09-19

   Skąd: Iława

   A można wiedzieć czy kupiłaś książkę przez internet czy w księgarni? Bo ja zamówiłem w empiku ale po 3 tygodniach napisali mi że jeszcze nie udało im się sprowadzić książki i kazali jeszcze 3 tygodnie zaczekać, ale może Ty masz dla mnie jakąś lepszą księgarnię?

   LINK
   • .

    Mirael 2010-02-13 21:24:00

    Mirael

    avek

    Rejestracja: 2010-01-04

    Ostatnia wizyta: 2017-01-09

    Skąd: Bydgoszcz/Gdańsk

    Ja właśnie zamówiłam w empiku tak na początku stycznia, po jakimś czasie dostałam meila, że termin przysłania książki się opóźni, bo muszą sprawdzić, czy nakład książki się nie wyczerpał. Ale w końcu przysłali w tym początkowym terminie

    LINK
 • ...

  Tsavong Anor 2010-02-19 20:30:00

  Tsavong Anor

  avek

  Rejestracja: 2004-04-07

  Ostatnia wizyta: 2015-09-19

  Skąd: Iława

  Dostałem swoją długo wyczekiwaną książkę i mogę powiedzieć, że w wersji anglojęzycznej Darth Maula czyta się równie przyjemnie co po polsku. Oprócz dobrej ceny za książkę (tylko 23zł w empiku) mamy tu dodatek w postaci świetnego Saboteura. Podsumowując naprawdę warto zapoznać się z angielską wersja i zachęcam do jej kupna.

  LINK
 • ...

  Payback 2010-08-16 15:11:00

  Payback

  avek

  Rejestracja: 2008-07-20

  Ostatnia wizyta: 2022-08-12

  Skąd: Kraków

  Sorry, że odkopuję temat, ale muszę to napisać.
  A więc, polowałem na tę książkę od samego początku jak zostałem fanem SW tak poważnie (tj. jakieś 5 lat). Ostatnio w końcu ją dorwałem i... ... no właśnie, jestem strasznie zawiedziony. Książka wcale nie jest tak genialna jak mi się wydawało, a przy tym jej grubość pozostawia wiele do życzenia.
  Po pierwsze Maula jest tam stanowczo za mało, no cóż można to wybaczyć autorowi bo chciał też poprowadzi inne wątki.
  Po drugie, niepotrzebnie wrzucił tam Kenobiego, równie dobrze można go było zastąpi kimkolwiek innym.
  Po trzecie, Dasha i Lorn... co za idiotyczny pomysł tworzenia między nimi jakiegoś uczucia.
  Po czwarte, niepotrzebnie wrzucone jest tu Czarne Słońce, no ale Reaves wyraźnie je lubi, trudno.
  Po piąte i chyba ostatnie, Maul zachowuje się jak sługa i prywatny zabójca, a nie jak Sith.

  Podobały mi się fragmenty z taozinem, I-5, krytykami Zakonu Jedi i Cthonami.

  Ogólnie moja ocena to takie naciągane 7/10

  LINK
  • ...

   X-Yuri 2010-08-16 15:12:00

   X-Yuri

   avek

   Rejestracja: 2004-12-22

   Ostatnia wizyta: 2022-08-18

   Skąd:

   Payback napisał(a):

   Po piąte i chyba ostatnie, Maul zachowuje się jak sługa i prywatny zabójca, a nie jak Sith.

   ________

   Minusem jest to ze Maul jest Maulem ? xD

   LINK
   • ...

    Payback 2010-08-16 15:30:00

    Payback

    avek

    Rejestracja: 2008-07-20

    Ostatnia wizyta: 2022-08-12

    Skąd: Kraków

    hm... zasadniczo chyba tak, ale nie dosłownie ;p
    chodzi mi o to, że w ogóle nie pożąda władzy, nie ma w planach przejęcia tytułu mistrza i wyszkolenia własnego ucznia... po przeczytaniu tej książki odnoszę wrażenie jakby od początku był spisany na straty przez Sidka i miał zginać
    więc właściwie można by tak powiedzieć, że przeszkadza mi, że Maul jest Maulem...

    LINK
    • darth mole

     Kwarc 2010-08-16 16:09:00

     Kwarc

     avek

     Rejestracja: 2009-03-29

     Ostatnia wizyta: 2021-06-05

     Skąd: Jakku

     -chodzi mi o to, że w ogóle nie pożąda władzy, nie ma w planach przejęcia tytułu mistrza i wyszkolenia własnego ucznia... po przeczytaniu tej książki odnoszę wrażenie jakby od początku był spisany na straty przez Sidka i miał zginać

     Więc o co chodzi? Maul jak się patrzy. To nie wina autora, że Maul jest sługusem Palpiego. Taki był zamysł tej postaci. Bezmózga maszynka do zabijania ślepo posłuszna swojemu mistrzowi. Nie wiem czemu dorabiacie legendę do jego postaci. Zajebiaszczo wyglądał i to wszystko. Nic poza tym. Mięso armatnie Sidka.

     LINK
     • ...

      Payback 2010-08-16 16:18:00

      Payback

      avek

      Rejestracja: 2008-07-20

      Ostatnia wizyta: 2022-08-12

      Skąd: Kraków

      ja wiem, ze był tylko mięsem armatnim. Ale do czasu przeczytania tej ksiązki lubiłem tą postac, natomiast teraz juz zwyczajnie nie. Wolałem kiedy był owiany tajemnicą, nie wiadomo było dokładnie jaki jest, a ta ksiązka ot tak wprost przedstawia go takim jaki naprawde jest.

      LINK
  • Re: ...

   Lord Bart 2010-08-16 18:57:00

   Lord Bart

   avek

   Rejestracja: 2004-01-20

   Ostatnia wizyta: 2021-09-13

   Skąd: Warszawa

   Payback napisał(a):
   A więc, polowałem na tę książkę od samego początku jak zostałem fanem SW tak poważnie (tj. jakieś 5 lat). Ostatnio w końcu ją dorwałem i... ... no właśnie, jestem strasznie zawiedziony. Książka wcale nie jest tak genialna jak mi się wydawało, a przy tym jej grubość pozostawia wiele do życzenia.

   ________

   Wiesz... pewna sztuczna szczęka poszła ostatnio na aukcji
   http://www.thepolishobserver.co.uk/wiadomosci/768-szczka-winstona-churchilla-sprzedana.html
   za 15k funtów

   To też unikat, ale ja mam w domu lepsze

   Co nie zmienia faktu, że unikalność Maula nie jest przez jego treść (a może bo kolo przecie popularny i lubiany), ale małą ilość wydań w Polsce.

   Albo tak mi się zdaje.

   LINK
 • ...

  Melethron 2010-10-08 21:27:00

  Melethron

  avek

  Rejestracja: 2009-02-16

  Ostatnia wizyta: 2022-08-16

  Skąd: Court of Gods

  Ostatnio miałem jakoś mało czasu, ale koniec końców udało mi się doczytać do końca Podobnie jak wielu innych fanów długo szukałem tej książki i po przeczytaniu jej rozumiem dlaczego jest tak droga na rynku. Super akcja, która bardzo mnie wciągnęła. Swoisty wstęp do Nocy Coruscant co dodaje kolejnych plusów książce. Fajna postać Darshy, która zrządzeniem Mocy musiała się natknąć na Maula, bywa. Nie wiem co jeszcze napisać. Książka mi się bardzo podobała dlatego oceniam ją na 10/10

  LINK
 • Maul

  Darth Pawelek 2011-01-16 15:36:00

  Darth Pawelek

  avek

  Rejestracja: 2010-07-04

  Ostatnia wizyta: 2013-07-02

  Skąd:

  Bardzo dobra książka. Narazie najlepsza jaką czytałem. Bardzo podoba mi się ucieczka bohaterów przed Darthem Maulem. Jednak końców troszkę mi się nie podobała,a mianowicie decyzja Lorna o zemście i podążanie za Maulem oraz jego śmierć. Jednak i z tym ksiązka jest super . 10/10.

  LINK
 • Okładka nowego wydania

  Hego Damask 2011-06-28 08:51:00

  Hego Damask

  avek

  Rejestracja: 2005-05-28

  Ostatnia wizyta: 2022-08-19

  Skąd: Wrocław

  oczywiście w wersji angielskojęzycznej Książka pokaże się 27 grudnia i będzie zawierać nowe opowiadanie.

  http://starwars.com/vault/books/shadowhunter/index.html

  LINK
 • ...

  Caedus 2011-06-28 09:19:00

  Caedus

  avek

  Rejestracja: 2009-11-07

  Ostatnia wizyta: 2020-04-28

  Skąd: Chrzanów

  Fajnie by było, gdyby i Amber pokusił się o ponowne wydanie Łowcy z Mroku i Mrocznego Widma z okazji premiery wersji 3D. Niestety jest to dosyć wątpliwe. ;/

  Co do okładki to bardziej podoba mi się pierwsza.

  LINK
 • ...

  Obi-Wan Skywalker 2011-06-28 11:52:00

  Obi-Wan Skywalker

  avek

  Rejestracja: 2010-04-06

  Ostatnia wizyta: 2019-11-15

  Skąd: Kraków

  Nowa ładna, ale stara lepsza. Czekam na bitwę, która okładka jest lepsza, jak się pojawi news na głównej(tak jak w przypadku Red Harvest).

  LINK
 • qwerty

  Onoma 2011-06-28 12:49:00

  Onoma

  avek

  Rejestracja: 2007-12-06

  Ostatnia wizyta: 2022-07-08

  Skąd: Dołuje

  Amber też powinien wydać tą nową wersję :/

  LINK
 • unqwerty

  Commandor Bacara 2011-06-28 12:57:00

  Commandor Bacara

  avek

  Rejestracja: 2010-05-23

  Ostatnia wizyta: 2013-03-11

  Skąd: Ksawerowka

  Mało prawdopodobne

  LINK
 • Syn mroku. Książka Reavesa o Maulu... i nie tylko.

  RODO-anonim3 2019-01-01 18:49:12

  RODO-anonim3

  avek

  Rejestracja: 2017-04-26

  Ostatnia wizyta: 2021-08-17

  Skąd:

  -"Star Wars: Darth Maul - Łowca z Mroku" - nie zrażajmy się czasem akcji tej powieści, i tym co ona mogłaby przedstawić, przed jej przeczytaniem - to beletrystyka z Kanonu "Legend" Gwiezdnych Wojen, która jest, no cóż, prequelem do prequeli głównego galaktycznego Uniwersum. Co ciekawe powieść nie ma w sobie dziwnych kontrastów jak historia w "Epizodzie I: Mroczne Widmo", do którego książka Reavesa jest nawiązaniem, poprzedzając w swojej treści wydarzenia mające miejsce w filmie. Nie ma Anakina jako młodego dzieciaka porównującego Padme do ,,anielskich istot", czy Jar Jar Binksa, i będącej czymś wg. wielu fanów eklektycznym i odtrącającym - politycznej esencji, która to w produkcji miała pokazać, jak wygląda sprawowanie władzy i polityka w tak gigantycznym organizmie, jakim jest Galaktyka. W powieści oprócz tego, że rozgrywa się ona intensywnie, co nad wymiar pozytywnie zaskakuje w stosunku do kinowego "Mrocznego Widma", Sidious poprzez Maula, Lorn Pavan i jego I-5, łowczyni nagród Mahwi Lihnn i padawanka Jedi, Darsha, owijają się wokół holocronu Sithów, w którym zapisana jest informacja o planowanej ,,potajemnej" blokadzie Naboo. Mimo że jestem dopiero po 90 stronach owej pozycji, od początku wiedziałem, że najbardziej istotny będzie dla mnie wątek całkowicie oddanego swojemu mistrzowi Darthowi Sidiousowi, Dartha Maula, którego poprzez odpowiednie prowadzenie książki, rozpisanie jego postaci i narrację poznajemy jego osobę. Dobrze, że ta powieść w ogóle istnieje; to co "Mroczne Widmo" pokazało nam po względem Maula, nie było wystarczające.

  A Wy, czytaliście "Łowcę z Mroku" Reavesa?

  LINK
  • Re: Syn mroku. Książka Reavesa o Maulu... i nie tylko.

   Lubsok 2019-01-01 18:59:47

   Lubsok

   avek

   Rejestracja: 2012-03-10

   Ostatnia wizyta: 2022-08-15

   Skąd: Białystok

   JarJar_binks napisał:
   A Wy, czytaliście "Łowcę z Mroku" Reavesa?
   -----------------------

   Nie.

   LINK
  • Re: Syn mroku. Książka Reavesa o Maulu... i nie tylko.

   SW-Yogurt 2019-01-01 23:48:06

   SW-Yogurt

   avek

   Rejestracja: 2011-05-19

   Ostatnia wizyta: 2022-08-17

   Skąd: Wrocek

   Czytałem, takie se. Chyba najbardziej przepłacona książka SW jaką mam. ~ Nie, nie jest najdroższa.

   LINK
  • Re: Syn mroku. Książka Reavesa o Maulu... i nie tylko.

   HAL 9000 2019-01-02 13:30:53

   HAL 9000

   avek

   Rejestracja: 2016-01-23

   Ostatnia wizyta: 2022-01-21

   Skąd:

   Krótkie to i na temat - byłby dobry spin-off Maul: A Star Wars Story

   Jest wszystko co trzeba, jedynie dodałbym trochę więcej scen w kosmosie: scena otwierająca i zakończenie.

   Gdzie można kupić bilet?

   LINK
   • Re: Syn mroku. Książka Reavesa o Maulu... i nie tylko.

    RODO-anonim3 2019-01-02 20:51:29

    RODO-anonim3

    avek

    Rejestracja: 2017-04-26

    Ostatnia wizyta: 2021-08-17

    Skąd:

    "Star Wars: Darth Maul. Łowca z Mroku" jest - co muszę podkreślić jeszcze raz - apolityczną w stosunku do "Mrocznego Widma" odsłoną przygód w rzeczywistości "Uniwersum Star Wars", która ten filmy Epizod poprzedza. To rzeczywiście jest niezwykłe; sami Neimoidianie, tak wywyższający się w Mrocznym Widmie, tak skoncentrowani wokół świata ekonomii, tu w powieści Reavesa są jak pokurczone, zlęknione istotki na widok i posłuch oblicza ,,Pana", któremu służą. Nawet jeden z nich, Nute Gunray, błądzi w swoich decyzjach, planach i inwestycjach w Galaktyce, gdy jego myśli kłębią się wokół spotkania z ,,Panem" Lordem Sidiousem. Orbitując wokół tak dołującej, zmuszającej do stresu i zbyt pochopnie podejmowanych przez kalafiorowatych, zdziadziałych akolitów ekonomii, Neimoidian, atmosfery powieści, należy dorzucić do pieca, to, jak Reaves scala ze sobą sytuacje, w których znajdują się Jedi: Darsha i Sith: Maul. Ich specyficzne momenty, każdy z osobna, autor kreuje jeden po drugim; robi to tak, że sposób wyjścia Darshy lub Maula z opresji angażuje poprzez ich osobniczy kontakt z Mocą i zbudowaną w oparciu o Moc filozofię ich egzystencji, tzw. Credo. Gdy ów Sith znalazł się w niezbyt przyjaznej jego celom nakreślonym przez Mistrza, sytuacji, przypominał sobie kodeks Zakonu i Ciemnej Strony Mocy, której jest wierny, mówiąc przykładowo: ,,Nie ma bólu tam, gdzie jest siła". Po takowym zestawieniu i omówiony wątku Maula w powieści, Reaves wrzuca kontrast w postaci podobnego wyłożenia losów kolejnej postaci, lecz tym razem jest to Jedi Darsha: uwypuklenie momentów jej zwątpienia, jak przeprawa przez mroczny Karmazynowy Korytarz w czeluściach i głębinach najniższych poziomów Coruscant, gdy dodatkowo padawanka obawiała się reakcji Rady Jedi na jej zawód w misji polegającej na uzyskaniu ,,konkretnych informacji" od jakichś zbirów na tejże planecie. Wyłożenie części historii książki z perspektywy Sitha, a potem Jedi, czy na odwrót, kreuje świetny kontrast - powieść robi się przez to bardziej stabilna pod względem utrzymywanego tonu napięcia.

    P.S. Dokładnie rozpisane pojedynki prowadzone przez tego komu jest przeznaczona powieść - Dartha Maula i jego niebywale rozwinięte umiejętności w technice władania mieczem świetlnym i sztukach walki, z jakimiś adwersarzami - to duży plus niniejszej powieści Michaela Reavesa.

    LINK
    • Re: Syn mroku. Książka Reavesa o Maulu... i nie tylko.

     HAL 9000 2019-01-03 03:00:05

     HAL 9000

     avek

     Rejestracja: 2016-01-23

     Ostatnia wizyta: 2022-01-21

     Skąd:

     Najważniejsze że są POTWORY!
     POTWORY muszą być i kropka.

     LINK
     • Re: Syn mroku. Książka Reavesa o Maulu... i nie tylko.

      RODO-anonim3 2019-01-04 08:58:16

      RODO-anonim3

      avek

      Rejestracja: 2017-04-26

      Ostatnia wizyta: 2021-08-17

      Skąd:

      W powieści "Star Wars: Darth Maul. Łowca z Mroku" mieliśmy, oj mieliśmy, do czynienia z prawdziwymi potworami, przy których Cthony, Wampy i inne plugastwa najzupełniej bledną. Taozin jest przykładem takiego organizmu, i to odpornego na MOC, na widok którego Sidiousowi i wielu poplecznikom Ciemnej Strony Mocy kończyły aż falowały się i wyginały ze strachu, a żółć niemożebnie podchodziła do gardła. . Taozin to bestia, z której - jeśli komukolwiek udało się jakoś do niej zbliżyć lub znaleźć jej martwe truchło - wydobywano, czy też wyrywano wypustki, które markowały obecność w Mocy; ten który je posiadał zapewne przez pewien czas był niedostrzegalny w tkance Mocy.

      LINK
      • Re: Syn mroku. Książka Reavesa o Maulu... i nie tylko.

       Lubsok 2019-01-04 09:01:59

       Lubsok

       avek

       Rejestracja: 2012-03-10

       Ostatnia wizyta: 2022-08-15

       Skąd: Białystok

       Masz może konto na forum BatCave albo Avalonu? Bo dopiero teraz sobie skojarzyłem, że masz styl bardzo podobny do pewnego gościa.

       LINK
       • Re: Syn mroku. Książka Reavesa o Maulu... i nie tylko.

        RODO-anonim3 2019-01-04 18:36:11

        RODO-anonim3

        avek

        Rejestracja: 2017-04-26

        Ostatnia wizyta: 2021-08-17

        Skąd:

        Ach, jakżeby inaczej! Scott_Lang się kłania!!
        Nie zbaczajmy ze starwarsowego tematu, nie zbaczajmy!

        W "Star Wars: Darth Maul. Łowca z Mroku", o którym teraz mówimy padło dość intrygujące nawiązanie do słynnego anty-utopijnego, zimnego, burzącego emocję filmu George`a Lucasa, "THX-1138". Nazwa filmu została podkreślona przez droida protokolarnego I-5, i nie została wypowiedziana w całej swej okazałości, lecz zostało użyte tylko: ,,THX-113...". Ale wiadomo, że jest to konkretne nawiązanie; fajny easter egg się znalazł.

        LINK
 • Darth Maul: Łowca z mroku

  Elendil 2020-08-25 13:51:11

  Elendil

  avek

  Rejestracja: 2008-04-26

  Ostatnia wizyta: 2022-08-18

  Skąd: Kraków / Zakopane / Kraków

  Ostatnio coś mnie wreszcie skusiło, żeby sięgnąć po którąś z nieprzeczytanych jeszcze książek SW stojących na mojej półce. Wybór padł na "Łowcę z mroku" i był to oczywiście wybór bardzo dobry.
  To mnie nawet trochę zdziwiło. Fabuła opiera się przecież na zwykłym na pościgu Maula za zwierzyną, teoretycznie powinno to być nudne, niezbyt pogłębione, trochę nawet prostackie - jak zwykle tego typu książki. Dlatego powinno mi się podobać raczej średnio.

  Pogłębionej psychiki postaci rzeczywiście nie było, ale PODOBAŁO MI SIĘ BARDZO! Nie spodziewałem się nawiązań do "Nocy Coruscant", więc ta niespodzianka na samym początku od razu nastawiła mnie pozytywnie. No i się nie zawiodłem. Klimat podziemi Coruscant bardzo podobny do ukazanego w tamtej serii, do tego plus w postaci duetu Lorn Pavan i I-5. Zaletą było też to, że kolejni bohaterowie książki nie mają licencji na nieśmiertelność i co jakiś czas tracą życie.

  Najlepsza i zdecydowanie najbardziej zaskakująca była z pewnością ostatnia scena, w której Lorn Pavan ucieka przed Maulem i dociera do senatora, który - w jego mniemaniu - pomoże mu w ujawnieniu informacji o inwazji na Naboo Świetny zwrot akcji na koniec.

  Minus? Darsha, która ma zostać Jedi, a nie radzi sobie z banalną misją dostarczenia do świątyni Jedi jakiegoś faceta. A przecież chodzi o dowiezienie go z innej dzielnicy planety! Babeczka zostaje pokonana przez jakiś uliczny gang i parę ptaków, które latają w okolicy. Innymi słowy - zrobienie z Jedi totalnych pierdołów, którzy najwyraźniej nie potrafią wykorzystywać Mocy. Bardzo słaby i naciągany był ten fragment.

  Pod bastionową recenzją kliknąłem ocenę 10, ale nie wiem czy to nie była zbyt pochopna decyzja. Zaledwie 9 dałem np. Darthowi Plagueisowi, a przecież stopień złożoności fabuły w obu tytułach to niebo a ziemia. W Maulu wszystko jest raczej proste i dość banalne.

  Z pewnością jednak przedział 8-10 to jest to.

  LINK
  • Re: Darth Maul: Łowca z mroku

   cwany-lis 2020-08-25 19:14:31

   cwany-lis

   avek

   Rejestracja: 2003-07-31

   Ostatnia wizyta: 2022-08-18

   Skąd: Sopot

   I-5 pojawia się jeszcze w dylogii Medstar, gdzie wspomina właśnie Maula. Luceno w Plagueisie też nawiązał do tego "wycieku" danych wrażliwych i ich łatania przy pomocy Zabraka.

   Co mi jeszcze się podobało to nawiązanie do komiksu "Darth Maul" - ot, Sidious chwali swego ucznia, że zrobił porządek z Czarnym Słońcem i zleca następną misję.

   Co do ślamazarności Jedi - to akurat mi przypadło do gustu, Darsha była jednym z tysięcy przeciętnych adpetów, żadnym mistrzem pokroju Mace Windu. Można jej wybaczyć pewną naiwność w starciu z bezlitosnym światkiem przestępczym, który dotychczas znała tylko ze szkolenia.

   LINK
  • Re: Darth Maul: Łowca z mroku

   RODO-anonim3 2020-09-29 13:33:33

   RODO-anonim3

   avek

   Rejestracja: 2017-04-26

   Ostatnia wizyta: 2021-08-17

   Skąd:

   Na uwagę w powieści Michaela Reavesa zasługuje bajecznie mroczna, bogata, jak na Uniwersum Gwiezdnych Wojen w materii ,,Legend"... cóż tu dużo chcieć: sceneria wiecznego w Nocy, tajemniczego miasta, Coruscant. I to literackie przedstawienie serca Republiki Galaktyki, to tylko jeden z opisów Reavesa w powieści dotyczących Coruscant właśnie, a znajduje się on gdzieś na początku tytułu "Darth Maul: Łowca z mroku" - na nastu pierwszych jego stronach. Bo ów opis zawarł się na około strony objętości kieszonkowego wydania książki, z drukiem drobną czcionką; było to piękne przedstawienie Coruscant - najbardziej kosmopolitycznej metropolii w Galaktyce - ukazujące całą jego kontrastującą ze sobą złożoność: od ,,dna" (dosłownie i w przenośni) aż po korony wieżowców i całej harmonijnej geometrii miejskiej miasta. Opisy - kształtowanie świata przedstawianego w powieści dość szeroko i nader zróżnicowanie, to największy jej atut! Wyborny książkowy prequel pierwszego z kinowych Prequeli "Star Wars".

   LINK

ABY DODAĆ POST MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..