TWÓJ KOKPIT
0

Różne

Tydzień Mandaloriański - Ziemska historia Mandalorian

2009-02-20 07:52:24 X-Yuri
„Mandalorianie”, słowo klucz. Kiedy się je wypowie, fani wiedzą o co chodzi. Ci preferujące filmy mają przed oczyma obraz Jango Fetta, miłośnicy komiksów Mandalorian z serii KOTOR albo Open Seasons, ewentualnie z Tales of The Jedi. Miłośnicy książek myślą o Kalu Skiracie, oraz o Mandalorianach Boby z serii Dziedzictwo Mocy, osoby preferujące gry z kolei widzą Mandalorian jakich przedstawiono w dwóch częściach KOTOR. Dziś Mandalorianie są wszędzie, ale nie zawsze tak było, kiedyś informacji było malutko, a poniższy artykuł spróbuje przybliżyć ich historię, historię powstawania Mandalorian z perspektywy naszego świata.

17 listopada 1978: Holiday Special

W tym "filmie" pierwszy raz można było zobaczyć znanego wszystkim fanom łowcę, Bobę Fetta, a więc tym samym była to pierwsza możliwość zobaczenia jak wygląda mandaloriańska zbroja, choć wtedy nikt jeszcze nie wiedział czym ona właściwie jest.12 kwietnia 1980: The Empire Strikes Back (nowelizacja Donalda F. Gluta)

W nowelizacji Imperium Kontratakuje po raz pierwszy pojawia się opis jego zbroi, który brzmi następująco:

„He was dressed in a weapon-covered, armored spacesuit, the kind worn by a group of evil warriors defeated by the Jedi Knights during the Clone Wars.”

Co w wydaniu polskim zostało przetłumaczone jako:

„Ubrany był w pokryty bronią opancerzony kombinezon z rodzaju tych, jakie nosiła grupa nikczemnych wojowników pokonanych przez Rycerzy Jedi w Wojnach Klonów.”

Dziś wiemy już, że to nie całkiem tak było (najbliższe temu opisowi wydarzenie to „Masakra na Galidraan”, mająca miejsce dobre 20 lat przed wojnami klonów) ale wtedy były to wszystkie informacje jakie można było uzyskać, a o samych wojnach klonów także nie było wiadomo nic wartościowego.

1983-1986: Marvele:

Mandalorianie pojawili sie także w 6 numerach komiksu wydawanego przez Marvela, nie ma w nich jednak nic szczególnego i rozwijającego świat Mando, warty uwagi jest tylko fakt, ze grupa 212 Mandalorian walczyła w wojnach klonów po stronie Palpatine’a i spośród tej sporej liczby przeżyła tylko trójka. A Mandalore dostała sie pod władanie nowo powstałego Imperium.

Sierpień 1995 - Styczeń 1996: Tales Of The Jedi: The Sith WarSeria ta ukazuje Mandalorian jako grupę wojowników-nomadów, nie walczących jednak dla władzy czy bogactwa, tylko aby się sprawdzić, odnieść honorowe zwycięstwo, lub zginąć, zachowując honor. Seria ta stanowi swego rodzaju początek istnienia Mandalorian w świadomości fanów jako grupy wojowników gotowych walczyć do śmierci, a poddanie uważających za zdradę swego honoru. W tej serii po raz pierwszy pojawiają sie takie postacie jak Mandalore Nieposkromiony czy Mandalore Ostateczny, oraz chyba najbardziej znany wyrób mandaloriańskiej technologii droid bojowy Bazyliszek, oraz wiele innych, niezwykle ważnych i wiele wnoszących, ba, można rzec ze tworzących podstawy dla dalszego istnienia tej frakcji.

Pomiędzy wydaniem TotJ a premierą Ataku Klonów następuje kilka lat „pustych” jeśli chodzi o Mandalorian, pojawiają sie co prawda publikacje odnośnie Boby (Trylogia Wojen Łowców Nagród, komiks Agent of Doom np.) ale żadna z nich nie rozwija świata Mandalorian.

Maj 2002: Premiera Ataku Klonów

Film ukazuje Mandalorianina, Jango Fetta oraz jego rolę w wojnach klonów. Ciekawy, ale bez rewelacji jeśli chodzi o świat Mandalorian.

Maj-Wrzesień 2002: Open Seasons

Komiks opowiadające historię życia Jango Fetta, od momentu zaciągnięcia sie do Mandalorian, aż do zwerbowania przez Hrabiego Dooku jako wzorca dla klonów. W chwili wydania najpokaźniejsze źródło wiedzy o Mandalorianach z czasów okołofilmowych.4 listopada 2003: Jednocząca Moc

Warte uwagi ze wzgledu na fakt, że to tutaj po raz pierwszy pojawia się Boba Fett nie jako najlepszy łowca w galaktyce, ale jako przywódca grupy Mandalorian.

24 grudnia 2003: Revenants

W tym komiksie z kolei możemy zobaczyć po raz pierwszy grupę Mandalorian pod dowództwem Fetta.

4 sierpnia 2004: Forever Young, po polsku wydane po prostu jako „Republika”.

Znajduje się to tutaj raczej jako ciekawostka, gdyż do świata Mandalorian nie wnosi wiele, ale na jednym z obrazków, w czymś w rodzaju jaskini możemy zauważyć wiele częściowo zagrzebanych szczątków zbroi mandaloriańskich.

26 października 2004: Bezpośredni Kontakt

Pierwsza książka autorstwa Karen Traviss w uniwersum SW, swego rodzaju wstęp do współczesnej wizji Mandalorian.

Marzec 2005: Insider 80 - The History of the Mandalorians

Źródło bardzo wielu ciekawostek na temat Mando, miedzy innymi podaje skąd Jodo Kast miał swoją zbroję i wiele, wiele innych.

1 marca 2005: Gra Republic Commando

Gra ta ma znaczenie dla fanów Mandalorian głównie z powodu jej soundtracka, na który składają sie między innymi tradycyjne mandaloriańskie pieśni.

Dalszy rozwój Mandalorian jest już raczej znany, od roku 2004 za sprawą twórczości Karen Traviss, książek, opowiadań, artykułów. Mandalorianie stali się, można by rzec, powszechnie znani. Czy to dobrze? Niektórzy fani Mando pamiętający stare czasy, gdy frakcja ta była niezwykle tajemnicza i owiana legendami, a większość informacji była jedynie domysłami, niezbyt cieszą się z tego powodu, mnie jednak osobiście podoba się kierunek rozwoju w którym zmierzają Mandalorianie.Pozostałe atrakcje tygodnia mandaloriańskiego dostępne są tutaj.

TAGI: Tydzień Mandaloriański (13)

KOMENTARZE (10)

 • Boris the Black Dog2009-02-20 19:50:55

  '99 Mando-Gunganie

 • Dave2009-02-20 14:01:23

  Interesujące. O niektórych sprawach nie wiedziałem. Czekam na dalsze atrakcje tygodnia Mando!

 • Vergesso2009-02-20 12:58:46

  A ja uważam, że dobrze się stało, że teraz tyle wiadomo o Mandalorianach. Zresztą, musiało się to stać, tak jak w przypadku Wojen Klonów: przez długi czas większość tego, co tam się działo była domysłem, a w końcu zabrano się za te czasy i dzisiaj wiadomo o nich wszystko, a i nadal są rozwijane(TCW).

 • Eliyah2009-02-20 11:24:59

  W oczy rażą błędy w pisowni, niech pisaniem artykułów zajmie się ktoś kto zna polski, bo jak można pisać 4 grudnia a potem 4 sierpień, polski to jezyk w ktorym wszystko sie odmienia a nie tylko jak sie chce

 • Lord Jabba2009-02-20 10:48:53

  Ciekawy artykuł. X-Yuri odwala kawał dobrej roboty. A może tak przedłużyć Tydzień Mandaloriański? :D

 • Nadiru Radena2009-02-20 10:23:28

  Ekhm, a gdzie KotORy, które wprowadzają bodaj najważniejsze wydarzenie w historii Mando'ad, czyli Wojny Mandaloriańskie i w konsekwencji zdegradowanie Mandalorian do roli grupki najemników? Eno, niezbyt to pełna lista, X-Yuri...

 • Amadeusz2009-02-20 09:34:59

  trzeci obrazek bardzo wymowny:p

 • Luke S2009-02-20 09:24:39

  Bardzo ciekawe...

 • Darth Mol2009-02-20 08:38:05

  Aquenral--> Czyżby chodziło o "Tajemnicę Mando Mountain"?:)

 • Aquenral2009-02-20 08:06:59

  Uprzedzając innych?
  A Mando-geje?

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..