TWÓJ KOKPIT
0

Mroczne widmo

Tydzień ''Mrocznego Widma'' – ciekawostki z produkcji

2009-05-21 22:11:09 oficjalnaPremiera "Mrocznego Widma" odbyła się 19 maja 1999 r., ale prace nad filmem trwały wiele miesięcy, a nawet lat. Poniżej przedstawiamy garść ciekawostek i informacji z produkcji filmu.
By nakręcić sekwencje rozgrywające się na Tatooine George Lucas powrócił do Tunezji, gdzie wiele lat temu powstała ta planeta na potrzeby pierwszego filmu. Oto plan w Tunezji w liczbach:
 • wypito 84 000 butelek z wodą
 • na Saharę przetransportowano 350 ton sprzętu ma pokładzie 8 samolotów, w tym rosyjskiego Antonova AN124 – największego samolotu transportowego na świecie
 • miała miejsce jedna kolizja ze stadem wielbłądów
 • 5 osób dostało udaru słonecznego

  ***


  Kiedy członkowie ekipy od efektów specjalnych podróżowali do Tunezji mieli ze sobą R2-D2. Pojawiły się wtedy kłopoty ponieważ celnicy nie chcieli wpuścić droida. Konieczne było zrobienie zdjęcia R2 i umieszczenie go w odpowiednim miejscu w paszporcie jednego z członków ekipy. Tylko tak R2 mógł legalnie pracować w Tunezji.

  ***


  Podczas pobytu w Tunezji filmowcy mieli do czynienia z potężną burzą. Podczas kolacji spożywanej w hotelu w Tozeur mogli obserwować spektakl rozgrywający się na niebie – błyskawice. Po chwili zerwał się wiatr i jadalnia szybko zapełniła się ludźmi szukającymi schronienia. Aktorzy i ekipa filmowców podziwiali przez okna szalejącą naturę. Wiatr wzmagał się i zaczął padać deszcz. Ekipa zaczęła szykować plany na następny dzień, zdając sobie sprawę jak wielkie zniszczenia mogą nazajutrz zastać na planie. Jeszcze przed świtem na plan zdjęciowy wyruszył jeden samochód z grupą, w której znajdował się Rick McCallum by sprawdzić stan dróg i planu. Oczekująca na wieści ekipa została po godzinie wezwana do pomocy w usuwaniu zniszczeń. Sytuacja była poważna. Plan wyglądał jak po przejściu tornada. Setki kostiumów walały się wszędzie, całe w mokrym piasku. Namioty były porwane w strzępy, stalowe konstrukcje powykręcane, droidy porozbijane, pody leżały jeden na drugim, dekoracje były roztrzaskane.
  By nie tracić cennego czasu Lucas oraz drugi reżyser, Roger Christian, wraz ze swoimi ekipami udali się w najmniej zniszczone części planu by tam kręcić. W międzyczasie Rick McCallum wraz z resztą ludzi zabrali się za usuwanie zniszczeń. Udało im się naprawić plan, dzięki czemu harmonogram zdjęć został utrzymany.
  Przez cały ten czas Lucas i McCallum nie tracili ducha. Producent opowiadał o powodzi i trzęsieniu ziemi, które miały miejsce gdy kręcono Młodego Indianę Jonesa. Natomiast reżyser stwierdził, że to samo wydarzyło się ponad 20 lat temu na planie Nowej Nadziei, więc może to dobry znak.

  ***
  To zdjęcie powstało na planie gdy jeden z pracowników ILM, Don Bies, został wezwany do pomocy przy konstrukcji jednostek R2. Zabrał wtedy ze sobą pięciomiesięcznego synka Bena.

  ***


  W klasycznej trylogii kostiumy, dekoracje były bardzo proste. Jednak I Epizod miał pokazać inne rejony galaktyki, jej jądro, dlatego też konieczne było przedstawienie świata bardziej rozwiniętego, bogatszego. Stąd niezwykłe kostiumy zdobiące ekran.
  W przypadku mieszkańców Tatooine mogliśmy już zobaczyć jak wyglądają i konieczne było zachowanie ciągłości. Oryginalne szaty Obi-Wana wyciągnięto z archiwów Lucasfilmu by wybrać kolory i materiały na szaty Rycerzy Jedi. Jednak Naboo oraz Coruscant były nowymi miejscami, a moda tam panująca była inspirowana wieloma różnymi cywilizacjami i okresami historycznymi, które wskazał George Lucas. Trisha Biggar (projektantka kostiumów) wraz ze swoim zespołem gromadziła materiały z całego świata i jak mówi, zrobili wszystko co tylko można zrobić z tkaniną. Produkcja wystarczającej ilości materiału, przypominającego pajęczynę na podróżną suknię Amidali, zajęła jednej kobiecie miesiąc, przy pracy przez pięć dni w tygodniu, po dziesięć godzin dziennie.

  ***
  "Mroczne Widmo" opowiada historię Anakina, który pewnego dnia stanie się postrachem całej galaktyki. Dla dziecka, które miało podjąć się tej roli było to olbrzymie wyzwanie – musiało sprostać oczekiwaniom trzech pokoleń fanów, które narastały przez 20 lat. Robin Gurland, która była odpowiedzialna za casting spotkała się z 3000 dzieci w poszukiwaniu odpowiedniego kandydata. George Lucas pierwotnie chciał starszego aktora, stwierdził jednak, że dla dziewięcioletniego dziecka opuszczenie domu (co miało być istotnym wydarzeniem dla całej historii i dla samej postaci) jest większym przeżyciem niż dla dwunastolatka.
  Robin rozpoczęła poszukiwania w lipcu 1995 roku i gdy tylko świat obiegła informacja czym się zajmuje, stała się sławna. Kiedy po raz pierwszy spotkała Jake’a Lloyda miał zaledwie pięć i pół roku. Mimo, że od razu zwróciła na niego uwagę, był za młody do tej roli. W trakcie poszukiwań spotkali się ponownie gdy był o dwa lata starszy i wtedy stwierdziła, że jest gotowy do tej roli.

  ***


  Jako ciekawostkę zamieszczamy fragmenty wywiadu, którego George Lucas udzielił w lipcu 1997 r., we Włoszech gdzie kręcono część scen z Naboo.

  Słyszałem, że będziecie kręcić wielką scenę pojedynku na Wezuwiuszu, czy to prawda?
  GL: Nie, jedyne co tu kręcimy to piękny pałac.

  Dlaczego zdecydowałeś się na Reggia di Caserta i czy miałeś na oku inne lokacje?
  GL: Kiedy rozglądaliśmy się za lokacją, szukaliśmy w różnych miastach i krajach. Ale Caserta jest jednym z najpiękniejszych miejsc na ziemi i jak tylko ją ujrzeliśmy, wiedzieliśmy, że będziemy tu kręcić.

  Czy po skończeniu preueli, nad którymi teraz pracujesz zamierzasz dotrzymać obietnicy i nakręcić trzecią trylogię?
  GL: Nie jestem pewien czy kiedykolwiek to obiecałem, ale praca nad każdą z tych trylogii zajmuje od 6 do 9 lat. Może i jestem młodym reżyserem [mowa o ilości wyreżyserowanych filmów], ale nie jestem aż tak młody!

  Czy jako młody reżyser chcesz sam wyreżyserować pozostałe epizody Gwiezdnych Wojen?
  GL: Nie jestem aż tak młody... Prawdopodobnie będą inni reżyserowie, którzy zajmą się dwoma pozostałymi, ponieważ są inne projekty, którymi również chciałbym się zająć w tym samym czasie.

  W całej fali nowych filmów fantasy mamy do czynienia z pewnym spirytyzmem, który trafia do fabuły czy czujesz, że to samo dzieję się z Gwiezdnymi Wojnami?
  GL: Z tego co słyszałem to te wszystkie nowe filmy nie mają ani serca, ani duszy, tylko akcję. Wydaje mi się, że Gwiezdne Wojny mają duszę i serce, wychodzą dalej, poza akcję.

  Jeśli Darth Vader jest młody, kto jest złym chłopcem?
  GL: Imperator nadal będzie złym chłopcem.


  Wszystkie atrakcje Tygodnia znajdziecie w tym miejscu.
 • TAGI: ciekawostki (141) Epizod I: Mroczne widmo (604) Tydzień Mrocznego Widma (11) Za kulisami (43)

  KOMENTARZE (12)

  • HAL 90002019-05-29 18:06:15

   "Imperator nadal będzie złym chłopcem" :D

  • Mopherus2009-05-22 20:47:22

   Byłem w Tunezji na planie Gwiezdnych Wojen, mam nawet zdjęcia, nie wiem tylko czy był to plan Mrocznego Widma... A tak poza tym to tydzień bardzo udany, oby było takich więcej! xD

  • Dave2009-05-22 14:00:03

   Wielce ineresujące. Ale nie wyobrażam sobie SW bez Lucasa w roli reżysera-senarzysty ;D

  • Kirkor2009-05-22 13:54:33

   fajne

  • Balav2009-05-22 10:37:51

   A swoją drogą ciekawe jak wyglądałyby AotC i RotS, gdyby wziął się za nie pan od "Eraserheada".

  • Mel2009-05-22 03:28:27

   A i na cholere sie łapałeś za te epizody.

  • Sky2009-05-22 02:24:02

   Spokojnie, na 99% drugiej propozycji nie miał. Po premierze TPM też czytałem różne cuda na kiju wymyślane przez czasopisma typu "Cinema" itd. - tragedia. Nie ma się czym przejmować ;) Zwykłe ploty. Nawet mam dziwne wrażenie, że też słyszałem dawno, dawno temu o Lynchu i AOTC, ale głowy nie dam (:

  • Balav2009-05-21 23:32:16

   obiwan04-> to wychodzi na to, że dwaj panowie L. musieli się NAPRAWDĘ nie dogadywać, skoro Lynch dwa razy odchodził z kwitkiem;P

  • ogór2009-05-21 23:20:53

   Było napisane w jakiejś gazecie, gdzieś ją nawet mam, ale nie chce mi się szukac. Wiesz to była informacja typu: "dziś premiera TPM a my wiemy już kto będzie reżyserem EII" :P

  • Balav2009-05-21 22:40:36

   obiwan04-> z tego co ja pamiętam, to Lynch miał pierwotnie reżyserować RotJ, ale poróżnił się z Lucasem w kwestiach wizji i swobody artystycznej. Odszedł i wziął się za ekranizację prozy Franka Herberta właśnie. To, że miał brany był pod uwagę przy TPM, co dla mnie nowość.

  • Adakus2009-05-21 22:37:42

   Fajne, ale mogłoby być tego więcej.

  • ogór2009-05-21 22:13:57

   A pamiętam jak czytałem, że kolejną czesc ma wyreżyserowac podobno David Lynch, ten który sfilmował Diune :)

  ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

    REJESTRACJA RESET HASŁA
  Loading..