TWÓJ KOKPIT
0

Komiksy

Tydzień ''Mrocznego Widma'' – komiksy

2009-05-24 09:58:33Wydawać by się mogło, że tak naprawdę z Mrocznym Widmem nie może być związanych więcej komiksów niż adaptacje. Nic bardziej mylnego. Adaptacje zapoczątkowały tylko komiksową eksplorację okresu chronologicznego skupionego w około Mrocznego Widma. Ale zacznijmy od początku.

Na dzień dzisiejszy doczekaliśmy się trzech adaptacji Epizodu I. Pierwsza standardowa powstała w 1999 roku. Star Wars Episode I The Phantom Menace doczekał się nawet swojego polskiego wydania, którym zajęło się wydawnictwo Egmont. Scenariusz komiksu przygotował Henry Gilroy – obecnie scenarzysta serialu animowanego „Wojny Klonów” – na podstawie scenariusza filmowego George’a Lucasa. Początkowo komiks w Stanach Zjednoczonych był wydawany w pojedynczych zeszytach, do Polski dotarło już kompletne wydanie zbiorcze. Tymczasem w Japonii wydawnictwo Corocoro Comics pracowało nad własną – mangową adaptacją „Mrocznego Widma”. Star Wars Episode I The Phantom Menace - Manga ujrzał światło dzienne pod koniec 1999 roku w Japonii. W USA natomiast przetłumaczono komiks autorstwa Kai Asamaya miesiąc później. Ostatnią wydaną dotychczas adaptacją Epizodu I jest Star Wars Episode I The Phantom Menace Photo Comic , który został wydany pierwotnie przez japońskie wydawnictwo Tokyopop w 2005 roku. Dwa lata później również Dark Horse rozpowszechnił komiks za oceanem. Pozostałe Epizody również doczekały się swoich foto-komiksowych edycji. Przykład „The Phantom Menace Photo Comic „ pokazuje, że sprawa adaptacji „Mrocznego Widma” nie jest do końca zamknięta i może za jakiś czas doczekamy się kolejnej – w nowej oryginalnej odsłonie.

Kolejnym rozwinięciem kinowej historii stał się komiks Star Wars Episode I: The Phantom Menace Adventures, który składał się z historyjek o bohaterach „Mrocznego Widma”, dopowiadających co działo się z nimi w czasie Epizodu I. W Polsce opowiadania ukazały się w częściach w ramach magazynu Egmontu Gwiezdne Wojny Komiks. W wydaniu zbiorczym pojawiła się jeszcze pozycja The Phantom Menace ½, która była suplementem do pozostałych historyjek.

 • Star Wars Episode I: Anakin Skywalker
 • Star Wars Episode I: Queen Amidala
 • Star Wars Episode I: Qui-Gon Jinn
 • Star Wars Episode I: Obi-Wan Kenobi

  3 numery Gwiezdne Wojny Komiks otrzymały nawet okładki swoich amerykańskich pierwowzorów.  W 2000 roku rozpoczęto eksplorować czasy przed „Mrocznego Widma”, w efekcie czego powstały komiksy: Jedi Council: Acts of Wars i Darth Maul - wydany w Polsce przez wydawnictwo Amber. Mimo tego, że nie dotyczyły bezpośrednio wydarzeń z Epizodu I, to świetnie wprowadzały i nawiązywały do filmu. Można je nawet traktować jako komiksowy wstęp do Epizodu I. Następnie osobnych komiksów doczekał się duet Qui-Gon Jinn i Obi-Wan Kenobi: Last Stand On Ord Mantell oraz The Aurorient Express .  Boom związany z premierą Epizodu I zapoczątkował regularną serię komiksową Star Wars Ongoing, która później ewoluowała w dobrze znany wszystkich „Republic”.

  Z „Mrocznym Widmem” powiązanych było także wiele komiksów z serii Star Wars Tales. Skupiały się one przede wszystkich na bohaterach, rozwijając ich osobowości i historie własne. Niektóre z nich zostały nawet wydane w Polsce, na łamach czasopism Gwiezdne Wojny Komiks i jego kontynuacji – wydawanego obecnie przez Egmont – Star Wars Komiks.

 • Życie, śmierć i Moc w Star Wars Tales #1 (w Polsce Gwiezdne Wojny Komiks 2/2000)
 • Naznaczony w Star Wars Tales #24 (w Polsce Star Wars Komiks 4/2009)
 • Urwisy w Star Wars Tales #14 (w Polsce Star Wars Komiks 4/2009)
 • The Death of Captain Tarpals w Star Wars Tales #3
 • Single Cell w Star Wars Tales #7
 • Lil` Maul in Hate Leads to Lollipops – Star Wars Tales #9
 • George R. Binks – Star Wars Tales #20

  Warto wspomnieć o jeszcze jednym dziele, mianowicie on-line'owym komiksie Podracing Tales, który od 2000 był dostępny na oficjalnej. Całość koncentrowała się na wyścigu i jego uczestnikach.

  Pozostałe atrakcje Tygodnia „Mrocznego Widma” znajdziecie w tym miejscu.
 • TAGI: Tydzień Mrocznego Widma (11)

  KOMENTARZE (7)

  • ogór2009-05-26 19:35:50

   filas003 -> Ale to już by była taka ciekawostka raczej, ale dobrze,że zauważyłeś :)

  • Hansavritson2009-05-25 15:44:07

   obiwan04 -> W celu uzupełnienia, dopełnienia informacji i wyczerpania (no, może nie całkiem) tematu.

  • ogór2009-05-24 21:42:50

   filas003 -> omnibusy to przecież zebrane w kupe komiksy, które tutaj masz, więc po co?

  • Hansavritson2009-05-24 20:47:00

   Można by napisać też o Omnibusach...

  • Asijka2009-05-24 14:31:22

   Jeszcze by mozna bylo dopisac Starfightera, ktory jest kontynuacja Single Cell oraz Jedi Quest - choc umiejscowienie tych komiksow w chronologii nie jest takie bliskie Mrocznego Widma, jak powyzsze komiksy.

  • Adakus2009-05-24 11:43:41

   Wyszystie oprócz "Single Cell" w Star Wars Tales #7, przeczytałem.

  • Onoma2009-05-24 10:12:16

   Pod wpływem tego artykułu (bo to taki trochę news-artykuł) przeczytałem jeden komiks około-TPMowy. ^^

  ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

    REJESTRACJA RESET HASŁA
  Loading..