TWÓJ KOKPIT
0

Bitewniaki

Tydzień Sithów – 10 najpotężniejszych Lordów w Star Wars Miniatures

2009-12-29 07:04:14W Star Wars Miniatures Sithowie jako frakcja są stosunkowo młodzi. Pojawili się dopiero w czwartym dodatku bitewniaka: „Champions of the Force”. Do tego czasu mieliśmy Sithów podpiętych do frakcji Separatist i Imperial. Później przyszły jeszcze inne ważne dla Sithów dodatki: „Legacy of the Force”, „Knights of the Old Republic” i „Jedi Academy” gdzie sięgnięto po Sithów z różnych epok i rozwinięto mocno frakcję. Od czasu „Jedi Academy” Sithowie nie doczekali się żadnego sensownego wzmocnienia, ale to z pewnością się zmieni wraz z dodatkiem „Master of the Force”, który debiutować będzie w połowie 2010. Póki co frakcja Sith jest jedną z najsilniejszych, stawia na potężne miniaturki i destrukcję przeciwnika w walce wręcz. Gorzej jest natomiast z dowodzeniem i walką na dystans.

W ramach Tygodnia Sithów chcemy zaprezentować wam naszą listę 10 najpotężniejszych Lordów Sithów w Star Wars Miniatures. Poniższe zestawienie jest naszą subiektywną oceną możliwości poszczególnych miniaturek z frakcji Sith.

10. Darth Malak, Dark Lord of the Sith VR 13/60 KotOR
Nowszy Darth Malak walczył o wstąpienie do rankingu z wcieleniami Dartha Tyranusa. Wygrał jednak swoją wszechstronnością, którą zapewniają mu wysokie statystyki, umiejętność Lightsaber Duelist oraz przydatne Moce, w tym bardzo ważny Force Reneval. W dodatku ma on Commander Effect dający towarzyszom broni +4 do ataku. Sam Darth Malak, Dark Lord of the Sith nie stanowi jednak druzgoczącej siły bojowej, za to świetnie sprawdza się jako ostatnia miniaturka na mapie – może do tego czasu używać na wrogach Stun i razić Force Lightningiem z daleka. Jego pozycja w rankingu może być nieco sporna, zwłaszcza że przed nim ulokowany został Darth Maul, Champion of the Sith.

9. Darth Maul, Champion of the Sith R 40/60 CotF
Ten Darth Maul zadaje najwięcej obrażeń ze wszystkich miniaturek wymienionych w rankingu. Rzadko spotykany Quadruple Attack w połączeniu z Sith Rage (+10 do obrażeń) daje razem 120 obrażeń zadanych w jednej rundzie. Dodając do tego Deadly Attack można wyrządzić przeciwnikowi niewyobrażalne szkody, a nawet pokonać jego miniaturkę w jednej turze. Oczywiście jeżeli przebijemy się do niej i zdołamy ją trafić. Największym felerem Dartha Maula, Champion of the Sith są jego statystyki. Niezbyt wyśrubowany atak i tylko Lightsaber Deflect jako Moc ochronna to czasami za mało. Jeżeli nie wykorzysta się dobrze warunków mapy, to Darth Maul może polec zbyt szybko, bo jego głównym atutem jest ofensywa. Trzeba pamiętać, że to miniaturka spisywana przeważnie na straty, mająca wyeliminować z gry 2-3 figurki przeciwnika i polec. Dobrze wykorzystywana potrafi zdecydować o losie rozgrywki.


8. Imperator Palpatine, Sith Lord VR 59/60 ROTS
Takich postaci jak „mobilny” Imperator Palpatine brakuje w grze. Potrafi nie tylko dobrze zaatakować (Triple Attack i Sith Lightning 30), ale też napsuje dużo krwi przeciwnikowi dzięki Execute Order 66 i Betrayal. Staje się dzięki temu przewrotnym i trudnym przeciwnikiem. Eliminuje w zasadzie składy Republic stawiające na klony. Ma w dodatku największą ilość punktów Mocy na starcie, czyli 6. Imperator Palpatine, Sith Lord to barwna postać, dająca wiele możliwości. Skrzywdzi dotkliwie niejednego, który spróbuje się do niego zbliżyć. Animuszu dodaje mu Commander Effect pozwalający przyłączać do jego drużyny miniaturki z Order 66, co otwiera zupełnie nowe możliwości.
7. Naga Sadow VR 9/40 JA
To typowy szermierz, który w pojedynkę potrafi stawić czoło całej armii. Kiedy zetrze się ze swoimi wrogami, to nie tylko potraktuje żywe istoty swoim zatrutym mieczem (Virulent Poison +20), ale dzięki magii Sithów utrudni im znacznie życie. Sith Sorcery mogące odbierać przeciwnikowi aktywacje i Illusion, będące najlepszą obroną użytkowników Ciemnej Strony Mocy, pokazują jaką potęgą władał starożytny Naga Sadow. Żeby być wojownikiem idealnym brakuje mu tylko piorunów do pomocy. Jest to miniaturka bardzo pomocna w składach stawiających na „silne osobowości”.

6. Vader’s Apprentice, Unleashed VR 43/60 TFU
Tajny Uczeń Vadera pojawił się w rankingu mimo tego, że jego przynależność do Zakonu Sithów jest sporna. Zostawmy jednak tą kwestię w spokoju i zajmijmy się jego przydatnością. Vader’s Apprentice, Unleashed posiada najsilniejsze pioruny w całej grze. I to w dodatku dwa rodzaje: Force Lightning 4 i Force Lightning 5. Obie Moce mają podobne właściwości – uznają za aktywowane miniaturki porażone, które nie wykonały rzutu obronnego na 16. Force Lightning 4 jest przeznaczone dla jednego celu, zaś Force Lightning 5 razi także 2 przyległe do celu miniaturki. Uczeń może więc odpowiednio przygotować sobie przeciwnika w pojedynku, lub siać spustoszenie wśród średnich miniaturek na mapie. Jego Moc się odnawia, dlatego może tańczyć wokół wrogów bez przerwy i zadawać im śmiertelne ciosy.


5. Darth Vader, Jedi Hunter R 37/60 UNH
Ten Darth Vader odkąd się pojawił w Star Wars Miniatures uznawany był za jednego z najlepszych szermierzy. Potrafi godnie stawić czoło każdej miniaturce i niejedną z tych potyczek wygra. Jego atutem są piekielne wysokie statystyki i umiejętność Jedi Hunter, nie wspominając o Triple Attack. Cóż więcej chcieć od Mrocznego Lorda Sithów i Łowcy Jedi zadającego regularnie 90 obrażeń co rundę? Jakby tego było mało, Darth Vader, Jedi Hunter ma do swojej dyspozycji kilka trików obronnych: Lightsaber Block, Lightsaber Deflect i Dark Armor redukujący obrażenia zadane z dystansu. Z bezpiecznej odległości może traktować wszystkich lekkim Gripem i Force Whirlwind zadającym 20 obrażeń celowi w promieniu 6 pól i wszystkim przyległym mu miniaturkom. Nad wszystkim czuwa nieskończony Force Reneval.


4. Darth Krayt VR 5/60 LotF
Powoli zbliżamy się do końca naszego małego plebiscytu. Czwarte miejsce należy do Darth Krayta z Ery Dziedzictwa. Swoją pozycję zawdzięcza bardzo dużej wszechstronności. Praktycznie w każdej dziedzinie może się zaprezentować z dobrej strony. Jego statystyki są wysokie, ma trzy ataki i Deadly Attack. Za obronę służy mu Vonduun Crab Armor 6, czy lepsza wersja vaderowskiego Dark Armor. Na dystans rzuca piorunami, szkoda tylko że nie ma żadnych obronnych Mocy, poza możliwością przerzutu przy zbroi z kraba. Jednak jego największym atutem jest Commander Effect dający dodatkowy atak wszystkim poddanym w promieniu 6 pól. Towarzyszący mu Sithowie stają się jeszcze potężniejsi i groźniejsi. Darth Krayt może śmiało dowodzić z pierwszej linii frontu i wspierać swoich towarzyszy broni.
3. Dart Bane VR 10/60 CotF
Na trzecim miejscu podium uplasował się Darth Bane, Lord który zmienił obliczę Sithów. Miniaturkowy Bane to niekwestionowany mistrz pojedynków. Włada on niesamowitym arsenałem, na który składa się Damage 30, Jedi Hunter i Sith Rage. A dzięki Master of the Force 2 i Lightsaber Assault może nawet „z biegu” zadać 100 obrażeń przeciwnikowi w rundzie. Lightsaber Throw pozwala mu powalczyć na odległość, choć przy takich mocnych ciosach jakie ma Bane rzuty mieczem są mało użyteczne. Miniaturka ma rekordową ilość punktów życia – 200. Jej jedynym felerem jest „niska” obrona na poziomie 20. Na deser pozostaje Sith Sorcery. Jeżeli nie wystrzelasz Dartha Bane'a zanim dopadnie twoje miniaturki, to marny twój los. W starciu z bliska pokonuje każdego, tylko przegrana inicjatywa może coś w takiej bitce odmienić.
2. Exar Kun VR 13/60 CotF
Exar Kun to za to lider mrocznej magii. Dzięki Transfer Essence może pojawić się w dowolnym miejscu na planszy, po „uiszczeniu odpowiedniej ceny”. W swoich statystykach nie odbiega zbytnio od Dartha Bane’a, a w dodatku poprawia jego przypadłości trafia niemal zawsze w przeciwnika. Ma niezawodny Sith Rage i Lightsaber Assault gdyby zaszła potrzeba szturmu. Na początku starcia unieruchomi przeciwników tą samą sztuczką co Bane, czyli Sith Sorcery. Dzięki Dark Force Spirit 1 nęka swoich wrogów nawet po śmierci, zabierając każdemu punkt Mocy przy każdej aktywacji. Jego przewaga nad Banem tkwi w Commander Effecie wspomagającym miniaturki z Savage. Dzięki niemu może stworzyć śmiertelny dla wszelkich użytkowników Mocy skład, które szturmując cele zniszczą niemal wszystko co napotkają. Są istoty w Galaktyce Star Wars, które aż proszą się o posługę u Exara Kuna.
1. Darth Revan VR 1/60 TFU
Zwycięzcą naszego rankingu został Darth Revan, człowiek który odbudował potęgę Sithów 1000 lat po upadku ich wielkiego Imperium. Posiada wszystkie potrzebne atuty do zajęcia najwyższego stopnia podium. Jest najlepszym dowódcą w frakcji Sith, który wspiera swoich ludzi dając im +4 do ataku i pozwalając ruszyć się niezwłocznie jednemu z nich po rozpoczęciu inicjatywy. Umiejętność Master Tactician pozwala wygrać mu 95% inicjatyw. Jego statystyki nie są tak wyśrubowane jak Bane’a czy Kuna, ale Lightsaber Duelist podkręca to co najważniejsze. Lightsaber Block i Dark Armor też zrobią swoje. W natarciu Revan dysponuje trzema atakami i Force Storm, a Force Corruption 2 dopełnia tylko dzieła zniszczenia zadając 20 obrażeń każdej wrogiej miniaturce, która przy aktywacji nie wykona rzutu obronnego na 11 – może więc bardzo szybko wykończyć przeciwnika, jeżeli ten nie będzie przeciwdziałać. Darth Revan jest zatem najbardziej wszechstronny ze wszystkich miniaturkowych Lordów tego rankingu. Ma czym atakować i czym się bronić, a w dodatku wzmacnia swoją drużynę niesamowicie dobrze. Darth Revan jest po prostu najlepszy.


A jak wyglądałby Twój ranking Lordów Sithów? Kogo przesunąłbyś w dół, a kogo w górę? A może jakiejś miniaturki zabrakło w zestawieniu?

Pozostałe atrakcje Tygodnia Sithów znajdziecie tutaj.
TAGI: Tydzień Sithów (15)

KOMENTARZE (30)

 • Jasiek7572011-05-17 20:07:35

  darth sion

 • Lord_Revan2011-03-23 17:11:39

  w koncu nie bez przyczyny jestem REVAN

 • Master of the Force2010-10-14 12:58:27

  mam revana!!!!!!!

 • acklay9992010-01-17 11:47:30

  revana dobrze ustawili tylko wydaje mi się że zamiast malaka powinien być count dooku of serenno.

 • Nestor2010-01-02 10:26:01

  Bastekkk-> dzięki za konstruktywną krytykę

 • N-11 Ordo2009-12-31 18:47:26

  Żadnej z tych nie mam.

 • Bastekkk2009-12-31 13:03:59

  Revan to jeden z najgorszych sithów jacy wyszli do swm, z ruchu wbija całe 20 dmg !!! Potem nawet jak już stoi to aż 60 dmg... Podczas gdy taki Lord Vader z ruchu jest wstanie wbić 120 (z thrawnem nowym 160 w aktywowanych)już nie mówiąc o tym że kosztuje 88 pktów czyli po GMLS(i AT-AT ale jego nie liczymy tak naprawd)ma największy koszt. Revan zasłużone pierwsze miejsce bauhaha ludzie żal mi was, wy wogule gracie SWM? xD. Maul na wysokim powinien być bo teraz z lotahsamem ma quad. + twin czyli 8 ataków po 30.

 • X-Yuri2009-12-30 19:19:26

  Ludzie, ale to sa minisy, nie spis 'najlepsi Sithowie" tylko "najlepsi Sithowie w SW Miniatures", wiec... -.-

 • sith apprentice2009-12-30 18:36:15

  no i zabrakło Nihilusa

 • sith apprentice2009-12-30 18:32:20

  moim zdaniem palpatine powinien być na 4,3 miejscu, bo to on zrobił to czego większości sithów się nie udało, obalił republikę i stworzył swoje własne imperium oszukując jedi, potrafił dobrze się kamuflować, nawet przed yodą a to już coś bo większość wiedzy sithów zaginęła, jednym słowem palpatine na 3

 • Darth Barth2009-12-30 08:12:43

  Moim zdaniem brak tu count Dooku of serenno oraz Dartha Plagiusa

 • Dark Count2009-12-30 02:46:22

  Starkiller'a bym bez zastanowienia wykopał z rankingu . Brakuje mi tu Drakuli . Revan jest tam , gdzie zawsze powinien być .

 • RC-0003 Vixx2009-12-29 23:39:47

  Jak dla mnie Raven i Bane powinni być na 1 miejscu. Reszta wedle uznania ale na 100% Maul się nie nadaje, tak jak Talon i Nihilus.
  Pozdrawiam :)

 • Darth Kamil2009-12-29 21:28:05

  Krayt na czwartym? Może i ma dobre statystyki, ale z punktu widzenia historycznego i jego zasług nie powinien zajmować tak wysokiego miejsca :(

 • AlanAku TISW2009-12-29 17:57:20

  Lord Vader na pierwszym? Chyba żartujesz... Revan ma zasłużoną pozycję.

 • masterYoda2009-12-29 16:36:42

  Pierwszy powinien być Lord Vader z BH, a potem długo, długo nic, Bane, Malak DLotS, może Sadow... a już Revan to by się u mnie w 10 nie zmieścił. Exar byłby niezły, gdyby miał jakąkolwiek umiejętność obronną, lub MotF2. Poza tym gra jest zdominowana przez strzelające modele, więc frakcja Sithów jest jedną z najsłabszych IMO...

 • flippoo2009-12-29 16:18:45

  Malak Bane i Revan najlepsi

 • Revan_092009-12-29 16:03:02

  Revan na 1 miejscu :D tak ma być szkoda że Nihilusa nie ma

 • Amadeusz2009-12-29 14:11:47

  Om nom nom nom <3

 • tanatosik2009-12-29 13:21:38

  Darth Bane powinien byc pierwszy

 • DARTH MAUL !@#2009-12-29 12:54:21

  Vader's Apprentice, Unleashed ... ;D

 • Lord Bart2009-12-29 12:08:01

  Jestem niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie Sithów i powiem, że klasyfikowanie niektórych z tych modeli jako LS'ów to lipa.

  Poza tym teraz i tak rządzi Rebelia ze zbiorem 35 CE i wspaniałym Luke's Snowspeeder albo czym podobnym śmigającym po małych, zamkniętych planszach.

  Sithowie są dobrzy do... dueli albo skirmishów jeśli ktoś w to w ogóle gra.

 • Dave2009-12-29 12:02:30

  Bardzo fajne. I ciekawe. Zgadzam się z rankingiem.

 • Elendil2009-12-29 11:52:33

  Duża różnica pomiędzy Revanem i Malakiem. A Vader na pewno nie powinien być pierwszy.

 • samuraj neron2009-12-29 11:34:31

  oj, Anakin na kiblu się nie załapał :D

 • PabolO2009-12-29 11:25:48

  Vader powinien być pierwszy :( <3

 • Karwan892009-12-29 10:28:21

  Talon pokaż cycki:P
  Revan rox:)

 • 00rex002009-12-29 10:11:11

  Revan na I miejscu-miła niespodzianka:)

 • Kaysh2009-12-29 09:35:12

  Talon...? Ona tylko ma ładnie wyglądać.

 • chewbacca92c2009-12-29 09:24:44

  A gdzie DARTH TALON ;(

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..