TWÓJ KOKPIT
0

Różne

Tydzień Jedi - Rasy a Moc

2010-02-26 12:40:01 Yvaine Raayz z Jedi OrderJak zapewne wszyscy wiedzą uniwersum Gwiezdnych Wojen jest bogate w różnorodne, czasami zadziwiające istoty w nim występujące. Zróżnicowanie ras widoczne jest na wielu płaszczyznach od wyglądu zaczynając, przez język i kulturę, po usposobienie. Na tym jednak różnice się nie kończą. Jeśli spojrzymy bowiem na nie poprzez pryzmat Mocy, to się okazuje, że tutaj również jesteśmy w stanie dokonać swoistego podziału. Rycerze Jedi podczas swoich misji natrafiali na rasy o zadziwiających zdolnościach lub odporności na Moc. W przypadku tych pierwszych można było napotkać na całe społeczeństwa żyjące w symbiozie z Mocą, rozwijające niektóre techniki o wiele lepiej niż Jedi czy Sithowie. Ci drudzy, jak się można domyśleć, stanowili czasem niemały problem, gdyż standardowe techniki często na nich nie skutkowały. Część z ras wyróżniała się również własną, dosyć oryginalną filozofią, którą tłumaczyli zagadnienia związane z Mocą.

Jeśli chcemy spojrzeć na wszystkie rasy w świecie Star Wars, to możemy dokonać pośród nich podziału ze względu na powinowactwo do Mocy na następujące grupy:
-rasy mogące korzystać z Mocy,
-rasy posiadające pewne predyspozycje do korzystania z Mocy (jako całości technik)
-rasy potrafiące stosować specyficzne techniki związane z Mocą
-rasy odporne na niektóre techniki Mocy
-rasy niewrażliwe na Moc (i nie potrafiące z niej korzystać)

Wrażliwość na Moc uwarunkowana jest odpowiednio dużym stężeniem midichlorianów w komórkach organizmu. W każdej z istot żywych w świecie Gwiezdnych Wojen żyją te mikroskopijne formy życia, odpowiedzialne za kontakt z Mocą. W większości ras można znaleźć jednostki lub większe grupy korzystające z Mocy. Wymienianie ich wszystkich mija się z celem, skupmy się więc na tych wyjątkowych, zaczynając od ras korzystających w sposób wyjątkowy z Mocy jako całości.

Pierwszą z ras w całości wrażliwych na Moc są Aing-Tii. Są to mnisi o bogato rozwiniętej technologii i specyficznym systemie wierzeń. Mają oni inne spojrzenie na Moc niż pozostali użytkownicy Mocy: wierzą, że istoty niewrażliwe na Moc są w stanie manipulować polem energetycznym według własnego upodobania. Widzą oni Moc jako całą paletę barw, co odróżnia ich np. od Jedi, którzy dzielą Moc na Ciemną i Jasną stronę. Przy użyciu Mocy wchodzą w swoistą więź ze swoimi statkami, co w połączeniu z ich zdolnościami nawigacyjnymi i wykorzystaniem specjalnych technik sprawia, że mogą podróżować bez użycia hipernapędu. Wynikało to z faktu, że dzięki Mocy potrafili osiągnąć efekt zbliżony do teleportacji. Posiadają również rzadką umiejętność ‘wędrówki po nurcie’ (flow-walking), polegającą na śledzeniu i wgłębieniu się w przeszłość lub przyszłość swoją świadomością. Wszystkie te techniki w swoim czasie przekazali Rycerzom Jedi.

Korunowie (Korunnai) byli rasą ludzką zamieszkującą planetę Haruun Kal, tworzącą plemiona. Każdy człowiek tej rasy jest wrażliwy na Moc. Używają oni Mocy, aby oswajać i polować na zwierzęta w dżungli, a także przywiązywać psy Akk do hodowanego bydła. Są bardziej odporni na trucizny niż większość ras, ponieważ żyją w specyficznym środowisku, obfitym w trujące rośliny i niebezpieczne zwierzęta. Mieli oni specyficzny stosunek do Mocy, nazywali ją Pelekotan, co można przetłumaczyć jako ‘umysł dżungli’. Korunnai wierzą, iż Moc reprezentuje siły natury i pozwala im przetrwać w niesprzyjającym środowisku. Plemię posiada przewodnika- szamana, którego nazywa lor pelek. Potrafi on być niebezpieczny, jak sama dżungla (często zresztą traktowany jest jako personifikacja dżungli).

Kolejną rasą, której wierzenia w dużej mierze związane są z siłami natury są Tarasyni. Uznają drzewo ch’hala za święte, a wszystkie inne rośliny traktują z wielkim szacunkiem. Tarasyni są gadokształtną rasą z planety Cularin. Są bardzo związani ze swoją planetą, co sprawia, iż niechętnie opuszczają ją na długi czas. Potrafią w ograniczonym zakresie korzystać z Mocy.

Felucjanie są ziemnowodnymi mieszkańcami planety Felucia. Jest to kolejna rasa z wrodzoną wrażliwością na Moc. Plemię to zamieszkujące wiele miast podzieliło swoich członków na trzy kasty: wojowników, szamanów i wodzów. Wojownicy używali Mocy do obrony i polowań. Modyfikowali swoją broń, oraz sposób walki przez Moc, a także tworzyli pociski ze sprzężonego powietrza, którymi ciskali w swoje ofiary. Są zdolni do wtapiania się w otoczenie oraz poruszania się na każdej powierzchni. Szamani są duchowymi przewodnikami Felucjan. Dzięki Mocy wytwarzają oni specjalną aurę wokół współplemieńców, która potrafi ranić ich przeciwników. Wodzowie w społeczności Felucjan są kastą rządzącą. Używając Mocy potrafią wywoływać wybuchy, łączą się z nią poprzez swoją broń i potrafią tworzyć tarcze z pomocą Mocy. Po rozkazie 66 wśród Felucjan skrywała się Shaak Ti.

Innymi rasami wrażliwymi na Moc są np. Kushibanowie. Jest to inteligentna, wrażliwa na Moc rasa pokrojem przypominająca króliki. Najbardziej znanym Kushibaninem jest Mistrz Jedi Ikrit.

Następnie przejdźmy do ras posiadających specjalne talenty we władaniu Mocą. Możemy do nich zaliczyć Kiffarów- ludzkiej rasy, żyjącej na planecie Kiffex. Ich umiejętnością jest psychometria- możliwość odczytywania wspomnień, wrażeń, śladów z przedmiotów lub ciał (np. kto ich dotykał lub jakie wydarzenia miały miejsce w ich otoczeniu). Umiejętności te, w połączeniu z treningiem Jedi dawały olbrzymie możliwości, z których korzystał np. Quinlan Vos. Jeden na stu Kiffarów posiada zdolność psychometrii.

Anzatowie są humanoidalną rasą charakteryzującą się dwoma mackowatymi ssawkami wyrastającymi z policzków. Za ich pomocą pożywiają się energią życiową swoich ofiar wysysając ją przez nozdrza (nazywają ją zupą). Potrafią wyczuwać zupę na odległość, ponadto dzięki Mocy są świetnymi telepatami, co pozwala im na zdominowanie umysłu ofiary iw ten sposób ułatwia pożywianie się.

H’drachi są to wielbłądopodobne stworzenia zasiedlające planetę M’haeli. Potrafili oni dzięki Mocy widzieć przyszłość w strumieniu czasu. Najbardziej znanym z H’drachi jest Ch’no.

Iktotchi jest to humanoidalna rasa z Iktotch charakteryzująca się grubą skórą i dwoma rogami skierowanymi w dół, wyrastającymi po bokach głowy. Mają oni dar prekognicji (widzenia przyszłości) skuteczny jedynie w pobliżu ich rodzimej planety. Mają także dobre zdolności telepatyczne. Są oni wrażliwymi istotami, chowającymi własne emocje pod maską stoicyzmu. Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli tej rasy był Mistrz Jedi i członek Rady - Saesee Tiin.

Miraluka jest to rasa ludzka pochodząca z planety Alpheridies. Jedyną wizualną cechą różniącą ich od ludzi był brak sprawnych oczu (niektórzy posiadali gałki oczne, inni puste oczodoły). Nosili na twarzach specjalne maski lub opaski. Tworzą oni bardzo zjednoczoną społeczność, nazywają siebie braćmi i traktują jak jedną wielką rodzinę. Widzą oni swoje otoczenie oraz wszystkie istoty żywe poprzez Moc (która z nich emanuje), co pozwala im normalnie funkcjonować. Ich powiązanie z Mocą jest cechą indywidualną. Wielu członków tej rasy zostało Jedi, z najbardziej znanych możemy wymienić Mistrzyni Q’Anilię czy Visas Marr.

Część ras w świecie Star Wars jest odporna na niektóre techniki związane z Mocą. Ograniczenie stanowi często nieznajomość budowy danego organizmu przez użytkownika Mocy, są jednak rasy, na które niezależnie od wiedzy lub też niewiedzy na temat ich anatomii nie działają techniki Mocy związane z manipulacją umysłem. Do takich ras należą np. Toydarianie, Falleeni oraz Huttowie.

Jeśli chcemy dokonać pełnego przeglądu typów ras z uwagi na Moc, to nie sposób nie wspomnieć o Yuuzhan Vongach. Była to rasa całkowicie wykluczona z Mocy. Nie tylko nie potrafili jej używać ale również, nie dało się ich wyczuć ani oddziaływać na nich używając Mocy. Odcięcie od Mocy nastąpiło po zniszczeniu przez nich swojego ojczystego świata, fakt ten dostarczył tyle cierpienia rasie, że zmienił na zawsze całą ich filozofię. Jak można sobie wyobrazić, taka sytuacja bardzo uprzykrzała życie Rycerzom Jedi, którzy podczas wojny musieli stanąć do walki z Yuuzhanami.

Wykonany powyżej przegląd ras pokazuje, że w świecie Gwiezdnych Wojen nie możemy dokonywać osądu na temat możliwości danej rasy tylko biorąc pod uwagę jej wygląd, a to były tylko przykłady, których można by wymienić jeszcze wiele. W grę bowiem wchodzić zawsze może Moc, która potrafi nadawać rasom szczególnych cech. Świat związany z Mocą jak widać nie ogranicza się tylko do odwiecznej walki Jedi i Sithów napędzającej sagę, obejmuje sobą wiele innych elementów, bowiem Moc „To pole energii żywych istot, które nas otacza i przenika... I spaja galaktykę w jedną całość”.

Wszystkie atrakcje tygodnia Jedi przygotowywane przy udziale Jedi Order można zobaczyć w tym miejscu.
TAGI: Publicystyka (61) Tydzień Jedi (17)

KOMENTARZE (10)

 • Qui_Gon_Jinn-Pije_Jinn2017-08-06 19:13:55

  +Rycu, jak nie ma? Przecież jest jakiś grubas z Rosji co przyciąga przedmioty :P

 • N-11 Ordo2010-04-08 14:31:24

  super

 • Yvaine_Raayz2010-02-26 22:22:39

  Cad Bane-> w tym tekście uwzględniłam rasy inteligentne ^^ Isalamiry to takie zwierzątka, odpychające Moc dość nieświadomie ^^

 • Lord Jabba2010-02-26 15:58:58

  A gdzie jest E.T??? przecież to też była istota wrażliwa na moc:D
  A tak na poważnie, bardzo ciekawy artykuł.

 • Rycu2010-02-26 15:27:50

  Ciekawe jak wypadli by Ziemianie. Dotychczas nie ma takiego człowieka któryby operował mocą.

 • Cad Bane2010-02-26 15:19:49

  Może nie zauważyłem, ale czytam właśnie książke Dziedzic Imperium i Ciemna Strona Mocy, i są tam istoty które odpychają moc-nazywają się Isalamiry.

 • Melethron2010-02-26 14:34:07

  ciekawe. dowiedziałem się kilku nowych rzeczy :)

  Kacper > feromony dla Falleenów to dodatkowy dar, nie wspomagacz.

 • Kacper2010-02-26 13:19:09

  A to w takim razie oddaję honor, nie doczytałem.

 • Rusis2010-02-26 13:10:39

  Kacper -> W tekście chodziło o manipulowanie umysłami Fallenów, a nie manipulowanie przez nich czyimiś.

 • Kacper2010-02-26 12:53:16

  Jest tutaj błąd! Niektórzy Faleeni, oprócz tego, że są Jedi potrafią również manipulować umysłem.
  Przykładem może być chociażby Thann Mithric występujący w Zdradzie, tylko POMAGAŁ sobie feromonami!

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..