TWÓJ KOKPIT
0

Kolekcjonerstwo

Tydzień Imperium kontratakuje - Pamiątki z planu

2010-05-22 18:21:27


W 1979 roku, kiedy „Imperium Kontratakuje” było w fazie produkcji, większość młodych fanów z chęcią oddałaby połowę swoich wakacji za możliwość wejścia na plan w Londynie, na którym kręcone były sceny z Dagobah lub zobaczenia jak modele AT-AT oddają strzały w studiu ILM. Jednakże jeśli nie znało się kogoś, kto pracował w Lucasfilmie lub przynajmniej znał osoby tam pracujące to marzenie to było nie do spełnienia. Trzeba było w takim wypadku cierpliwie czekać na premierę filmu, aby dowiedzieć się jakie były dalsze przygody Hana, Luke’a czy Dartha Vadera. Prawdopodobnie dzięki temu, że tak ciężko było się dostać na plan, wszelkie gadżety z niego pochodzące są bardzo wysoko cenione przez kolekcjonerów. Są one bezpośrednią pamiątką z czasów, w których film dopiero powstawał, spośród nich możemy wymienić koszulki, przypinki, naszywki, przepustki czy wszelkiego rodzaju dokumentację, która się zachowała do dnia dzisiejszego. Poniżej przybliżamy niektóre z nich.

Koszulki

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i tradycyjnych gadżetów są koszulki z planu – takie w jakich poruszali się niektórzy aktorzy i ekipa produkcyjna. Na potrzeby produkcji przygotowano sześć różnych wzorów koszulek (dla porównania, w przypadku „Zemsty Sithów” możemy mówić już o kilkudziesięciu tego typu gadżetach). Koszulki przedstawiające Vadera biorącego kąpiel oraz chodzącego w koszuli nocnej zostały zaprojektowane przez Kena Ralstona. Razem z koszulkami z wizerunkiem przewróconego AT-AT oraz probota w żarówce są jednymi z najtrudniejszych do znalezienia obecnie. Pozostałe dwie - jedną z logiem filmu, drugą z maską Vadera w płomieniach - można dostać dosyć łatwo. Tą ostatnią ze wspomnianych koszulek zaprojektował Ralph McQuarrie.

Paszporty

„Intergalactic Passport” był przepustką używaną przez gości odwiedzających plan zdjęciowy w Anglii. Za jego pomocą mogli przemieszczać się pomiędzy różnymi miejscami w których kręcono film. Na wzór prawdziwych paszportów strony wypełnione były pieczątkami mającymi symbolizować wizy z różnych planet. Znaleźć tam można było pieczątki z Tatooine, Korelii oraz Utapau – czyli planety, którą w rzeczywistości zobaczyliśmy na ekranie dopiero wiele lat później.

Naszywki

Zestaw trzech naszywek rozprowadzanych wśród załogi zawierał logo „Star Wars”, Vadera w płomieniach oraz napis „Norwegian Unit”. Wszystkie trzy zostały wyprodukowane z myślą o użyciu na planie zdjęciowym w Norwegii podczas kręcenia scen z Hoth.

Kartki świąteczne

Pośród najbardziej popularnych kolekcjonariów znajdują się kartki świąteczne wydawane przez Lucasfilm na przestrzeni lat. Te, które zostały wydane w latach 1979 – 1982 dotyczyły, jak można się domyślać, „Imperium Kontratakuje”. Rysunki na nich widoczne zostały stworzone przez legendarnego już rysownika, Ralpha McQuarriego.

Karty papieru

Kolejne kolekcjonaria powiązane z produkcją to karty papieru, na których aktorzy i ekipa przekazywali sobie wszelkiego rodzaju uwagi. Wszystkie tego typu kartki posiadały logo albo filmu albo studia 20th Century Fox. Na niektórych z nich dodatkowo widoczna była maska Vadera.

Przyciski do papieru

Jeśli na potrzeby produkcji filmu stworzono papier zawierający odpowiednie sygnatury, to nie mogło również zabraknąć przycisku do tego papieru. Stworzeniem przycisku zajęła się firma „Two’s Company”, która produkowała już tego typu gadżety wcześniej.

Zaproszenie na imprezę

Jako ostatnią pamiątkę z planu pragniemy przedstawić Wam zaproszenie na imprezę, jakie było rozsyłane przez Gary’ego Kurtza i Irvina Kershnera członkom ekipy biorącym udział w zdjęciach w studiu „EMI Elstree” w Wielkiej Brytanii. Impreza miała się odbyć 31 sierpnia 1979 roku na zakończenie zdjęć robionych w tym studiu. W rzeczywistości zdjęcia zakończyły się co prawda dopiero 24 września ale nie przeszkadzało to ekipie we wzięciu udziału w imprezie, która się odbywała na planie zawierającym scenerię z Dagobah.

Wymienione powyżej gadżety z planu są jedynie częścią tego, co zostało stworzone na potrzeby produkcji „Imperium Kontratakuje”. Stworzenie większości z nich zlecił Gary Kurtz, będący producentem epizodu V. Większość dostępnych dzisiaj kolekcjonariów z planu pochodzi również z jego prywatnej kolekcji.

Wszystkie atrakcje tygodnia "Imperium kontratakuje" są dostępne w tym miejscu

TAGI: Tydzień Imperium Kontratakuje (16)

KOMENTARZE (12)

 • JediAlex2010-05-27 16:02:34

  po prostu marzę, żeby mieć jedną z tych rzeczy, np. koszulkę lub paszport :)
  ESB rządzi :D

 • Nestor2010-05-23 22:28:49

  Paszporty Polsatu mogą się schować.

 • Raham Kota2010-05-23 18:50:09

  Paszporty są super.

 • PatiSkywalker2010-05-23 18:11:21

  Genialne koszulki.Zwłaszcza "Star Wars Marin Unit". Pszport-super pomysł. Fajnie byłoby taki mieć.

 • Commandor Bacara2010-05-23 12:16:55

  Fajne paszporty, może na Hoth?

 • ogór2010-05-23 00:21:11

  Koszulka "Star Wars Marin Unit" <3

  Taką to chciałbym mieć i to bardzo, choć paszportem też bym nie pogardził :)

 • Rycu2010-05-22 22:21:35

  Paszport ciekawy, na jaką planetę aktualny? ;)

 • ShaakTi11382010-05-22 21:46:34

  Ja chcę koszuuuuulkę! Ale paszport też :)

 • Darth Kasa2010-05-22 20:18:50

  Bardzo podobny paszport można łatwo znaleźć na Ebayu, gorzej z ceną.

 • łycha2010-05-22 19:02:29

  Rusis-> no mi też

 • rafaelix2010-05-22 18:36:11

  Rusis - mi też się najbardziej podobają

 • Rusis2010-05-22 18:23:20

  Z tego wszystkiego najbardziej mi się spodobały te paszporty. Chciałbym taki mieć ;)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..