Książki

Tydzień Imperium kontratakuje - ''Imperium kontratakuje'' w książkachPierwszą i najbardziej kojarzona pozycją związaną z Imperium jest oczywiście jej książkowa adaptacja, której autorem jest Donald F. Glut. "Imperium kontratkauje" ukazało się 12 kwietnia 1980 roku, dając początek późniejszej tradycji wydawania w tym okresie adaptacji. Dla porównania Nowa nadzieja została wydana prawie pół roku wcześniej. Warto się przy tej pozycji chwilę zatrzymać. Co prawda nie sprzedała się w takiej liczbie egzemplarzy co książkowa wersja ANH, ale również należy do najlepiej sprzedających się książek z logiem Star Wars. Co ciekawe, także i w Polsce była wznawiana parę razy.Pierwsze polskie wydanie pochodzi jeszcze z lat 80. z czasów klubowych. Trudno nazwać je oficjalnym, acz jedynym, dostępnym wówczas w naszym kraju. Potem pojawiło się jako dodatek do magazynu "Fikcje", a na początku lat 90. w końcu trafiło do księgarń, nakładem wydawnictwa Interart. W 1996 zostało wydane przez Amber, pierwszy raz z okładką z wydania VHS z roku 1995. Niebawem przy okazji wersji specjalnej pojawiła się druga wersja, związana już z filmem.

Imperium kontratakuje było też pierwszym filmem z sagi, który doczekał się pozycji traktującej o powstawaniu. "Once Upon a Galaxy: A Journal of the Making of The Empire Strikes Back" Alana Arnolda ukazał się we wrześniu 1980 roku. W roku 2010 ma zostać wydany nowy album, autorstwa Jonathana W. Rinzlera, który lepiej ukarze proces powstawania tego najlepszego sequela w historii kina. W czerwcu 1980 wydano także "The Empire Strikes Back Sketchbook" autorstwa Joe Johnstona i Nilo Rodis-Jamero, zawierająca szkice z filmu (koncepty zarówno pojazdów, miejsc jak i postaci). Pewnym dopełnieniem tej drugiej pozycji jest już pełny Album zawierający nie tylko szkice, ale i masę rysunków czy malunków, wydany także w Polsce przez Amber.

Cały kanon Imperium najłatwiej znaleźć w pozycjach DK, przede wszystkim Słowniku obrazkowym czy Niesamowitych przekrojach. Choć te pozycje zostały u nas wydane przez Egmont, jednak niestety traktują cała klasyczną trylogię zbiorczo. Ich dopełnieniem jest Inside the Worlds of Star Wars Trilogy (wydany także zbiorczo w Complete Locations), które niestety nie doczekało się polskiego wydania. Pozycje te podchodzą do sagi w sposób podobny do Niesamowitych przekrojów, acz koncentrują się na miejscach, a nie pojazdach.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o młodzieżówkach. Te również powstały stosunkowo późno, jak Opowieść filmowa (wydana przy okazji wersji specjalnej, a potem także w Polsce) oraz wersji młodzieżowej (wydanej przy okazji DVD).

Natomiast nie wolno też zapominać o pozycjach, które częściowo dzieją się w trakcie Imperium kontratakuje. To Cienie Imperium, Opowieści Łowców Nagród, a także ostatni tom Galaxy of Fear: The Hunger.

Pozostałe atrakcje Tygodnia "Imperium kontratakuje" znajdziecie tutaj.Tagi: Tydzień Imperium Kontratakuje (16)

Komentarze (11)

Tak się składa, że mam InterArta nowelizację "Imperium..." ;>

Łazik <3

kurczę...
muszę zapolować na któreś wydanie "Imperium kontratakuje" ;)

Ha, mam wydanie z interartu. A fikcje też ciekawie wyglądają.

Klasyki zawsze mnie interesowały. Szkoda że we wtorek nie będzie "Nowej nadziei".:((((

Hmm.. z polskich wydań "Imperium.." są bez), Fikcje, Interart z twardą okładką i wersje Amberu z okładką SE :D

My wszystkie książki w szkolnej bibliotece z SW mamy z InterArtu (są tylko cztery- "Gwiezdne wojny","Imperium kontratakuje" (razy 2) i "Powrót Jedi"). Zastanawialiśmy się z kumplem jak tu którąś z nich rąbnąć,ale uznaliśmy,że za łatwo nas namierzą,bo to my je najczęściej wypożyczamy :) Jakby co to przedostatnie zdanie to tylko taki szczegół :D

O kurcze, w domu wala się trochę tego magazynu "Fikcje". Muszę to koniecznie sprawdzić!

Mam te Fikcje!

mam trzy z tych książek :D i jestem fajny

"Pierwsze polskie wydanie pochodzi jeszcze z lat 80. z czasów klubowych. Trudno nazwać je oficjalnym, acz jedynym, dostępnym wówczas w naszym kraju. Potem pojawiło się jako dodatek do magazynu "Fikcje", a na początku lat 90."

"Imperium " nie pojawiło się jako dodatek do "Fikcji" tylko ukazało się w ostatnim numerze Fanzinu wraz z ostatnią częścią ANH. Znane mi są trzy wydania klubowe książki. Pierwsze bez konika, drugie z konikiem, a trzecia o troszkę większym rozmiarze. W zasadzie można uznać, że było jedno. Inaczej ma się sprawa z ANH..jednak to już inna bajka.

Ach, nie ma to jak "Imperium..." Gluta ze złotej serii Interartu. Okładka wzięta z genialnego plakatu "Gone with the Wind style" i to niezapomniane tłumaczenie (walker - łazik). Klasyk.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Książki"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.