TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

Tydzień Imperium kontratakuje - Boba Fett

2010-05-27 14:31:33 oficjalnaBoba Fett. Tej postaci nie trzeba przedstawiać fanom Gwiezdnych Wojen. Jest jednym z symboli gwiezdnej sagi, uwielbianym bohaterem, który od początku roztaczał wokół siebie aurę tajemniczości. Tym, od którego „zaczęli się” Mandalorianie. W swojej gwiezdnowojennej karierze trafił chyba do wszystkich możliwych rodzajów produktów sygnowanych napisem Star Wars: filmów, seriali animowanych (Droids, The Clone Wars), książek, komiksów, gier wszelkiej maści, a jeśli sprawdzą się plotki, to pojawi się również w pierwszym aktorskim serialu Star Wars.
O ile jego debiut przypadł na jeden z najmniej chlubnych tytułów spod szyldu Star Wars (Holiday Special), to właściwe wielkie wejście miało miejsce w jednym z koronnych kryształów Gwiezdnych Wojen – V epizodzie. I to właśnie tej pierwszej kinowej odsłonie przygód „najlepszego łowcy nagród w galaktyce” się przyjrzymy. Poniżej znajdują się wypowiedzi wielu osób, związanych z powstawaniem „Imperium kontratakuje”, na temat, chyba najsłynniejszej, postaci drugiego planu Gwiezdnych Wojen.


Pierwszy oficjalnie opublikowany opis Boby Fetta.
„Niewiele wiadomo o Bobie Fettcie. Nosi częściowo mundur imperialnych Shocktrooperów, wojowników z dawnych czasów. Shocktrooperzy przybyli z odległej części galaktyki i nie zostało ich już wielu. Zostali zgładzeni przez rycerzy Jedi podczas Wojen klonów. Nie jest wiadome, czy Boba był Schocktrooperem. Jest najlepszym łowcą nagród w galaktyce i mało go obchodzi dla kogo pracuje – póki dobrze mu płacą.”
Bantha Tracks #5 (lato 1979)

George Lucas, autor historii i producent
„[Darth Vader] na początku był takim intergalaktycznym łowcą nagród, ewoluował w groteskowego rycerza, a kiedy zagłębiłem się bardziej w rycerski etos stał się raczej mrocznym wojownikiem niż najemnikiem…. Rozdzieliłem tę postać i to właśnie z wczesnych koncepcji Dartha Vadera jako łowcy nagród powstał Boba Fett.”
Once Upon A Galaxy: A Journal of the Making of The Empire Strikes Back (wrzesień 1980)

Ralph McQuarrie, illustrator, projekty
“Siedziałem na spotkaniu z Georgem, szkicowałem na kawałku papieru podczas robienia notatek. Opowiadał o Hoth, a ja myślałem o odpowiednim kostiumie. Kiedy George ujrzał szkic, powiedział ‘to byłby dobry łowca nagród. Rozwiń to i zrób z tego faceta z gadżetami wszelkiej maści w kostiumie – rakiety i takie tam – którymi mógłby się bronić.’”
The Art of Ralph McQuarrie (kwiecień 2007)

Joe Johnston, reżyser artystyczny-efekty wizualne
„Zaprojektowałem finalną wersję Boby Fetta. Ralph i ja pracowaliśmy nad wstępnymi projektami i wymienialiśmy się w kółko pomysłami. Pierwotnie, Boba Fett był częścią grupy, którą nazywaliśmy Super Szturmowcami, którzy byli bardzo zaawansowanymi technicznie grupami uderzeniowymi, i wszyscy wyglądali tak samo. Ostatecznie z tego wyewoluował pojedynczy łowca nagród. Narysowałem kostium Boby i spróbowałem, żeby wyglądało jakby miał na sobie części z różnych zbroi. To był symetryczny projekt, ale pomalowałem go tak, że wyglądało jakby połączył odnowione części i spersonalizował swój strój; miał małe trofea zwisające u paska, i małe warkoczyki z włosów, które wyglądały prawie jak kolekcja skalpów.”
Star Wars: The Annotated Screenplays (Wrzesień 1997)

Robert Watts, współproducent
„Kiedy po raz pierwszy ujrzałem kostium, to nie był jeszcze Boba Fett. Był zupełnie biały. To miał być ‘super szturmowiec’. [Asystent montażysty] Duwayne Dunham przywdział kostium, żebyśmy mogli go obejrzeć, ale niezbyt pasował. Do tej chwili nigdy nie zdołałem dać mojemu [przyrodniemu bratu] Jeremy’emu pracy przy filmie. Więc zadzwoniłem do niego i powiedziałem ‘Jeśli kostium będzie pasował, to masz tę rolę’. Przyjechał i kostium pasował.”
Star Wars Insider #101 (maj/czerwiec 2008)

Jeremy Bulloch, aktor (Boba Fett)
„Ubrałem kostium i włożyłem hełm. Było tam mnóstwo małych gadżetów i ochraniacze na kolana (…). Pomyślałem ‘To wygląda całkiem nieźle!’ Był tam też plecak odrzutowy. Znalazłem, to co uznałem za moje włosy, więc włożyłem je pod hełm, żeby zwisały w dół. Kiedy pokazałem się George’owi Lucasowi powiedział ‘Co tak śmiesznie zwisa z twojego hełmu?’ Spytałem ‘Czy to nie są włosy tej postaci?’, ‘Nie’ odparł Lucas, ‘to skalp Wookieego – powinien być przywiązany do twojego paska.’”
Lucasfilm Fan Club Magazine #21 (zima 1994)

Jeremy Bulloch
„Ruszałem się sporadycznie, tylko troszeczkę, ponieważ im mniej robisz, tym silniejszy jest bohater. Więc po prostu stałem z biodrem skierowanym w jedną stronę i trzymałem broń w charakterystyczny sposób. On jest świadom, że coś może się wydarzyć w każdej chwili, więc jest szybki jeśli chodzi o broń. Jest już odbezpieczona. Doskonale zdaje sobie sprawę, z tego co dzieje się za nim. Może porusza się wolno, ale jest zabójczy, kiedy już się nagle ruszy. Myślałem o Bobie Fettcie, jak o Clincie Eastwoodzie w zbroi.”
Star Wars Insider #49 (maj/czerwiec 2000)

Duwayne Dunham, asystent montażysty
„Wiecie, że Boba Fett nosi ostrogi? To był Clint Eastwood w odległej galaktyce. [Sound Designer Ben Burtt] doczepił mu ostrogi, żeby idąc korytarzem mógł wydawać dźwięk „brzdęk, brzdęk, brzdęk…”
StarWars.com video interview (maj 2007)

Jason Wingreen, oryginalny głos Boby Fetta z 1980 roku
„Mój agent zadzwonił do mnie i powiedział, żebym udał się do studia nagraniowego, gdzie spotkałem Gary’ego Kurtza i Irvina Kershnera. Zwykle widzisz twarz aktora, którego dubbingujesz i musisz zsynchronizować słowa z ruchem jego warg. Ale tutaj to nie było problemem – mogłem mówić kwestie kiedykolwiek. Przygotowałem się, oni przewinęli film kilka razy i powiedziałem kwestie. Kershner wyszedł i powiedział sugestię czy dwie, i wrócił do reżyserki, powtórzyłem je i to był koniec.”
Star Wars Insider #49 (maj/czerwiec 2000)

Jeremy Bulloch
„Jednego dnia siedziałem w kostiumie Boby Fetta i spytano mnie, czy nie miałbym nic przeciwko, żeby zagrać imperialnego oficera, bo nie było nikogo do tej roli. Poszedłem do garderoby, zostałem przebrany w uniform imperialnego oficera i zagrałem postać, którą teraz w karciance firmy Decipher nazwano porucznikiem Sheckilem. To była scena w Mieście w Chmurach, kiedy księżniczka Leia mówi ‘Luke to pułapka’ – a ja ją odciągam. Chwilę wcześniej widzicie mnie jako Bobę strzelającego do Marka Hamilla.”
Star Wars Insider #49 (maj/czerwiec 2000)

Scott Chernoff i Jon Bradley Snyder, autorzy
„[Aktor grający Daka John Fass Morton] przywdział kostium Boby Fetta, kiedy aktor Jeremy Bulloch, który grał ukochanego łowcę nagród, nie mógł przybyć. Scena, w której zagrał Morton, to ta gdy Fett mówi do Vadera ‘Nie przyda mi się martwy’.”
Star Wars Insider #34 (wiosna 1997)Pozostałe atrakcje Tygodnia „Imperium kontratakuje” znajdziecie w tym miejscu.
TAGI: Robert Watts (5) Tydzień Imperium Kontratakuje (16)

KOMENTARZE (15)

 • Darth Grievous2010-05-28 19:47:42

  no niezłe

 • Long2010-05-27 21:09:09

  Zginął, zginął... ;) Te książki i komiksy to za mądre nie są :)

 • Mistrz Seller2010-05-27 20:22:49

  Rycu >>> Nie zginął. Najpierw pojawił się w Mrocznym Imperium, a później wydano opowieści z pałacu Jabby. Gdzie pokazano jak się z niego wydostał. A wmandaloriańskiej zbroi pokazali co stało, jak sie już wygrzebał.

 • drvampire2010-05-27 20:09:20

  -> Rycu
  Boba Fett nie zginał w "Powrocie Jedi" tak na marginesie

 • Avi Fett2010-05-27 19:55:25

  Boba ruulez.... stare dobre czasy się przypominają...

 • Rycu2010-05-27 19:53:46

  Boba Fett jest super. Szkoda że go uśmiercili w "Powrocie Jedi".

 • Lord Bart2010-05-27 19:02:35

  Mando zgruszyli w tym momencie :D

 • Nestor2010-05-27 18:55:52

  Boba Fett? Where?

 • Hego Damask2010-05-27 17:42:55

  HMM ---> http://www.starwars.com/video/view/000743.html

 • Heavy Metal SITH2010-05-27 16:56:58

  Fajnie, że przetłumaczyliście ten artykuł :)
  Tak przy okazji, zlinkowałby mi ktoś ten film, w którym prezentują białą zbroję Fetta? Bo nigdzie ostatnio nie mogłem go znaleźć...

 • Talon Kurrdelebele2010-05-27 15:59:02

  "Myślałem o Bobie Fettcie, jak o Clincie Eastwoodzie w zbroi" Geniusz! :)

 • Nadiru Radena2010-05-27 15:47:50

  Oficjalna postarała się w tym roku ze swoimi rocznicowymi tekstami: dużo fajnych informacji, ciekawostek, wypowiedzi i innych takich. No ale i temat wdzięczny, bo przecież TESB, a nie 'jakieś tam' TPM ;)

  Tak w ogóle to ode mnie 'big szacun' dla Bastionu za tłumaczenie :)

 • Resvain2010-05-27 15:24:47

  fascynujące, dobra robota.

 • Nautolan2010-05-27 15:04:23

  Brawo dla redakcji tego szukałem,świetny artykuł o Bobie w świecie rzeczywistym.

 • VOJAS2010-05-27 15:00:24

  no niezłe :)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..