Komiksy

Wspomnienie po Alu Williamsonie

StarWars.com i Dark Horse

Tym razem mamy niestety dla was przykre wieści. Przed kilkunastoma dniami, 12 czerwca w wieku 79 lat zmarł Al Williamson, rysownik, który przez ponad pół wieku tworzył komiksy i stripy komiksowe. Ten autor wielu komiksowych ilustracji zaczął pracę w przemyśle komiksowym jeszcze w latach pięćdziesiątych. W jego dorobku można znaleźć m.in. takie pozycje jak: Weird Science, Weird Fantasy, Flash Gordon, Secret Agent X-9 czy Daredevil. W ostatnich latach cierpiał na chorobę Alzhaimera.

Fanom Gwiezdnych Wojen Williamson może być bardziej znany z pracy nad komiksami Star Wars wydawanymi we wczesnych latach osiemdziesiątych. Wraz z Carlosem Garzonem nakładającym tusz, Williamsonowi udało się wprowadzić nową żywotność oraz szczegółowość do wydawanego przez Marvel Comics miesięcznika Star Wars, zaczynając od sześcioczęściowej komiksowej adaptacji Imperium Kontratakuje. Chociaż Williamson nie został regularnym rysownikiem tej serii to powracał do niej przy okazji Star Wars #50: The Crimson Forever, Star Wars #98: Supply and Demand oraz czteroczęściowej komiksowej adaptacji Powrotu Jedi.

Być może jednymi z jego najbardziej poczytnych komiksowych prac Star Wars były stripy publikowanie w gazecie codziennej Los Angeles Times Syndicate w latach 1981-1984. Wraz ze scenarzystą Archie Goodwinem, Williamson rysował czarnobiałe ilustracje przygód Star Wars, których akcja rozgrywała się pomiędzy Epizodem IV i Epizodem VI. Historie te opowiadały o takich przełomowych wydarzeniach jak na przykład spotkaniu Hana z łowcą nagród na Ord Mantel, przeniesieniu bazy rebeliantów z Yavina na Hoth czy o wstąpieniu Ackbara i Mon Calmari do Sojuszu Rebeliantów. Komiksy te przybliżyły sylwetkę Williamsona oraz przysporzyły mu popularności wśród całkiem nowego pokolenia fanów. Rysownik z kolei nie ukrywał swojej satysfakcji wynikającej z pracy nad Gwiezdnymi Wojnami tak dobrze znanymi szczególnie ogromnej liczbie dzieci.


W latach dziewięćdziesiątych artysta postanowił zerwać z rysowaniem, jednak nie porzucił całkiem swojego zajęcia nadal nakładając tusz na komiksowe ilustracje dla różnych wydawnictw. Uczestniczył w pracach nad rysunkami dla wydawanych przez West End Games gier RPG, a także powrócił do komiksów Star Wars gdy Dark Horse Comics postanowił przekształcić jego paski komiksowe w regularną serię - Classic Star Wars. Williamson zaangażował się w składanie i przeformatowywanie starych rysunków i okładek w nowe na potrzeby wznowień. Jednym z ostatnich gwiezdnowojennych projektów nad którym pracował rysownik była komiksowa adaptacja Mrocznego Widma, w której Williamson również nakładał tusz.


Jeśli chcecie się zapoznać z czarnobiałymi stripami w ich oryginalnej formie, to zachęcamy do kliknięcia w obrazek poniżej i przeglądnięcia pierwszej historii autorstwa Williamsona i Goodwina pt. "The Bounty Hunter of Ord Mantell".Tagi: Dark Horse Comics (790) Marvel Comics (367)

Komentarze (14)

Niech się zjednoczy z mocą...[*]

Akurat miałem pogrzeb w rodzinie, i niestety znowu się dowiaduję o tym że ktoś odszedł. Oby spoczywał w pokoju.

[*]Anielski orszak niech jego dusze przyjmie [*]

Oby Moc go przyjęła.

Świeć Panie nad Jego Duszą. [*]

świetny rysownik...
spoczywaj w pokoju!

[*]Niech moc będzie z nim

[*]

W moje urodziny :O

R.I.P. [*}

Niech spoczywa w pokoju

Niech mu ziemia lekką będzie... :(

[*]

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Komiksy"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.