Gry komputerowe

Wywiad z Seanem Dahlbergiem

SWTOR Online Welten

W dniach 17-21 sierpnia w Kolonii w Niemczech odbyła się kolejna edycja konwentu Gamescon. Jedna z reporterek serwisu SWTOR Online Welten ukrywająca się pod pseudonimem Jaina, miała szansę porozmawiać z Seanem Dahlbergiem zajmującym się kontaktem z fanami gry "The Old Republic". Oto ów wywiad:

Jaina: Jesteśmy tu na Gamescon. Chciałabym powitać Seana Dahlberga, który zajmuje się kontaktami z fanami gry The Old Republic. Teraz mam szansę zadać mu parę pytań o grę.

SD: Cześć, postaram się na nie wyczerpująco odpowiedzieć.

Jaina: Jak do tej pory wiadomo, że będziemy mieli 7 grywalnych ras. W poprzednich wywiadach mówiłeś, że rasa bohatera będzie odgrywać niewielką rolę. Czy będą się jednak one różniły w czasie gry? Czy będą miały jakieś słabości albo mocne punkty lub specjalne zdolności?

SD: Niestety jeszcze o tym nie rozmawialiśmy. Wiem, że projektanci i scenarzyści chcą, żeby wszyscy dobrze się bawili grając. Na przykład gra Chissem nie oznacza, że wpłynie to negatywnie na jakieś statystyki itp. Może nawet zyskacie jakieś bonusy dla tej rasy.

Ale tego jeszcze nie ogłaszamy oficjalnie, bo wiele może się zmienić podczas testów. Chcemy zobaczyć co mamy teraz i pomyśleć nad tym oraz dowiedzieć się, co wg graczy należałoby poprawić. Ma to potencjał, ale jak mówię, nie ogłaszamy tego ostatecznie.

Jaina: Ludzie będą dostępni dla obu stron. Chissowie i Sithowie czystej krwi tylko po stronie Imperium. Czy każda rasa należy tylko do jednej frakcji czy będzie można grać jakąś także w innej?

SD: Mamy przynajmniej jedną rasę dostępną dla obu stron. Na przykład Zabrakowie będą mogli być inkwizytorami Sithów i żołnierzami Republiki. A więc już mamy jedną taką rasę. Nie ogłaszamy jeszcze czy będą inne.

To jest także jakby odpowiedź na pierwsze pytanie. Wciąż to testujemy. Powodem, dla którego ujawniliśmy wszystkie rasy i ich klasy było to, że chcieliśmy się upewnić, czy to wystarczy by ludzie byli zadowoleni. Jest jeszcze kilka kombinacji, których nie ujawniliśmy, bo trzeba je zbalansować.

Jaina: Niektóre stroje i zbroje mogą być używane tylko przez określone klasy. Czy będą też inne, które będą mogli nosić wszyscy, np. zbroje albo broń?

SD: Będę musiał skontaktować się z naszymi artystami. Wiem, że widziałem nakrycie głowy specjalnie dla Twi'leka. Ale to już leży w gestii artystów. Wymienialne kawałki zbroi? Hmm, nie jestem pewny, ale to sprawdzę.

Jaina: Nie tak dawno temu ujawniliście zaawansowane klasy rycerza Jedi i wojownika Sithów. Obrońcy i Grabieżcy pokazani są z dwoma mieczami świetlnymi. Czy gracze będą zmuszeni walczyć dwoma mieczami czy będą mogli wybrać walkę jednym albo takim z podwójnym ostrzem?

SD: Walka mieczem z podwójnym ostrzem jest ograniczona przez klasę. Jeśli jesteś negocjatorem Jedi albo inkwizytorem nie musisz używać podwójnego miecza. Możesz użyć jednego, jeśli chcesz. Ale już rycerz nie będzie mógł używać miecza z podwójnym ostrzem.

To jedna z unikalnych cech negocjatora. Jako obrońca lub grabieżca nie musisz używać dwóch mieczy. Może używanie dwóch będzie dawało jakieś specjalne bonusy w niektórych miejscach, a może nie.

Jaina: W grach z cyklu Knights of the Old Republic Jedi może używać blasterów albo innej broni zamiast miecza świetlnego. Czy będzie to także możliwe w TOR?

SD: W tej chwili nie ma takiej możliwości. Będziemy to jeszcze sprawdzać w trakcie testów. Jedi, z drugiej strony, może używać Mocy. Jeśli jesteś przemytnikiem, możesz używać zdolności związanych z używaniem blastera. Jedi z Mocą i blasterem, cóż, będziemy musieli sprawdzić czy to będzie dobre rozwiązanie. Chcę się upewnić, że da to graczom dużo zabawy.

Jaina: W KoTORach było siedem form walki mieczem. Czy tak samo będzie tutaj?

SD: (śmieje się) - Niestety nie mogę potwierdzić ani zaprzeczyć.

Jaina: Czy będzie można odwiedzić każdą planetę niezależnie od frakcji albo klasy? Czy będę mogła odwiedzić "startową" planetę nawet jeśli mój bohater nie będzie tam zaczynał gry? Na przykład czy gracz grający po stronie Republiki odwiedzi Dromund Kaas, a ten z Imperium Coruscant?

SD: Jeszcze zobaczymy. W tym momencie będzie można odwiedzić kilka plantet, a kilku nie. To też jest sprawa do przetestowania. Na przykład nie będzie łatwo Sithowi wylądować na Tythonie [siedziba Jedi - przyp. tłum.], natomiast lądowanie na Coruscant będzie już możliwe.

Będzie to zależało od zasad panujących na serwerze. Są różnice między trybem PvE [gracz kontra środowisko - przyp. tłum.] a PvP [gracz kontra gracz]. Musimy się upewnić, że wszystko będzie dobrze się zazębiało. Nie może być tak, że 10-poziomowego Jedi zabije 30-poziomowy Sith.

Czasem ważne jest, żeby mieć dobrą i zbalansowaną grę niż realizm (śmieje się). Zabawnie to mówić w odniesieniu do gry fantastycznej. Ale wiesz, co rozumiem przez realizm. Kiedy ludzie mówią, że miecz świetlny może przeciąć wszystko, myślę sobie: "Nie wiem, nie sprawdzałem, bo nie widziałem w realnym świecie miecza świetlnego".

Jaina: A więc będziemy mieli sewery z trybami PvE i PvP?

SD: Jeszcze nie zdecydowaliśmy się. Ale raczej tak będzie. Testujemy to. Nie ma sensu pozwalać ludziom na zachowywanie się jak chcą na każdym serwerze. Może lepiej będzie dać graczom zainteresowanym jednym typem rozgrywki różne typy serwerów, żeby wiedzieli, gdzie się udać.

Jaina: Czy gracze z różnych frakcji będą mogli się komunikować ze sobą czy jest to zabronione z uwagi na PvP ?

SD: Obecnie pozwalamy na to. To się jeszcze może zmienić, ale jeśli patrzysz na filmy czy książki, nigdy nie było problemu, żeby Darth Vader nie mógł rozmawiać z Lukiem Skywalkerem. Rozmawiali we wspólnym. Być może niektóre rasy będą miały swój dialekt, ale będzie możliwa rozmowa między nimi.

Zależy to od zabawy jaką będą mieli gracze. Jeśli będą nadużywać owych rozmów, zajmiemy się tym. Sporo osób zauważyło tutaj, na Gamescomie, że żołnierz Republiki rozmawia z wojownikiem Sithów, a są z różnych frakcji,

Jaina: W grach typu MMRPG w starciach gracza z graczem ekwipunek odgrywa większą rolę niż umiejętności. Jak to będzie w TOR? Czy ludzie mający zwykły ekwipunek będą mieli szansę w pojedynkach z tymi lepiej wyposażonymi?

SD: Dyskutujemy nad tym. Ja jestem graczem typu PvP i nieraz udawało mi się zabić kogoś lepszego ode mnie. Nie mogę nigdy zrozumieć ludzi, którzy narzekają: "Hej, ten gość ma lepszy ekwipunek i to daje mu przewagę w walce ze mną!".

Będziemy musieli sprawdzić w zasadach panujących na serwerze. Może być różnica między ekwipunkiem z trybu PvE i PvP ale to się okaże w trakcie testów. Dlatego jeszcze nie ogłaszamy różnic między nimi.

Jaina: Każda klasa będzie miała swoich towarzyszy. Czy zaawansowane klasy wpłyną na to, czy też strażnik Jedi będzie miał innych kompanów niż obrońca?

SD: Nie, wszyscy będą mieli takich samych. To bardziej kwestia wyboru, który z nich zostanie z tobą w związku z decyzjami, które podejmujesz. Zaawansowane klasy w małym stopniu definiują twoją rolę, ale to bardziej kwestia twoich wyborów. Niektórzy mogą powiedzieć: "Och, jakiś ty wspaniały, chcę z tobą zostać", a niektórzy mogą cię opuścić.

Jak już wielokrotnie wspominałem, wszystko może się zmienić. Mamy swój program do testowania, który sprawdza co jest fajne, a co nie. A więc jeśli okaże się, że coś będzie zabawniejsze, ograniczenia mogą się zmienić.

Jaina: Jeśli towarzysz cię zostawi, będziesz mógł odzyskać jego lub ją?

SD: Na razie nie mogę odpowiedzieć, wszystko zależało będzie jak potoczy się historia. Kompani będą mogli cię opuścić podczas wielu różnych sytuacji. Czy będziesz mogła ich odzyskać, okaże się w trakcie gry.

Jaina: Jeden wojownik Sithów będzie miał za towarzyszkę tą niebieskoskórą Twi'lekankę [Vette - przyp.tłum.] i drugi też. Czy będzie możliwość jakiejś zmiany np. w ubraniu towarzysza, żeby nie mieć wrażenia, że występują tam klony?

SD: Będzie wiele sposobów na zmianę wizerunku twojego kompana, głównie przez ubranie i ekwipunek, ale też na wiele innych sposobów. Także będzie można zmienić ich wizualnie, tak jak będziesz chciała, żeby wyglądali albo żeby grali pewne role.

Na przykład jesteś wojowniczką Sithów i chcesz, żeby Vette była powiedzmy lekarzem albo wsparciem lub także wojownikiem. Każdy z towarzyszy będzie mógł być tym, kim będziesz chciała, żeby był.

Jaina: Do jakiego stopnia towarzysze będą kontrolowani przez gracza? Czy będą tylko botami chodzącymi z tobą czy też będzie można ich kontrolować jak bohatera gracza? Czy to kwestia zdefiniowanego zachowania, np. agresywnego albo defensywnego czy będzie można wskazać im cel i użyć ich zdolności?

SD: Jeszcze tego nie ogłaszamy. System nie jest jeszcze ukończony. Testujemy różne warianty, które będą dobre dla graczy. Niektórzy chcą takiej kontroli, niektórzy nie. Chcemy żeby gra była dobrą zabawą. Pamiętać trzeba, że jeśli na serwerze będzie 1000 graczy to będzie także 1000 towarzyszy.

Jaina: Czy są jakieś informacje na temat testów gry w Europie?

SD: Jeszcze nie, ale wkrótce chcemy je zacząć. Na razie serwery stoją w Austin w USA i nie zawsze jest wszędzie dobre połączenie. Kiedy wydamy grę chcemy być pewni, że jego jakość jest satysfakcjonująca. Chcemy też upewnić się że mamy odpowiednie poparcie, nie tylko sprzętowe. Mamy stronę w językach niemieckim i francuskim dlatego chcemy zacząć testy w tamtych krajach.

Jaina: Dziękuję za wywiad. Miło było cię spotkać.

SD: Nie ma sprawy, mi też było miło.Przypominamy, że wszystkie newsy związane z grą znajdziecie w naszej bazie danych.

Temat na forumTagi: Sean Dahlberg (3) The Old Republic (498)

Komentarze (7)

Za dużo niewiadomych to mnie denerwuje.

Myślałam o tym, co będzie, gdy moja inkwizytorka wsiądzie to taksówki na Coruscant :P

W trzeciej wypowiedzi SD jest błąd : "żołnierzami Republii" ?????

A co do wywiadu, to coś za często dla mnie on mówi, że musi się z kimś skontaktować, albo że są jeszcze w fazie testów. Ale tekst sam w sobie przyjemny :D .

szkoda, że rodzaj miecza świetlnego będzie zależny od klasy, według mnie to trochę bez sensu, no ale zobaczy się jak to wyjdzie w praniu

Rozumiem chodzi tylko o to żeby było zabawnie ;] No szkoda że nie kupię :( Gdyby postanowili wyłączyć abonament, to bym kupił ale chyba tego nie zrobią. Po części słusznie: nie chciałbym grać razem z jakimiś wyłudzaczami kredytów. Byłbym również uradowany, gdyby zainwestowali w jakąś ochronę przed hackami. Nie obejrzą się, już w Internecie wyjdą jakieś.

Dużo jest odpowiedzi typu ,, jeszcze się zobaczy ''.

jeszcze 6 miesięcy jeśli wyjdzie 1 marca, albo 9 jeśli 30 maja :(

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Gry komputerowe"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.