TWÓJ KOKPIT
0

Różne

Tydzień Yuuzhan Vongów – Zderzenie światów #2

2010-10-04 23:24:39W ramach Tygodnia Yuuzhan Vongów mała odskocznia publicystyczna od tematu stricte gwiezdnowojennego. Bolek i Hania, miłośnicy nie tylko Star Wars ale także „Battlestar Galactica” i „StarCrafta”, wspólnie przygotowali artykuł porównujący rasę Yuuzhan z Cylonami i Zergami. Trzeba przyznać, że z tej analizy cech wspólnych trzech różnych uniwersów wyszedł interesujący tekst pod tytułem „Yuuzhanie a inne rasy"”.


Cyloni zostali stworzeni przez ludzi… Zaraz, zaraz, o tym kiedy indziej. Tytuł artykułu mówi sam za siebie: porównamy zaraz rasy Yuuzhan Vongów z Gwiezdnych Wojen z rasą Cylonów z serialu „Battlestar Galactica” z 2003 roku. Jak jednak porównać fanatycznych wojowników Yun-Yuuzhana z chromowanymi tosterami? Przyjmujemy, że wszyscy wiedzą kim byli Yuuzhan Vongowie, ale może na początek wyjaśnijmy kim są Cyloni, gdyż niekażdy mógł oglądać to widowisko s-f.

Cyloni byli rasą inteligentnych robotów wyprodukowanych początkowo w zakładach Graystone Industries na Caprice, jednej z dwunastu kolonii ludzkości. Zbuntowali się jednak przeciw swojemu panu, człowiekowi. Doszło do krwawej, trwającej sześć lat wojny, która zakończyła się nagle, choć nikt nie wiedział dlaczego. Czterdzieści lat później Cyloni powrócili wyposażeni w nowe wersje swojej technologii. Jedną z nich była ludzka wersja Cylona, właściwie nie do odróżnienia od ludzi. Ci agenci wmieszali się w społeczeństwo Dwunastu Kolonii, ułatwiając ich zniszczenie podczas trwającej kilka godzin drugiej wojny. Przetrwało około pięćdziesięciu tysięcu ludzi, którzy na okrętach, chronionych przez battlestara Galacticę, udali się na poszukiwanie Trzynastej Kolonii, zwanej Ziemią…

Jak więc widać, porównanie moglibyśmy sobie już od początku darować, gdyż obydwie rasy nie mają ze sobą wiele wspólnego. Ale poczekajmy, a znajdziemy wiele podobieństw. Yuuzhan Vongowie, odpowiadali za jeden z największych konfliktów (o ile nie największy) w historii galaktyki. Doprowadzili do upadku rząd Nowej Republiki, tak jak Cyloni doprowadzili do upadku rząd Dwunastu Kolonii. Vongowie niszczyli wszystko, co napotkali na swojej drodze, zostawiając zniszczone światy, lub też przekształcając je ku swoim upodobaniom.
Wszyscy znają historię Coruscant, która została terraformowana na wzór Yuuzhan’tara. Cyloni postępowali podobnie, a najlepiej to widać na planecie Caprica. Pomimo, że zniszczono miasta w bombardowaniu nuklearnym, maszyny próbowały je odbudować, by móc w nich zamieszkać jak normalni ludzie.

Samo zniszczenie Kolonii i galaktyki wygląda bardzo podobnie. Grupa agentów dostaje się na planetę, zdobywa zaufanie miejscowej ludności, by następnie ułatwić atak najeźdźcy. Po stronie Cylonów były to ludzkie modele, tak zwane skóry, a po stronie Yuuzhan – wojownicy, którzy przywdziali ooglithy maskujące. Pośród Cylonów bohaterką stała się Caprica-Six, która uwiodła Gaiusa Baltara, zyskując dostęp do ministerstwa obrony. Z kolei po stronie Yuuzhan, za bohatera można uznać Yomina Carra i Noma Anora, którzy odwrócili wzrok galaktyki od jej północnych granic. Carr zniszczył placówkę ExGal, która monitorowała wejścia i wyjścia z galaktyki, z kolei Anor doprowadził do konfliktu między Rommammolem i Osarią. Obydwaj oczywiście pod przebraniem.

Yuuzhan Vongowie wierzyli w panteon bogów i kierowali się zawsze ich wolą. Bogowie mieli różne kasty pod opieką: był bóg wojny, zwodzicielka. Ważne jest jednak to, że każdy Yuuzhanin kierował się wolą bogów, dopiero potem swoją. Byli fanatycznie im oddani i ginęli ku ich czci. Ku ich chwale składano krwawe ofiary z inteligentnych stworzeń. Próbowali szerzyć swoją wiarę w podbitej galaktyce. Najsłynniejszym przykładem przejścia na wiarę Yuuzhan Vongów, choć pozornego, był Jacen Solo w czasie pobytu na Yuuzhan’tarze. Cyloni, mimo swoich mechanicznej natury, również wierzyli w Boga… Jednego, prawdziwego. Odróżniało to Cylonów od Kolonistów, którzy wierzyli w wielu bogów, Panów Kobolu. Cyloni, podobnie jak Yuuzhanie, byli niezwykle religijni, chociaż nie można tu mówić o wszystkich modelach. Jeden nawet całkowicie zaprzeczał istnieniu Boga, a najbardziej pobożnym modelem była Szóstka. Jeżeli ktoś obraził Boga, doznawał niezwykle bolesnej kary. Różnica w wyznawaniu swych bóstw między Yuuzhanami i Cylonami nie leży tylko w ich ilości. Bóg Cylonów, rzeczywiście się objawiał różnym osobom w postaci aniołów. Z kolei wszystko wskazuje na to, że yuuzhańscy bogowie są tylko ich wymysłem. Yun-Yammka został całkowicie stworzony, gdy Yuuzhan Vongowie weszli na drogą podbojów, z kolei Yun-Yuuzhan, mógł wyewoluować ze świadomości żyjącej planety Yuuzhan’tar, która dała życie wszystkim Yuuzhan Vongom.

W zachowaniu wielu postaci uniwersum Gwiezdnych Wojen, jak i „Battlestar Galactica”, widać podobne zachowania. Dla przykładu dajmy doktora Gaiusa Baltara i Noma Anora: obaj zmieniają fronty jak rękawiczki, stając zawsze po tej stronie, gdzie akurat zdobędą najwięcej władzy, szacunku lub też innych profitów…

Każdy kto choć trochę lubi od czasu do czasu pogierzyć w coś na komputerze zapewne słyszał o jednym z największych RTSów wszechczasów od Blizzarda czyli o „StarCrafcie”, co niezaprzeczalnie wiąże się z Zergami. Ten kto nie wie kim są Zergowie to powinien w tym momencie wyłączyć komputer, napisać list pożegnalny i skoczyć z okna – jednakże ten artykuł jest do takich właśnie osób kierowany, więc apelowałbym o wykonanie powyższych instrukcji dopiero za jakieś trzy minuty.

Zacznijmy od tego, że Zergowie to podobnie jak Yuuzhan Vongowie rasa wykorzystująca tylko i wyłącznie biotechnologię. Żadnych kolorowych guzików, układów elektronicznych czy innych jonowych napędów. Są także rasą bardzo agresywną i kreowaną na tych złych (coby Amerykanie się zbytnio nie pogubili), próbującą podbić i skolonizować cały kosmos i tak dalej.

Ich struktura społeczna przypomina budowę roju (stąd też ich finezyjna nazwa The Swarm czyli dla nieangielskich – Rój). Na samym dole mamy trutnie (aka drony) pełniących rolę roboli i trochę różnych typów jednostek walczących. Pieczę sprawują nad nimi nadlordowie oraz królowe, z kolei zaś nad tymi – mózgowce (w oryginale nazywają się Cerebrates). Oczywiście całe wydawanie rozkazów odbywa się drogą parapsychiczną – mam nadzieję, że wszyscy czują tutaj aluzję do yammoska? Na samym szczycie hierarchii Roju stoi Nadumysł – po jego zabiciu koordynacja siada i wszystko staje się bezmózgimi zwierzątkami. Skąd oni się wzięli? Ano była sobie starożytna rasa Xel’Naga, która bardzo lubowała się w zabawie z genetyką. Zergowie są produktem eksperymentu, który trochę się wymknął spod kontroli. Eksperyment ów dał im wiele power-upów, między innymi możliwość ingerencji w DNA innych żyjątek, więc nasi milusińscy ochoczo rozpoczęli proces rekrutowania do swoich oddziałów coraz to nowych gatunków. Warto również wspomnieć o bardzo ciekawej postaci, jaką jest Sara Kerrigan. Sara to terrańska (to tacy starkraftowi ludzie) kobieta, która ma dość mocne zdolności telepatyczne – jak na złość została opuszczona przez swoich podczas ataku Zergów. Ku ich uciesze nie została zabita (wszakże grzechem jest marnotrawić jej umiejętności) lecz przystosowana na potrzeby Roju. Ogarnięta chęcią zemsty, mroczna Królowa Kerrigan próbuje dokonać odwetu na tych, którzy ją zdradzili (ależ zawiewa NEJem). Teraz taka ciekawostka odnośnie pierwszej części tekstu: w drugiej odsłonie „StarCrafta” głosu użycza jej Tricia Helfer, która grała Cylona Numer Sześć.

Podobieństwa jakie są między Zergami a Yuuzhanami każdy widzi, więc słów kilka na temat różnic. Yuuzhan Vongowie to na ogół rasa humanoidalna – Zergowie to miks kilku gatunków, które pod żadnym pozorem człekokształtnych nie przypominają. Ponadto Zergowie posiadają centralne sterowanie i na ogół same w sobie są tępe – potrafią jedynie wykonywać rozkazy. Natomiast każdy Yuuzhanin jest odrębną jednostką, potrafiącą myśleć samodzielnie, łączącą się z innymi tylko przy pomocy koordynatora wojennego. Dzięki temu wykształciła się u nich kultura i religia, która w przypadku Roju nie ma racji bytu.

Autorzy: Szymon Bolek Bolewicki
Łukasz Hania Hanuszczak
Wszystkie atrakcje tygodnia Yuuzhan Vongów można zobaczyć w tym miejscu.


Temat na forum
TAGI: Tydzień Yuuzhan Vongów (13)

KOMENTARZE (5)

 • Rycu2010-10-05 18:12:35

  Dobra widzę podobieństwa. Do kogo dla mnie są najbardziej podobni Yuuzhani? Są nad wyraz inni od podanych w newsie posiadają także wiele podobnych cech. A Dla mnie najbardziej przypominają postaci z legend np (ogry, orki). Gdy myślę o fantastyce naukowej do głowy przychodzi mi tylko jedną rasę, nie raczej istotę Chyżwara (z książki "Hyperion").

 • Mistrz Seller2010-10-05 12:39:56

  Vongowie nie przypominają Cylonów. Raczej to fabuła BSG przypomina NEJ. Takie porównanie trochę na siłę.
  Vongowie bardziej przypominają Magogów z Andromedy (światostatki, wiara w boga/bogów, duża agresywność). Z wyglądu Vongowie przypominają też Scarian z Farscape.

 • Aquenral2010-10-05 12:09:18

  Niestety nie miałem nikogo pod ręką kto napisałby takie porównanie. :(

 • Aldebar2010-10-05 11:07:23

  @Grifter: no właśnie, porównanie do Borg byłoby jak najbardziej na miejscu. a jeszcze lepiej wychodzi porównanie Yuuzhan z rasami Reapers i Collectors z uniwersum Mass Effect.

 • Grifter2010-10-05 09:22:07

  I tak każda ta rasa jest niczym w porównaniu do Borg. No i właśnie szkoda że nie było porównania.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..