TWÓJ KOKPIT
0

Różne

Tydzień Yuuzhan Vongów – Życie w odległej galaktyce #3

2010-10-05 07:54:07Społeczeństwo Yuuzhan Vongów było społeczeństwem kastowym. W ramach Tygodnia Yuuzhan Vongów przedstawiamy tekst Patryka Moofa Grzybowskiego prezentujący tą zawiłą strukturę. To silnie schierarchizowane społeczeństwo wyróżniało się następujące kasty: najwyższy lord, kształtownicy, kapłani, wojownicy, intendenci, robotnicy, Zhańbieni.

Najwyższy lord

Najwyższy lord był postacią w społeczeństwie Yuuzhan najważniejszą. Posiadał on niczym nieskrępowaną władzę nad Imperium, stając się w ten sposób panem życia i śmierci każdego Yuuzhanina. Uważano go za pośrednika bogów. Władzę sprawował dożywotnio. Tytuł nie był dziedziczny, najwyższym lordem stawał się ktoś z wcześniej wyselekcjonowanej grupy. Oprócz władzy nad całym Imperium, był też zwierzchnikiem kapłanów, mistrzów przemian, wojowników oraz intendentów. Znani Yuuzhan Vongowie pełniący tę funkcję to: Yo'Gand, Quoreal, Shimrra Jamaane (teoretycznie, w praktyce władzę sprawował Onimi), Nas Choka (na Zonamie Sekot).

Kapłani

Kapłani w społeczeństwie Yuuzhan Vongów pełnili rolę pośredników z bogami, za wyjątkiem Yun-Yuuzhana. Byli oni jedną z najpotężniejszych kast w Imperium, mającą duży wpływ na wybór najwyższego lorda. Ważną rolę pełnili też względem wojowników, kapłani przepowiadali rezultaty bitew, a także mówili o ofiarach jakich żądają bogowie za zwycięstwa. Sama kasta było poważnie podzielona. Poza grupą kapłanów, nazwijmy to tradycyjnych, istniały też takie grupy jak: Odczytywacze, Zwodziciele oraz Zakon Yun-Yuuzhana. Kasta była podzielona także na rangi: arcykapłan, wysoki kapłan, kapłan, nowicjusz. Jedynym znanym arcykapłanem był Jakan. Do kasty należeli również Harrar i Elan. Bóstwem kapłanów była Yun-Harla.

Kształtownicy

Kształtownicy pełnili w Imperium rolę naukowców, wynalazców oraz twórców niemal wszystkiego czym posługiwali się Yuuzhan Vongowie. Tworzyli tak prozaiczne rzeczy jak ubrania, lampy, domy. Oczywiście, jednak zajmowali się też poważniejszymi projektami (pancerze, broń, a nawet światostatki). Byli także twórcami voxynów czy ogniodmuchów. Każda wytworzona przez nich rzecz była oparta tylko i wyłącznie na żywej technologii. Od pozostałych członków społeczeństwa odróżniał ich wygląd- na głowach mieli kołpaki, przypominające rój wijących się węży, zaś palce u dłoni zastępowały im implanty. Wiedza kształtowników opierała się na informacjach zawartych w ośmiu rdzeniach (ósmy rdzeń stworzony został na polecenie Shimrry). Pierwsze pięć rdzeni dostępnych było dla każdego z kształtowników, dostęp do szóstego i siódmego mieli tylko mistrzowie. Podział rangowy przedstawiał się następująco: arcymistrz przemian, mistrz przemian, adept, nowicjusz. Znani mistrzowie przemian to m.in.: Mezhan Kwaad, Nen Yim, Qelah Kwaad, Ch’Gang Hool, Yal Phaath (odpowiedzialny za stworzenie voxynów), Nagme oraz Nei Rin (Dziedzictwo). Mistrzem przemian był także Onimi. Patronem kształtowników była Yun-Ne’Shel.

Wojownicy

Wojownicy pełnili główną rolę w czasie podboju galaktyki. Byli wysocy, dobrze zbudowani, silini. Ich charakterystyczne wyposażenie stanowił amphistaff oraz pancerz z kraba vonduun. Wyszkolenie wojowników pozwalało na niemal równorzędną walkę z Jedi. Byli oni z reguły fanatycznie oddani bogom (szczególnie Yun-Yammce), przez co częściej niż członkowie innych kast okaleczali i tatuowali swe ciało. Wojownicy byli również całkowicie wierni swoim zwierzchnikom, bez dyskusji wykonywali wszystkie rozkazy, nawet jeśli oznaczały śmierć. Ważną rolę wśród członków tej kasty pełnił honor. Nigdy się nie poddawali, walkę kończyła z reguły śmierć którejś ze stron. Rangi dzieliły wojowników na: mistrza wojennego, najwyższych dowódców, komandorów, młodszych oficerów oraz wojowników. Znani mistrzowie wojenni: Steng, Yo'Gand, Czulkang Lah, Tsavong Lah, Nas Choka.

Intendenci

Intendenci zajmowali się szeroko pojętą polityką. Od ekonomii, przez propagandę, po zwykłe urzędnicze i biurokratyczne obowiązki. Odpowiedzialni byli za prawidłowe funkcjonowanie Imperium od wewnątrz. Intendenci sprawowali władzę nad podbitymi planetami. Niektórzy z kasty zajmowali się też mniej politycznymi sprawami, takimi jak szpiegowanie czy sabotowanie. Hierarchia w kaście wyglądała następująco: arcyprefekt, prefekt, egzekutor, konsul, nowicjusz. Najbardziej znanym z intendentów był Nom Anor. Inni to m.in.: Drathul oraz Yoog Skell, którzy pełnili rolę arcyprefektów.

Robotnicy

Zajmowali się oni wszelkimi pracami fizycznymi. Najczęściej pełnili rolę budowniczych. Pomijając Zhańbionych, stali najniżej w hierarchii Yuuzhan Vongów. Często byli traktowani niczym niewolnicy. W czasie wyzwalania Yuuzhan’tara część z nich dołączyła do zwolenników Proroka, walcząc przeciw Shimrrze. Była to najliczniejsza kasta w Imperium.

Zhańbieni

Zhańbieni stanowili grupę Yuuzhan, którym nie przyjęły się implanty. Uważano to za karę od bogów. Kastę tę w głównej mierze stanowili byli wojownicy oraz robotnicy. Stali najniżej w społeczeństwie. Ich bóstwem był Yun-Shuno, do którego to modlili się o odkupienie. Zhańbieni spełnili ważna rolę w wojnie, przyczynili się nawet do jej zakończenia. To wśród nich właśnie szerzyła się herezja Jeedai, która solidnie zachwiała fundamentami Imperium. W czasie bitwy o Yuuzhan’tar, Yu’Shaa nawoływał Zhańbionych by stanęli do walki po stronie Jedi. Po Wojnie zaczęto nazywać ich Odmiennymi. Najbardziej znani ze zhańbionych to Vua Rapuung oraz Kunra. Można tu też wspomnieć o Nomie Anorze, który podawał się za Proroka.

Odmienni

Była to nazwa przyjęta dla Zhańbionych, kiedy to Yuuzhan Vongowie po wojnie zamieszkali na Zonamie Sekot. W przeciwieństwie do czasów Wojny, nie byli już najniższą warstwą w społeczeństwie. Stali się równi każdej innej kaście.

Elita

Elita stanowiła swego rodzaju radę najważniejszych person w Impreium. Jej skład stanowili arcymistrz przemian, arcykapłan, arcyprefekt, mistrz wojenny i oczywiście najwyższy lord. Była ciałem doradczym Wybrańca Bogów, często decydującą o najważniejszych dla społeczeństwa sprawach.

Praetorite Vong

Praetorite Vong samo w sobie nie było kastą. Była to militarno-polityczna organizacja, która zrzeszała w sobie członków różnych kast. Głównie byli to intendenci i wojownicy. To Praetorite Vong, jako pierwsi wkroczyli do Galaktyki, zaczynając wojnę.

Autor: Patryk Moof Grzybowski
Wszystkie atrakcje tygodnia Yuuzhan Vongów można zobaczyć w tym miejscu.


Temat na forum
TAGI: Tydzień Yuuzhan Vongów (13)

KOMENTARZE (5)

 • Prezi2010-10-05 20:14:14

  Ciekawe, ciekawe :)

 • Matek2010-10-05 19:57:24

  Dobra robota Moof :)

 • Nestor2010-10-05 19:05:36

  Spisać to się można na komendzie.

 • Rycu2010-10-05 18:14:55

  Kastowość, ciekawa sprawa.

 • Aquenral2010-10-05 16:45:02

  Móf się spisał!

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..