Gry komputerowe

The Old Republic Timeline #10 - Exar Kun War

SWTOR.com

Dziesięciolecia przed wybuchem Wojen Mandaloriańskich, obiecujący Jedi, Exar Kun, rozpoczął zgłębianie sekretów Mocy. Mimo ostrzeżeń mistrzów, nie zawahał się eksperymentować z zakazanymi technikami dawnych Sithów. Po konfrontacji z duchem Mrocznego Lorda, Freedona Nadda na Onderonie i zniewoleniu Massasów na Yavinie IV, Kun wyruszył na wyprawę w celu zniszczenia Republiki i Zakonu Jedi. Po sprzymierzeniu się z kultem Krath i upadłym Jedi Ulicem Qel-Dromą, armie Exara zdołały zniszczyć bibliotekę Jedi na Ossusie, ale to było jego ostatnie zwycięstwo, zanim został zdradzony i pokonany. Wiele wieków później, Jedi odkryli, że kampania Exara Kuna miała miejsce kiedy starożytne Imperium Sithów i jego władcy znalazło swoje miejsce na planecie Dormund Kaas. Nie był on jednak związany z nimi. Duchy starożytnych Sithów prawdopodobnie także nie popierały Imperatora.Przypominamy, że wszystkie newsy związane z grą znajdziecie w naszej bazie danych.

Temat na forumTagi: The Old Republic (507)

Komentarze (35)

Filmik fajny historyjka też szkoda że jest powielona w historii Jedi wielokrotnie.

no teraz czas na Thona, Nomi Sunrider, Ulica Qel Dromę i innych Jedi żyjących w tej epoce

Sądziłem, ze jak papcio Lucas czegoś nie tyka, to będzie to przynajmniej stricle-kanoniczne, a tu taki numerek na boczku nam zrobili i to jeszcze w mojej ulubionej erze.

Ogólnie to ujmując, dużego zła nie zrobili i da się do przeboleć.

"Ale starożytnym nerdom podskoczyło ciśnienie."
Lubie to!
:D

Te timeline'y nie mogą być zbyt dokładne, tak samo jak niedokładnie uczą historii w szkołach :P.

Natomiast ten filmik podobał mi się. Imperium Sithów nie związane ze starożytnymi Sithami? Intryga za intrygą ;)

Ale starożytnym nerdom podskoczyło ciśnienie. :D

Mnie ten filmik jakoś z nóg nie powalił, zdecydowanie wolałem pierwsze timeline'y. Chociaż tutaj widać zalążek czegoś nowego i w końcu poznamy losy Imperium Sithów na wygnaniu.

No ludzie... Serio? Pierwsze pojawienie się Mandalorian na skalę galaktyczną i ich wkład w tą "Wojne Exara Kuna" (sic) oraz jego pojedynek w Sali Senatu, atak na Coruscant. No ludzie. Nie ma miejsca na takie wydarzenia? Zostały zapomniane albo dane o nich zniszczone? Za to o Onasim wszyscy pamiętają i warto o nim pogadać? Mówcie co chcecie ale przesadzili z tym uogólnianiem.

Dżizas, te filmiki robione są in-universe. Gnost-Dural nie wie wszystkiego, wszak archiwa Jedi zostały mocno przetrzebione. Poza tym trudno, żeby w krótkim filmiku dali wszystko. Nie popadajmy w paranoję. Przecież nigdzie nie ma mowy, że jakieś elementy nie istnieją/zmieniono je, po prostu ich nie pokazano. Ja na przykład mocno siedzę w fabule TORa, ale TotJów nie czytałem, więc dla mnie Timeline'y opisujące te starsze wydarzenia są pomocne, a czego nie powiedzą, uzupełniam artykułami z Ossusa. I tak np. wyjaśniono, że o Jedi Exile w Timeline'ach nikt nie mówił, bo ta historia jest znana NAM jako ludziom out-universe, natomiast dla Jedi z TORa jest to czarna dziura, nieznany epizod. Najbardziej dziwi mnie, że najwięcej hałasu robią osoby, które tą historię znają, więc te niedopowiedzenia nie powinny im robić różnicy, skoro wiedzą co i jak. Trudno opisać całą, rozłożoną na ileś zeszytów komiksowych, wojnę :) Lepiej cieszmy się z tego, że następny Timeline to "Resurrection of the Sith Empire" :)

Ja rozumiem,że uogólnienie, że jest to robione z poziomu jakiegoś mistrza, który może nie mieć źródeł. No ale dajcie spokój, wiedział o duchu Nadda, nie wiedział o Baasie czy Sunrider, a o duchu Ragnosa to już mu się zapomniało?

Gdzie tu niby są jakieś nieścisłości z kanonem? Te wszystkie timeline'y są tworzone przez Mistrza Jedi, który o wszelkie zło w Galaktyce posądza Imperatora Sithów, wiadomo więc, że historie nie będą się w stu procentach zgadzały z tym co znamy. Nie należy zapominać, że większość archiwów Jedi zostało zniszczonych na Ossusie, stąd też te wszystkie niedopowiedzenia.

Co do samego timeline'a, to bardzo mi się podobał, przedstawiając wszystkie te zdarzenia IMO ładnieje niż komiksy TotJ. TotJ podobał mi się fabularnie, ale graficznie nie zachwycał, toteż cieszę się przedstawieniem tego samego w ładniejszej kresce. No i do tego ta muzyka... Nic tylko się zachwycać.

Mi się podoba, szczególnie dlatego, że nie wiedziałem dużo o tej postaci...

Wizualizacja skróconej historii Exar Kuna jest świetna, zwłaszcza na tle słabej kreski z komiksu. Okraszone dźwiękiem daje niesamowity klimat tej jakże ciekawej historii z czasów Starej Republiki. Arty są śliczne, nie mogę się doczekać, kiedy je przechwycę w HD bez siatkowicy. Mam już pozostałe Timeline, teraz czas na Kuna.


Sama historia choć mocno okrojona, to jednak oddaje sedno historii, zwłaszcza dla osób, co czytały komiks. Smaczku dodawała wzmianka o duchu Kuna w akademi Jedi.

jak ktoś czytał komiksy to pewnie trochę zawiedziony... ja czytałem dawno, wybiorczo i pobieżnie no i się podoba :P Yavin 4 następna planeta na bank, pod koniec filmiku baza Sithów na Yavinie

Pamiętaj że im więcej informacji tym więcej osób się pogubi. Może dlatego nie dają wszystkiego bo kto by to zrozumiał.

Ja nie widzę żadnego problemu. Ta historia jest tutaj po prostu przycięta i uogólniona, trudno zmieścić cały genialny komiks w pięciominutowym filmiku. Szczerze mówiąc podoba mi się ten timeline, chociaż liczyłem na wzmiankę o pojedynku z Vodo-Siosk Baasem na Coruscant ;]

@Strid: no tu muszę przyznać Ci rację. zabrakło najbardziej epickiego pojedynku całej serii TotJ...

Aldebar -> Gdzie Baas? Gdzie Naddyści? Nie no. Za dużo jak dla mnie tu dziur. Ja wiem, że to ma trwać około 5min. i wszystkiego nie wcisną ale no choćby o Mandalorianach i Baasie, tym że go Kun zabił w sali Senatu wspomnieć już by wypadało.

@Strid: jakiś wielkich zmian nie widze. po prostu są niedopowiedzenia, co jest całkiem zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że to dokument in-universe'owy. po czystce Jedi, zafundowanej przez Nihilusa i Siona, część wiedzy zgromadzonej przez Zakon Jedi zaginęła.
@Rusis: mówię: "ten filmik jest niekanoniczny". teraz, gdy ktoś to powiedział, czujesz się lepiej?

No nie...
Słabo znam angielski ale coś mi w tej historii nie gra.
Znów muszą uogólniać, przycinać i zmieniać coś co było dobre?

RMg -> Jedi Civil War i Mandalorian Wars opisali dość zgrabnie. Tu całą Sith War przechrzcili, zmienili przejście Kuna na Ciemną Stronę, wycieli ataki na Coruscant, wycieli odcięcie od mocy Ulica, oni wszystko tu pozmieniali. Tak naprawdę to chyba tylko imie zostało to samo. Coraz częściej mi ostatnio SW kastrują.

w tych komentarzach lekka paranoja. W timelineach na temat Wojen Mandaloriańskich o Jedi Exile też nikt nie wspomniał, a jej nie wycieli. Po prostu nie zmieszczą wszystkiego w jednym filmiku... a nie powiedzieli nic chyba co by stało w jawnej sprzeczności z kanonem.

gdzieś było wspomniane ze Gnost Dural nie wie wszystkiego co działo się w "dawnych czasach" i część tych kronik to są jego domysły, stąd rozbieżność z kanonem, Sunrider będzie miała swoją książkę wiec jej zniknięcie nie jest spowodowane tą starą sprawą z tą firmą od samochodów, cóż TOR mi od zawsze nie odpowiadał i nie lubię gdy jakieś nowe cuda zniekształcają kanon (TCW,TOR,TFU)

Strid -> To się nazywa niszczenie świętości. Co za problem był zrobić filmik zgodny z kanonem? I nie tylko Crusaderów wcięło.. niestety.

Rusis -> To się nazywa retcon, nie?
Shed -> No właśnie Crusaderów wcięło.

Powiedzcie, że ten filmik jest niekanoniczny...

Exar Kun nareszcie.

GDZIE JEST NOMI SUNRIDER !?!

Nowa muzyka mi się podobała, ale sam filmik nieco nudny. Niemniej jednak kolejne timeline'y zapowiadają się bardzo interesująco.

wreszcie! epicki! <3
z każdym timelinem dają coraz więcej nowej muzyki.

WTF? Czy ja jakieś inne komiksy czytałem?

w końcu, yeahhh !!!

wreszcie, ile trzeba było na to czekać :):)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Gry komputerowe"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.