Świat Filmu

"Człowiek w masce Vadera" - artykuł o Davidzie Prowse...

BBC

25 listopada w londyńskim domu aukcyjnym Christie's wystawiony zostanie na licytacji kostium Dartha Vadera, który zdaniem ekspertów może zostać sprzedany nawet za 230 tys. GBP. Z tej okazji dziennikarz BBC Tim Masters spotkał się z Davidem Prowse'em i rozmawiał z nim o jego aktorskiej przygodzie ze Star Wars i nie tylko.

Oto co ciekawsze fragmenty artykułu Mastersa.

Kręciliśmy latem 1976 roku. Kostium wykonany był ze skóry. Pod spodem nosiłem jedynie slipy i podkoszulek. Gorąco powodowało, iż wizjery maski zaparowywały i nic nie widziałem i nie wiedziałem dokąd idę - tak wspomina pracę na planie pierwszego epizodu SW aktor wcielający się w postać, która dla wielu jest filmowym szwarccharakterem par excellence. Podczas zdjęć myślałem, że biorę udział w czymś beznadziejnym. Przychadzałem się na planie między tymi śmiesznymi stworami i fantastycznymi dekoracjami, ale nie wiedziałem jak to wszystko będzie wyglądało na koniec. Prowse i James Earl Jones, który użyczał Vaderowi głosu nigdy się nie spotkali, ale mieli okazję porozmawiać przez telefon. Bardzo podziwiam to, czego dokonał. Dzięki swemu głębokiemu głosowi niezwykle pogłębił tę postać - mówi o pracy Jonesa.

Kostium, który zostanie wystawiony na aukcji to oryginalny strój Vadera z Imperium kontratakuje, przeznaczony do celów promocyjnych, który tajemniczy amerykański właściciel nabył w roku 2003. Część dochodu z aukcji zdecydował się on przeznaczyć na pomoc Cancer Research UK, aby uczcić pamięć swojej matki. David Prowse wspomina, iż gdy pierwszy raz przymierzył hełm i maskę Vadera w Elstree Studios, była na niego za duża i mógł w niej swobodnie obracać głową. Ostatni raz aktor miał na sobie kostium Mrocznego Lorda Sithów w latach 90., gdy został on specjalnie przywieziony do Anglii z siedziby Lucasfilm po to, aby Prowse mógł wystąpić w grze wideo Rebel Assault II.

W artykule David Prowse mówi również o swych trudnych relacjach z Lucasfilm. Przed rozpoczęciem zdjęć do Powrotu Jedi zostałem oskarżony o zdradzanie informacji o fabule. Nie miałem jeszcze dostępu do swojej kopii scenariusza, ale nazwano mnie paplą. Aktor zaprzeczył, iż robił cokolwiek niewłaściwego, ale przez lata podziały narastały. Nadal jestem częścią rodziny Lucasfilmu, ale uchodzę teraz za bardzo dalekiego krewnego.

Prowse wspominał również powszechnie znany fanom fakt, iż nie wiedział, że Darth Vader okaże się ojcem Luke'a Skywalkera, ponieważ kwestie, które wypowiadał na planie były zupełnie inne, niż te ostatecznie padające z ust Sitha w epizodzie V. Prawdziwy dialog znali tylko George Lucas, Lawrence Kasdan, Irvin Kershner i Mark Hamill. O "ojcostwie" swego bohatera Prowse dowiedział się dopiero na premierze.

Prowse, który zaczynał karierę jako kulturysta, by później występować jako etatowy movie monster w horrorach kultowej wytwórni Hammer Films z Wielkiej Brytanii nadal jest aktywny zawodowo. Wkrótce na ekrany wejdzie niezależna produkcja The Kindness of Strangers w reżyserii Deborah Hadfield z jego udziałem. Prowse ma wystąpić również w jej kolejnej fabule.

Na koniec wywiadu z dziennikarzem BBC Prowse opowiedział anegdotę o sir Alecu Guinnessie: Gdy Alec zmarł ukazała się jego biografia. Kupiłem ją, chcąc się przekonać, czy o mnie w niej wspomniał. Znalazłem w indeksie swoje nazwisko i odszukałem cytowany w książce wpis z pamiętnika: "Dziś jadłem lunch z Davidem Prowse'em, który będzie grał Dartha Vadera" i dalej po myślniku: "obawiam się, że to nie jest aktor".

Całość artykułu znajdziecie tutaj.Tagi: Darth Vader (171) David Prowse (54)

Komentarze (9)

Bardzo ciekawe. Cóż, Sir Guinness trochę pojechał :D

Bo Prowse był kulturystą, a nie aktorem. Nie każdy może być aktorem, no sorry.

Lepsze by było:
"Dziś jadłem lunch z Davidem Prowsem, który będzie grał Dartha Vader...obawiam się, że to nie jest aktor" ;O

"Prowse i James Earl Jones, który użyczał Vaderowi głosu nigdy się nie spotkali, ale mieli okazję porozmawiać przez telefon." - nie mówcie, nigdy nie mieli impulsu, żeby się spotkać? :O

No cóż tak to bywa, ufać można tylko sobie.

Jakoś mi się go żal zrobiło . Kupił biografię , bo cenił człowieka , a ten mu takiego headschota zaserwował .

Ostro mu przypalił w biografii, nie ma co.

Prowse nie grał ani w Rebel Assault II ani w Star Wars Trilogy Special Edition tylko - C. Andrew Nelson ,aktor Lucasarts —Darth Vader

"obawiam się, że to nie jest aktor" - miazga :D

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Świat Filmu"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.