Świat Filmu

,,George I am your father, czyli ile jest Kurosawy w Gwiezdnych Wojnach"

Każdy szanujący się fan Star Wars zapewne słyszał o wielkim podziwie George'a Lucasa dla twórczości najznamienitszego japońskiego reżysera Akiry Kurosawy oraz o tym, iż "Flanelowiec" pisząc scenariusz Nowej nadziei inspirował się jednym z filmów twórcy Siedmiu samurajów - Ukrytą fortecą. Wkrótce fani z Krakowa i okolic będą mogli spojrzeć na te fakty z innej, bo naukowej perspektywy.

15 marca Sekcja Historii Chin i Dalekiego Wschodu Koła Naukowego Historyków Studentów UJ organizuje I Azjatycki Wieczór Filmowy, którego tematem będzie wpływ Ukrytej fortecy na Ep. IV. W programie przewidziany jest seans dzieła Kurosawy, zaś po nim odbędzie się odczyt referatu zatytułowanego ,,Ukryta forteca w odległej galaktyce". Początek o godzinie 18.40 w sali 212 Instytutu Historii UJ przy ulicy Gołębiej 13 w Krakowie.

Mająca premierę w roku 1958 Ukryta forteca (Kakushi-toride no san-akunin) to film z gatunki jidai-geki, w którym główną rolę gra najsłynniejszy aktor japoński - Toshiro Mifune. Fabuła umiejscowiona jest w XV-wiecznej Japonii. Osią akcji jest ucieczka księżniczki Yuki i jej wiernego generała Makabe przez prowincję rządzoną przez jej wrogów. Pomagają im w tym dwaj niezdarni i łasi na pieniądze wieśniacy. Podobieństwa Nowej nadziei do dzieła Kurosawy widać najbardziej w sposobie opowiadania historii z perspektywy dwu bohaterów wprowadzających elementy komediowe do filmu - chłopów u Kurosawy i droidów u Lucasa. GL zastosował również podpatrzone u Kurosawy "frame wipes" (ścierania kadrów) dla płynnego przechodzenia do kolejnych scen.
Na filmiku poniżej możecie obejrzeć elementy z Ukrytej fortecy, które stanowiły źródło inspiracji dla George' a Lucasa, a także inne filmy, które wpłynęły na powstanie Gwiezdnej Sagi. Wśród nich są m.in. Flash Gordon, Poszukiwacze, Działa Nawarony, Dam Busters.

Tagi: Epizod IV: Nowa nadzieja (609) George Lucas (959)

Komentarze (4)

,,Rzucam SW" to ostatnio częsty tekst, wiele wychodzi na jaw ale to nie zmienia faktu że kocham SW

Kurosawa z takimi filmami jak Rashomon, Dersu Uzała czy Sny to bez wątpienia jeden z najwspanialszych reżyserów w historii, zwłaszcza widoczne są u niego społeczne, ludowe wątki ze zdrowym dystansem ale niesamowicie trafne, wywodzące się też z socjalistycznych przekonań reżysera. Twórczość Lucasa to przy Kurosawie dziecinność, ale synteza czegoś w coś nowego, nośnego to też zdolność, zwłaszcza, że Lucas zawsze był bardziej kreatorem niźli artystą.

Bardzo trudno wymyślić coś innowacyjnego;P
No cóż tak to jest że się czerpie z sukcesów poprzednich ekranizacji, dodając coś co widz już lubi. To tak jak ściąganie na kartkówce jak cie nikt nie przyłapie za wczas to później trudno udowodnić że ściągałeś.

plagiat :/ rzucam SW

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Świat Filmu"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.