TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

Zmiany na Blu-ray

2011-09-01 08:56:37 Resztki Imperium, YouTube

Pozostało już trochę ponad 2 tygodnie do premiery Sagi na BD. Lucasfilm dwoi się i troi, by uniknąć przecieków, ale te i tak powoli wypływają. W dodatku plotki inspirują fanów, a ci wpuszczają w sieć kolejne "poprawione" wersje tym razem własne.

Zgodnie z dotychczas ujawnionymi zapowiedziami, wiemy o zmianie Yody na cyfrowego w "Mrocznym Widmie" (więcej)Dodatkowo w wydaniu BD wprowadzono zmianę dźwięku smoka Krayt w "Nowej nadziei" (więcej).Ale to nie koniec zmian. Podobno cyfrowym zmianom poddano wiele więcej elementów klasycznej trylogii, w tym poprawiono efekt rozmrażania Hana z karbonitu, a także dodano dźwięk „Noo” w Powrocie Jedi. Ta ostatnia zmiana ma miejsce podczas finalnego starcia, gdy Imperator zamierza już zabić Luke'a.Podobno jednak to nie jest koniec zmian. Wśród innych, zdecydowano się zmienić oczy Ewokom, tak by były bardziej naturalne i mrugały. Nie wiadomo czy i ten plik jest dziełem fanów, czy przeciekiem.Dodatkowo w poprawionej wersji ANH na Blu-ray, Greedo nadal strzela pierwszy w kantynie Mos-Eisley. Jednak sekwencja została bardziej poprawiona w porównaniu do wydania DVD z 2004 roku.Ponadto po sieci krąży cała lista zmian w "Nowej nadziei", czy prawdziwa? Nie wiadomo.
01. Poprawiono światełka przy kapsule ratunkowej, by jej odlot wyglądał lepiej.
02. Właz do kapsuły ratunkowej nie jest już niebieski.
03. Dodano dodatkowe skraplacze wilgoci.
04. Leia na hologramie jest bardziej niebieska i bardziej przypomina te hologramy z prequeli.
05. Dodano droida Treadwell za wujkiem Owenem, podczas rozmowy przy stole.
06. Dodano chmurki przy podwójnym zachodzie słońc. (To podobno miało się znaleźć na wydaniu DVD).
07. Przestrzeń pod lanspeederem nie jest rozmazana i wygląda dobrze.
08. Dodano kamienie przed R2-D2 w kanionie.
09. Zmieniono dźwięk smoka Krayt.
10. Gdy R2-D2 chowa się między skałami, dodano ich trochę, by mógł lepiej się ukryć.
11. Poprawiono trochę blok więzienny.
12. W pojedynku Obi-Wana i Vadera poprawiono miecze, acz ten Vadera jeszcze wymaga kilku poprawek.
13. W starciu Sokoła z TIE Fighterami poprawiono trafienia lasera (pisaliśmy o tym).
14. Poprawiono dźwięki X-Wingów wlatujących do kanionu.
15. Poprawiono ujęcia Vadera i jego eskorty.
16. Zbalansowano dźwięk wybuchu Gwiazdy Śmierci.
17. Poprawiono dźwięki Vadera w kokpicie myśliwca.

Przez najbliższe 2 tygodnie z pewnością czeka nas jeszcze wiele więcej rewelacji. Ile z nich jest prawdziwa, a ile to dzieła fanów, trudno stwierdzić.
16 września każdy będzie mógł się przekonać sam, jakich zmian dokonano.
TAGI: Blu-ray (221)

KOMENTARZE (53)

 • Sky2011-09-05 02:05:32

  "NOOO" Vadera niszczy całą magię tej sceny/tych konkretnych ujęć... Jeśli ta zmiana to prawda - będę załamany...

 • LORD_VADER2011-09-03 20:11:27

  miecze w NH to nadal tragedia - miecz luka najgorzej wygląda podczas treningu na sokole, raz jest zielonkawy, w większości biały i "skacze" przy rękojeści. Z Hanem dałbym sobie siana. Dźwięk poprawili ale naprawdę z NH mogli się bardziej postarać. I tak warto to kupić. tak btw. Ot już dawno na torrentach i można sprawdzić co się kupuje. w pałacu Jabby faktycznie dodano Duga. tego samego z baru Dextera, niestety idioci zrobili w tej scenie przeskok klatki więc Dug w jednym momencie jakby się teleportował.

 • Prezi2011-09-03 18:31:20

  Ten krzyk Krayta to może jego, ale gwałconego raczej.

  "Nooo" wygląda śmiesznie, a przecież ROTJ to nie komedia.

 • Darth GROM2011-09-03 16:41:52

  Grom skoro jest tak jak mówisz, to, po co się wypowiadasz? Nie martw się na zapas, bo czuję, że w najbliższym czasie zapewne mogę liczyć na ciebie, więc z stoickim spokojem patrzę w przyszłość.

 • Grom2011-09-03 13:31:18

  Darth GROM, jak się nie ma nic do powiedzenia to lepiej milczeć. Jak tak będziesz każdemu dosrywał to w końcu na storość nie będziesz już miał z kim porozmawiać.

 • Darth GROM2011-09-03 01:11:19

  Gromie nie trać prądu nikt cię nie zmusza do zakupu BR!

 • Kwarc2011-09-03 00:16:06

  1. Cyfrowy Yoda? Jak najbardziej na tak, bo kukiełka w TPM wyglądała niezbyt udolnie.
  2. Rozumiem zamysł, ale tak średnio mi się to podoba. Chcieli, by widzowie od razu zauważyli, że ten ryk pochodził od Obi-Wana, ale mogliby go tak zedytować, by stało się oczywistym czemu Tuskeni uciekli. Bo tak to niezbyt przekonująco to brzmi. Może jakby to brzmiało coś jak ryk lwa, a nie jak krzyk starucha, który weszła drzazga.
  3. A mnie się akurat podoba. Dodaje to Vaderowi nieco ekspresji. Swoją drogą czy czasem nie dodali błyski na twarzach Palpa i Vejdiego podczas smażenia Luke'a?
  4. Ot zmiana typowo kosmetyczna, ale dobrze, że ją wprowadzili.
  5. I znowu Greedo strzelał pierwszy. Niedługo zacznę robić zakłady bukmacherskie kto będzie szybszy w następnym remake'u. Wolałbym, by to Han był pierwszy, ale jak już tak zrobili to trudno. Mogliby tylko zrobić to jakoś porządniej, bo wygląda to na remis.

 • Grom2011-09-02 14:57:54

  Witam. Chciałbym wtrącić swoje trzy grosze odnośnie zmian. Przyjmując oczywiście, że to zmiany rzeczywiste, a nie "dzieła" fanów. Nie podoba mi się dźwięk smoka, który od 5 sec. brzmi ludzko; do końca jest tylko gorzej. Dalej te Nooo, Vadera. To już jest dramat. Jeszcze trochę, a ta scena będzie przypominać jakością jeden z polskich seriali telewizyjnych (obojętnie który). Nie będę się nad tym rozwodził, carmanek opisał to wystarczająco dokładnie. To czy Ewok mruga czy nie, jest mi obojętne (to zmiana kosmetyczna). Pewnie gdybym o tym nie wiedział w ogóle bym tego nie zauważył. Na koniec kto strzela pierwszy, a kto nie. Otóż o ile mnie pamięć nie myli, Han strzela jako J E D Y N Y, a nie pierwszy, drugi czy trzeci jak to wiele osób pisze. Na tym polega cały twardy wizerunek postaci Hana w tej scenie. Wspaniale by było, gdyby do tego wrócono. Żeby nie być gołosłownym: http://www.youtube.com/watch?v=e1YbFnkZwZk
  Aha. I jeszcze kolor miecza Luke'a podczas treningu. Nie wiem dlaczego niektóre osoby uparły się, że ma być niebieski. Wydaje mi się, że właśnie teraz kolor jest dość zbliżony do tego w domu Bena chociaż pewnie mogłoby być lepiej. Zmian jest oczywiście dużo więcej. Generalnie jestem za poprawianiem, np. efektów dźwiękowych. W końcu technika idzie do przodu. Ale zmiany to już bardzo ryzykowny pomysł. Jest takie stare powiedzenie, że jak coś dobrze działa (wygląda) to się tego nie rusza. W większości zgadzam się z tym co napisał carmanek. Tu chodzi tylko o kasę. Sama jakość to nie wszystko. Zwolennikom usuwania ziarna i gładkości obrazu polecam obejrzenie na Bluray, np. Predatora lub Gladiatora (gabinet figur woskowych). Ci którzy widzieli wiedzą o czym mówię. To od nas samych zależy, czy damy się doić na kasę. Ja przez sporo już lat od premiery OT się nie zmieniłem i dalej na pierwszym miejscu stawiam jakość scenariusza i gry aktorskiej, a nie efekty, które zawsze można poprawić (zaznaczam poprawić a nie zmienić). Zdaje się, że niektórym osobom w otoczeniu GL dolar przesłonił horyzont. Byłbym zapomniał; odnośnie koloru miecza (przy okazji trafiłem na zgrabny dźwiękowy montaż): http://www.youtube.com/watch?v=irGnnyGyHwU

 • Alex Wolf2011-09-02 13:31:20

  --> Carmanek genialnie to ująłeś :)

 • Wolf Sazen2011-09-02 12:48:02

  Aż chciałoby się kupić to wydanie :) Tylko ta cena... trzeba poczekać aż blu-ray będzie w cenie dvd. Tylko tego mogę nigdy nie doczekać;p

 • kuba_starwarsy2011-09-02 08:22:33

  Myślę, że przy okazji warto jeszcze w masce Vadera dorobić ruchome powieki jak u ewoka! no i skoro już krzyczy "Nooo" - i ma to być nawiązanie do ep. III to niech tymi powiekami mruga roniąc łzy! Rick McCallum pęknie z zachwytu!

 • Darth GROM2011-09-02 05:32:51

  Aha bym zapomniał poprawiony został również dźwięk w OT, znacznie ulepszone zostały efekty dźwięku przestrzennego, które w wersji DVD kulały w porównaniu do NT. Poprawiona też została, co ważne dynamika, przez co dźwięki teraz nie wydają się tak z tłumione. Teraz dopiero OT ożyło z mocą dynamitu.

 • Darth GROM2011-09-02 05:17:01

  Potwierdzam głos Vadera w scenie gdzie zrzuca Sidiousa w ROTJ.


  Porównałem wersję BR z upscalowaną 1080P mkv i powiem krótko BR rządzi, obraz jest bez porównania lepszy, mniej ziarna, większa ostrość i gładkość obrazu, oraz poprawione kolory. Wyraźnie widać, że studyjne upscalowanie nie dało rady z odnowioną wersją BR. LucasFilm wykonało kawał świetnej roboty, aż się nie chce wierzyć, że OT może tak dobrze wyglądać. O wersji DVD nie ma, co wspominać, bo DVD z BR, to są dwie skrajności, w jakości obrazu i to są fakty, a nie wymysły.


  Jutro odniosę się do poprawek, bo idę spać.

 • carmanek2011-09-02 00:03:31

  jeżeli to prawda z tymi zmianami to chyba trzeba jednak spojrzeć prawdzie w oczy - GL na starość zwariował i na nieszczęście otacza się bandą podlizywaczy. I jak stary szaleniec niszczy swoje arcydzieło młodości, a otaczający go włazidupki, bojąc się o swoją pozycję przy Mistrzu (a tak naprawdę przy żłobie), tylko mu przytakują i wmawiają jaki to on jest genialny i jakie ma świetne pomysły, bo nie znajdzie się nikt kto by powiedział wprost jak jest - "GL to jak chcesz zmienić to jest po prostu głupie i bez sensu - nie róbmy tego, zostawmy jak jest bo jest najlepiej jak może być"
  no ale oczywiście i tak to kupię i będę oglądać bo jakość jednak ma znaczenie
  i tak gwoli wytłumaczenia - nie mam nic przeciwko zmianom o charakterze technicznym - moim zdaniem powodują one, że filmy się nie starzeją. no ale zmiany merytoryczne - scenariuszowe to już inna bajka. I tak jak jeszcze kiedyś mi nie przeszkadzały i ostatecznie mogłem je zaakceptować i nie toczyć bojów na forach, to teraz chyba już przelewa się czara goryczy. Scena gdy dobro zwycięża w Vaderze miała swą moc właśnie dlatego, ze nikt nic nie gadał - Vader milczał,zbliżenie na jego maskę - nieruchomą, a i tak widać i czuć było napięcie i walkę wewnętrzną, którą toczył żeby uratować Luka i zniszczyć swego mentora Imperatora. A teraz jakiś krzyk - i po co ? Ok może i to jakoś gra. Tyle, ze mieliśmy geniusz, a teraz będzie po prostu przeciętność.

 • komix2011-09-01 22:35:39

  Właśnie obejrzałem EP IV w tej najnowszej wersji i co...
  ->krzyk Krayta.....a nawet od niechcenia może być
  ->Greedo nadal strzela pierwszy :/
  ->miecze to po prostu farsa. Nie wiem ile płacą kolesiom od efektów specjalnych, ale widocznie za mało. Miecz Luke'a to wogóle dalej taka porażka, że szkoda gadać, więc zapewnienie, że się starają ulepszyć do tych nowszych mieczy z prequeli to bujda na resorach. Miecz vadera robi się w pewnym momencie nawet fioletowy (może to taki easter egg dla Mace'a Windu ?)
  Więcej zmian nie widziałem, bo jakby na to nie patrzyć są one wyłącznie estetyczne.
  Co nie zmienia faktu, że jakość naprawdę powala na kolana, aż chce się naprawdę oglądać jeden epizod za drugim, nawet jeszcze bardziej!

 • Resvain2011-09-01 22:05:30

  Krzyk Krayta - nie podoba mi się. Vader - pierwsze "NO" można było sobie odpuścić, ale drugie jest IMO świetne i nadaje dramatyzmu.

 • Mel2011-09-01 22:04:28

  I jeszcze dodam że nie wiem na cholerę oni się bawią takimi rzeczami jak głos Krayta, jest to pozbawione jakiegokolwiek sensu, gdyż nie ma to żadnego wpływu na postrzeganie OT przez pryzmat NT i odwrotnie. Chyba po to przerabiane są epizody.

 • Mel2011-09-01 22:02:38

  Są jakieś granice, oczywiście "No" Vadera nie jest pozbawione sensu- nawiązanie do podobnej sceny z RotS i powrót wylewnego Anakina ale brzmi to tandetnie. Paranoi z mieczami to ja nie rozumiem, płacą specom kupę kasy żeby oni nie potrafili upodobnić mieczy do tych z NT? Nie znam się na majstrowaniu w takich rzeczach, ale jazdy z mieczami w poprawianych wersjach OT to farsa i tyle.

 • kuba_starwarsy2011-09-01 21:57:58

  Uśmiałem się z tego "Noo". To poprawka dla debili, którzy nie rozumieli dlaczego Vader wrzuca Imperatora do dziury. Wreszcie zrozumieją, że nie chciał by Luka złapał prąd. A jak nie zrozumieją to w kolejnej edycji zmieni się na "Nooo, nie pozwolę ci zabić Luke'a zły Imperatorze Palpatine!".

 • krzyhu272011-09-01 21:57:26

  u Yody widac wyraźnie że dokleili głowę i zrobili na dodatek za długą szyje, w nowej nadziei do teraz zastanawiam się co to jest za dziwne wycie co mnie za pierwszym razem przestraszyło, to NOOOOO Vadera uważam za bezsensowne, u Ewoków nic nie zauważyłem , a przy Greedo wszystko wygląda tak samo, Nie wiem po jakiego oni robią te "poprawki"

 • Darth Azathoth2011-09-01 21:52:12

  Miecz Luke'a w Sokole nadal "turkusowy". Postęp jest - jeszcze 10 lat i będzie niebieski.

 • Jaro2011-09-01 21:18:14

  Mnie osobiście całe to "NOO" wygląda na mocny fake - strasznie nienaturalnie to brzmi. A może to tylko taka nadzieja? Bo w oryginale to właśnie to ciągłe milczenie Vadera w sekwencji rażenia Luke'a, a także to, że nie mogliśmy nic z racji maski wyczytać z jego twarzy, było najbardziej magiczne.

  Co do ryku smoka - tak jak i wam, bardziej przypomina mi to obdzieranie wieprza ze skóry.

 • Long2011-09-01 20:46:42

  To całe "Nooo!" to kolejny syndrom choroby Lucasa - poprawianie elementów Starej Trylogii żeby dopasować ją do preqeli.

  Zamiast po prostu w taki sposób nakręcić prequele, żeby od razu pasowały do sequeli!!! Preposterous!!

 • RodzyN jr.2011-09-01 20:37:18

  Aldebar - "Nie mogę się doczekać nocy." czyżby małe fap fap do Sagi w BD? :P - IT'S A FAP! :D

 • Syl-Wek2011-09-01 20:09:15

  czy też odnosicie wrażenie, że ryk Krayta to wycie jakiegoś homo sapiens udającego jednego ze swoich przodków? np. podczas godów? chodzi mi o to, że ten dźwięk to tandeta najwyższych/najniższych lotów - jakby jakiś aktor na szybko nagrał swoje wycie. Jak dla mnie śmierdzi fuszerką...

 • smajlush2011-09-01 18:30:43

  Krayt jest... dziwny. Zresztą i tak do niedawna nie wiedziałem o co w tym całym ryku chodziło.
  Yoda wygląda dość nienaturalnie, zwłaszcza z oddali. Ale to jest zmiana na lepsze, bo kukiełka w ogóle nie przypominała Yody z innych epizodów.

 • darth_numbers2011-09-01 18:18:58

  NOO Vadera jest ekstremalnie LAME! Mam nadzieje, ze to jakis zlosliwy zart fanow!
  Juz NOO w E3 bylo powaznym spedaleniem wizerunku jednego z najwiekszych zloczyncow w historii kina. Kolejne NOO to nic wiecej proba cytowania swoich poprzednich dziel, zeby zbudowac jakas "ciaglosc" postaci - tyle, ze w wypadku Vadera zupelnie nietrafiona i niepotrzebna.
  Lucas juz wiele razy pokazal, ze NIE WIE jak ulepszyc Stara Trylogie - powod jest prosty, nie ma po prostu co ulepszac. Wszystkie te jego kosmetyczne poprawki powaznie zaburzaja spojnosc charakterow postaci, i jak slusznie zauwazyl RodzyN jr. sa po prostu komiczno - zalosne.

 • hansolo54142011-09-01 18:13:27

  Zmiany na duży + z chęcią kupię ale to spory wydatek, same filmy jak na blu-ray są wręcz tanie ale nowy TV i odtwarzacz to spory wydatek pewnie koło 3 tys. może na gwiazdkę zrobię sobie prezent :)

 • Aldebar2011-09-01 17:43:09

  @Grom: "Nie mogę się doczekać nocy." czyżby małe fap fap do Sagi w BD? :P

 • Balav2011-09-01 17:08:41

  A ja to "Nooo!" kupuję. Zgrabnie nawiązanie do krzyku po "narodzinach" Vadera w RotSie. Tam rozpaczał za stratą ukochanej, której nie mógł zapobiec, ale teraz może uratować syna. Zgrabne. Ale odgłos Krayta kiepski - brzmi jak kwik zarzynanego zwierza, a nie ryk największej bestii na Pustkowiach Jundlandu. No i wolałbym kukiełkowego Yodę w TPM, chociaż przyznaję, że animacja i model kukiełki są tam o wiele gorsza, niż w OT, ale sentyment pozostał.

 • JediWojtek2011-09-01 16:30:42

  Zamawiał już ktoś z tego sklepu ??

  http://www.fabryka.pl/filmy/gwiezdne-wojny-i-vi-blu-ray-richard-marquand-1073158/

  Bo nie wiem czy zamawiać, czy czekać na premierę w Empiku itp.

 • Obi-Wan Skywalker2011-09-01 15:37:38

  Czy ja wiem, Vader i jego no! mi zwisa, Yoda lepszy, tylko smoka krayta ten głos naciągany jakiś. Nie przypomina ryków smoka.

 • SMiki552011-09-01 15:19:16

  Wolę stary głos Krayta. I Han ma strzelać pierwszy!!!!!!!!

 • Master of the Force2011-09-01 14:14:31

  NOOOOOOOOOOOOOOO. [2]

 • Darth Azathoth2011-09-01 14:08:15

  Podobnie jak Grom mam całość (od wczoraj). Ale nie chce mi się obejrzeć :)
  Dla odmiany zacznę może od TPM.

 • Syl-Wek2011-09-01 13:47:09

  Grom - główny akwizytor Lucasfilm ltd. w Polsce ;D

 • RodzyN jr.2011-09-01 13:03:34

  Grom - Dobrze, że potwierdziłeś te zmiany ;), inaczej bym nie uwierzył :)

 • Darth Kasa2011-09-01 12:58:52

  Hejtuję.

 • Darth GROM2011-09-01 12:45:46

  Mam już ANH na BR w mkv. Potwierdzam zmiany z nowym dźwiękiem smoka Krayta. Blask lightsaberów jest fenomenalny, nie wiem, czy nie lepszy z niż z NT. Ogólnie widać dużo lepsze kolory w całym filmie. Wieczorem oglądam i będę miał pozostałe epizody, napiszę, co zostało zmienione. Nie mogę się doczekać nocy.

 • jacolino19962011-09-01 12:37:41

  Kashyyyk? Nie Dagobah?

 • Vergesso2011-09-01 12:12:39

  Zmiana Yody w TPM na komputerowego to słabizna. Ta kukiełka była urocza, do tego miły łącznik między OT a Mrocznym Widmem.

  Ale do reszty zastrzeżeń nie mam. Ani do Krayta, ani do Vadera.
  A ja wam się nie podoba, to znaczy, że jesteście hejterami!!!!!!!!!!!

 • RodzyN jr.2011-09-01 12:10:23

  Co do "Nooooo". Wygląda to trochę komicznie ;/, niestety.

 • ogór2011-09-01 11:48:37

  Podobno jeszcze Kashyyyk ma być w końcówce ROTJ pokazany ;p

 • Revan_092011-09-01 11:41:56

  Głos smoka krayta: phew, tak to ja się wydzierałem jak mnie po pijaku kot zaatakował

 • Darth Phabious2011-09-01 11:01:12

  A miecz Luke'a w scenie na Sokole pewnie nadal jest zielony...

 • Chewbacca462011-09-01 10:45:05

  Myśle że w kolejnych reedycjach Lucas doda krzyk przerażenia z milionów gardeł, kiedy Chewie i C3PO będą grać w Dejarika.

 • LORD_VADER2011-09-01 10:43:20

  noo u Vadera jest mi obojętne, nowy głos smoka Krayt jest dziwny

 • Syl-Wek2011-09-01 10:42:49

  http://www.petycjeonline.pl/petycja/maraton-star-wars-w-cinema-city-multikinie/455

 • ogór2011-09-01 10:20:07

  NOOOOOOOOOOOOOOO.

  Nie kupuje tego, wolę kupic władcę na bd.

 • Bolek2011-09-01 10:16:23

  Krzyk Krayta średnio mi podchodzi, ale do "Noo" nie mam obiekcji

 • Bazy2011-09-01 10:01:38

  Te "nooo" troche naciągane chyba

 • Darth Azathoth2011-09-01 09:54:34

  Szkoda, że poprawiono 10 idiotycznych blooperów, na które nikt nie zwracał uwagi, a popsuto 20 innych momentów.

 • Max Rebo2011-09-01 09:26:18

  Wszystko ok, ale to "Noo" u Vadera nie podoba mi się mocno.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..