Komiksy

Plan wydawniczy Egmontu

Egmont Polska

Jak zapewne większość z Was wie, dziś w Toruniu odbywa się StarForce, czyli konwent poświęcony Gwiezdnym Wojnom. Wśród licznych atrakcji, których opis znajdziecie w późniejszej relacji, miało miejsce spotkanie z redaktorem naczelnym Star Wars Komiks, Jackiem Drewnowskim. Podczas dyskusji z przybyłymi na spotkanie fanami komiksów przedstawiono plan wydawniczy na ostatnie miesiące 2011 roku oraz przedstawiono kilka szczegółów na temat tego czym wydawnictwo Egmont zamierza podzielić się z miłośnikami gwiezdnej sagi.

Podczas rozmowy stwierdzono między innymi, że wydania albumowe będą najprawdopodobniej ukazywać się z mniejszą niż do tej pory częstotliwością, czego powodem jest nieco gorsza sprzedaż. Po Dziedzictwie #8, które trafi na rynek już 3 października, w styczniu pojawi się kolejny tom Rycerzy Starej Republiki. Egmont skupi się na wydawaniu obu tych serii do momentu ich zakończenia, aby następnie przejść do cyklu Mroczne czasy. Dopiero potem przyjdzie czas na ewentualne dalsze pozycje. Na tę chwilę nie wiadomo jakie to będą tytuły. Dodatkowo warto wspomnieć, że jeszcze w tym miesiącu, dokładnie 28 września do sprzedaży trafi nowy magazyn "The Clone Wars". Miesięcznik, którego główną grupę docelową mają stanowić najmłodsi fani w przedziale 5-10 lat, będzie zawierał komiksy, zagadki, konkursy oraz różnego rodzaju gadżety.

Poniżej przedstawiamy plan wydawniczy.

Wrzesień 2011
Wydanie Specjalne Star Wars Komiks 3/2011 (10)
- Betrayal (Empire #1-4) (88 stron)
Star Wars Komiks #37
- The New Face of War (Republic #51-52) (44 strony)
Star Wars Komiks Extra 3/2011 (4)
- Emissaries to Malastare (Star Wars #13-18) (132 strony)

Październik 2011
Dziedzictwo tom #8: Tatooine (Legacy Volume #8: Tatooine) (104 strony)
- Tatooine (Legacy #37-40)
- Rogue’s End (Legacy #41)
Star Wars Komiks #38
- Chewbacca #3 (22 strony)
- Death Star Pirates (Tales #8) (20 stron)

Listopad 2011
Star Wars Komiks #39
- The Short, Happy Life of Roons Sewell (Empire #10-11) (48 stron)
- The Secret of Tet-Ami (Tales #13) (10 stron)

Grudzień 2011
Wydanie Specjalne Star Wars Komiks 4/2011 (11)
- Rite of Passage (Star Wars #42-45) (88 stron)
Star Wars Komiks #40
- Chewbacca 4 (44 strony)
- Sandstorm (Tales #15) (12 stron)
- Payback (Tales #18) (8 stron)
Star Wars Komiks Extra 4/2011 (5)
- In the Shadows of Their Fathers (Empire #29-30,32-34) (110 stron) – prawdopodobna zmiana w planie wydawniczym

Temat na forum.Tagi: Egmont Polska (598) Plan wydawniczy (81)

Komentarze (37)

Mistrz Seller-> Taa, rzeczywiście Batmany w egmoncie są po 40 zł...

Jaro >>> Nie narzekaj u Mucha Comics 6-zeszytowy komiks kosztuje 65 złoty, a u Egmontu komiksy tej długości(czasem nawet dłuższe) są po 40 złoty. Poza tym zeszytowo wydają sporo dobrych, tanich komiksów.

Ech, to taka metafora była... wiem przecież, że to nie będzie kosztować 2 tys., ale że w ch*j kasy na to pójdzie to wątpliwości mieć raczej nie wypada. Co jak co, ale Egmont tani nie jest.

Jaro >>> Tamten przewodnik po Vaderze był drogi ze względu na swoją specyfikę, gdyby był to normalny zwykły album kosztowałby mniej.

Jaro> Ta, Egmont wyda to YBY w ten sam sposób co Vadera. I będzie kosztowało ze 2 tys. zł, za książkę grubą na 14 metrów : )

Ach, ja zrozumiałam, że oni wydadzą po prostu tamten album. A to ma być ich własna pozycja? Brzmi ciekawie, zwłaszcza gdyby było to przedstawione z naszej perspektywy. Ja bym kupiła :]

@Kasis -> No tak, ale ten "Year by Year" to jest jednak bardziej dla Amerykanów pozycja. Wersja nie tyle polskojęzyczna, ile polska, mogłaby być całkiem ciekawa.

Z drugiej strony... kto to kupi? Biorąc pod uwagę, że za dwadzieścia kilka stron albumowych Egmont potrafi zażądać sześciu dych, to co będzie z ośmiuset?

Ludwik --> Myślę, że chodzi o "Year by Year":
http://gwiezdne-wojny.pl/tekst.php?nr=2652
Kupiłam go z myślą, że w Polsce pewnie nigdy nie będzie dostępny :P

Zmniejsza się ilość TPB'ków ;(

Barth --> Egmont nie jest wydawnictwem które słucha fanów? Fani mniej kupują, Egmont rzadziej wydaje. W tym przypadku wydawnictwo JAK NAJBARDZIEJ słucha fanów. :D

Ephant Mon --> Szczerze mówiąc pierwszy raz słyszę o czymś takim jak "Star Wars day by day". Orientuje się może ktoś jak to się nazywa, o ile faktycznie takie coś istnieje?

Mówili coś o nowych albumach albo przewodnikach?

Szkoda, że w tym roku ujrzymy już tylko jedno eleganckie wydanie zbiorcze. Cieszy, że nie chcą się mieszać w inne serie przed skończeniem KotORa i Dziedzictwa.

A nadmiar pozycji mnie nie martwi. ;) Zawsze kupuję wszystkie gwiezdnowojenne komiksy Egmontu na bieżąco. :)

Jak tak dalej będą wydawać te magazyny, to im w końcu braknie materiałów :/ No chyba, że odejdą od zasady nie wydawania starszych komiksów.

z rzadszym wydawaniem Dziedzictwa i KOTORa to ładna bieda... nawalili tych cienkich wydań to nikogo potem nie interesują tomiska, które ja UWIELBIAM

o ja ale BIEDA, tylko jedno TPB, do tego mnóstwo syfu, no to sobie Egmont za dużo na mnie nie zarobi w tym roku.

Co do planu wydawniczego to faktycznie jak chcą utrzymać sprzedaż na pewnym poziomie to nie mogą zasypać nas za dużą ilością, bo wtedy klienci zaczną wybierać pozycje i nie będą kupować wszystkiego. Jak dla mnie to niech zmniejszą częstotliwość wydawania gazetek, byleby dalej się tym parali. Nasze portfele na tym nie ucierpią.

Mnie to na razie jest obojetne. Regularnie kupuję SW komiks, Wydanie Specjalne, Ekstra, albumy teraz doszło jeszcze SW Magazyn no i trzy nowe albumy Egmontu. Więc zarobić na to trzeba. No i nowa karcianka się pokazała to kolejna kasa. Dwie ostatnio wydane książki przez Amber kupię jak stanieją do 20 zł na Allegro. No i pozostaje nabywanie archiwalnych rzeczy, których nie mam. Piszę o płytach CD i winylach z muzyką SW. Ostatnio złożyłem zamówienie na 8 płytek za 250 zeta. Paczka ze Stanów powinna za jakieś trzy tygodnie do mnie dotrzeć. Statków z De Agostini nie zdecydowałem się kupować. 35 zł za numer to dla mnie za dużo. Jestem jednak pewien, że rynek się tym nasyci i będzie za rok można kupić modela za 20 zł lub nawet mniej przy zakupie większej ilości. Właściwie na modelach mi tak nie zależy jak na gazetkach do nich załączonych. Powód? Brak odpowiedniego miejsca w mieszkaniu na stawianie modeli. I tak moje zbiory zajmują już 7 dużych półek (90cm x 30cm). No i jeszcze obecnie czekam aż stanieje LEGO III na konsole i PC. Zapomniałem, że jeszcze nasze kochane SW wychodzi w HD na Blu.... we wrześniu, to kolejne 380 zeta. No i wspaniale by mieć wydanie specjalne Old Republic za 500 zł. Może mi się uda nabyć. Sporo tego.

Jaro>>> Przecież nie musisz kupować w dniu premiery. Wydania specjalne czy extra można kupić w następnym miesiącu.

A szansy na taki plan nie ma, bo wtedy by musieli krócej trzymać w kioskach któryś komiks, aby zmienić miesiąc wydania następnego. Tak pisali na facebooku.

Plan wydawniczy zaproponowany przez Jaro byłby idealny[przynajmniej dla mnie]. Bo wiadomo ze przyjemniej dawkować przyjemność, niż mieć dwa duże rzuty w miesiącu[SWK Extra i SW WS].

Dobiło mnie tylko info, że KOTOR dopiero w styczniu.... choćby na święta mogli prezent zrobić >.> Z drugiej strony, jak tak przesunęli MC to może dozbieram po drodze pozostałe tytuły.

Jeśli chodzi o problemy wydawnicze to myślę że wynika to z wojen jakie ostatnio wydawnictwa toczą z empikiem. Jak dla mnie i jedni i drudzy na tym dobrze nie wychodzą, a najgorzej z tym dla czytelników...

Ośmielę się przy okazji wytknąć Egmontowi jeszcze jeden, moim zdaniem, podstawowy błąd: to, że WS (9,99) i Extra (14,99) ukazują się w tych samych miesiącach, w zaledwie dwutygodniowym odstępie. Tym samym raz na kwartał fan "musi" wydać nie tylko 7 PLN na SWK, ale dodatkowo 25 PLN na resztę.

Jak na mój gust plan wydawniczy należy w dalszej perspektywie zmodyfikować w następujący tryb:

1. miesiąc kwartału - SWK + SWK WS;
2. miesiąc kwartału - SWK + SWK Extra;
3. miesiąc kwartału - SWK + TPB.

I tak w koło Macieju...

Hmm, w sumie oby nie wydali SWKE w takiej postaci jak Jacek podał, to by znaczyło, że zmniejszają jego rozmiar z 6 do 5 zeszytów.

Ja tam powiem, że cieszę się z takiego natłoku. Komiksów na kompie nie lubię czytać, a wydając tyle różnych materiałów mogą tanio serwować nam zamknięte serie po 4 czy 6 numerów.

Niech korzystają z koniunktury i wydadzą jak najwięcej. Wystarczy popatrzeć na chronologię (apropo jej - kilka komiksów już wydanych u nas nie jest odpowiednio oznaczonych na bastionie Empire 14,31,35, republic 53,60, TCW 7-12..może jeszcze jakieś inne)i od razu widać, że dziur jest coraz mniej.

Niedługo SW w kinie to będzie kolejny zryw i motywacja do wydawania kasy (dla rodziców), ale potem nastąpi przesyt i na pewno zaczną zamykać wydawnictwa.

Nie jest dobrze... Nie jest dobrze... Faktycznie przesadzili z tymi magazynami na rynku. Mój portfel się pomniejsza z miesiąca na miesiąc. Wkurza mnie to, że kiedyś był SWK, TPB i SWK WS. TPB nie kupowałem, więc i tak mało wydawałem. A teraz... Jeszcze doszło Deagostini z kultowymi statkami i pojazdami i SW magazyn oraz SWK Extra. Nie ogarniam tego wszystkiego.

Martwi że sytuacja się pogarsza :( Ale swoją drogą sam nie wiem czy naprawdę nie przesadzają z ilością tych magazynów. Fajnie że są ale oby nie skończyło się to tym, że niedługo nie będzie ani jednego...

Moim zdaniem możemy mieć tu do czynienia z prostym przesyceniem rynku. Fanów nie stać na tak masowe wydatki. Ja jestem tego pośrednim przykładem: nie brak funduszy, a zwykłe skąpstwo powstrzymało mnie od zakupu ostatnich kilku TPB.

Muszę powiedzieć, że polityka Egmontu trochę mnie niepokoi. Głównie chodzi o to najnowsze pisemko dla dzieciaków. Czy ja wiem, czy na rynku naprawdę jest taka nisza? W dodatku skłonna wydać tyle i tyle kasy, podczas gdy tuż obok na półce leży Kaczor Donald? Niepokojem napawa mnie m.in. podejście JD: widać w nim duży strach przed likwidacją czegokolwiek. Skądinąd zgodnie z prawdą przewiduje, że gdyby nagle ogłosił, że WS albo Extra musi zostać zlikwidowane, fani zasypaliby go przerażonymi wpisami na profilu na fejsie. Problem polega na tym, że czasem lepiej jest amputować nogę, by reszta mogła żyć, niż w pewnym momencie po prostu pozwolić, by wszystko poszło w p...

Odnoszę wrażenie, że polityka tworzenia coraz to nowych magazynów SW może się po jakimś czasie odbić czkawką. Zwłaszcza, że tym samym rozpuszcza się fanów, którzy jeszcze w 2008 gotowi byli kupować wszystko, byle tylko Egmont znowu się nie zwinął z rynku SW. Teraz jednak JD i s-ka malują obraz rynku niezgodny z rzeczywistością. W pewnym sensie uprawiają mocarstwową politykę. Ja zdaję sobie sprawę, że sytuacja w Polsce nie jest nawet w jednej dziesiątej tak kiepska jak w 1999, kiedy wychodził GWK. Przy ówczesnych zarobkach i braku internetowej promocji to przedsięwzięcie było skazane na klęskę. Ale dziś Egmont wydaje się tworzyć coś, co bez problemu mogłoby zapełnić potrzeby rynku nie tyle zachodnioeuropejskiego, ile w ogóle amerykańskiego.

A takiego potencjału, jak wiemy, Polska nie posiada.

No super. Wolniejsze tempo albumowe oznacza, że na kolejnego Dark Times'a przyjdzie nam czekać do końca 2013 roku. A nową serię zobaczymy najwcześniej w 2014 roku. Super. I niech mi ktoś jeszcze powie, że Egmont to ta firma co słucha fanów

Myło też coś mówione, że wydawnictwo pomyśli nad wydaniem "Empire's End". Ale czy do tego dojdzie? Nie wiadomo : P Jacek na wszystko odpowiadał "pomyślimy", "zobaczymy", "dajcie inne pytanie" : D

O jeszcze, bym zapomniał -> w kwietniu 2012 ma być coś w stylu "Star Wars day by day" - kronika wydarzeń związanych z filmami, Lucasem i rozwojem EU; zdjęcia i dużo tekstu, odwołania do wydarzeń na świecie (np. stan wojenny w Polsce). Ma to mieć 800 stron, być dość drogie i przeznaczone docelowo dla starszych fanów.

Mówił też, że ogólnie komiksy sprzedają się gorzej niż w zeszłym roku, dlatego albumy będą rzadziej; niemniej niczego nie chcą likwidować i mają z grubsza plan na 2012. Ma być dodatkowo jakieś pisemko z komiksami, zagadkami i gadżetami dla dzieci (Clone Wars).

Z ciekawostek wspomniał jeszcze, że z innych serii albumowych najprawdopodobniej wezmą Invasion, ale najwcześniej pod koniec 2012 roku, jak skończą Dziedzictwo i KOTORa.

Coś z wydaniami albumowymi coś cienko niestety.:(
Zaś w miesięczniku dominować będą historie z Talesów, dobrze że wydają po polsku historie z cyklu Empire oraz Republic.:)

Zamiast In the Shadows of their Fathers ma być jakiś komiks mega o którym toczą się dyskusje. Co tak naprawdę dostaniemy w grudniu dowiemy się za tydzień z fejsbuka

Przewidywalne, choć liczyłem po cichu na jeszcze dwa albumy w tym roku. Długo już one wychodzą i szkoda, że egmont trochę nie przyspieszy.

jedno słowo: DZIEDZICTWO!

Fajnie, że skupią się na Dziedzictwie i RSR :)

Spodziewałam się nowych albumów, a tu lipa... Ech, przynajmniej bawicie się na SF :P

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Komiksy"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.