Świat Filmu

Dwie nominacje do Nagrody Akademii dla Johna Williamsa!

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przedstawiła dziś nominacje do najpopularniejszych nagród w dziedzinie kinematografii - Oscarów. Aż dwie z nich powędrowały w ręce Johna Williamsa, który otrzymał je za muzykę skomponowaną do dwóch ostatnich obrazów Stevena Spielberga - Przygód Tintina(adaptacja belgijskich komiksów Herge'go) i Czasu wojny (na podstawie książki Michaela Morpurgo). Za zdjęcia do tego ostatniego nominację otrzymał również nasz rodak, Janusz Kamiński, podobnie jak Williams stale współpracujący ze Spielbergiem. Sam obraz Spielberga ma również szansę na wygraną w kategorii "Najlepszy film".John Towner Williams jest jednym z najbardziej utytułowanych kompozytorów muzyki filmowej, mistrzem operowania leitmotivem. Na swoim koncie ma pięć Oscarów (za Skrzypka na dachu, Szczęki, Nową nadzieję, E.T. i Listę Schindlera). W swej karierze otrzymał ponad 40 nominacji do tej nagrody (za adaptację muzyki, oryginalną ścieżkę dźwiękową i piosenkę). Pierwszy raz nominowany go w 1967 roku, ostatni raz przed sześcioma laty (za Monachium i Wyznania gejszy). Ponadto otrzymał cztery Złote Globy, siedem Nagród BAFTA i aż dwadzieścia Nagród Grammy. W ostatnich latach maestro Williams mocno ograniczył pracę kompozytorską współpracując już wyłącznie ze Spielbergiem przy jego kolejnych projektach. Oscary zostaną wręczone 26 lutego. Załoga Bastionu trzyma kciuki za sukces ojca muzyki do Gwiezdnej Sagi.
Tagi: Epizod IV: Nowa nadzieja (609) John Williams (358) Oskar (83)

Komentarze (14)

Blake - faktycznie mój błąd ;) bazowałem na wpisie o 46 nominacjach - a chodziło o nominacje bez Oskarów :P.

@Wolf Sazen
O ile "War Horse" jest takie sobie (ale nadal to wysoki poziom prezentowany przez Williamsa), to uważam, że Tintin był bardzo dobry. Nie są to najlepsze soundtracki w karierze Johna Williamsa, ale to bardzo dobre produkcje.

Lord Sidious - a to ciekawe, skoro strona Akademii oraz angielska i polska Wiki twierdzą, że Disney miał tych nominacji 59 ;)

Warto dodać, że Williams tym samym ma już na koncie 47 nominacji do Oskara. Czyli stał się obecnie rekordzistą, poprzedni Walt Disney miał ich 46 :P.

Ojej co ja gadam ;P, przecież nie może zgarnąć dwóch ;P

Oby skosił dwie statuetki ;))

Z całym szacunkiem dla Johna to nie wiem za co są te dwie nominacje. Chyba z sentymentu. Gdyż oba soundtracki są mocno przeciętne.

Trzymamy kcuki John!!!

Maestro JESTEŚ panem jeśli chodzi o muzykę więc WYGRASZ!!! :)

On powinien dostać ze 100 Oscarów za samą twórczość.

jak najbardziej zasłużenie, Mistrz nad Mistrzami!!!

Niech wygra - należy mu się :)

Williams nie był nominowany ostatnio siedem lat temu, tylko sześć (nagrody za 2005 rok były przecież przyznawane w 2006).

A dla Maestro gratulacje :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Świat Filmu"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.