Klasyczna Trylogia

O budżecie ''Nowej nadziei''

Resztki Imperium

O ile budżet „Nowej nadziei” jest nam powszechnie znany, to ok. 11 milionów USD, o tyle mało kto wie, jak wyglądał rozkład poszczególnych kosztów. Z pomocą przychodzi tu książka Joela Finlera „The Hollywood Story”, gdzie znajduje się bardzo interesująca tabelka. Jak widać pierwsza, oryginalna część Gwiezdnych Wojen faktycznie kosztowała 11 milionów USD, z tego 2.850.000 USD kosztowało wynagrodzenie, 50.000 USD scenariusz, 100.000 muzyka, 700.000 USD to koszt lokacji w Tunezji, 1.600.000 USD kosztowały sceny i oświetlenie, 3.900.000 USD efekty specjalne, 1.000.000 USD ubezpieczenie i 800.000 USD inne koszty.Jeszcze ciekawiej wygląda podział przychodów, jak widać to nie George Lucas zyskał na tym najwięcej.Tagi: Epizod IV: Nowa nadzieja (621)

Komentarze (11)

Heh, Hamill i Fisher dostali po równo - akurat tak, jakby "naprawdę" byli rodzeństwem. ;P A co do podziału przychodów to wiadomo.... gdyby Lucas dostał więcej od dystrybutorów, to chyba by go wykopali, a nie pozwolili na dalszą współpracę.

11 mln wkładu - ponad 700 mln zarobku i jak już mówił GROM taką sumę ciężko było zarobić w tamtych czasach.

Sporo kasy ale zaszaleli .:-D

Stosunek kosztów produkcji, do jakości produktu, oraz uzyskanych zysków, które jeszcze wzrosną o wersję 3D, jest absolutnie niewiarygodnie porażająca, prawdopodobnie już nigdy w historii kina z żywymi aktorami nie da się tego wyniku pobić. Przy tym trzeba pamiętać, że relatywna wartość dolara w latach 80 była ponad dwukrotnie wyższa niż obecnie, oraz fakt, że film nie był 3D, a co za tym idzie cena biletu była niższa. Trzeba też uwzględnić, jaka wtedy była cena biletu, bo w latach 80 kino amerykańskie podupadało na rzecz darmowej telewizji, być może bilety były przez to tańsze, by przyciągnąć klienta.


Patrząc na koszty współczesnych produkcji, oraz, to, co w zamian oferują, wyczyn Lucasa jest tak nieprawdopodobny, jak wygranie dziesięć razy z rzędu w Totolotka przez jedną osobę.

A teraz Lucas narzeka, że go nie stać na serial autorski i za 40 minut odcinka musi płacić 50-100 milionów...

karolderenrots - Zgadza się, koszty produkcji epizodu 3 wynosiły właśnie 100mln zielonych.

Milion dolarów na ubezpieczenie...
W takim razie film tak naprawdę kosztował tylko 10 mln... To cud że wujek George stworzył takie dzieło, przy tak minimalnych kosztach. Long live Lucas!

ja jestem ciekaw jaki był stosunek w rotsie efektów do całkowitych kosztów...

sporo kasy ale ciekawe ile kosztowała revengge of the sith pewnie 10 razy więcej

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Klasyczna Trylogia"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.