Komiksy

Egmont zwalnia tempo

Egmont Polska

Kilka dni temu na na stornie Egmontu pojawiła się zapowiedź komiksów, które znajdą się w majowej ofercie wydawnictwa. Wśród wymienionych pozycji zabrakło jednak miesięcznika Star Wars Komiks, który od kilku lat był stałym punktem komiksowej listy. Wśród fanów szybko pojawiły się spekulacje dotyczące tego, co może oznaczać ta sytuacja. Dziś na facebookowym profilu Egmontu pojawiła się niestety przykra informacja dotycząca komiksowych opowieści Star Wars. Wydawnictwo postanowiło zwolnić tempo oraz zamknąć jeden z kwartalników.

Informujemy, że począwszy od numeru 5-2012, magazyn „Star Wars Komiks” przechodzi na cykl dwumiesięczny. Numer ten wyjdzie w czerwcu, a kolejne będą się ukazywały w miesiącach parzystych. Decyzja spowodowana jest niską sprzedażą pisma, wynikającą zapewne nie tylko z ogólnie trudnej sytuacji na rynku, ale także z coraz większej konkurencji o kieszenie fanów Star Wars. SWK ukazywał się w cyklu miesięcznym ponad trzy i pół roku, co i tak stanowi wynik imponujący. Wydaliśmy zdecydowaną większość krótkich (do 44 stron) gwiezdnowojennych historii komiksowych, które ukazały się w USA. Zaczyna już brakować takich materiałów i w perspektywie około roku pismo musiałoby przestać funkcjonować w dotychczasowej formule. Mamy nadzieję, że dzięki dłuższej dystrybucji magazyn zwiększy sprzedaż i utrzyma się na rynku, a nasi Czytelnicy będą mogli go czytać dopóty, dopóki nie wydamy wszystkich krótkich opowieści obrazkowych SW wartych wydania. Jednocześnie informujemy, że czerwcowy numer kwartalnika „Star Wars Komiks Extra” będzie ostatnim. Natomiast kwartalnik „Star Wars Komiks Wydanie Specjalne” będzie ukazywał się nadal. Niech Moc będzie z Wami!

Ponadto od przyszłego miesiąca cena magazynu Star Wars Komiks wzrośnie do 6,99 zł za numer. Chociaż wydawnictwo uznało, że dwa kwartalniki to za dużo to nie wyklucza również możliwości, że w przyszłości do Wydań Specjalnych trafią także dłuższe historie, których objętość będzie większa niż cztery zeszyty. Póki co nie wspomniano nic na temat wydań albumowych co pozwala sądzić, że będą one ukazywać się mniej więcej z taką samą, jak dotychczas, częstotliwością.

Zachęcamy do dyskusji na naszym forum dotyczącej przyszłości wydawnictwa Egmont.Tagi: Egmont Polska (608) Star Wars Komiks (220)

Komentarze (36)

Nie dziwie się, że zwalniają tempo - wychodziło tego za dużo (SWK, SWK E,SWK WS) i nawet ja kupując wszystko na bieżąco nie wyrobiłem finansowo i mam braki. Dodatkowo inne firmy rzuciły się na Star Wars i być może dzieciaki wybrały kretyński magazyn clone wars zamiast klasycznych komiksów lub te przesadnie drogie figurki statków. Wole, żeby ukazywały się wydania rzadziej, uzbieram hajs, kupie wszystko a nie wybrane pozycje.

Ważne że wciąż wydają , a skoro się im to nie opłacało co miesiąc to nie mam pretensji .

opinus ---> masz rację zapomnialem o niebieskich płytkach SW i o nowym sezonie TCW. Jak na jeden poprzedni rok to było tego sporo. Kupiłem wszystko co się pokazało w zeszłym i tym roku (zresztą od lat regularnie mam wszystko co się pokazało na rynku) i naprawdę sporo wydałem a jeszcze kupuje archiwalne rzeczy na allego. Kto wytrzyma takie tempo? Niepracujący od razu wysiadają bo za co mają kupować? A tych fanów jest chyba najwięcej. Więc zaczyna się reglamentacja co chcę mieć i na co mnie stać. Egemont napewno to odczuł, bo sprzedaż spadła. Jednak trzymam kciuki, żeby wogóle coś wydawali.

Ja już bym wolał żeby zostały oba kwartalniki a odpadł SWK, ale cóż...
Dlaczego jak kliknę 'facebookowym profilu Egmontu' to mnie odsyła na stronę Egmontu a nie na fb?

Komiks extra był niepotrzebny, mogli poprzestać na wydaniu specjalnym.
Ale szkoda, że Star Wars Komiks teraz tylko co dwa miesiące. Mam wszystkie numery i żal mi, że będzie ich mniej.

Najważniejsze,że wydają.Lepiej co dwa miesiące niż gdyby mieli od razu napisać,że wydadzą jeszcze 2 zeszyty i koniec.Najważniejsze,że nic nie słychać o rzadszym wydawaniu wydań albumowych.Może być też tak,że wydadzą do końca,którąś z serii albumowych i też napiszą,że mała sprzedaż i takie tam i będą wydawać tylko 3 w roku.Ale najważniejsze by wydawali.Amber też nie zarabia kokosów na wydawaniu książek SW,ale od kilkunastu lat w miarę regularnie książki wydaje.Niestety z komiksem jest różnie,bo już były kiedyś przymiarki do wydawania miesięcznika SW i wiemy jak to się skończyło.

Szkoda :(. Moim zdaniem powinni opuścić sobie zamknięte historie, bo wiadomo, że kiedyś one się skończą. A zostało tyle niewydanych, fajnych i dłuższych komiksów.

Już mówiłem, że szkoda SWK, ale grunt, że w tym miesiącu wydadzą Jedi: Shaak Ti. A na następnego Republica zaczekamy do czerwca. :(

Może na jakiś czas będzie to lepsze. Za parę miesięcy przebrzmi seria tanich książek Ambera, może zawieszą gazetkę TCW, konkurencja się zmniejszy i koniec końców komiksy SW się utrzymają. najważniejsze żeby twardy rdzeń w postaci albumów zarówno tych lepszych wydaniem i tych yopowo zeszytowych się utrzymał, to wtedy i może kiedyś i SWKE powróci. I tak większość obecnych serii już wydano na czele z republicami, Kotor czy Legacy stanowią raczej twardy rdzeń i zdąży się je dokończyć. Nowe serie i tak pewnie potem dotrą a ze starcyh to już czekam tylko na serię Empire i zeszyty związane z historią Janka Sunbera. I tak przez te 3,5 roku dostano więcej niż niejeden fandom SW na świecie.

Trochę szkoda, zwłaszcza, że komiks EXTRA miał ładne wydanie i jego na bieżaco kupowałem. Ale to dobrze z dwóch powodów: więcej oszczędności w kieszeniach gwiezdnych fanów, no i oczywiście nie skończy im się nakład historii :D
Realnym faktem za to jest, że jednak mamy kryzys (nadal :/ )i inflacje(- Obi-wan byłby ze mnie dumny, bo Anakin nie chciał słuchać jego wykładów o ekonomii politycznej)i ciezko było by sie utrzymac im było na rynku. Plusem duzym jest ze wystartowali miesiac przed kryzysem z 2008 i tyle przetrwali.

tylko nie komiks!

Nieeeeeee

SW Komix Extra jest zbędny :P

Cytując przedstawicieli Egmontu (z fb SWK):

"W dwumiesięczniku będziemy realizowali plan wydawniczy miesięcznika. Nie zmieni się zawartość, a jedynie częstotliwość."

"Jeśli chodzi o materiały, to mieliśmy je zakontraktowane do końca roku, do 52 numeru SWK. Przy zmianie częstotliwości ten 52 numer ukaże się w sierpniu 2013. Można złożyć jeszcze przynajmniej kilka numerów, czyli pod warunkiem zadowalającej sprzedaży utrzymać pismo w obecnej formule jeszcze przynajmniej przez kolejny rok, czyli do połowy, a może nawet do końca 2014. Co do opowieści trzy-, pięcio- i sześciozeszytowych, z czasem znajdziemy sposób, by je wydać (np. zwiększając objętość WS). Oczywiście także tutaj warunkiem jest dalsza opłacalność."

I jeszcze info dot. chronologii Republiców, a raczej jej braku:

"Gdybyśmy od początku wiedzieli, że będziemy wydawać SWK tak długo, staralibyśmy się bardziej trzymać chronologii. Ale w 2008, kiedy startowaliśmy, nie spodziewaliśmy się takiej kariery magazynu, a o WS nawet jeszcze nie myśleliśmy. Wielu przepowiadało nam klęskę ("w Polsce zeszytówki nie mają szans"). Mieliśmy więc inne priorytety: pokazać polskim Czytelnikom komiksy jak najlepsze i jak najbardziej różnorodne, bez oglądania się na chronologię poszczególnych serii."

Pzdr

Po prawdzie to bylo do przewidzenia od momentu, gdy Egmont wprowadzil na rynek kolejne pozycje starwarsowe, rynek zwyczajnie sie przesycił i takie sa tego efekty.

Hm, ja to bym zrezygnował z wydawania star wars komiks i zostawił oba kwartalniki w odstępach od siebie, aby nie były w tym samym czasie jak już. Zrobienie kwartalnika pełnego małych historii jest dla mnie do przyjęcia, ale
robienie sw komiks z dużą historią w paru numerach już mniej.


Poza tym ja bym wolał empire, rebellion i republic co były tak poszatkowane w tych magazynach w formie albumów wydane po od pierwszego numeru od ostatniego, a nie taki misz masz jak w magazynach/kwartalnikach, ale to takie moje zachciewajki przecież nie wydadzą tego drugi raz.

KWMB - A gdzie saga na DVD czy Blu-Ray. Nie uwzględniłeś też serialu TCW wydawanego w Polsce.

Szkoda. Ale ostatnio lekko pogorszyła się jakość komiksów SW wydawanych w Polsce. Zapewne rynek już się przesycił tymi wszystkimi pozycjami SW. Trochę tego za dużo jest wydawanego. Sam już nie mam kasy na to wszystko (a to wznowienie Amberu, a to jakiś komiks, a to nowa książka, a to album).
Może nadszedł czas na reprinty z Gwiezdne Wojny Komiks.

Zróbmy małe podsumowanie co do rynku Star Wars w Polsce.
Poza Egemontem nasze portfele drenuje:
1. Miesięcznik Star Wars Magazyn
2. De Agostini - Statki i Pojazdy Star Wars
3. De Agiostini - Szachy w fazie rozruchu
4. Amber - książki
5. Nowa seria książek małego formatu wydanie sprzedawane w kioskach
6. Nowa seria kart do gry
7. No i tradycyjnie już zabawki wszelkiej maści
8. Nowe dwie gry The Old Republic i Kinect SW
9. Wiadomo nawięcej pozycji daje na Egemont i chwała mu za to.

Jak o czymś zapomniałem to napiszcie.

dla mnie to coś strasznego! Może te króciótkie opowieści nie zawsze były fajne ale i tak mi się kolekcja na półce zwiększała! a tak... 6 numerów na rok to dla mnie za mało. może jeszcze kiedyś wrócą do tak dużej sprzedaży? ;(

Wolf >>> Nie jest tak źle. Teraz rynek gadżetów SW się trochę przetrzepie (odpadnie to co gorzej się sprzedaje) i za jakiś czas znowu będzie wzrost, ale już pewnie nie tak wielki jak w ostatnich latach.
Jaro>>> To nie wina samego miesięcznika. Po prostu pojawiło się mnóstwo gadżetów SW (a te które były już w 2008 teraz pojawiają się częściej), a portfel fana nie jest z gumy.

Co do ostatnich SW komiksów- faktycznie widać spadek formy, nie wspominając o SWKE, które w zeszłym roku miały 2,5 słabych historii (co jak na 4 numery rocznie jest dość sporo).

DWUMIESIĘCZNY?! no bez przesady! szesc numerow w roku?!

Mogliby w końcu wydać u Nas Jedi: Shaak Ti a nie... no i mogliby od czasu do czasu pomyśleć o takim sformułowaniu jak: "reedycje" - jeśli mają zamiar wydawać takie dno, jak ostatnio (czyli ten 3/2012 - no prawie bo ten z Kanosem był ok), to czemu nie? Może rzeczywiście, Sami sobie w stopę strzelili ciągnąc i miesięcznik i trzy różne wydania komiksowe ale według mnie mogli te odstępy w wydawaniu ciągnąć dalej ale z inną częstotliwością - np. SWK i SWKExtra raz na dwa miechy. Nie wiem czemu oni kasują SWKE - taka "polityka" czy co? Według mnie dotąd z SWKE nie było wcale źle, jeśli chodzi o zawartość, więc...

Ja przestałem kupować te komiksy Egmontu półtora roku temu - za dużo tego: albumy + ciągle wydawane zeszyty - nie nadąża człowiek z kupowaniem i ogarnianiem tematu.

"Decyzja spowodowana jest niską sprzedażą pisma, wynikającą zapewne nie tylko z ogólnie trudnej sytuacji na rynku, ale także z coraz większej konkurencji o kieszenie fanów Star Wars."

Z czego większość konkurencji zrobiliście sobie sami.

Nie chcę wyjść na niewdzięcznika, bo ostatecznie "the comic book revival", jakiego doświadczyliśmy za sprawą Egmontu, to jedno z najbardziej wiekopomnych wydarzeń w historii polskiego fandomu. Z drugiej zaś strony już przy okazji newsu o miesięczniku TCW przestrzegałem, że taka polityka źle się skończy. Przesyt rynku i tyle. Polski fandom, choć bogatszy i liczniejszy niż 10 lat temu, nie jest w stanie fizycznie wchłonąć takiej masy towarów.

ja sądzę, że w przyszłości w SW Komiks będą się pojawiać dłuższe historie na parę zeszytów. Jak wspomnieli - kończą im się krótkie opowiastki to i nie ma sensu co miesiąc rzucać paru stron dłuższej historii tylko wydawać co dwa miechy coś większego...

A wszystko to mi przypomina o wizycie w kiosku po te dwa najnowsze numery;)

Fakt, w SWK ostatnio coraz rzadziej zdarzają się ciekawe historyjki, nawet mi się już odechciewa to kupować. Może rzadsze wydawanie przyczyni się do lepszego ich doboru. Ja nie wiem czemu np. nie dają Republiców..

Szkoda, najbardziej mi żal przejścia SWK na cykl dwumiesięczny, wydawanie SWKE i SWKWS od początku wydawało mi się bardzo odważną inicjatywą, tego pewnie nawet nie odczujemy na dłuższą metę. Ale już SWK dwa razy rzadziej to spory cios:/

Nie wiem czy to mój pech, ale za każdym razem jak kupowałem jakiś komiks, to był on kiepski - dlatego ta wiadomość mnie nie martwi bo z zasady nie kupuję tych komiksów

SWKE i SWKWS nie powinny być wydawane równo, tylko jeden raz na półtora miesiąca, ale to tylko moje zdanie :)

@Wolf

Jakiego końca. Przecież już wielu wydawców podejmowało się wydawania komiksów SW w bardzo różnych formach, po iluś zeszytach/albumach pomysł upadał a po jakimś czasie znajdował się nowy optymista i kontynuował dzieło. IMHO to co Egmont teraz robi jest największą inicjatywą SWomiksową w historii III RP i nawet przy takim lekkim wyhamowaniu daleko im do końca.

Początek końca komiksów SW w Polsce :(

No trudno, co zrobić. Najważniejsze, że Egmont nie zarzuca wydawania, bo wiadomo, ze jak inni zmiękną to potem będzie łatwiej wrócić i zagarniać torcik.

Przypomina mi to trochę agonię Gwiezdne Wojny Komiks. Mam nadzieję, że objętość przynajmniej nie będzie maleć.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Komiksy"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.