TWÓJ KOKPIT
0

Atak klonów

Tydzień Ataku Klonów: plakaty Epizodu II

2012-05-17 16:44:17Scenariusz, muzyka, aktorstwo, efekty specjalne...większości widzów najpierw usłyszany tytuł filmu kojarzy się przede wszystkim z...plakatem. Dlatego dziś prześledzimy krótką, ale burzliwą, historię plakatów z „Ataku klonów”.

Zacznijmy od najbardziej znanego plakatu głównego, podstawowego plakatu z epizodu drugiego. Narysowany ponownie przez Drew Struzana, kontynuuje styl wprowadzony przy plakatach z Edycji Specjalnej, przedstawia wszystkich głównych bohaterów tej opowieści zestawionych na czarnym tle. Poniżej widzimy plakat w wersji oryginalnej, oraz polskiej:Wcześniej, w listopadzie 2001 roku, opublikowano pierwszy plakatowy teaser do filmu, który skromnie reprezentował nastrój i główny wątek filmu, czyli zakazaną miłość. W polskiej wersji plakat opatrzony był opisem: "Jedi nie zna gniewu. Nienawiści. Ani miłości.":Ze wspomnianym wyżej plakatem łączy się jeszcze jedna mała historia. Mianowicie plakat wpierw obiegł sieć w sposób nieoficjalny. Większość mediów i ludzi myślała, że to fanart. Dopiero parę dni później został oficjalnie zaprezentowany.

Początek XXI wieku oznaczał się w marketingu znacznym rozwojem prostej grafiki komputerowej, polegającej na zestawianiu ze sobą zdjęć bohaterów filmu na doklejonym tle z filmu. W przypadku plakatu z Jango Fettem spostrzegawczy czytelnik zauważy nawet, że klony stojące za łowcą nagród to cyfrowe kopie jednego zdjęcia (w dodatku modelu). Te plakaty promocyjne sprzedawane były przed premierą filmu w sklepach na całym świecie, a nawet w Polsce, dostępne w sprzedaży, na przykład w lokalnych Empikach.

W tej samej serii stworzono również dwa plakaty horyzontalne, co ciekawe ten drugi polskie wydawnictwo Amber użyło przy promocji książki "Atak klonów", rozdając je księgarniom.


Taki trend w grafice sprawił, że pojawiły się też kolejne plakaty promujące film, przedstawiające bohaterów ze srogimi minami stojących na tle świetlistych kolaży kosmicznych.


Działania marketingowe powiązane z filmem doprowadziły do powstania kilku fotomontaży złożonych ze zdjęć tej samej postaci na czarnym-kosmicznym tle. Niektóre z tych plakatów pojawiły się w Polsce za sprawą czasopisma „Kult – Gwiezdne Wojny”.

Jednak dopiero przedstawiane poniżej grafiki traktowane były jako pełnowymiarowa kampania reklamowa „Ataku klonów”, sięgająca od reklam zewnętrznych do ulotek. Wszystkie plakaty zostały zrobione w takim samym schemacie: samotny bohater filmu, przedstawiony na tle jasnej lub ciemnej strony:

Takie plakaty promowały "Atak klonów" na zewnętrznych bilbordach, a także znacznie większych reklamach zewnętrznych na świecie:A nawet w Polsce:Te same grafiki w Polsce pojawiły się też na dwóch pocztówkach, które można było zdobyć w kinach:Ale to jeszcze nie konic, bo po pół roku od premiery filmu, w październiku 2002 film trafił do kin sieci IMAX, z tej okazji stworzono nowy plakat, w którym główną rolę pełnił depczący po budynkach Yoda:Na sam koniec, choć na chwilę, cofnijmy się jeszcze w czasie odrobinę wcześniej, zanim to wszystko się pojawiło. Po premierze Epizodu I fani oczekiwali gorąco na jakiekolwiek informacje dotyczące kolejnego filmu z gwiezdnej sagi, ale przez dlugi czas jedyne co otrzymywali to, choć może dość ładne artystycznie, ale naprawdę niewiele mówiące, zdjęcia z serii "Select" . Dlatego fani, jak to mają w zwyczaju, wzieli sprawy w swoje ręce i stworzyli własne plakaty:


Wszystkie atrakcje Tygodnia Ataku Klonów znajdziecie w tym miejscu.
TAGI: Epizod II: Atak klonów (885) Plakat (226) Tydzień Ataku Klonów (13)

KOMENTARZE (10)

 • Rycu2012-05-19 00:27:39

  Czy tyko ja w drugim plakacie stworzonym przez fanów widzę Leonardo di Caprio :/

 • marcowy992012-05-18 14:52:57

  Niezłe pomysły mieli fani z plakatami!
  Niech Moc Będzie z Wami!

 • darthdominik2012-05-18 08:49:45

  Stare dobre czasy sie przypominają kiedy to dookoła było widać plakatu promujące, w gazetach na ulicach...ahhh...:D

 • Qel Asim2012-05-17 19:47:31

  Niezły news, mam mnóstwo fotek które mogłyby być plakatami reklamującymi ten epizod, ale 99% to fanarty. Już zapomniałem jak wyglądały te oficjalne plakaty :)

 • mkk1412012-05-17 19:21:47

  Świetne plakaty!

 • epizozeur2012-05-17 18:03:42

  dużo ich, wszystkie zarąbiste, ale te pierwsze 2 najlepsze i te z Jangiem

 • Mistrz Mateusz2012-05-17 17:39:23

  Niezłe. Najbardziej mi się podobają z Obim :P. Niech Moc będzie z Wami.

 • ShVagYeR2012-05-17 17:31:56

  Łezka się w oku kręci. :) Miałem chyba ze trzy (albo bardzo podobne) z powyższego zestawienia, oczywiście w mniejszych formatach, bo z jakichś tam czasopism.

 • Master of the Force2012-05-17 17:11:01

  Chciałbym się w końcu wybrać do IMAXu :P

 • CommanderWolffe2012-05-17 17:08:30

  Pierwszy plakat był najlepszy.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..