TWÓJ KOKPIT
0

Komiksy

Przyszłość komiksów Star Wars

2012-07-19 15:04:45 Randy Stradley

Niedawno informowaliśmy Was o komiksowych ciekawostkach, jakie wydawnictwo Dark Horse Comics wyjawiło nam na ComicConie w San Diego. Niestety nie było tego wiele.
Wczoraj w rekompensacie za niewielką ilość informacji na SDCC 2012, Randy Stradley, człowiek odpowiedzialny za wszystkie gwiezdnowojenne komiksy, na forum Czarnego Konia zdradził nam informacje dotyczące częstotliwości wydawania wszystkich serii w najbliższym czasie. Oto one:

 • Star Wars - seria ongoing
 • Agent of the Empire - 5-8 zeszytów na rok
 • Dark Times - 5 zeszytów na rok
 • Dawn of the Jedi - 5-8 zeszytów na rok
 • Knight Errant - koniec serii po Escape
 • Blood Ties - koniec serii po Boba Fett is Dead
 • The Old Republic - koniec serii
 • Darth Vader -- 5 zeszytów na rok
 • Lost Tribe of the Sith - koniec serii po Spiral
 • Seria, która dopiero zostanie ogłoszona - seria ongoing
 • Seria, która dopiero zostanie ogłoszona - 8 zeszytów
 • TAGI: Dark Horse Comics (797) Randy Stradley (99)

  KOMENTARZE (20)

  • promil2012-07-22 16:31:22

   Moim zdanie DH ewidentnie szuka. Faktem jest, że komiksy w USA sprzedają się gorzej niż w poprzednich latach. Komiksy SW nie są tu niestety wyjątkiem. Sytuacja rynkowa jest inna niż w latach 2006-2010 czy tych, w których ukazywały się filmowe epizody. Gorsze wyniki wydawnictwo próbuje rekompensować wzrostem ceny za zeszyt z $2.99 na $3.50 oraz poszukiwaniem nowych tytułów. Niestety prawda jest taka, że grono starszych fanów kupujących komiksy (powiedzmy tych rozmiłowanych z EU) szybciej się zmniejsza niż zwiększa. Bez młodej krwi żaden interes na dłuższą metę nie pociągnie. Prawdą jest też, że nowym fanom ciężko jest się wbić w ten ogromny świat. Duża większość osób przeważnie zaczyna od filmów czy teraz telewizyjnego TCW, więc sensownym podejściem wydaje się ich przyciąganie poprzez dobrze rozpoznawane postacie czy wydarzenia bezpośrednio związane lub następujące po tych obejrzanych w kinie i telewizji.

   Vergesso <- Ja bym jednak stawiał właśnie na Invasion. Egmont niedługo zakończy wydawanie Dziedzictwa i Rycerzy Starej Republiki. W tym roku pojawią pewnie jeszcze dwa albumy, po jednym z obu tych serii. W przyszłym roku War i jeden lub dwa tomy Mrocznych Czasów. A dalej to już nie ma co wydawać bez sięgnięcia po nowe tytuły. Blood Ties oraz The Old Republic trafią raczej do zeszytówek, Crimson Empire i Jedi The Dark Side nie są jakieś fenomenalne i szybko chyba u nas się nie pojawią, Agent of the Empire jest jeszcze zbyt młody, Darth Vader jakoś wątpię przynajmniej na razie. Pomijając zupełnie nowe, bardzo stare i zapowiadane serie zostają Dawn of the Jedi, Knight Errant oraz Invasion. Pierwszy najbardziej obiecujący, ale podobnie jak wcześniej Agent na dzień dzisiejszy chyba jeszcze zbyt świeży. Knight Errant, jak właśnie podano został zamknięty i choć bez kolosalnych różnic to cieszył się trochę mniejszą popularnością niż Invasion. I właśnie dlatego zgaduje, że jednak będziemy mieli Invasion.

  • Vergesso2012-07-20 15:36:49

   Joliet Lakie -> No właśnie problem w tym, że ten znak zapytania nad Invasion powoduje niewiadomą co do wydania w Polsce. O pozostałych seriach przynajmniej wiadomo, czy są kontynuowane, czy zakończone.

  • Joliet Jake2012-07-20 15:00:38

   Cóż, faktem też było, że dla osoby, która kupuje komiksy było już ciężko wszystko ogarnąć i mieć na wszystko kasę, więc może dobrze, że trochę zawężają. Szkoda, że ongoing będą akurat dwie serie, o ktorych nic nie wiemy... Mam nadzięję, że nie musimy się bać, co będzie z tej drugiej...

  • Nestor2012-07-20 13:15:33

   Ja już dosyć na temat przeciętności DH napisałem, zresztą wszyscy nieźle tutaj do pieca dają. Ale dobrze, że coś się klaruje: 2 ongoingi i 4 serie na dochodzenie (przemiennie raz w roku).

  • Halcyon2012-07-20 12:32:27

   yeah... w końcu polubiłem Knight Errant, a oni kończą serię :( Blood Ties też okazało się fajne, podobnie jak TOR i też koniec. Ewidentnie DH ma inną wizję niż ja, jeśli chodzi o to co jest fajne :P

  • Kasis2012-07-20 08:43:20

   Miotają się? Błądzą? Mi się zdaje, że oni usilnie szukają nowych hitów i nowych czytelników.

  • Wedge2012-07-19 22:26:39

   Knight Errant do grobu i niech nie wstaje za prędko. Blood Ties strasznie szkoda, coś Tom Taylor nie ma szczęścia, a to przecież jeden z lepszych scenarzystów (może Scalfowi za mało płacą?). W zamrażarce jeszcze Invasion... No nie wiem, zobaczymy.

  • epizozeur2012-07-19 21:52:09

   tylko 5 dark times! chamstwo!

  • Ahsoka_Tano2012-07-19 20:10:48

   Okej, teraz wiem i będę się orientował co do Blood Ties, bo już myślałem, że słuch o tym zaginął czy coś... Co do Knight Erranta - bodajże w którymś z newsów komiksowych jest wzmianka, że w niedługim czasie wydadzą KE w TPB i to chyba będzie właśnie Aflame. Szkoda wielka, że kończą tą serię :/ ale... może powrócą do tego po roku, gdy zrobią porządek z resztą? Chodzi mi o dokończenie Blood Ties, TOR-a, wydanie Zaginionego Plemia Sithów, wydawania i kontynuacji Agenta Imperium, wydawania Vadera i Dark Timesów czy tej serii Ongoing i potem powrócą do Invasion i np. KE...

  • Ren Kylo2012-07-19 17:46:38

   Koniec błędnego rycerza przyjmuje z ciężkim sercem, bardzo polubiłem tę serię głównie za klimat zrujnowanego długoletnią wojną świata. Mam nadzieję że Escape będzie trzymał poziom dwóch poprzednich miniserii.

   Darth vader? Blackman znęcający się nad Vaderem oraz czytelnikami? Kto to dopuścił żeby powstawały kolejne heretyckie serie.:(

  • Nadiru Radena2012-07-19 17:43:14

   Master -> Jeśli "Dawn of the Jedi" ma być serią rysowaną wyłącznie przez Duursemę, tak jak "Dark Times" zmieniło się w serię Douga Wheatleya, to faktycznie na ongoing nie sposób to przerobić... Tyle, że tu chodzi właśnie o kwestię, czy to jest aby do końca dobre posunięcie :) W ten sposób mamy kilka nieregularnych cykli, z których żaden nie może być pewien swojej przyszłości.

  • Joliet Jake2012-07-19 17:23:17

   Verg > jak widzisz KE się kończy, a Invasion ma ewentualną przyszłość. Do tego ma już dawno wydane 3 TPB, a KE jeszcze nie, więc to Invasion ma największe szanse na bycie następną serią w Egmnocie.

  • Joliet Jake2012-07-19 17:20:11

   No rzeczywiście trochę ostatnio ludzi z DH tak błądzą... otwierają naraz dużo serii, rzadko je wydają i szybko zamykają/wstrzymują. Może eksperymentują, żeby zobaczyć co najbardziej warto? Tylko w takim wypadku chyba nie wstrzymywaliby Inasion, który cieszył się popularnością czy Blood Ties, który też dobrze się teraz sprzedawał. Może chodzi nie o same plany DH, ale o to że twórcy danych tytułów mają inne plany co do swoich zajęć? Co do Blood Ties fani mieli niezłe wizje, bo ten tytuł miał duży potenacjał, ale twórcy chyba mieli inne plany...
   AotE może dobrze, że będzie wydawany miniseriami, ale rzeczywiscie szkoda że DotJ nie będzie ongoing, bo to idealna seria do tego, akurat żeby dobrze rozwinąć nieznany okres.
   Apropos "Lost Tribe" - jeszcze nie zaczęli sprzedaży a już zapowiadają jej koniec? To po cholerę dawać podtytuł skoro to miniseria a nie seria skladajaca sie ze story-arców?
   Apropos "Seria, która dopiero zostanie ogłoszona - 8 zeszytów" - 8 zeszytow i potem koniec serii czy 8 zeszytow na rok?

  • Master of the Force2012-07-19 17:07:02

   Verg - O Invasion: http://gwiezdne-wojny.pl/news.php?14860,sdcc-2012-wiesci-o-przyszlosci-komiksow-star-wars.html

  • Vergesso2012-07-19 16:58:25

   Dark Times 5 razy rocznie to zdecydowanie za mało. Poza tym, szkoda Invasion(a właściwie braku info) bo w tym najgorszym wypadku to oznacza, że Egmont u nas też niechętnie na to spojrzy, a weźmie serie prawdopodobnego gorszego kalibru(typu Knight Errant czy inne Dawn of the Jedi).

  • Burzol2012-07-19 16:53:13

   Mroczna Szkapa stara się wrócić do ongoingów? Wtedy, gdy przyzwyczaiłem się już do ciągu miniserii? ... Niech będzie ;).

  • Master of the Force2012-07-19 16:17:37

   Nadiru - Randy pisał, że chciałby, żeby Świt był serią ongoing, ale Jan da radę rysować w tempie 9 zeszytów na rok maksymalnie.

  • Nadiru Radena2012-07-19 16:13:58

   W ostatnim roku gwiezdnowojenna ekipa komiksowa strasznie się miotała z tymi seriami, jakby sama nie wiedziała, czego chce - i teraz efekt jest taki, że kilka z nich musi iść do kasacji.

   Tylko nie wiem, czy nie lepiej byłoby postawić na np. 4 silnie rozwijane cykle ("DotJ", "AotE", "Dark Times" i "Star Wars"), po 10-12 zeszytów rocznie, zamiast mieć ich 7, jak wynika z tego planu.

  • Shedao Shai2012-07-19 15:51:09

   Znaczy no wię że Invasion nie ma w planach na 2013, ale mam nadzieję że to nie oznacza definitywnego cancela.

  • Shedao Shai2012-07-19 15:50:24

   ekhm, a Invasion? Czyli generalnie, kiepawe wieści - fajne serie albo skasowane(Invasion (?), Knight Errant, zapewne LTotS) albo w ilości żebraczej (Dark Times, DotJ, AotE), słabe serie przedłużone (Darth Vader, zapewne Star Wars). No i skończyło się rozpieszczanie nas przez Dark Horse.

  ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

    REJESTRACJA RESET HASŁA
  Loading..