Książki

Kolejny wywiad z Lelandem Chee

RI

Jakiś czas temu na Facebooku przeprowadzono kolejny czat z Lelandem Chee, opiekunem holocronu. Poniżej znajdziecie jego zapis.

P: Czy będzie jakaś ostatnia książka z bohaterami klasycznej trylogii. Taki ostateczny finał?

O: Czy będzie finał? Cóż, nie wiem ile mogę na ten temat powiedzieć. W każdym razie poczekajmy na „Crucible”.

P: Ostatnia „Galeria Łotrów” w Insiderze to fantastyczny artykuł. Ale czy jest szansa, by zobaczyć kadry z filmów zamiast zdjęć promocyjnych?

O: Nie mam planów używać kadrów. Staram się wybrać dobre, ale mniej znane obrazki.

P: Czy nie myślałeś, by zrobić dwie alternatywne linie czasowe dla Wojen Klonów, jedną dla komiksów, drugą dla serialu?

O: Podwójny wszechświat to pomysł, który się często pojawia. Wiem, że nawet George Lucas o tym wspominał, ale my to widzimy inaczej. Jego wizja jest dla nas zobowiązująca, nasza dla niego nie.

P: Czy prawdziwi Mandalorianie i Straż Śmierci dostaną przynajmniej trochę spokoju?

O: Niektóre elementy mandaloriańskiego bałaganu powoli zaczynają się układać, przynajmniej w pewnym stopniu. Zobaczymy ich w akcji w najnowszym sezonie Wojen Klonów. I szukamy jakiegoś rozwiązania w EU, by uporządkować te sprawy.

P: Czy w ramach rozwiązywania konfliktów między Wojnami Klonów, a innymi pozycjami EU opisującymi ten okres, EU zostanie zostawione bez zmian? Np. komiksy Obsesja i wiele innych?

O: Jeśli chodzi o Evena Piella to wydarzenia z Wojen Klonów mają pierwszeństwo. Przez pewien czas zastanawialiśmy się nawet, czy nie zmienić Nocy Coruscant przy przedruku.

P: Możesz powiedzieć kiedy będzie dział się serial aktorski?

O: Dopóki nie wiemy czym w ogóle serial aktorski się stanie, dyskusja o czasie w jakim zostanie osadzony w uniwersum jest przedwczesna.

P: Czy są pomysły by zalepić dziurę między Zemstą Sithów a Nową nadzieją, nowym materiałem? W szczególności serialem aktorskim?

O: Musicie jeszcze poczekać. 1313 będzie dużym polem do popisu w tym okresie.

P: Czy są jacyś autorzy lub inne osoby związane w EU, które przyprawiają cię o ból głowy, przynajmniej gdy chodzi o kanon. Jak sobie radzisz z takimi sytuacjami, zwłaszcza gdy autor ma dużo fanów?

O: Owszem jest kilku pisarzy, którzy potrafią znaleźć tak dziwne odniesienia, że mam dużo dodatkowej pracy sprawdzając fakty. Ale zazwyczaj to współpracujemy z autorami i redaktorami. Często jest tak, że okazuje się, iż nie możemy pewnej rzeczy zrobić, ale można ją trochę zmienić. Jednym z celów powstania Holokronu było właśnie to, by autorzy nie musieli być super ekspertami od Gwiezdnych Wojen.

P: Ile czasu ze swojego dnia pracy spędzasz na utrzymaniu Holokoronu a ile na doradzaniu w sprawie kanonu różnym twórcom EU?

O: Zazwyczaj utrzymanie Holokronu zabiera mi większość dnia. Ciągle przechodzę przez manuskrypty, stripy komiksowe, scenariusze gier, statystyki, rysunki i wiele innych informacji, które muszę uzupełnić w Holokronie.

P: Czy są jakieś plany na powieść w stylu „Zjawy z Tatooine”, która łączy obie trylogie?

O: Nie sądzę. Myślę, że połączenia, które potrzebowaliśmy już zostały ustanowione, niekoniecznie w osobnej książce (np. dostanie się do pamięci R2-D2). Ale zawsze wpierw musi być historia, którą chcemy opowiedzieć, dopiero potem można zastanawiać się nad powiązaniami.

P: Czy kiedyś dostaniemy jakieś źródło informacji, które opisywałoby pierwsze lata produkcji okrętów i kiedy były używane przez jaką frakcję. Np. kiedy zaczęto produkować TIE Fightery i kiedy rozprzestrzeniły się w galaktyce, a kiedy Imperium przestało używać Y-Wingów i innych pojazdów z Wojen Klonów?

O: Obawiam się, że określenie pierwszych lat produkcji mogłoby ograniczyć nasze przyszłe opowieści, więc raczej tego nie zrobimy.

P: Jak długo mogą trwać jeszcze Wojny Klonów? Nie ma tam przypadkiem już za dużo materiału?

O: Nie powiedzieli mi kiedy skończą. Jesteśmy pewnie gdzieś po połowie, ale w EU zawsze znajdzie się miejsce na nowe opowieści.

P: Zakładając, że nie pracujesz cały czas, co planujesz robić na Celebration?

O: Wezmę udział w różnych panelach na Celebration, ale inaczej niż poprzednio, czyli nie tylko w panelu wydawniczym. Będzie prezentacja Holokronu, będą dziwne postaci, audiobooki, konkursy, Insider czy starwars.com. Będę też blogował o tym wszystkim, nawet kazano mi coś zrobić z ludźmi od Laser Tagu. A ponadto wybiorę się na Iana McDiarmida, 1313, piąty sezon TCW, no i super tajny panel. Niektóre niestety mi się pokrywają, jak postaci z kantyny. Wiele paneli a mało czasu.

P: Jennifer Heddle wspominała coś o reboocie uniwersum Gwiezdnych Wojen, powiedz, że to nieprawda.

O: Oni lubią trzymać pojęcie „reboot” pod ręką, ale wątpię, by coś takiego miało się stać. Choć utrudniłoby to pracę Jasonowi nad jego przewodnikami.

P: Czy ta nowa seria Star Wars Dark Horse'a bazuje na klasycznej trylogii? Słyszałem, że autor nie ma pojęcia o EU.

O: Scenarzysta tej serii wie wiele o sadze. Albo przynajmniej odrobił swoje zadanie domowe i to bardziej niż może się wydawać.

P: Czy Nowa nadzieja dostanie kiedyś powieść wprowadzenie, takie jak miały prequele. ANH ma gry i komiksy, ba nawet opowieści o Hanie i spółce, ale brakuje wprowadzenia wątku politycznego (Bail, Leia, Imperator, Coruscant), czegoś co zbierze te wątki razem.

O: Każdy film powinien mieć powieść wprowadzającą. Było na ten temat wiele dyskusji, niektóre całkiem niedawno.

Pytanie od Jasona Fry’a: Które części twojej pracy są źle pojmowane przez fanów czy nawet autorów?

O: Że wszystko, co jest w Holokronie, jest w mojej głowie i łatwo mogę sobie o tym przypomnieć. Tak, mówię do ciebie, Jason.

P: Wracając do tematu dwuistnego uniwersum. Czy Lucasfilm ma jakąś politykę w tej sprawie, interpretacje itp.?

O: Nie. Właściwie to poza George’m, Davem Filonim i Pablo Hidalgo, nikt inny tak tego nie odbiera. Owszem były pewne wewnętrzne dyskusje, by jakoś to ogarnąć.

P: W ilustracjach z nowego przewodnika Pabla pojawia się Mara Jade Skywalker podczas wojny z Yuuzhanami, ale ma jakiś inny miecz (nie ten swój z Imperium, ani nie ten Anakina), tylko ten który dostała od Luke’a. Jest jakieś wytłumaczenie, czemu nie używa tego miecza Anakina?

O: Ona ma wszystkie te miecze.Tagi: Leland Chee (54) wywiad (150)

Komentarze (20)

panie i panowie, można się nie zgadzać z czyimś zdaniem, mieć własne poglądy, na tym polega demokracja, ale opluwanie jednego przez drugiego jest chore i prowadzi tylko do dalszych bezsensownych ataków, które do niczego dobrego nie doprowadza

Piett was ogarnia jakaś paranoja z tym GROMem, wszędzie go widzicie i ciągle o nim gadacie, ale musiał wam beret zryć, że nawet, jak jest zbanowany, to i tak jest obecny.

Lordzie Barcie dla takich, jak ty, to nikomu się nie opłaca nic robić, bo ty wszystko piracisz, co w postach na forum z czystą satysfakcją deklarujesz i propagujesz, charytatywnie, to sam możesz pracować. Komunista z ciebie pełną gębą. Dla mnie tacy, jak ty nie mają prawa do narzekania, bo to jest dopiero debilizm, kraść i narzekać.

Pieet wy macie jaką

Inna sprawa że kwestia Evena Piella aż tak mnie nie denerwowała jak fanów książki - 1 tom nie nie wciągnął i 2-3 nadal czekają na powrót sił:). Ot bohater dla nudziarskich historii o użytkownikach Mocy od których można się w SW zrzygać:).

Bardziej by mnie już ruszyły inne wątki - ukatrupienie wielu innych postaci których wątki są już znane - Adi Galii, Valoruma, Panaki, Aury Sing nie mówiąc już o tak kluczowych jak Ventress czy Vos. Chociaż z drugiej strony powinienem kibicować ukatrupieniu Vosa - larum jakbie ny się podniosło przerosło by wiele razy to co zrobiono z Piellem.

Qel Asim -> Proszę proszę - moderacja miała na okres miesiąca zablokować Groma, a tu bezczelnie używane jest drugie konto - skuteczność godna pożałowania:).

1. Smutno mi.
2. Nikt nikomu niczego wymieniać nie będzie (chyba, że za dopłatą), co najwyżej zezwoli bez opłat licencyjnych chodzić fanom w piellowskiej wersji koszulki "Han shot first" (Elvis, znaczy się, "Even is alive"(R)).
3. Wiem co się stanie z Ahsoką - po tentegesach z Synem stanie się Abeloth i Ani & Obi zamkną ją w Maw, a to wstyd, więc później o niej zapomną. Tak, wiem, to do poprzedniego wywiadu.
4. Rebootnąć p. Filoniego? To jest myśl...

Pffff potwierdza to tylko moją teorię, że TCW to projekt dla debili. O, przepraszam - dla osób o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim. Bo jest jeszcze imbecylizm, idiotyzm i... hmmm stan warzywny.
Oczywiście nikt mi nie zwróci pieniędzy za produkty, które obecnie nie spełniają standardów debilizmu: fabuły, dialogów i przedstawienia postaci? Oczywiście.

A Wujek Dżordż ma to w 4L, zrobił swoje 6 filmów (chociaż patrząc po reżyserii i scenariuszu to wychodzą mu 3-4), znaczek sobie zastrzegł i wio.

Niedługo (mam nadzieję) pojawi się na B wywiad z Danem Wallacem. I on tam starał się mnie przekonać do pewnego "point of view", że wszystko może być tak naprawdę. Tak naprawdę to bicie Murzyna za to, że jest czarny i siedzi w autobusie na miejscu z natury przypisanemu dla białych ma sens. Z pewnego punktu widzenia.

Niestety, świat potwierdza jedyne słuszne fakty, że robienie czegoś nowego z sensem i klasą, ambitnie (i nie mówimy tutaj o moralnym kinie offowym dla feministek armeńskich) po prostu... nie opłaca się. Skoro syf, kiła i malaria sprzedadzą się lepiej, przy opętańczym wrzasku 12latków.

Debilizm, ot co.

Stele - raczej kalkulowali koszty... Taka zmiana to nie tylko nowa redakcja, i nie tylko jednej strony. No i co potem zrobić z ludźmi, którzy będą chcieli wymienić zdeaktualizowaną wersję książki na nowszą?

Rozważali i stwierdzili, że cenią zamysł autora ponad rewizjonizm dla zgodności z jakąś kreskówką. To o czymś świadczy. ;)

Qel Asim dokładnie tak jak mówisz, Darth GROM od początku, to powtarzał, ale hejterzy za nic tego nie kumają, niech zrobią przedruk i po kłopocie, walić krótki wstęp w "Noce Coruscant".

farciarz i jednocześnie ma pecha

"Jeśli chodzi o Evena Piella to wydarzenia z Wojen Klonów mają pierwszeństwo. Przez pewien czas zastanawialiśmy się nawet, czy nie zmienić Nocy Coruscant przy przedruku."


Bardzo dobrze, w końcu jakiś autorytet powiedział coś co wbija hejterom TCW nóż w plecy!

Człowiek ma świetną pracę, ale widać, że faktycznej władzy niestety niewiele :( A szkoda, bo chociaż nie ma EU w głowie, to widać, że się zna i mógłby połatać Uniwersum.

Nie sądzę, by zrobili reboot, wtedy straciliby chyba 3/4 fanów.

Leeland ma fajną pracę, ale trochę mi go żal.

Jak bedzie reboot, to do widzenia SW!

Leland ma pewnie za mało czasu by wziąć jakąś dodatkową fuchę pokroju redaktora naczelnego w DR, a szkoda bo by nam historie w niszach serwował. Poza tym on ma pracę jaką każdy fan by chciał mieć.

Świetny wywiad, widać kto rządzi, George i Dave.

Koleś odwala świetną robotę, ale jak dla mnie ma za mało władzy - Holocron powinien być podstawą do tworzenia nowych rzeczy, również TCW, a nie źródłem inspiracji i bazą wiedzy. Wiem, że autorzy książkowi trzymają się kanonu, ale problem TCW i innych istnieje i smutno mi, że nie dają rady nad tym panować. Też z rozmowy z nim wynika, jak by sam Strażnik Holocronu nie wiedział co będzie w kolejnym sezonie TCW, to dość dziwne, powinien znać chociażby scenariusze.

A reboot to byłby idiotyzm i nóż w plecy Universum, oby do niego nigdy nie doszło...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Książki"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.