Różne

Radziecki Sokół Millenium

Czy to możliwe aby inżynierowie Związku Radzieckiego opierali swoje projekty na modelach statków z Gwiezdnych Wojen? A może to Amerykanie przemycali do swoich filmów elementy "tajnych" broni znalezionych u Rosjan?
Tak czy inaczej warto się przyjrzeć niektórym eksponatom wystawionym w Centralnym Muzeum Sił Lotniczych Federacji Rosyjskiej w Monino gdzie można znaleźć bardzo ciekawe samoloty.
Na szczególną uwagę zasługuje projekt radzieckiego konstruktora Roberta Ludwigowicza Bartiniego, którego owiewka jest bliźniaczo podobna do tej z "Sokoła". Samolot o nazwie kodowej VVA-14 został zaprojektowany w okresie zimnej wojny i miał być częścią projektu pozwalającego na zwalczanie amerykańskich łodzi podwodnych. Prace nad projektem utknęły na etapie testowania prototypów przez co skuteczność maszyny nigdy nie została sprawdzona. Wygląd sprawia jednak, że wynalazek Bartiniego bez problemu odnalazłby się w uniwersum Gwiezdnych Wojen.
Sam Bartini zmarł w maju 1974 roku, nie mógł więc widzieć Sokoła Millenium na dużym ekranie. Jego dzieło, spoczywa dziś w muzeum i nawet częściowo zdemontowane robi spore wrażenie.Tagi: inspiracje (158) Sokół Millennium (64)

Komentarze (16)

Tło przypomina planetę Dantooine.

jak dla mnie niewystarczająco podobny do sokoła

Idąc tym torem podobieństwo można znalezc w przedwojennych bombowcach polskich "Łoś". Takie kokpity nie były niczym nowatorskim.

Lorn.. i wszystko jasne :D

Też mam, też mam :) Tyle, że zdjęcia bardziej zimowe...
http://www.wojny.net/v/muzea_lotnictwa/monino_muzeum_lotnictwa/P1010450.JPG.html - i okolice.

Luke S, bo twoja opinia rzeczywiście kogokolwiek obchodzi xD

No według mnie przypomina nieco Ebony Hawk.

Zapożyczenia z istniejącego sprzętu to normalne, choć wydaje mi się że akurat nie w tym przypadku. Ale kanonierka to już czysty MI-24

tylko kokpit podobny! reszta słabo :)

eee tam podobne - według tej logiki jak np. podobieństwo kokpitu już bardziej nadałoby się parę bombowców z II wojny więc konstrukcje starsze które były wtedy już bardziej znane.

ruscy zawsze mieli sporo ciekawych pomysłów i jaja, żeby próbować je realizować:)

Sokół + Y-Wing? Hmmm...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Różne"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.