Książki

Celebration VI: przyszłość książek Star Wars w wydawnictwie Del Rey

CVI

Drugi dzień trwającego właśnie w Orlando konwentu Celebration VI rozpoczął się pod znakiem książek Star Wars, a dokładnie tego, co w najbliższych miesiącach zamierza zaprezentować nam wydawnictwo Del Rey. W panelu książkowym udział wzięła mocna ekipa, związana z tworzeniem Expanded Universe, w składzie: Timothy Zahn, Troy Denning, Drew Karpyshyn, James Luceno, Aaron Allston, Pablo Hidalgo (jako autor i gospodarz panelu), oraz Shelly Shapiro (Del Rey) i Jennifer Heddle (LucasBooks).Według opisu w programie konwentu, panel miał przedstawić nam zapowiedzi książkowe na lata 2013 i 2014 - jednak ostatecznie ujawnione zostały tylko powieści, których możemy spodziewać się w najbliższym czasie bez konkretnych dat ich wydania. Wszystkie zostały pokrótce opisane przez Shelly Shapiro.

Jako pierwsza ujrzała światło dzienne informacja o opowiadaniu będącym prequelem dla najnowszej powieści Timothy'ego Zahna - "Scoundrels". "Winner Lose All" skupi się na postaci Lando Calrissiana i pojawi się tylko w formie eBooka. Ma to być pierwszy z nowej linii eBooków, które nie tylko będą dodatkami do normalnych powieści, ale z czasem mają się także pojawić samodzielne historie, które nie zostaną wydrukowane w tradycyjny sposób.Shelly Shapiro wspomniała także o nadchodzącej książce Troya Denninga - "Crucible" - nazywając ją "najwspanialszą powieścią". Według niej czytelnicy nie będą musieli być na bieżąco z serią "Przeznaczenie Jedi", aby polubić "Crucible". Shapiro opisała ją jako "jedną wielką przygodę, z którą poradzić sobie może tylko Wielka Trójka". Według niej, wydarzenia zawarte w powieści będą dla bohaterów skrajnym przeżyciem, które zmieni ich na zawsze. Pojawi się ona w sprzedaży latem 2013 roku.Kolejną planowaną przez Del Reya serią będzie mająca miejsce pomiędzy "Nową nadzieją" i "Imperium kontratakuje" seria trzech powieści o roboczej nazwie "Rebels". Pierwsza z książek opowiedziana będzie z punktu widzenia Leii, a jej autorką będzie Martha Wells. Drugą z nich napisze Kevin Hearne, a opowiedziana będzie z punktu widzenia Luke'a. Obydwoje autorzy zadebiutują tym samym w EU. Na panelu podano informację tylko o tych dwóch książkach, o kolejnej (lub kolejnych) nie wiadomo nic. W każdej z książek będzie pojawiać się wielka trójka, choć oczywiście będą koncentrować się najbardziej na jednym bohaterze. Mają to też być kolejne pozycje będące dobrym początkiem poznawania EU.

Na samym końcu panelu ogłoszono to, na co czekała większość z miłośników klasycznych bohaterów - serię post-FOTJ. Serią tą będzie trylogia "Sword of the Jedi", której autorką jest Christie Golden, a akcja skupi się (jak łatwo można się domyślić) na postaci Jainy Solo.* Powyższy banner jest autorstwa Johna VanFleeta, który prawdopodobnie będzie autorem okładek do serii.

Drugą połowę panelu zajęły pytania fanów do autorów i przedstawicieli wydawcy. Ciekawsze informacje to:
 • Del Rey nie zamierza wydawać typowo młodzieżowych książek w stylu tych Scholastica.
 • W najbliższym czasie nie ma się co spodziewać śmierci kogoś z Wielkiej Trójki. Zastanawiają się wręcz czy konieczne jest pokazywanie wprost ich śmierci, czy też nie można przejść bezpośrednio do czasów po tym wydarzeniu.
 • Dylogia autorstwa Paula S. Kempa to wciąż tajemnica i nadal nie mogą o tym mówić.
 • Nie zdradzono planów dotyczących zamknięcia serii Komandosi Republiki, jednakże Shelly Shapiro stwierdziła, że pracują nad czymś co zadowoli fanów.

  Ponadto na panelu z Ryderem Windhamem dotyczącym serii „Tajne misje” ujawniono kilka informacji z innych wydawnictw.

 • Grosset & Dunlap traci licencję na „The Clone Wars” i ogólnie Gwiezdne Wojny na rzecz Scholastica. Tak więc ewentualna kontynuacja „Tajnych misji”, która nie jest póki co planowana, miałaby innego wydawcę.
 • Ryder Windham pracuje nad powieścią o Bobie Fetcie dla Scholastica. Na razie jeszcze nie ma podpisanego kontraktu, ale podobno to formalność. Ma już napisane 2/3. Nie powiedział tylko, czy będzie to kolejna biografia, czy coś innego.
 • Ryder Windham pracuje nad kolejnym przewodnikiem dla brytyjskiego wydawnictwa Haynes. Wcześniej wydał podręcznik użytkownika

  Tagi:
  Celebration (412) Christie Golden (68) Del Rey (480) eBook (64) Haynes Publishing (3) Jennifer Hale (9) John Van Fleet (5) Kevin Hearne (22) Martha Wells (13) Plan wydawniczy (82) Ryder Windham (102) Shelly Shapiro (29) Tajne Misje (3) Timothy Zahn (217) Troy Denning (139)

  Komentarze (18)

  Sword of the Jedi - wreszcie powrócono do historii w formie trylogii. Lubię postać Jainy więc na wydanie tej serii czekam z niecierpliwością. Oby tylko nie było nadmiaru bandy trojga.

  To są błahostki!

  Gdyby były u nas jakiekolwiek szanse na wydanie eBooków, to bym się cieszył i czym prędzej sprawiłbym sobie coś z ePapierem. A tak to trochę lipa. ~:-(
  Z Rebelem mam jak pies z jeżem.
  Zdanie o Crucible strasznie mnie zaciekawiło.
  Hmmm, a czy Jaina nie miała mieć spokojnego okresu z Jagiem? No tak okres w tym kontekscie nie jest najlepszym rozwiązaniem. ~;-)
  Lipa nr. 2: Nie będzie Kung'urama'nuruodo? ~:-(

  Hehe, Drew Karpyshyn zajmuje najwięcej miejsca przy tym stole :P

  Cóż... Del Rey mnie zawiódł, dylogię Paula S. Kempa mam gdzieś, a czasy po ROTJ też nic mnie nie obchodzą. Mam nadzieję iż pomimo milczenia na ten temat, LucasBooks pracuje razem z Karpyshynem nad jakaś nową serią, najlepiej w czasach po Bane'ie!

  Generalnie nie jest źle, tylko niezbyt podoba mi się pomysł z samodzielnymi historiami w formie e-booków...

  Spodziewałem się czegoś większego. Ogólnie jestem zawiedziony. Powtórzyli praktycznie informacje z San Diego, nie licząc "Rebels" i "Sword of the Jedi" -.-

  @VanD -> "Luke, Leia i Han są już chyba wyczerpani do granic,no co im się jeszcze może przydarzyć?"

  Powiem Ci co: spotkanie trzeciego stopnia ze Studnią Młodości. :)

  Boże, ciesze się z tych książek, ale ja dalej walczę na wojnach klonów.

  Nędza, najbliższa przyszłość układana jest pod dyktando "Wielkiej Trójki". Do tego jeszcze trylogia o Jainie, bleh.

  Niezwykle cieszę się z Sword of the Jedi, od roku zastanawiam się nad tym co będzie po FotJ. Crucible niby też się będzie działo w tym okresie, ale Luke, Leia i Han są już chyba wyczerpani do granic,no co im się jeszcze może przydarzyć? Ale może też wyjdzie fajnie. Po Scoundrels też z wielką chęcią udam się do sklepu.

  Rzygam już Hanem, Leią i Lukiem...

  Czekam na Sword of the Jedi. W tej książce może wiele się wyjaśnić.

  Rebels to chyba taki książkowy odpowiednik komiksu "Star Wars the komiks", mam nadzieję, że obie te serie jednocześnie wpasują się do uniwersum i będą ciekawymi historiami. Dobra książka o Leii należy nam się od wielu lat.

  No i ciekawe co takiego sekretnego pisze Kemp, że nie mogą o tym jeszcze powiedzieć?

  Cieszy mnie, że coś się rusza w sprawie Komandosów, jak również Crucible i SotJ. Niepokoi natomiast wybór autorki dla nowych przygód Jainy.

  Średnie te nowinki, mnie cieszy "Sword of the Jedi" i wielka szansa dla Cristie Golden.

  Cieszą mnie nowe ebooki, choć sam panel trochę zawiódł. Spodziewałam się, że powiedzą słówko o przewodnikach, jakie planują na te lata. No i Wielka Trójca nadal rządzi niepodzielnie.

  Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

  Login:
  Hasło:
 • Archiwum wiadomości dla działu "Książki"

  Loading..

  Ustawienia


  Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
  Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.