Wojny Klonów

Leland Chee o chronologii "The Clone Wars" #1

Oficjalny blog

Czy ktoś "The Clone Wars" lubi czy nie, trzeba obiektywnie powiedzieć jedną rzecz: serial namieszał w istniejącym kanonie, nie tylko z powodu ignorowania faktów z EU, lecz także poprzez niechronologiczną kolejność wyświetlania odcinków. Kwestię tę postanowił w końcu naprawić Strażnik Holokronu, Leland Chee. W pierwszym poście z zapowiedzianej przez siebie serii wyjaśnia on jak odcinki TCW mają się do siebie nawzajem i istniejącego kanonu. Jego wypowiedź bardzo dobrze wpasowuje się w wywiad, którego udzielił Genndy Tatrakvsky, twórca oryginalnego serialu "Clone Wars". Choć reżyser przyznaje, że "Gwiezdne Wojny" to świat Lucasa i może on robić z nim co chce, to nie może sobie logicznie wytłumaczyć dlaczego najpierw stworzono cały projekt multimedialny, włącznie z jego serialem, tylko po to, by potem zastąpić go czymś innym. Tartakovsky ma również żal o to, że CW nie jest już dostępne na DVD. Co zatem ma do powiedzenia Chee? Zapraszamy do czytania:

Bez wątpienia najczęstszym pytaniem, które zadają mi ludzie od kiedy cztery lata temu nastąpiła premiera "The Clone Wars" jest: "Jak TCW wpisuje się w chronologię wojen klonów z Expanded Universe?" Specyfika pierwszych sezonów polegała na tym, że odcinki nie były pokazywane w kolejności chronologicznej. Są odcinki w serii trzeciej, które są prequelami do tych z sezonu pierwszego i drugiego. Oto kilka z moich notatek, które pomogą ustawić epizody w kolejności chronologicznej. Najpierw spójrzmy na pierwsze dwa odcinki, które były wyświetlane w USA:

"Cat and Mouse" (S216) - Obi-Wan i Anakin muszą przełamać blokadę Separatystów, by dostarczyć zaopatrzenie na Christophsis. Ścierają się z dowódcą Separatystów, Trenchem, oraz dostają więcej, niż na co liczyli.

"Hidden Enemy" (S116) - Podczas próby poprowadzenia sił Republiki do wyzwolenia planety Christophsis, Anakin i Obi-Wan odkryli, że pośród ich szeregów znajduje się zdrajca.

Numery w nawiasach pokazują kolejność wyświetlenia - S216 oznacza sezon drugi, odcinek szesnasty. Czemu nie zacząć od pierwszego odcinka pierwszego sezonu? Ponieważ tu po raz pierwszy prezentuję epizody "The Clone Wars" w porządku chronologicznym. Jeśli chodzi o kwestię EU, oto jak wydarzenia układają się przed "Cat and Mouse": Asajj Ventress stała się zabójczynią służącą hrabiemu Dooku i kilkakrotnie już potykała się z Obi-Wanem i Anakinem. Generał Grievous dowodzi armią droidów Konfederacji i toczył wielokrotnie bitwy z Republiką, lecz jeszcze nie spotkał Ventress. Anakin uzyskał rangę Rycerza i ma już bliznę jako pamiątkę po wojnach klonów. Jednostka 501st pod dowództwem kapitana Reksa została przydzielona do Skywalkera. Kenobi zajął miejsce w Radzie, a jego wierny oddział klonów to noszący pomarańczowe zbroje 212 batalion dowodzony przez komandora Cody'ego. R2-D2 to prezent od Padmé i służy teraz Anakinowi, a dla C-3PO wymieniono stare powłoki na nowe i jest na służbie u pani senator.

Oba te odcinki mają miejsce przed filmem kinowym, w którym to bitwa o Christophsis zostaje zakończona, a Ahsoka debiutuje jako padawanka Anakina. Inne ważne wydarzenia z tego okresu to: zdobycie "Twilighta" przez Skywalkera oraz uwięzienie Ziro za konspirację przeciwko Huttom i Republice. No i Jabba ma syna. Admirał Yularen zostaje przydzielony do Anakina w "Cat and Mouse", co sprawia, że ten odcinek jest jego debiutem. W tym epizodzie wspomina się, że ów oficer już wcześniej stoczył bitwę z Trenchem, lecz te wydarzenie nie zostało pokazane. A oto spojrzenie na kolejne dwa odcinki:


"Clone Cadets" (S301) - Pięć upartych klonów - Hevy, Cutup, Droidbait, Fives i Echo - usiłują skończyć swój trening na oceanicznej planecie Kamino.

"Supply Lines" (S304) - Ryloth jest oblężona. Uwięziony na jej powierzchni, mistrz Jedi Di zbiera lokalne siły pod dowództwem Chama Syndulli.

Zauważcie, że oba te odcinki zostały wyświetlone podczas sezonu trzeciego. Główna grupa klonów z "Clone Cadets" pojawia się w tym odcinku po raz pierwszy pod względem chronologicznym, mimo że ich debiut to sezon pierwszy. Wtedy też mamy chronologiczne pierwsze pojawienie króla Toydarian, Katuunko.

Wszystkie te odcinki mają miejsce ledwie w kilka miesięcy po bitwie o Geonosis, widzianej w "Ataku klonów". Wiele z dat i wydarzeń wcześniej istniejących w EU zostały skondensowane w taki sposób, by zmieściły się przed historią w "Cat and Mouse".

W przyszłych postach będę nadal dzielić się moimi notatkami na temat chronologii wojen klonów i dodawać kolejną zawartość w miarę, jak będą wyświetlane odcinki.


Zapraszamy do dyskusji na forum.Tagi: Clone Wars (228) Genndy Tartakovsky (52) Holo z oficjalnej (151) Leland Chee (60) The Clone Wars (1317)

Komentarze (12)

Ktoś to w tamtym roku na Wookieepedii dał całą chronologię odcinków, tak aby te które w SE03 zamieszały odnośnie kolejności fabularnej - np. odcinek "Senate Murders" czy właśnie "Clone Cadets" - chodzi o te prequelowe odcinki. W sumie - dla mnie, mogą to poukładać tak aby to - skondensować jak to nazwali, aby chronologia samych odcinków TCW była zgodna ze sobą (fabularna ciągłość) i żeby to wpasowało się w kanon EU - więc dla mnie powinni wywalić wszelakie odcinki TCW, gdzie występuje postać z EU a ona potem ginie tam niekanonicznie względem ich kanonicznej śmierci. Zgadzam się więc z drugim zdaniem ShaakTi, że jeśli Leland będzie wiedział - wszystko z TCW - to wtedy takie podzielenie się informacjami, będzie coraz ciekawiej wyglądać...

Zbędne posunięcie...

Tatarkovsky dobrze mówi! Polać mu

Zupełnie nie rozumiem tej idiotycznej decyzji, by wypuszczać odcinki niechronologicznie. Założyli sobie, że będą robić stand alone'y, by widz mógł sobie wskoczyć kiedy chce nie martwiąc się o continuity... A potem robią continuity tak wyraźne, że trzeba się zastanawiać o co kaman, gdy postać będąca martwa od paru odcinków, od tak sobie chodzi i rozmawia z innymi! Nie mogli tak od początku? Czemu w dzisiejszych czasach producenci tak bardzo boją się continuity? Czy już zapomnieli, że to jest jeden z największych magnesów Star Wars i na tym zbili fortunę?

Zobaczymy... może jakoś z tego wybrną.

Fajnie że ustawiają je chronologicznie.

Dobrze że coś robią, tego co namieszali już nie odkręcą ale niech to chociaż będzie uporządkowane.

O, wywiad z Tartakovskym. Albo musiałem coś tu przegapić, albo nawet na Bastionie nie było. A szkoda.

A o próbach Lelanda Chee...Daremne żale, próżny trud, bezsilne złorzeczenia.

Rychło w porę... ale już za późno, tego syfu nie da się naprawić.

Choćby nie wiem jak się starał nic nie naprawi.

Dobrze czynią.

Pokrzepiająca jest myśl, że nareszcie próbują coś z tym zrobić. Kondensacja istniejących wydarzeń to chyba jedyne logiczne wyjaśnienie. Choć bardzo mi się ono nie podoba.

Próba ustalenia chronologii jest moim zdaniem wyraźnym sygnałem, że serial już ma się ku końcowi. O ile dobrze pamiętam, Leland sam mówił, że gdy już będzie wszystko wiedział, to zacznie publicznie dzielić się informacjami o chronologii.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Wojny Klonów"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.