TWÓJ KOKPIT
0

Przebudzenie Mocy

Długie i powolne kształtowanie się Epizodów VII, VIII i IX

2012-10-30 22:40:37Informacja o nowej trylogii i sprzedaży Lucasfilmu do Disneya (więcej) zaskoczyła wielu z nas. Oficjalna (i jej część blogowa) jednak przygotowała się na tą okazję. Jonathan W. Rinzler nawet postanowił opisać jak przez lata wyglądała sprawa trzeciej trylogii.

Od dawna spekulowana trzecia trylogia „Gwiezdnych Wojen” była pytaniem, które dręczyło fanów od dekad, a nawet kilku numerologów pracowało nad tą tajemnicą. Ciągle zmieniające się uczucia George’a Lucasa do przyszłych trylogii „Gwiezdnych Wojen” sprawiały, że cała ta sprawa ciągle była pod znakiem zapytania. Pamiętając wszystkie problemy z powstawaniem „Gwiezdnych wojen” w 1977, nic dziwnego, że pomysły Lucasa zmieniały się jak w kalejdoskopie. Kiedy podejmuje się tak wielkie wyzwanie i stara się je skończyć, zrozumiałe jest, że wizje przyszłości są zazwyczaj mgliste. Ale dziś, 30 października 2012, Epizody VII, VIII i IX zostały ogłoszone, więc niebawem będą prawdziwe i namacalne, ale pamiętajmy, że one istniały gdzieś w pajęczynie niedomówień prawie 40 lat! 29 grudnia 1975, podczas rozmowy z Alanem Deanem Fosterem o adaptacji powieściowej „Gwiezdnych wojen” Lucas wspomniał o trylogii prequeli, tak samo jak o tym ,co potem stało się Epizodem V i VI: Chcę by Luke pocałował księżniczkę w drugiej książce. W trzeciej książce, chcę historie która będzie jak opera mydlana rodziny Skywalkerów, która skończy się zniszczeniem Imperium. Potem pewnego dnia wróciłbym do opowieści o Kenobim jako młodym mężczyźnie, opowieści o Jedi i o tym jak Imperator przejął władzę i przemienił Republikę w Imperium, jak oszukał Jedi i ich zabił. Cała bitwa w której ojciec Luke’a ginie. To raczej niemożliwe do zrobienia, ale wspaniale jest o tym marzyć.

W porozumieniu z Twentieth Century-Fox podczas kręcenia „Gwiezdnych wojen”, Lucas zabezpieczył swoje prawda do sequeli, choć nie zostały one określone w tamtym czasie. Podczas pierwszej fazy podstawowych zdjęć na lokacji w Tunezji w marcu 1976, Lucas rozpoczął długą tradycję rozmawiania ze swoimi współpracownikami, dzielenia się pomysłami o kolejnych epizodach i trylogiach, z czego Walt Disney zrobi coś z tych projektów.

Wiecie, kiedy pierwszy raz o tym usłyszałem, były to cztery trylogie, wspominał Mark Hamill w 2004 gdy opowiadał o konwersacji z 1976. Dwanaście filmów! Tam na pustyni, pomiędzy zdjęciami... było dużo wolnego czasu. A George opowiadał przez cały ten czas.... „Jakby podobało ci się być w Epizodzie IX?”, „A kiedy to będzie?”, „2011.”... Powiedziałem: „Cóż, co chcesz bym zrobił?”. Powiedział „Pojawisz się na chwilę. Będziesz trochę jak Obi-Wan przekazujący miecz świetlny następnej nowej nadziei.”

W 1978 magazyn Time doniósł, że Star Wars Corporation (firma, którą Lucas wcześniej stworzył na potrzeby produkcji Gwiezdnych Wojen) wyprodukuje „Gwiezdne Wojny II [Empire]”, a potem 10 kolejnych planowanych sequeli. W tamtym czasie Lucas wspominał o 12 filmach, a nawet stworzył krótki plan, jakby miało to wyglądać.Według tego planu oryginalna trylogia miałaby być Epizodami VI, VII i VIII, trylogia Wojen Klonów działaby się w Epizodach II, III i IV, a Epizod I byłby preludium. Epizody IX do XI pozostały nieokreślone, a Epizod XII miał być zakończeniem.

W 1979 Lucas w jednym z wywiadów udzielonych na planie Imperium stwierdził: Pierwszy scenariusz bazował na jednej z sześciu oryginalnych historii, które napisałem na potrzeby dwóch trylogii. Po sukcesie „Gwiezdnych wojen” dodałem jeszcze jedną trylogię. Więc teraz mam dziewięć historii. Dwie oryginalne trylogie złożą się na sześć filmów, z których pierwszy będzie numerem czwartym. Podczas postprodukcji na początku 1980, Lucas zwykł ucinać sobie pogawędki od czasu do czasu z kierownikiem ILM Jimem Bloodem i opowiadać mu o większej historii. Pierwsza trylogia jest o młodym Benie Kenobim i wczesnym życiu ojca Luke’a, kiedy Luke był małym chłopcem, twierdził Lucas. Ta trylogia dzieje się jakieś 20 lat przed drugą trylogią, w której skład wchodzą „Gwiezdne wojny” i „Imperium”. Będzie koło roku lub dwóch lat przerwy między opowieściami w każdej z tych trylogii i 20 lat między trylogiami. Cała saga obejmie okres 55 lat. Będą trzy trylogie w dziewięciu filmach. Po dwie godziny każdy, to da razem osiemnaście godzin filmu!

Choć „Imperium” w oryginale było częścią planu 12 filmów, w czasie kiedy zostało wypuszczone, liczba ta spadała do dziewięciu. Opowieści prequeli istnieją – skąd wziął się Darth Vader, cała opowieść o Darthie i Benie Kenobim – i dzieje się to zanim Luke się urodził, tłumaczył wówczas Lucas. Z drugiej strony mamy to co się dzieje z Lukiem później, to będzie bardziej nieziemskie. Mam mały notesik pełen notatek. Jestem ambitny, mógłbym to kontynuować, by dowiedzieć co się stało z Lukiem.

Lucas wspomniał mi o tych notatkach – a raczej jednej wielkiej książeczce – kilka lat temu. Zapytałem go, czy mógłbym to zobaczyć, ale odmówił. Moje przeczucia podpowiadały mi, że ta wielka książka lub notatniki są prywatne, choć Lucas czasem podsyłał mi przez swoich asystentów kilka ręcznie zapisanych notatek z okresu 1976-1983, by pomogły mi w pisaniu książek o robieniu filmów. Ale dwa lata później, podczas kręcenia „Jedi” z wielu powodów Lucas się wypalił, był zmęczony całym przedsięwzięciem. Robię to ponieważ to zacząłem i teraz tu to skończę, dodawał. Następna trylogia będzie to wizja kogoś innego.

Z informacji na dziś, Lucas dał swojej nowej współprezes Kathleen Kennedy kilka pomysłów i zamierza naprawdę pójść na prawie emeryturę. Teraz, w relatywnie krótkim czasie, zwłaszcza w porównaniu z dekadami spekulacji, fani poznają sekrety Epizodów VII, VIII i IX. „Gwiezdne Wojny” powróciły!

TAGI: Epizod IX: Skywalker. Odrodzenie (430) Epizod VII: Przebudzenie Mocy (893) Epizod VIII: Ostatni Jedi (524) George Lucas (1107) Holo z oficjalnej (151) Jonathan W. Rinzler (124) Mark Hamill (390)

KOMENTARZE (15)

 • Xsarq2013-04-01 15:02:52

  Nie mogliby po prostu zekranizować trylogii Thrawna?

 • DarthBane662013-01-26 14:50:26

  Jeszcze z dwa latka trzeba poczekać.

 • Rafał Fett222012-10-31 17:08:01

  Ciekawe, jak będą wyglądały.

 • DarthKefir112012-10-31 13:51:44

  Jest bardzo fajnie że wychodzi kolejna trylogia ale jak Disney wpierniczy na ekran myszkę Miki jako np Dartha Revana to będzie pojechanie

 • Qel Asim2012-10-31 10:30:38

  Nie wiem co myśleć o tych nadchodzących filmach. Powrót SW cieszy, ale myśl o tym że Disney ma się tym zająć przerażą mnie. Natomiast mam gdzieś to że ta trylogia zniszczy kanon - zawsze chciałem żeby skasowano wszystko po ROTJ :P

 • jediwolf2012-10-31 07:13:56

  @darth_numbers
  Jedno Ci powiem pie...lisz ;] Tyle w tym temacie. SW istnieje i rozwija dzięki EU. Ma być kanon i kropka. Bo to zostało to stworzone.

 • darth_numbers2012-10-31 07:08:33

  Jaki jest przepis na kiepski film? Prosty - kazcie tworcy respektowac wszystkie komiksy sprzed 17 lat, i kazda pisana na zamowienie ksiazke. Mam nadzieje, ze Disney biorac sie za nowe epizody wywali cale to idiotyczne EU na smietnik (bo jest niewarte papieru, na ktorym jest spisane) i wroci do oryginalnych pomyslow pana G.L. Mam dosc tej kretynskiej opery mydlanej w 'úniwersum' i klotni nerdow o kazdy detal historii, ktora i tak nie trzyma sie kupy. Krotko mowiac trzeba zrobic reboot przy okazji nowych epizodow.

 • Ephant Mon2012-10-31 01:36:25

  Pewnie będą z kosmosu wzięte fabuły... byleby się z chronologią nie gryzło

 • Pyrrus2012-10-30 23:38:48

  Respektowanie kanonu przede wszystkim! Okres koniecznie +45ABY. Jeśli będzie niesmiertelna trójca, to może być problem z wyjaśnieniem historii Chewiego i Mary, no bo przecież nie każdy wie co się z nimi stało. Nawet mało kto wie, że Luke miał żonę. No i oby Ford dożył :D

 • darth_numbers2012-10-30 23:09:20

  Co za swietna wiadomosc :)
  Az sie chce powiedziec - a nie mowilem, ze tak bedzie? He he.

 • Karaś2012-10-30 23:07:48

  Carrie Fisher powinna znów zagrać w stroju niewolnicy. Jako space-milf.

 • Burzol2012-10-30 22:59:21

  Chcę powrotu Marka Hamilla i Carrie Fisher!!!

 • Zakrza2012-10-30 22:54:07

  Ja chcę już!

 • Adam Vader2012-10-30 22:51:03

  Gwiezdne Wojny" powróciły! Ku chwale ojczyzny :) byle tylko w miarę z kanonem. Kiedy to może się dziać? Crusible +45 lat to może ep 7 +50 ??

 • Darth Spirit2012-10-30 22:50:12

  O kurcze...Ciekawi mnie co to konkretnie oznacza dla przyszłości uniwersum. May the Force be with You...

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..